IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Charade, 1963
okseybilenkiz
mesaj 13.08.2008, 22:03:40
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

orjinal adı:Charade (1963)
yön:Stanley Donen
oyuncular:Audrey Hepburn,Cary Grant,Walter Matthau,James Coburn,George Kennedy
bizde:tören ismiyle biliniyor çokçası

Regina eşiyle anlayaşamayan ve ondan ayrılmayı düşünen genç bir kadındır.bu konu hakkında düşünmek için tatile çıkar,orda tanıştığı bir adamdan hoşlanır.tatil dönüşü ise onu büyük bir süpriz beklemektedir.kocası ile paylaştığı lüks daire tam takır kuru bakırdır laugh.gif adam ne var yok satmış parayıda pula çevirmiştir(kelime oyunu değil mim koyun sözüme)ama kaçmaya vakit bulamamış bir kazamı bir cinayetmi belli değil ölüvermiştir.regina cenazede üç tuhaf adamla tanışır.ölüyü kendi metodları ile kontrol eden bu adamlar regina'yı tehdit ederler ve kocasının elindeki paranın onlara ait oldugunu söylerler .bu sırada regina tatilde tanıştığı adamı tekrar görür.adam regina'ya yardım etmeye pek heveslidir ama amerikan gizli servisinde çalışan başka bir adam'da regina'yı Peter Joshua / Carson Dyle / Alexander Dyle / Adam Canfield / Brian Cruikshank yada adı neyse işte bu adama karşı uyarır.film ilerledikçe işin içinde nazi altınları(evet yine onlar)oldugunu regina'nın kocasının diğerlerini aldatıp altınlara kondugunu ögreniriz..

film için hitchcock'un çekmediği en iyi hitckcock filmide denir.bizim kanalların demirbaş filmlerindendir.1960'lı yıllarda çok gözde olan avrupada geçen macera filmlerinin (bu filmde mekan paristir) en güzellerinden biridir.filmin düğümü pulçuların çogunlukta oldugu bir mekanda çözülür.regina eşinin kendi kendine postaladığı bir zarfı üstündeki pulları yüzünden en sevdiği arkadaşının ogluna verir.çocukta bu dört pulu daha fazla pulla takas eder.regina uyanmıştır ama koleksiyonçu filatelist dükkanı kapayıp evine gitmiştir.onlarda peşinden tabi.ama adam namuslu biridir bir hırsız değil.
-onları görür görmez benim olamayacak kadar değerli olduklarını anlamıştım.yinede kısa bir sürede olsa onlara sahip oldum bu mutluluk bana yeter.
-çok mu degerliler?
-degerlide söz mü.çok çok degerliler.mesala şu kraliçe victoryanın tahta çıkışı için basılmış.ama en degerlileri sonuncusu ters basılmış dünyada bir eşi yok o tek başına hepsinden pahalı.alın onları
-çocuga pullar vermişsiniz parasını ödemek isteriz
-bakalım neler varmış.250 adet pul hepsine beş frank verin yeter.
stanley donen'in birde 1966 yapımı Arabesque filmi vardır oda londrada geçer.çok hoş bir filmdir smile.gif

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
oldkid
mesaj 14.08.2008, 12:16:25
İleti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Istanbul
Üye No: 318

Filmin Henry Mancini imzalı müziğide hakikaten unutulmazlar arasındadır.

ktunnel üzerinden youtube versiyonu...

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...

+Quote Post
linea
mesaj 03.02.2009, 22:28:21
İleti #3

Grup: Emektar Yönetici
Üye No: 36
Ruh Halim:

Filmin sonunda esas kızımız canımız ciğerimiz Audrey Hepburn, Cary Grant'ın filmdeki isimlerini sayar, ( isimleri hatırlamıyorum çokşeybilenkızdan kopya çekiyorum laugh.gif ) ''Peter , Carson , Alexander , Adam ,Brian ya da her kimsen seni seviyorum'' gibi bir cümle kurar, bilhassa müziğini duyduğumda beni çocukluğuma ışınlayan çook sevimli bir filmdir, yanlış hatırlamıyorsam bahsettiğim final sahnesi Pretty Woman'da da görülür.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
oldkid
mesaj 17.11.2009, 07:13:51
İleti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Istanbul
Üye No: 318

Bugüne kadar izlediğim onca film arasında en güldüğüm sahnelerden biri bu filmdedir. Öldürülen eşinin cenaze töreninde sadece Audrey ve yardımcısı vardır. Sırayla 3 erkek içeri girer. Galiba birincisi naaşı çimdikler, ikincisi iğne batırır, üçüncüsü ağzına ayna tutup nefes buğusu kontrolu yapar. Hepside "evet ölmüş" ifadesiyle cenazevinden çıkarlar.

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...

+Quote Post
kltrmantar
mesaj 21.03.2015, 21:56:34
İleti #5

Grup Simge

Grup: Üye
Üye No: 139,483

Psikiyatrlar derneğinin depresyon tedavisi için önerdiği filmlerdendir J o derece eğlenceli, kafa dağıtan, macera, entrika, cinayet, aşk, komedi ne ararsan var olan bir filmdir bu, 70 lerde ve 80 lerde trt de seyrettiğimi hatırlıyorum ama yakın zamana kadar da çeşitli kanallarda yılda 3-4 kez gösterilirdi, üstelik hepsinde de çetin Tekindor (grant), Gülseren gürtunca (hepburn) ve ferdi merter (walter matthau ) seslendirmesiyle…coburn un sesi de kulaklarım da ama ismen bilmediğim biri, George f. Kennedy ise (emin olmamakla birlikte ) kaya akarsu,,, filmin en unutulmaz sahneleri ise herkesin sırayla pul pazarında mevzuya uyandıkları sahne ile “çok şey bilen kız” ın repliklerini verdiği üzere pul koleksiyoncusunun pulların değeri ve onlara kısa bir süreliğine de sahip olmanın bile kendisine yetttiğini söylediği sahnelerdir, güzel müziğini de unutmamak gerek bu arada…son olarak ben filmin bizdeki adının "saklambaç" olduğunu hatırlıyorum…

+Quote Post
FilmAvcs
mesaj 29.06.2015, 00:15:51
İleti #6

Grup Simge

Üye No: 139,469

Hayatımın bir kısmı bu filmi izlemekle geçti,ne yapayım,ben böyleyim,sevdim mi tam severim,defalarca izlerim,geçen senede Todd Haynes ın Im Not There-Beni Orada Arama sına takmıştım,milyon kez kusana kadar izledim.Geçenlerde kültürmantarı nın bahsettiği etin abili,Gülseren ablalı dublaja rasladım nette hoop hemen arakladım, ardından alternatif bir dublaj daha vardı onu da gümlettim sonra sıra geldi orjinal dvd sine neyse ki oda diyaner de varmış bilahare aslını da heybeme koydum,şimdi rahatım,ne zaman istersem seyrediyorum.

+Quote Post
FilmAvcs
mesaj 29.06.2015, 00:28:30
İleti #7

Grup Simge

Üye No: 139,469

pardon benim izlediğim etin abili dublajda Audrey Hepburn ü Tülay Bursa seslendiriyormuş fakat diğer sesler aynı,Walter abiyi yine Ferdi Merter konuşuyor.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 19.08.2019 - 16:39:44
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net