IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Anneanne İlaçları
hale
mesaj 04.07.2007, 23:52:30
İleti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Istanbul
Üye No: 101

Ise yararlardi walla..

Öksürüyor musunuz,anneannem hemen gazete kagidinin yüzünü kuru sabunla (sürterek) kaplar, sonra da igne ile delikler deler ve bunu sirtiniza koyardi gece yatarken, sabaha turp gibi kalkardiniz..

Üsüttüyseniz tentürdiyota batirilmis pamukla sirtiniza kafesler çizer (sirtinizi minik kareler halinde parseller smile.gif ve sabaha gör bak biseyin kalmiycak derdi.. (benim sahsi fikrim, gazete daha iyi sonuç veriyordu)

En son çare kupa çekmekti.. Bunu da bilen baska biri anlatsin artik
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
ember
mesaj 05.07.2007, 00:04:24
İleti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
Üye No: 60
Ruh Halim:

QUOTE(hale)
Ise yararlardi walla..

Öksürüyor musunuz,anneannem hemen gazete kagidinin yüzünü kuru sabunla (sürterek) kaplar, sonra da igne ile delikler deler ve bunu sirtiniza koyardi gece yatarken, sabaha turp gibi kalkardiniz..

Üsüttüyseniz tentürdiyota batirilmis pamukla sirtiniza kafesler çizer (sirtinizi minik kareler halinde parseller smile.gif ve sabaha gör bak biseyin kalmiycak derdi.. (benim sahsi fikrim, gazete daha iyi sonuç veriyordu)

Kupa çekmek ya da diger adi ile sise çekmek çok eskilerden bir yöntem.. Bana kimse uygulamadi ama cam siseler içine tutusturulmus ispirtolu pamuklarin dumaninin verildigini, o duman kaçmadan sisenin agriyan yere kapatildigini, olusan basinçla sise içinde kalan kismin kabardigini, sonra da siseyi çekerken plop diye bir ses çiktigini biliyorum.. Bir Türk filminde böyle bir sahne izlemistim ama hangisiydi unuttum

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
darko
mesaj 05.07.2007, 00:55:51
İleti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Üye No: 44

Evet ember, ben bir Kemal Sunal filminde hatirliyorum.Filmin adini çikaramadim ama kemal sunalin ikizi vardi,ikizlerden biri saf,digeri biçkin.Biçkin olanina böyle sise çekiliyordu,bankadaki diger kardes de bu aciyi hissediyordu.

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
alikusu
mesaj 22.08.2007, 16:15:21
İleti #4

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Bakent
Üye No: 236

Soguk alginligina sirta kolonya ama illa limon kolonyasi olacak, dökmek igne ile delinmis gazete kagidi ile sirti dösemek ondan sonrada hasir husur bu kagitla uyuyabilirsen uyumak ,
vicks yada vikis ile sirti ovmak sicak havlu ile sarilip sarmalanmak ki havale geçirmek için birebirdi,
temiz bir tülbenti katlamak üzerine karabiber ve limon kolonyasi döküp onunla agriyan bogazi sarip sarmalamak, kaza ile burna karabiber kaçinca bol bol hapsirmak,
birde anneanne ilaçlari diyince aklima geldi ; anneannemin vazgeçilmez bir ilaci vardi Optalidon, pembe renkli bonibon gibi haplardi bayilirdim renklerine hatta bonibon niyetine yalayarak üstteki o pembe sekerli kismi yemisligimde vardir, alttan çikan beyaz bölüm acaip aciydi hemen tükürürdüm o tat agzima gelince

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
hale
mesaj 22.08.2007, 16:19:21
İleti #5

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Üye No: 101

QUOTE(çalikusu)
Soguk alginligina sirta kolonya ama illa limon kolonyasi olacak, dökmek igne ile delinmis gazete kagidi ile sirti dösemek ondan donrada hasir husur bu kagitla uyuyabilirsen uyumak ,
vicks yada vikis smile.gif ile sirti ovmak sicak havlu ile sarilip sarmalanmak ki havale geçirmek için birebirdi,
temiz bir tülbenti katlamak üzerine karabiber ve limon kolonyasi döküp onunla agriyan bogazi sarip sarmalamak, kaza ile burna karabiber kaçinca bol bol hapsirmak,
birde anneanne ilaçlari diyince aklima geldi ; anneannemin vazgeçilmez bir ilaci vardi Optalidon, pembe renkli bonibon gibi haplardi bayilirdim renklerine hatta bonibon niyetine yalayarak üstteki o pembe sekerli kismi yemisligimde vardir, alttan çikan beyaz bölüm acaip aciydi hemen tükürürdüm o tat agzima gelince tongue.gif

optalidon benim anneannemin de basucu hapiydi smile.gif sonra bir de idrar söktürücü purinol'ü de sürekli ortalikta dururdu. hani bi cam sisede mini mini bi sürü beyaz kurtçukmus gibi duran toz zimbirti.. suya karistirip eritir içerdi canim anneannem..

ben en çok kahverengi , önceleri çikolatali gibi olup sonradan acilasan bir bogaz pastili vardi onu severdim.. adini hatirlayamayacagim simdi..

+Quote Post
80deOCUKolmak
mesaj 22.08.2007, 16:21:42
İleti #6

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Nereden: Mersin
Üye No: 323

QUOTE(cember)
QUOTE(hale)
Ise yararlardi walla..

Kupa çekmek ya da diger adi ile sise çekmek çok eskilerden bir yöntem.. Bana kimse uygulamadi ama cam siseler içine tutusturulmus ispirtolu pamuklarin dumaninin verildigini, o duman kaçmadan sisenin agriyan yere kapatildigini, olusan basinçla sise içinde kalan kismin kabardigini, sonra da siseyi çekerken plop diye bir ses çiktigini biliyorum.. Bir Türk filminde böyle bir sahne izlemistim ama hangisiydi unuttum

Sise çekmesinin oldugu film sahnelerinden bir taneside Münir Özkul ve Adile Nasit -Tarik Akan ... oynadigi Bizim Aile filminde vardi.Adile Nasit ,Münir Özkulun sirtina sise çekiyordu daha dogrusu o bardak çekiyordu.

--------------------
80'LERDE OCUK OLMAK NE GZEL

+Quote Post
soner1971
mesaj 22.08.2007, 17:04:48
İleti #7

Grup Simge

Nereden: Mersin
Üye No: 181

Anneannemin aspirini vardi. Ama çekmecesinde hiç bir zaman eksik olmazdi. Bizler almayi unuttugumuz zaman ondan isterdik.

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
ulashima
mesaj 22.08.2007, 17:57:12
İleti #8

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Üye No: 378

sise çekmek in tibbinda da uygulanan bir yöntem. akupunktur tedavisi olmustum birkaç sene evvel, igne batmasi disinda sise de çekilmisti.

--------------------
Bir zamanlar maziye bak, ne kadar sendik.

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 23.08.2007, 01:24:07
İleti #9

Misafir Yazar

Eger düsüp biryerlerimizi sisirdiysek agizda çignenmis ekmek koyardi babaannem....yada biryerinizi hasladiysaniz dis macunu yada salça sürerlerdi galiba...En komigi agriyan yerinize isitilmis tugla parçasi koyarlardi...Ama en unutulmazi ve hala yapilani her hastaliga deva Nanelimon çayi(eger mideniz bulandigi için içiriyorlarsa sanki dahada bulanirdi o mide nanelimon kokusundan)...

+Quote Post
darko
mesaj 23.08.2007, 01:43:22
İleti #10

Grup Simge

Üye No: 44

QUOTE(bluegs)
Eger düsüp biryerlerimizi sisirdiysek agizda çignenmis ekmek koyardi babaannem....yada biryerinizi hasladiysaniz dis macunu yada salça sürerlerdi galiba...En komigi agriyan yerinize isitilmis tugla parçasi koyarlardi...Ama en unutulmazi ve hala yapilani her hastaliga deva Nanelimon çayi(eger mideniz bulandigi için içiriyorlarsa sanki dahada bulanirdi o mide nanelimon kokusundan)...

Isitilmis tugla parçasida enterasan yöntemmis dogrusu
Bazen şişiklere çig et parçasi da koyarlardi diye hatirliyorum.

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Anneanneler, Babaanneler ve Dedeler
1 mavi 1,368 04.09.2013 - 10:29:14
Gn: Candy
No new Anneannelerimizin Evleri..
23 Candy 10,122 18.07.2013 - 10:24:26
Gn: Candy

RSS Basit Görünüm Tarih : 25.08.2019 - 18:27:32
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net