IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yabanc

Blm Kurallar

Bu blmde mazide kalan yabanc mziklere dair hereyi yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Edith Piaf
linea
mesaj 22.07.2007, 09:44:28
leti #1

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Hayati zorluk ve sikinti iinde geen ve syledigi sarkilarda hzn her zaman hissettiren, fransizlarin dnyaca kabul grms en byk sarkicilarindan biridir. Nam-i diger kaldirim seresidir.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Nen var kuzum ?
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
ember
mesaj 22.07.2007, 10:13:13
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Linea tesekkrler.. Kaldirim seresinin ok acikli bir yasam hikayesi vardir.. Derler ki, o aci sesine de yansimistir.. Gerekten de insanin yregine dokunan nadir seslerdendir onunki..

Iste Edith Piaf'in yasam yks:

Sanildiginin aksine pek de romantik gemeyen bir hayat serveni var Edith Piaf'in. 1915'te Paris'te dnyaya geliyor. Gerek ismi Edith Giovanna Gassion. Pek nezih olmayan meknlarda sarkilar syleyen bir sarkicinin (Anita Maillard ki yasi henz o zamanlar on yediydi) ve kontorsiyonist* bir babanin (Louis Gassion) kizi olarak dnyaya gzlerini aiyor. Fakat kisa bir sre sonra annesi Maillard, kizini is bahanesiyle byk annesine birakip terk ediyor sehri. Istanbul'a gelip gazinolarda sarki sylyor ve hayat kadinligi yapiyor.Sanildiginin aksine pek de romantik gemeyen bir hayat serveni var Edith Piaf'in. 1915'te Paris'te dnyaya geliyor. Gerek ismi Edith Giovanna Gassion. Pek nezih olmayan meknlarda sarkilar syleyen bir sarkicinin (Anita Maillard ki yasi henz o zamanlar on yediydi) ve kontorsiyonist* bir babanin (Louis Gassion) kizi olarak dnyaya gzlerini aiyor. Fakat kisa bir sre sonra annesi Maillard, kizini is bahanesiyle byk annesine birakip terk ediyor sehri. Istanbul'a gelip gazinolarda sarki sylyor ve hayat kadinligi yapiyor.

Aliktan lecek kadar kt bir durumun sinirlarinda byyen Edith'i babasi 2 sene sonra, 1917'de Normandiya'ya Fransiz ordusuna katilarak gidince kk Edith bir genelev isleten bykannesinin yanina birakiyor. Fakat isler bu kadarla dzelmiyor. Henz 4 yasindayken menenjit hastaligina yakalanan bu kk kiz kr oluyor Giovanna. Takdir-i ilhi ki, 2 sene sonra Edith'in mligi kendiliginden geiyor. Ama kendini kr eden bu menenjit hastaligi, hayati boyunca yakasina yapisan talihsizlikler gibi yakasini birakmamis, kizini bu hastalik yznden kaybetmistir.

Ciotti Sirki'yle 7 yasindayken ilk turnesine ikiyor. Bu turnenin getirisi olarak da 10 yasindan itibaren sokaklarda sarkilar sylemeye basliyor. Paris'te sokak sanatisi olarak yasamaya alisirken, ki henz yasi 15'tir, kabare sahibi Louis Leple ile karsilasiyor ve onun kabaresinde sarkilar sylemeye basliyor.

alistigi kabarenin sahibi Leple, Edith Giovanna'nin ismini degistirerek "La Mme Piaf" yapiyor. zel hayatindaki kaoslar, skandal evlilikleri, hastalik ve bagimliliklari, basindan geen Ikinci Dnya Savasi macerasi ve diger talihsizlikler, Edith Piaf iin hayli kompleks bir yasam serveni ve hayat tecrbesi olarak geri dnyor. Sanki bunu onaylarcasina, Minik Sere'nin cenazesine tam 40.000 kisi istirak ediyor. Hayatini "hayatim" diye bir eserde toplamis, bir otobiyografiye imza atmistir. uyustucu kullanir, sinir krizleri geirir, asik olur; hsran yasar. Tm sarkilarinda aciyi sonuna dek hissettirmistir. Zaten onu olusturan sey, muhtemelen bunca aciyi ekmesiydi. 1963 yilinda ldgnde Fransa'nin en ok sevilen ask sanatisi, her seyden te fransanin bir ikonu haline dnsmstr.

Alintidir

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
alibaba
mesaj 18.11.2007, 20:36:49
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,624
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Aklima geldike bu sarkiyi dinlerim, gzel bir mesaji var. Szlerinin evirisini sizlerle paylasmak istedim. eviri nacizane bana ait.

JE NE REGRET RIEN

Non, rien de rien, >Hayir, hibir eye

Non, je ne regrette rien,> Hayir hi bir eye zlmyorum

Ni le bien qu'on m'a fait,> Ne bana yapilan iyilikler

Ni le mal, tout a m'est bien gal. > Ne de ktlkler, farketmez artk

Non, rien de rien,> Hayir hibir eye

Non, je ne regrette rien,> Hibir seye zlmyorum

C'est pay, balay, oubli, > dendi, sprld, unutuldu

Je m'en fous du pass. > gemis umrumda degil

Avec mes souvenirs, j'ai allum le feu, >anilarimla, atese verdim

Mes chagrins, mes plaisirs, je n'ai plus besoin d'eux, >zntlerimi, sevinlerimi, artik onlara ihtiyacim yok

Balayes les amours, avec leurs trmolos, > kipirtilariyla beraber asklar da sprld

Balayes pour toujours, je repars zro >sonsuza kadar atildilar, sifirdan baslayacagim

Non, rien de rien, >Hayir hibir seye,

Non, je ne regrette rien, >Hayir hibir seye zlmyorum

Ni le bien qu'on m'a fait, > Ne bana yapilan iyilikler

Ni le mal, tout a m'est bien gal.> ne de ktlkler farketmez artik

Non, rien de rien,> Hayir hi bir seye

Non, je ne regrette rien, > Hi bir seye zlmyorum

Car ma vie, car mes joies,> nk hayatim, nk sevinlerim.

Aujourd'hui, a commence avec toi. > Bugn seninle basliyor.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
s.alice
mesaj 18.11.2007, 21:02:23
leti #4

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 241
Katlm: 09.08.2007
ye No: 380

ogunuz hatirlayacaksiniz,yillar evvel  TRT Radyo 1'de 'Karam Yaglari'nin reklami vardi.
Karam karam karam

Karam yaglarin iyisidir

Karam karam karam

Karam yaglarin gzelidir

Sarkinin orjinalinin Padam Padam oldugunu ve Edith Piaf'in seslendirdiginini sonraki yillarda  grendim.

+Quote Post
nese
mesaj 26.04.2011, 22:42:51
leti #5

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 456
Katlm: 27.03.2010
Nereden: Denizli
ye No: 7,549
Ruh Halim:

dith Giovanna Gassion.
"Kaldrm Seresi" filmiyle tandm saylr.Yaamnn en ilgin taraf, annesi sokakta ark syleyerek geimini salyor ve babas da yine sokakta akrobatlk yaparak geimini salyorken, kendisinin kaderi byle olmamtr (Bu ekilde balasa da ).Bu da ans m hrs m bilemiyorum ama hasta olmasna ramen, sahnede ark syleme gayretinde bulunmasndan hrsl olduu sonucu karlabilir.arklarnn hepsi birbirinden gzel ve ok dinlendirici geliyor bana.

Edith Piaf - Non, Je Ne Regrette Rien

--------------------
"Uyu ya da uyuma ne farkeder, senin iin dnya masal m okuyacak?
Boversene..."
j.s

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Edith Piaf
1 ember 1,651 03.04.2009 - 22:07:19
G?n: kurukafa

RSS Basit Grnm Tarih : 19.07.2019 - 04:10:16
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net