IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Alamanclar ve Getirdikleri
nedesem
mesaj 16.06.2007, 12:54:54
leti #1

Grup Simge

Grup: ye
leti: 42
Katlm: 15.06.2007
ye No: 137

En sevdigim anim budur, Almanya'da veya yurtdisinda baska bir lkede alisan, yilda bir kere Trkiye'ye es dost ziyaretine gelen akrabasi olan herkes bu hissi bilir.

O gn gelmistir, (kendim iin konusuyorum) dedeniz ve anneanneniz Almanya'dan gelecektir. Btn gn sikinti iinde dolasirsiniz ve aksamst gelirler, tabii ki yanlarinda bes tane bavulla.

O bavullar salona koyulur, hal hatir sorulduktan sonra aylar iilir, yemek yenir, zerine bir daha ay iilir, onun stne meyve yenir, muhabbet uzar gider. Siz ne yaparsiniz, dedenizin anneannenizin elini pp hosgeldin dedikten sonra bavula kilitlenirsiniz.

Kafanizda baska hi bir sey yoktur. "Acaba Haribo getirdiler mi? Acaba istedigim He-man oyuncaklarini aldilar mi? O byk pakette ne var? Diger bavullarda ne var? Niye her yer kahve kokuyor?"

Sonunda saat 10 olur ve o bavul ailir. Bir ocuk iin cennet gibi kokan o kapak kalkar...

Gerisini bu hissi yasamis olanlarin yazmasi iin birakiyorum, bana o bekleme ve ailis ani yetmistir her zaman...

--------------------
www.nedesem.com
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
linea
mesaj 16.06.2007, 13:01:00
leti #2

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Ben de ikolatalari dsnrdm, bir de elbise getirip getirmediklerini merak ederdim. Getirdikleri kiyafetler ok gzel kokardi, kokusu hep kalsin isterdim. Teyzem de ok gzel kalemler getirirdi, boyundan asilanlari, kokululari, devasa keeli kalem setleri, ne ararsan vardi.

Gzmz bavullarda dolanir dururduk valla.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
clown
mesaj 16.06.2007, 14:00:18
leti #3

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Bizimkiler sabaha kar saat 06:00 gibi gelirlerdi. Karlamak iin kalkardm gzmden uyku akarak, ama bavullar grr grmez btn uykum kaard. Sohbetti kahvaltyd derken bir trl almazd o bavullar... E bize ne getirdin hala da denmez ki. Beklerdik mecburen. Bizim bavullardan en ok Haribo (neredeyse hepsini annemle babam yerdi huh.gif ), ikolata ve kk elektrikli aletler kard.

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
sahaf
mesaj 20.06.2007, 09:55:26
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,127
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

O tahta veya deri bavullarin ailmasini bekleyen sadece biz ocuklar degil,byklerde sabirsizlikla beklerdi.biz ikolata oyuncak pesinde kosardik,onlar ise marlbora viski pesinde.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
karakedi
mesaj 20.06.2007, 10:21:30
leti #5

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
Nereden: Izmir
ye No: 62
Ruh Halim:

Benim babam Alamanciydi.. Adamcaaz 6-7 bavulla gelirdi.. Kg limitini sonuna kadar kullanirdi. Sonralari arabayla geldi de daha ok birseyler getirmeye basladi ama bu sefer de gmrk ilesi bitmek bilmedi. Kapikule gmrk kapisina geldiginde btn bagajlar ailir sonra tekrar yerlestirilirdi.

Neyse yine Kapikulden giris yaparken btn bagaji bosaltmis babam.
Gmrk grevlisi saskin;"abi ka ocuk var?"
Babam demeye utanmis (hele birisi niversiteye gidiyor hi diyememis); "var 5-6 tane, torunlarla felan 9-10 taneler" demis. nk bagajlarin, bavullarin neredeyse tamami ikolata, seker, ikolata, seker ve yine ikolata ve seker

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
darko
mesaj 20.06.2007, 11:22:42
leti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 24.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 44

ben yedi-sekiz yaslarindayken ingiltere'den bykanne gelirdi. zamani gelince odaya agirir o sihirli bavuldan bana ve kardesime getirdigi oyuncaklari verirdi. o dnemde Telli plastik arabalarla oynayan ben o uzaktan kumandali araba karsisinda donup kalirdim. annem de kirmayayim diye birde oynatmazdi O yzden bykannenin o bavulu bana sihirli, yurt disindan gelen insanlarda baska galaksiden gibi gelirdi bana.

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 21.06.2007, 20:16:15
leti #7

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,589
Katlm: 15.05.2007
ye No: 12

Benim de ara ara grevi dolayisi ile yurtdisina ikan amcam vardi. Yurtdisindan dndg gn en gzel gnd. Genelde sabah saatlerinde gelir, aksama kadar uyurdu. Sabirsizlikla uyanmasini bekler neler getirdigini ok merak ederdim. Bir defasinda lego getirmisti hi unutmam fransadan. Ilk defa bu sekilde grmstm o gnk heyacanim ve sevincimi hi unutmam.Bu oyuncak yznden her gn kuzenler amcamlarda toplanir legodan evler yapardik. Alamanci bizim de tanidiklar vardi ordan gelen ikolatalara, parfmlere bile ne ok sevinirdim. Tadlari bambaskaydi sanki o ikolatalarin.

--------------------

+Quote Post
ember
mesaj 21.06.2007, 20:25:36
leti #8

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Benim de halamlar Almanya'da calisir ve her yaz milyon tane bavulla izne gelirlerdi.. Aile ok kalabalikti ama onlar tek tek herkese mutlaka birseyler getirirlerdi.. Sabit olarak her eve getirilen seyler ikolata, nutella, kahve, kakao, ay ve kabartma tozuydu.. Onlar gelecegi zaman bende heyecan baslardi.. O bavuldan sansima ne ikacak diye beklerdim.. Ilk kocaman gelin bebegimi halam hediye etti bana.. yle gsterisli bir bebekti ki, arkadaslarim grmek iin akin akin eve dolusmuslardi.. O bebekle ilkokul birinci sinifta 23 nisan geit trenine ikmistim.. O trenden bir resmim var, evlere senlik.. Kasim kasim kasilmisim

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 17.07.2007, 12:24:18
leti #9

Misafir Yazar

Benimde enistem ara sira is iin yurtdisina giderdi.Bizde kardesimle enistemin gelisini beklerdik.Tabi getirecegi ikolata sekerleme gibi yiyecekler iin.sanki tatlari bir baska olurdu.Birde o zamanlar buralarda pek olmayan degisik ebatlarda kalemler getirirdi.Bize bayagi degisik gelirdi.

+Quote Post
clown
mesaj 28.10.2007, 17:25:07
leti #10

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
ye No: 28

Arkadaslar getiimiz eker BayramI'nda babamI ziyarete gittim, babam bize eker ve kolonya ikram etti. yle bir kolonya ki koklar koklamaz ufak bir lk attm. "Aman Tanr'm bu kolonya, bu koku, bu koku... Tpk tpk almanc bavulu gibi kokuyor." Gerekten de inanlmaz birey herkes koklad ve ayn kanya vard. Babamdan istedim kolonyay, Allah'tan verdi, yoksa almak zorunda kalacaktm. wink.gif

Kolonyann adn size de yazaym ama, inallah reklama girmez. Fa Caribbean Lemon Kolonyas....

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 14.11.2019 - 04:11:55
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net