CEMBER MUTFAKTA
CEMBER MUTFAKTA

MUTFAK SOHBETLERİ VE TARİFLER

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

Oylama 0

PATLICANLI TAVUK GÜVEÇ

Tarafından yollandı çember, 04.02.2009, 00:31:00 in ANA YEMEKLER

Bu aralar güvece dadandım sanırım.. Bu seferkini malzemeleri önceden pişirerek hazırladım.. Tam güveç sayılmaz belki ama bence daha güzel oldu.. Oğlum da çok sevdi.. O sevdiği için bu hafta iki kere pişirdim.. Bir süre yapmam herhalde smile.gif

Malzemeler :

Yarım kilo kuşbaşı doğranmış tavuk but

3 adet patlıcan

10 tane arpacık soğan

5 diş sarmısak

4 tane domates

4-5 tane yeşil sivri biber

Çerkes peyniri (yoksa taze kaşar ya da dil peyniri)

Tuz

Kırmızı biber

Karabiber

Yapılışı :

Wok tavada tavukları 2 kaşık sıvı yağ ile kısık ateşte hiç su koymadan kavurun.. Yarım saate hazır olur.. Suyunu iyice çekince kapatın.. Tavuklar kavrulurken bir sos tavasına 2 kaşık sıvı yağ ekleyin soğan ve sarmısakları atıp kavurun.. Sarardıklarında doğranmış biberleri de katın kavurmaya devam edin, en son olarak domatesleri ekleyin.. Hafif soteledikten sonra biraz su ekleyip (1 çay bardağı) kısık ateşte 5 dakika kadar pişirin.. Geniş bir tavada alacalı soyduğunuz patlıcanları dilimleyip hafifçe kızartın.. Kızaran patlıcanları iki peçete arasında hafifçe bastırarak fazla yağını alın..

Herşey hazır olduktan sonra fırını 170 dereceye ayarlayıp ısıtın.. O ısınırken güvece önce etleri, sonra patlıcanları alın.. Üzerine tuz, kırmızı biber ve karabiber ektikten sonra domatesli biberli sosu dökün.. En üste iri dilimlenmiş peynirleri zevkinize göre dizin.. Isınan fırında peynirler eriyene kadar pişirin..

Bu giriş için izler [ İz URLsi ]

Bu giriş için hiç iz yok

Yorumlar

Bu girişe hiç yorum yapılmamış

« Bir sonraki en eski · CEMBER MUTFAKTA · Bir sonraki en yeni »

Resmim

30 Kullanıcı(lar) görüntüsü

30 Misafir(ler)
0 Üye(ler)
0 Gizli üye(ler)

Blogumda Turlayın

Twitter Şu Anda Ne Yapıyorum

En son Ziyaretçiler

2 Nov 2019 - 20:06

14 Apr 2019 - 14:48

9 Jun 2015 - 1:12

24 Mar 2015 - 11:26

11 Feb 2013 - 10:06

Google İle Paylaşılan Maddeler

NEDEN MUTFAKTAYIM..

Yemek, pasta, börek yapmayı eskiden beri çok severim.. Ama çalışırken yeterli vaktim olmuyordu.. Şimdilerde mutfağa istediğim kadar zaman ayırabiliyorum.. Mis gibi yemek kokuları bana hep annemin mutfağını ve çocukluğumu hatırlatır.. Mutfak benim için güven ve sevgi demek.. Evin en sıcak yeridir bana göre.. O yüzden yemeği ortam uygunsa mutfakta yemeyi ve uzun mutfak sohbetlerini çok severim.. Burada kendimin, annemin ve halamın tariflerini, şunu şunla karıştırsam nasıl olur acaba diyerek ortaya çıkardığım çeşitleri mutfak sohbeti yaparak anlatacağım..

Yaşasın mutfak keyfi..

MEYVALAR

Meyva resimlerini çok seviyorum.. Bu kiraza bayıldım..

Bu çilek resmine de..

Ve bu limonlara da..

SENEYE GÖRÜŞMEK ÜZERE