IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yayinlar

Blm Kurallar

Eski gnlere ait tm gazete,dergi,kitap vb yaynlar bu blme yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Cep Takvimleri (ya da Cep Ajandalar)
raymond
mesaj 16.01.2010, 01:45:39
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

zellikle 80'lerin ilk yarsnda evimize ska giren, pek ou da hediye olarak gelen kk ajanda tipinde cep takvimlerinden bahsediyorum... Bunlardan iki markay net olarak hatrlyorum:
- Salih Zeki Takvimi
- Ragp Takvimi (ya da Takvim-i Ragp da olabilir)
Ben zellikle Salih Zeki takvimini incelemeyi ok severdim... u anda saysn hatrlamadm trde ansiklopedik bilginin yansra ehirleraras ve uluslararas telefon kodlar, zel gnler gibi bilgiler de olurdu... Favorim olan ksm ise dnyann en kalabalk ehirleri ve nfuslar blmyd... Burada genellikle New York, Londra, Paris, Moskova, anghay, Pekin, Kalkta, Mexico City gibi ehirler yer alrd... stanbul'un ilk srada ol(a)mamasna nedense zlrdm...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 16.01.2010, 02:01:35
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

szlkler empati iin eduyum,telepati iinde be duyunun hariinde kurulan dne aktarm diyor.
niye byle syledim :11 saatlik yorucu vede biteviye sk mesaim srasnda aklma gelen konulardan biri cep takvimleri idi.acaba aldm byle bir balk almadysa aaym derken birde baktm u an iin byle bir balmz var smile.gif
bu minik ajandalar rahmetli olan byk daym kullanrd.kendisi ifti idi ve genellikle alacak verecek hesaplarn yazard ajandasna.ben tabi takvimlerin markasn hatrlamyorum,ama naylon olan kapaklar krmz yada siyah olurdu.yl sonunda benim elime gecerlerdi bir mddette ben kullandktan sonra ortalktan yitip giderlerdi

--------------------

+Quote Post
raymond
mesaj 16.01.2010, 02:31:06
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Krmz, siyah ya da lacivert kapaklar... Boyutu ve ieriiyle ilgi ekici olan bu takvimleri daha bir sevimli klard bu renkli kapaklar...
Neredeyse e zamanl olarak ayn bal dnm olmak gerekten ilgin rolleyes.gif... Bu bal amay aklma getiren ey ise "lk Takvimi" bal oldu... Salih Zeki Takvimi'ni, zaten daha ok tuttuum bir marka olmas sebebiyle hemen hatrlam fakat Ragp Takvimi'nde biraz zorlanmtm ama...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
sahaf
mesaj 09.01.2012, 15:10:24
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,121
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

QUOTE(raymond @ 16.01.2010, 03:45:39) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
zellikle 80'lerin ilk yarsnda evimize ska giren, pek ou da hediye olarak gelen kk ajanda tipinde cep takvimlerinden bahsediyorum... Bunlardan iki markay net olarak hatrlyorum:
- Salih Zeki Takvimi
- Ragp Takvimi (ya da Takvim-i Ragp da olabilir)
Ben zellikle Salih Zeki takvimini incelemeyi ok severdim... u anda saysn hatrlamadm trde ansiklopedik bilginin yansra ehirleraras ve uluslararas telefon kodlar, zel gnler gibi bilgiler de olurdu... Favorim olan ksm ise dnyann en kalabalk ehirleri ve nfuslar blmyd... Burada genellikle New York, Londra, Paris, Moskova, anghay, Pekin, Kalkta, Mexico City gibi ehirler yer alrd... stanbul'un ilk srada ol(a)mamasna nedense zlrdm...

Pes valla forumda Salih Zeki Takvimi isminide grdm ya ne diyim bilmiyorum. ardm valla akas smile.gif .

Baz mesajlarmda matbaa'da raklk yaptm bahsetmiimdir yaz aylar arlkta olmak zere 1982, 83 ve 84 yllarnda yani. Usta beni caalolu'na matbaa malzemesi almaya yolladnda Bakrky'den trene binip son durak olan sirkeci'de iner ve trmanma eridim olan caalolu yokuuna kmaya balardm yavatan yavatan. Ama o zamanlar 12, 13 yan vermi olduu merak ve renme gayreti nedeni ile etrafm incelemeden o yokuu kesinlikle kmazdm. Yokuun daha henz ba bile deilken gzme arpan ipek ve koza davetiyelerini geer gemez kapsnda OCAK KTAP DAITIM yazan dkkann camnda 'Salih Zeki Takvimi Toptan ve Parakende burada satlr' diye yazan dkkan gzme arpverirdi hemen smile.gif .

Neyse bir lafmda u krmz, siyah ya da lacivert kapaklara olsun. Zamanla bir tarafndan paralanr, sanki kuma sk gibi olurdu o kapaklar. Bunlara ilerleyen yllarda birde kk hesap makinasda ilave etmilermiydiler biraz daha gelitirerek acaba rolleyes.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 17.09.2019 - 22:03:58
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net