IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Fatmagl'n Suu Ne, 1986
okseybilenkiz
mesaj 02.08.2008, 11:19:17
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

Fatmagl'n suu ne (1986)
yn:sreyya duru
oyuncular:hlya avar,ayta arman
senaryo: vedat trkali

drt gen bir kza tecavz eder.yakananr ve kanunlarmzdaki bir boluktan(tecavz eden tecavz ettii kii ile evlenirse ceza almaz!)yararlanarak ilerindeki tek fakir arkadalarnn kzla evlenmesi zerine kurtulur.byle balyan film ynetmenin ve zellikle senaristi trkalinin senaryosu ile ikini yarda emein ,emekle birleen sevginin ve bunun sonucu gelien dostluu ve sevgiyi savunuyor.bu arada zenginlere ve geleneksel ahlak anlaynada kar tavr alyor.
vedat trkali yllar nce ''yalanc afaklar''isminde bir senaryo yazm(nette baz sinema forumlarnda bu senaryonun ad umutsuz afaklar olarak geiyor ama ben u an bu yazy yazarken 1986 ylna ait bir gazete kesiine bakyorum ve orda bu senaryonun adnn yalan afaklar oldugu yazyor)bu senaryo ne yazkki o zaman iin sansr engeline taklm.ekilememi.
yllar sonra duru ve trkali tekrar bir araya gelerek bu filmi ekmiler.ikisinin ortaklklar arasnda
Bedrana (1974)
Kara carafl gelin (1975) forumumuzda grsel paylam blmnden bu filmi izleyebilirsiniz
Gunesli bataklik (1978)
isimli hepsi birbirinden deerli toplumsal gereki filmler var.fatmagl'de bu toplumsal gereki filmlere rahatlkla ekleyebiliriz.oyuncularnn baarsda filmin iyi taraflarndan biri.
bunuda imdi grendim:Vedat Trkali'nin "Umutsuz afaklar" adyla yazd senaryo alnarak Erman Film irketi tarafndan "Batsn Bu Dnya" adyla ekildi. Bu nedenle Trkali'nin 1976 ylnda at tazminat davas 1983 ylnda sonuland. Daval irket, senaryonun yazarna 90 bin lira senaryo ve ynetmenlik parasyla birlikte ayrca 77 bin lira ceza demeye mahkum edildi. KAYNAK:trk sinemas com.
evet orhan gencabay ve mjde ar'n filmini izlemi ve aradaki benzerlii fark etmitim ama ikisinin ayn senaryodan yola karak ekildiini bilmiyordum.
son olarak 1986 ylnda antalya film enliinde yaraak filmlere say snrlamas getirildii iin o sene festivalde yer alamam fatmagl....filme yaplan bir byk hakkszlk

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
ember
mesaj 02.08.2008, 13:15:01
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

zlediimde ok iimi actan bir filmdi.. Hlya Avar'n gen ve masum gzellii muhteem oyunculuu ile birleince bir de stelik senaryo bu kadar etkileyici olunca etkilenmemek mmkn deildi.. Gerekten de mecbur kald iin hi sevmedii tecavzclerden biri ile evlendirilen ondan dayak yiyip bebeini kaybeden Fatmagl'n hi suu yoktu.. Filmde yine de dayak yediini sylemez ve zoraki kocasn ele vermez.. Zaman alsa da Ayta Arman'n Fatmagl'n suu olmadn anlamas bir teselli olmutu.. Film boyunca beklediimiz de buydu zaten..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
ilek
mesaj 04.08.2008, 09:10:28
leti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 139
Katlm: 28.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,291

Hlya Avar'n katksz susuz Fatmagl olduu film. Rol yapmyor. Yayor adeta. Btn sinema hayat boyunca Avar'n beni bu kadar etkileyen baka da bir rol olmad daha. Film zaten bal bana ok gzel, konu ok gzel ilenmi.

--------------------

+Quote Post
RENK
mesaj 02.07.2010, 15:26:53
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 824
Katlm: 17.03.2008
Nereden: izmit
ye No: 2,505

'' Fatmagl'n Suu Ne '' adeta insann iini actan bir film , gerek hayat hikayesi olma yada gerek hayatta da yaanm olma olasl olduka fazla...

Hlya Avar' doutan sinemac kabul ediyorum , bu kadar gzel rol yapan ikinci bir kadn olmadn dnrken tacn Beren Saat'e vermesinin yerinde olacan savunuyorum.

Ve bu dncem sanki yapmclar tarafndan okunmucasna yeni yayn dneminde barollerini Beren Saat'in oynayaca ''Fatmagl'n Suu Ne'' iki sezonluk bir dizi olarak KANAL D ekranlarna yansyacak.

Sabrszlkla bekliyorum.

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik

+Quote Post
mavi
mesaj 02.07.2010, 15:38:30
leti #5

Grup Simge

leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

Evet kadnn nasl toplumda basit grldnn baka bir kantdr bu film. zlediimde iimi szlatm olduka dokunakl bir yapm...

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
RENK
mesaj 02.07.2010, 15:45:33
leti #6

Grup Simge

Filmin sonu da ok enteresan biter deil mi?

Ayta Arman ,marangozhane'de iini yaparken ''tak tak tak tak'' ivi akma sesiyle biter bu film.

Bu ses kulaklarnda nlar , ne oldu imdi diye kalakalrsn , iyi mi oldu kt m oldu?

--------------------

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 03.07.2010, 00:10:47
leti #7

Grup Simge

leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Benim de hayranlkla seyrettiim bir filmdi. zellikle Hlya Avar muhteem oynamt. O filmden sonra niye kendini sinemaya vermedi diye hep merak etmiimdir. Daha sonra ektii sanrm Berlin Berlin filmi vard ki orda da ok iyi deildi. Acaba diyorum hani denir ya oyuncular aslnda deersizdir, oyuncular oynatan ynetmendir diye. Sreyya Duru farkn m seyrettik bu filmde diye dnrm.

+Quote Post
RENK
mesaj 27.09.2010, 10:01:58
leti #8

Grup Simge

'' Fatmagl'n Suu Ne '' adeta insann iini actan bir film , gerek hayat hikayesi olma yada gerek hayatta da yaanm olma olasl olduka fazla...

Hlya Avar' doutan sinemac kabul ediyorum , bu kadar gzel rol yapan ikinci bir kadn olmadn dnrken tacn Beren Saat'e vermesinin yerinde olacan savunuyorum.

Ve bu dncem sanki yapmclar tarafndan okunmucasna yeni yayn dneminde barollerini Beren Saat'in oynayaca ''Fatmagl'n Suu Ne'' iki sezonluk bir dizi olarak KANAL D ekranlarna yansyacak.

Sabrszlkla bekliyorum.

Sabrszlkla beklediime demedi ne yazk ki...beenmedim , olmam...

Nerde o Ayta Arman'n rengi solmu bir t-shirt bir pantalon ile oynad kyl ocuu , nerde o Hlya Avar'n tam kyde yetimi bir kz izlediimiz kyl havalar....

ok yapmack buldum , Beren Saat ve Sumru Yavrucak dndaki kadro zayf tesi ...

--------------------

+Quote Post
mavi
mesaj 27.09.2010, 23:13:18
leti #9

Grup Simge

leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

Sevgili okeybilenkz Fatma Gln Suu Ne filmi yada imdilerde yeniden evrimi olan film bana ok daha eski bir filmi hatrlatt her iki film de yllar nce Hlya Koyiit'in oynad sanrm filmin ismi Knal Yapncak myd ?? bana onu hatrlatt. Byle bir durum olabilir mi? Hlya Koyiitte o filmde br kyl kzn oynuyordu ve tecavze uruyordu...Yardmn bekliyorum wink.gif

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 28.09.2010, 05:16:16
leti #10

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

knal yapnak
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

evet doru o filmde knal yapncak tecavze urar ama ik ifilm arasnda ok fark vardr.
biri melodramlarn hayal dnyasnda gemektedir dieri alabildiine sert ve gerekidir.
bu arada dizinin ok tantanas yaplyor son gnlerde,iyi bir dizimi acaba ?

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 07.12.2019 - 14:29:42
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net