IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Ramazan Davulcusu
elvina
mesaj 09.07.2007, 11:49:35
İleti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Istanbul
Üye No: 191

simdilerde pek kalmadi...ama eskiden ramazan ayinin vazgeçilmeziydi....
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
mesaj 09.07.2007, 12:02:19
İleti #2

Grup:
Üye No: 0

Ben çocukken bizim oralarda hiç ramazan davulu çalindigini hatirlamiyorum..

Ee Karadenizliyiz ya davul bize uymaz kemençe olsa belki deyip bir nevi protesto olayi yasanmis olabilir

Saka bir yana gerçektende ilk ramazan davulunu kazik kadar kizken Istanbul'da duydum.. Gecenin yarisi balkona firlamis alti yasinda çocuk gibi "aaa ramazan davulcusu , ne güzel yaa" deyip davul susana kadar seyretmistim..

Görmemislik kötü sey vesselam biggrin.gif

+Quote Post
sea1764
mesaj 09.07.2007, 12:07:39
İleti #3

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Üye No: 152

Ramazan davulculari hala var ama onlar da çag atladilar.Geçen ramazan davulcunun sesini duyunca balkona çiktim bir de ne göreyim?Bizim davulcu bir kamyonetin kasasinda davul çalarak geçiyor!!!

--------------------

+Quote Post
darko
mesaj 09.07.2007, 12:08:14
İleti #4

Grup Simge

Üye No: 44

ok küçükken Ramazan Davulculari çok sihirli gelirdi.Sanki siradan bir insan degilde farkli bir sey görecekmis gibi camda heyecanla beklerdim geçisini.Büyüdükçe onlarinda ihale almak için birbirlerinin agiz-burunlarini kirmasini gördükten sonra o büyü de bozuldu..

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
tuana
mesaj 09.07.2007, 12:21:58
İleti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
Üye No: 105

malesef kalmadi artik. çocukken annemle babama beni sahura kaldirmalari için yalvardim. sirf davulcuyu dinlemek için.

--------------------
80 li yillari geri istiyorum...

+Quote Post
ember
mesaj 15.08.2007, 01:06:24
İleti #6

Grup Simge

Grup: Administrator
Üye No: 60
Ruh Halim:

Kardesim çok korkardi davulcudan küçükken.. Gece yarisi sesini duyunca yataktan kalkip 'geliyor, geliyor' diye perdelerin arkasina saklanirdi.. Benim de içim ürperirdi dogrusu..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 15.08.2007, 01:21:20
İleti #7

Misafir Yazar

ocukken sahura kaldirmalari için yalvarirdik annemlere ama kaldirmazlardi bizi.Ama bazen davulcunun sesine uyanip kalkardik sevinçle sahura.Ama daha öglen olmadan acikirdik malesef...
Son senelerdeki davulcularin isi biraz daha zor galiba yada daha kolay çünkü davulu çalmaya basladiklari anda mahalledeki bütün arabalarinda alarmlari ona eslik ediyor böylece herkes uyaniyor zaten.....

+Quote Post
Z@gor
mesaj 15.08.2007, 01:25:51
İleti #8

Grup Simge

Grup: Yazar
Üye No: 398

Küçükken yeri bambaskaydi bunlarin.. gündüz göremedigimiz için gece gelen bu sesin kaynagini ve çalan kisiyi merak eder görebilmek içinde gece olmasini sabirsizlikla bekler ve camimizin önünden geçmesini merakli gözlerle izlerdik.
Simdilerde çok hir gür ediyorlar bu yüzden hoslanmiyorum artik hatta bazen diyorumki uyanabilmek için saat diye bir icat var ne gece gece gürültü yaparki bunlar diyorum.
Böyle düsünmemin sebebi bu isin artik gelenekten çok ticari bir çikar için yapildigini anlamis olmamdir.

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 15.08.2007, 21:41:24
İleti #9

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

Nereden: Dzce
Üye No: 299
Ruh Halim:

Bir mesajimda daha bahsetmistim.Bizim evimiz,çikmaz bir sokakta idi.ocuklugum ve yeni yetmeligimin ramazanlari,yaz günlerine,gündüzlerin uzun,gecelerin kisa oldugu zamanlara denk gelirdi.Saat 02 - 03 sularinda sahur oldugu için,hiç kimse uyumazdi.Simdi yerinibetondan canavarlarin aldigi yaz bahçelerinde,konu komsu toplanir,tadina doyulmaz sohbetlerle sahur beklenirdi.Sarkilar,türküler,hikyeler,anilar girla giderdi.Kimse kimseden rahatsiz olmazdi.Sokagimiz çikmaz oldugu için komsuluk iliskilerimiz daha sikiydi.Ramazan çalgicilari,sokagimiza bir girdilermi,kolay kolay çikamazlardi.Sunu çal,bunu da çal,istekler bitmezdi.algicilarin her yakinmasi,ya keman tellerinin arasina,ya da klarnetin ucuna ilistirilen bir banknotla susturulurdu.
Gündüz yapilan yaramazliklarin yorgunlugu ile çogunlukla dayanamaz uyur kalirdim.Ya annem,ya da eger bana daha yakindalarsa komsu teyzelerden biri,üzerime bir hirka örterdi.Ya "Kadifeden kesesi" ya da buna benzer bir sarki ya da türkünün,nagmeleriyle uyanirdim.algicilar gittikten sonra,genellikle evlerden tencereler getirilir,hangi bahçede toplanilmissa orada cümbüs cemaat sahur yapilirdi.Ertesi gün ögle saatlerinde babama satmak üzere tutmaya niyetlendigimorucun sevinciyle,hayatimin ondan sonraki hiç bir döneminde bulamadigim bir huzurla uykuya dalardim...

+Quote Post
ulashima
mesaj 15.08.2007, 21:51:01
İleti #10

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Üye No: 378

daha eskilerde davula bir de mani eklenirmis. her ne kadar ramazan dönemi reklamlarinda halen davulculara mani söyletiliyorsa da gerçek o degildir artik. davulu yeni yeni kaldirdilar...aslinda ne kadar yanlis veya dogru bir karar kararsiz kaldigim konulardan biridir bu.

--------------------
Bir zamanlar maziye bak, ne kadar sendik.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No new Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun
Ramazan Bayramnz Kutlu Olsun
44 superisi 9,111 07.06.2019 - 11:29:26
Gn: GaLaCTiCa
No New Posts Ramazan Çöreği/Poğaçası
Yine tahinli
0 hazan 733 30.03.2016 - 11:12:19
Gn: hazan
No new Ramazan-ı Şerif Kutlu Olsun
Ramazan- erif Kutlu Olsun
19 Adore 5,390 18.07.2013 - 10:19:44
Gn: Candy
No New Posts Ramazan Sebebi İle :)
2 okseybilenkiz 1,513 08.03.2008 - 23:02:29
Gn: cember
Closed Ramazan Ayi Hepimize Hayirli Olsun
18 Wham 4,781 28.09.2007 - 22:30:07
Gn: kurukafa

RSS Basit Görünüm Tarih : 18.08.2019 - 05:57:12
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net