IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> izgi Romanlar

Blm Kurallar

izgi roman hakknda her ey bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Küçük Prens
Mrbom
mesaj 30.01.2010, 04:54:24
İleti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
Nereden: stanbul
Üye No: 47
Ruh Halim:

70 lerin sonunda hemen hemen çıkan tüm sayılarını okudum...Bursa Yazıcıoğlu pasajından başka yerde de bulamazdım ne hikmetse..Tıfıl bir prens,hafiften tırsak yardımcısı ve onun sadık dostu karakaçan...Okuması kolay ve gereksiz konuşma balonu olmayan bi çizgi romandı...

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
GaLaCTiCa
mesaj 30.01.2010, 08:57:32
İleti #2

Grup Simge

Nereden: Ankara
Üye No: 12

Milliyet ocukda yayınlandı mı bu çizgi roman? izgi Roman'ın adı değilde resimlerini hatırladım sanki.çindeki karakterler hiç yabancı değil.

--------------------

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 30.01.2010, 10:35:26
İleti #3

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

banada yabancı gelmedi unsure.gif
milliyet çocukta robin hood diye bir çizgi roman vardı,çizimleri onada benziyor gibi geldi bana

--------------------

+Quote Post
Mrbom
mesaj 30.01.2010, 15:39:37
İleti #4

Grup Simge

Ruh Halim:

KÜÜK PRENS
(Johan et Pirlouit)

izeri Peyo'nun 1947 yılında haftalık Spirou dergisi için yarattığı Johan et Pirlouit/Küçük Prens, şövalyelik dönemine ait konulan mizahi bir dille işleyen karikatürize bir çizgiromandır.
Johan et Pirlouit, yayına girmesinden sonra hiçbir zaman Spirou dergisinin lokomotif başlıklarından biri haline gelememiş olsa da, oldukça sıkı bir hayran kitlesi yaratmayı başarmıştır. Ancak Johan et Pirlouit, asıl şöhretini 1958 yılında çizilen bir macerasında ortaya çıkan küçük, mavi yaratıklardan sonra yapmıştır. Başlığın yaratıcısı olan Peyo, yeni bir Johan et Pirlouit serüveni hazırlamak için tasarladığı minik insanların yaşadığı minicik bir köy halkına, hiçbir dilde karşılığı olmayan Schtroumpfs adını vermişti. Sonradan irinler adıyla ünlenecek ve popülaritesi ilk ortaya çıktıkları çizgiroman olan Johan et Pirlouit'i dahi sollayacak, hatta çizerinin onu bırakmasına neden olacak bu mavi renkli yaratıklar Peyo'ya hayatının şansını getirmişlerdir.

kiliden güler yüzü ve uzun boyuyla öne çıkan Johan, ülkemizde Küçük Prens adını almış, kısa boylu ve ancak eline gürültülü biçimde çaldığı telli veya üflemeli bir çalgı geçirdiğinde yüzü gülen Pirlouit ise sarı saçları, yerinde durmayan, çabuk kızan, hemen bağırıp çağırmaya başlayan karakterinden dolayı Afacan adını almıştır. Kocaman bir şatoyu yöneten ve Majeste olarak anılan kişiye olan bağlılıkları vardır, Küçük Prens beyaz bir ata binerken, Afacan'ın bineği -kendi boyuna göre olan- Karakaçan adlı siyah bir keçiden ibarettir.

Johan et Pirlouit, Türkiye'de ilk kez 1960 yılında Adnan akrak'ın sahibi olduğu Bilgi Yayınları tarafından Küçük Prens adı altında yayınlanmış, onu 1966'da kardeşi Bilge akrak'ın çıkardığı haftalık seri izlemiştir. Bilge akrak, 1965 yılında küçük boy cep kitabı formatındaki farklı bir seriye sonraki yıllarda yenilerini eklemiştir. 1972, 1978, 1981 ve 1984'de ilki fasikül, diğer üçü ciltli formatta illiler Yayınevi tarafından maceraları Türk okurlanna ulaştırılmıştır.

Alıntıdır...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Mrbom
mesaj 30.01.2010, 15:39:38
İleti #5

Grup Simge

Ruh Halim:

edit..........

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
karakedi
mesaj 31.01.2010, 00:12:07
İleti #6

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Izmir
Üye No: 62
Ruh Halim:

Ne zamandır bu çizgiromanın ve kahramanlarının adlarını bir türlü hatırlayamıyordum, teşekkürler mrbom. Bizde birkaç tane cep boyu vardı. Eğlenceliydi.

Aynı kahramanların günümüzde geçen bant şeklinde maceraları da var diye hatırlıyorum, tabi yine bantın ismini hatırlayamıyorum.

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
Mrbom
mesaj 31.01.2010, 00:18:30
İleti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

Dün akşam konuyu açtığımdan beri düşünüyorum ve yeni yeni canlanmaya başladı bir şeyler...Bu çizgi romanın tutulmamasının sebebi günümüz tabiri ile çakma çizimler...Resmini verdiğim orjinal çizim üstüne Türkçe yazılar olan..Ama daha sonra cin ali muamelesi gördüğü için satışları düştü...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Prenses Süreyya Esfandiary
0 okseybilenkiz 1,369 31.08.2011 - 12:46:16
Gn: okseybilenkiz
No New Posts Prenses ve Nohut Tanesi
3 lifelines 2,145 03.03.2011 - 11:55:30
Gn: ember
No New Posts Prenses Daisy
Mini Dizi
1 okseybilenkiz 1,851 07.03.2008 - 22:43:49
Gn: F

RSS Basit Görünüm Tarih : 18.08.2019 - 04:43:27
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net