IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Çamaşır Kurutmak
Candy
mesaj 27.01.2011, 15:00:58
İleti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Ankara
Üye No: 1,499
Ruh Halim:

Eskiden kışlar sanki daha mı soğuk oluyordu? Evimizin çatısında donan ve ucu mızrak gibi olan buzları anımsıyorum. şte böyle havalarda çamaşırlar dışarı asılamazdı zira donardı.Annemin o donarak kaskatı olmuş çamaşırları sobanın yanlarına serip çözmeye çalıştığını da hatırlıyorum.

Tabii çamaşır makineleri hayatımıza girmemişti daha.Elde yıkanan çamaşırları kışın kurutmakta ayrı bir çileydi.Evin antresine babamın boydan boya gerdiği ipe çamaşırlar serilir altlarından eğile eğile geçerdik.Misafirler apansız geldiğinde koştura koştura ilk topladığımız şey işte bu çamaşırlar olurdu. laugh.gif

imdilerde ev hanımı olmak o döneme göre gerçekten çok konforlu.amaşırı ve bulaşığı makine yıkayıp kurutuyor,çocuk bezi de eskisi gibi kaynatılıp ütülenmiyor,kullanılıp atılıyor. tongue.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
sahaf
mesaj 27.01.2011, 15:23:05
İleti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Herşeyi sobanın olduğu odaya asamazdın,diğer odalarada asardı valide hanım. odaların içi ip, iplerin üzerinde çamaşırlar olurdu. ok sevdiğim kot pantolonumu giymek için iki gün kurumasını beklediğim olurdu bazen. yine hanımların eskiden çamaşır günleri olurdu birde dimi. makinası olmayan ev hanımları ise 'çitile çitile bitsin artık bu çile' şarkısını çığrırlardı hep bir ağızdan biggrin.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
honey
mesaj 27.01.2011, 18:44:27
İleti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
Üye No: 20,143

Anneannem halen öyle asar çamaşırları. Bir boydan bir boya ip gerer odanın birine. Zaten onun yanına gitmezsem nostaljiyi hiç yaşayamayacağım tongue.gif

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Amarcord
1 mavi 1,741 23.07.2009 - 11:19:21
Gn: mavi

RSS Basit Görünüm Tarih : 19.08.2019 - 16:21:05
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net