IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Fatmagül'ün Suçu Ne, 1986
okseybilenkiz
mesaj 02.08.2008, 11:19:17
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

Fatmagül'ün suçu ne (1986)
yön:süreyya duru
oyuncular:hülya avşar,aytaç arman
senaryo: vedat türkali

dört genç bir kıza tecavüz eder.yakananır ve kanunlarımızdaki bir boşluktan(tecavüz eden tecavüz ettiği kişi ile evlenirse ceza almaz!)yararlanarak içlerindeki tek fakir arkadaşlarının kızla evlenmesi üzerine kurtulur.böyle başlıyan film yönetmenin ve özellikle senaristi türkalinin senaryosu ile ikinçi yarıda emeğin ,emekle birleşen sevginin ve bunun sonucu gelişen dostluğu ve sevgiyi savunuyor.bu arada zenginlere ve geleneksel ahlak anlayışınada karşı tavır alıyor.
vedat türkali yıllar önce ''yalancı şafaklar''isminde bir senaryo yazmış(nette bazı sinema forumlarında bu senaryonun adı umutsuz şafaklar olarak geçiyor ama ben şu an bu yazıyı yazarken 1986 yılına ait bir gazete kesiğine bakıyorum ve orda bu senaryonun adının yalançı şafaklar oldugu yazıyor)bu senaryo ne yazıkki o zaman için sansür engeline takılmış.çekilememiş.
yıllar sonra duru ve türkali tekrar bir araya gelerek bu filmi çekmişler.ikisinin ortaklıkları arasında
Bedrana (1974)
Kara carşaflı gelin (1975) forumumuzda görsel paylaşım bölümünden bu filmi izleyebilirsiniz
Gunesli bataklik (1978)
isimli hepsi birbirinden değerli toplumsal gerçekçi filmler var.fatmagül'üde bu toplumsal gerçekçi filmlere rahatlıkla ekleyebiliriz.oyuncularının başarısıda filmin iyi taraflarından biri.
bunuda şimdi ögrendim:Vedat Türkali'nin "Umutsuz afaklar" adıyla yazdığı senaryo çalınarak Erman Film irketi tarafından "Batsın Bu Dünya" adıyla çekildi. Bu nedenle Türkali'nin 1976 yılında açtığı tazminat davası 1983 yılında sonuçlandı. Davalı şirket, senaryonun yazarına 90 bin lira senaryo ve yönetmenlik parasıyla birlikte ayrıca 77 bin lira ceza ödemeye mahkum edildi. KAYNAK:türk sineması com.
evet orhan gencabay ve müjde ar'ın filmini izlemiş ve aradaki benzerliği fark etmiştim ama ikisinin aynı senaryodan yola çıkarak çekildiğini bilmiyordum.
son olarak 1986 yılında antalya film şenliğinde yarışaçak filmlere sayı sınırlaması getirildiği için o sene festivalde yer alamamış fatmagül....filme yapılan bir büyük hakksızlık

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
ember
mesaj 02.08.2008, 13:15:01
İleti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
Nereden: Istanbul
Üye No: 60
Ruh Halim:

zlediğimde çok içimi acıtan bir filmdi.. Hülya Avşar'ın genç ve masum güzelliği muhteşem oyunculuğu ile birleşince bir de üstelik senaryo bu kadar etkileyici olunca etkilenmemek mümkün değildi.. Gerçekten de mecbur kaldığı için hiç sevmediği tecavüzcülerden biri ile evlendirilen ondan dayak yiyip bebeğini kaybeden Fatmagül'ün hiç suçu yoktu.. Filmde yine de dayak yediğini söylemez ve zoraki kocasını ele vermez.. Zaman alsa da Aytaç Arman'ın Fatmagül'ün suçu olmadığını anlaması bir teselli olmuştu.. Film boyunca beklediğimiz de buydu zaten..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
ilek
mesaj 04.08.2008, 09:10:28
İleti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
Nereden: stanbul
Üye No: 1,291

Hülya Avşar'ın katıksız susuz Fatmagül olduğu film. Rol yapmıyor. Yaşıyor adeta. Bütün sinema hayatı boyunca Avşar'ın beni bu kadar etkileyen başka da bir rolü olmadı daha. Film zaten başlı başına çok güzel, konu çok güzel işlenmiş.

--------------------

+Quote Post
RENK
mesaj 02.07.2010, 15:26:53
İleti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: izmit
Üye No: 2,505

'' Fatmagül'ün Suçu Ne '' adeta insanın içini acıtan bir film , gerçek hayat hikayesi olma yada gerçek hayatta da yaşanmış olma olasılığı oldukça fazla...

Hülya Avşar'ı doğuştan sinemacı kabul ediyorum , bu kadar güzel rol yapan ikinci bir kadın olmadığını düşünürken tacını Beren Saat'e vermesinin yerinde olacağını savunuyorum.

Ve bu düşüncem sanki yapımcılar tarafından okunmuşcasına yeni yayın döneminde başrollerini Beren Saat'in oynayacağı ''Fatmagül'ün Suçu Ne'' iki sezonluk bir dizi olarak KANAL D ekranlarına yansıyacak.

Sabırsızlıkla bekliyorum.

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik

+Quote Post
mavi
mesaj 02.07.2010, 15:38:30
İleti #5

Grup Simge

Nereden: Izmir
Üye No: 673
Ruh Halim:

Evet kadının nasıl toplumda basit görüldüğünün başka bir kanıtıdır bu film. zlediğimde içimi sızlatmış oldukça dokunaklı bir yapım...

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
RENK
mesaj 02.07.2010, 15:45:33
İleti #6

Grup Simge

Filmin sonu da çok enteresan biter değil mi?

Aytaç Arman ,marangozhane'de işini yaparken ''tak tak tak tak'' çivi çakma sesiyle biter bu film.

Bu ses kulaklarında çınlar , ne oldu şimdi diye kalakalırsın , iyi mi oldu kötü mü oldu?

--------------------

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 03.07.2010, 00:10:47
İleti #7

Grup Simge

Nereden: Aiur
Üye No: 4,771
Ruh Halim:

Benim de hayranlıkla seyrettiğim bir filmdi. Özellikle Hülya Avşar muhteşem oynamıştı. O filmden sonra niye kendini sinemaya vermedi diye hep merak etmişimdir. Daha sonra çektiği sanırım Berlin Berlin filmi vardı ki orda da çok iyi değildi. Acaba diyorum hani denir ya oyuncular aslında değersizdir, oyuncuları oynatan yönetmendir diye. Süreyya Duru farkını mı seyrettik bu filmde diye düşünürüm.

+Quote Post
RENK
mesaj 27.09.2010, 10:01:58
İleti #8

Grup Simge

'' Fatmagül'ün Suçu Ne '' adeta insanın içini acıtan bir film , gerçek hayat hikayesi olma yada gerçek hayatta da yaşanmış olma olasılığı oldukça fazla...

Hülya Avşar'ı doğuştan sinemacı kabul ediyorum , bu kadar güzel rol yapan ikinci bir kadın olmadığını düşünürken tacını Beren Saat'e vermesinin yerinde olacağını savunuyorum.

Ve bu düşüncem sanki yapımcılar tarafından okunmuşcasına yeni yayın döneminde başrollerini Beren Saat'in oynayacağı ''Fatmagül'ün Suçu Ne'' iki sezonluk bir dizi olarak KANAL D ekranlarına yansıyacak.

Sabırsızlıkla bekliyorum.

Sabırsızlıkla beklediğime değmedi ne yazık ki...beğenmedim , olmamış...

Nerde o Aytaç Arman'ın rengi solmuş bir t-shirt bir pantalon ile oynadığı köylü çocuğu , nerde o Hülya Avşar'ın tam köyde yetişmiş bir kızı izlediğimiz köylü havaları....

ok yapmacık buldum , Beren Saat ve Sumru Yavrucak dışındaki kadro zayıf ötesi ...

--------------------

+Quote Post
mavi
mesaj 27.09.2010, 23:13:18
İleti #9

Grup Simge

Nereden: Izmir
Üye No: 673
Ruh Halim:

Sevgili çokşeybilenkız Fatma Gülün Suçu Ne filmi yada şimdilerde yeniden çevrimi olan film bana çok daha eski bir filmi hatırlattı her iki film de yıllar önce Hülya Koçyiğit'in oynadığı sanırım filmin ismi Kınalı Yapıncak mıydı ?? bana onu hatırlattı. Böyle bir durum olabilir mi? Hülya Koçyiğitte o filmde br köylü kızını oynuyordu ve tecavüze uğruyordu...Yardımını bekliyorum wink.gif

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 28.09.2010, 05:16:16
İleti #10

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

kınalı yapınçak
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

evet doğru o filmde kınalı yapıncak tecavüze uğrar ama ik ifilm arasında çok fark vardır.
biri melodramların hayal dünyasında geçmektedir diğeri alabildiğine sert ve gerçekçidir.
bu arada dizinin çok tantanası yapılıyor son günlerde,iyi bir dizimi acaba ?

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 17.08.2019 - 15:24:22
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net