IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Ankara..stanbul..zmir
Candy
mesaj 08.04.2009, 15:15:24
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,570
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Ankara

En iyi kalpli vey ana

Bu ehri bu kadar yaln anlatan baka bir ey olamaz sanrm.Sorumluluklarn bilen, asla kt davranmayan ama sonuta bir vey ana olan Ankara . Bu ehirde insanlar bekler.
Emeklilii, askerin bitmesini, rvetin gelmesini, gnderdiiniz evrakn cevaplanmasn , suskun devletin konumasn beklerler. Ta atlatacak bir sabrla bir eyleri beklerler, kim bilir bekledikleri hayattr. Belki denizi grselerdi beklemezlerdi. Denizi su sanrlar. Suyu grmek iin gllerin kysna gidersiniz ama su ufka uzanmaz.

Bir suyu deniz yapan ufuk yoktur Ankara 'nn gllerinde. Oysa ne nemlidir suyun hi bitmemesi ve uysal bir sevgili gibi gkyzyle birlemesi.

O vaatkar ufuk izgisi, o nasl gzeldir. Her zaman telerde bir ey olduunu fsldayan o ehvetli izgi. nsanlar Ankara'da beklerler, kim bilir bekledikleri hayattr.

stanbul

stanbul'da ise durum daha vahimdir. Hayat sanki bir adm tede duruyor gibidir. Doruya doru, dnyann en gzel ehridir stanbul, ama hayat eli abuk davranr. Daha siz elinizi uzatmadan iveli bir kadn gibi kaar gider. Bu yzden hrsla kovalarlar hayat stanbullular.
Bekledii eyin belki de hi gelmeyeceini syleyen eytani fsltya ramen, Ankaralnn dingin tevekkll bekleyiinde bir huzur vardr. Ama stanbullunun hrsl kovalamacasn da ne huzur vardr ne de tatmin.

Dnyann en gzel ehri hemen kol mesafesindeyken kendilerini yiyip yutan bir kovalamacann iinde kaybolur giderler. Hayat kaar, onlar kovalar.

zmir

Ama zmir... zmir'de hayat beklenmez, kovalanmaz da. O zaten sizinle beraberdir. Ufkun tesini mutulayan bir deniz vardr. Mutlulukla dolu, sakin bir sevimenin tadndadr krfez.

Krfez vapurlarnn sakin gidiinde hrslarnz yok olur, kovalamay brakrsnz, hatta martlara gevrek atacak kadar iyilikle dolarsnz. Ne varsa bu ehirde, bayatlam vapur ay bile nektar olur. Hafta sonlar denize doru bir g balar. "Ey hayat, biz eme'ye gidiyoruz sen de arkadan gel" der zmirliler muzipe. Ve ne gariptir ki hayat, uslu bir ocuk gibi onlarn peinden gider.

Ne garip, uak biletinin zerinde admn hemen yannda yazan IZM harflerine sevgiyle bakyorum. Sabrszm, sevgilisine kavuacak aklar kadar.

Mehmet Emin Ar

Peki siz hangi ehirdensiniz ve hangisisiniz..? bekleyen mi..kovalayan m..yaayan m..?

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
ember
mesaj 08.04.2009, 21:49:59
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

stanbul dnyann en gzel ehridir.. Ne kadar yetimek iin ardndan kosanz da hereye deer bu gzel ehir.. O kovalamann bile kendine has bir keyfi vardr.. Hayat kana kana yaarsnz burda.. stanbul'da yaayan baka ehirlere samaz kolay kolay..

Yahya Kemal'in dedii gibi ona bir tepeden bakmak lazm..

Sana dn bir tepeden baktm aziz stanbul!
Grmedim gezmediim, sevmediim hibir yer.
mrm olduka gnl tahtna keyfince kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir mre deer.
Nice revnakl ehirler grnr dnyada,
Lakin efsunlu gzellikleri sensin yaratan.
Yaamtr derim en ho ve uzun ryada
Sende ok yl yaayan, sende len, sende yatan.

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
alikusu
mesaj 09.04.2009, 09:49:12
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Canm candy'im fevkaladenin fevkinde bir yaz olmu yreciin dert tasa grmesin glom wub.gif

Doma byme ve tab yalanma cray.gif yerim , canm Ankara,
ok seviyorum bu ehri..
Bence hide bekletmez bu ehir bekleten insanlardr ,bekleten ihanetlerdir,riyadr ,karlardr yoksa mazlum Ankara bekletmez..
Ruhum dinlenir bu sakin huzur yuvasnda , bir baka ehirden dnde klarn grmem yeterde artar, ocuk gibi sevinir ,Allaha krederim yuvama canm Ankarya geldim diye..
Ankara sizi yutmaz iinde , kaybolmazsnz, trafiinkemekeinde boulmazsnz , yalnz kalmazsnz dosttur ,barna basar dardan geleni ..
Dzenlidir ,nerde olursanz olun mutlaka ulusa yada kzlaya gidersiniz , ordanda istediiniz yerlere sorunsuz ularsnz, Ankara dingin bir nehir gibidir..
Eymir gln hi grdnzm mutlaka grn kendinizi bir sayfiye yerinde hissedersiniz,evet Ankara iin deniz sudur.. su hayatdr tek fark ,suda ufku grr Ankara buda gven verir , bilirsin ki kaybolmadn bilirsinki su bomayacak yada engin denizlerde kaybolmayacaksn..
ayan yere basacak ve dimdik ayakda durabileceksin.
Denizi aramaz Ankarallar deniz 2 saatlik mesafededir o kadarda uzak deildir..
lgn elencelerden uzakdr , akam oldumu insanlar evlerine gider huzura ve sakinlie..
memur ehridir, memurdur Ankara , sabah cvl cvl hareketlenir, len karncalar gibidir,akam scak yuvasnda kanepesinde istirahat eder Ankara..
Ankara alr , hafta sonlar dinlenir yada elenir ama hep dzenlidir ..
gecenin en ge saatinde gvenle gidersin bir yerlere yada birileri sana gelir..
sonbaharda grn birde Ankara'y, pek nazldr, pek romantikdir ,insan tarifsiz duygulara srkler, ahmak slatanlaryla sevgililer srlsklam olurda haberleri bile olmaz ..
Kltr zenginidir, sinema ,tiyatro,opera, mzeler,tarihi mekanlar,sahaflar, heleki kalesi canm Ankara Kalesi sakin bir hafta sonunda sizi alr gtrr mazinin derinliklerine ....

ve canm Atam barnda tamda yreinin stnde saklar Ankara ...
birilerine kafanz bozuldumu hemen gider ikayet edersiniz onlar Atama ,
dertleirsiniz,bilirsiniz ki byk nder sizi dinler gelmesede grr, Antkabirden karken dnpde el sallayasnz gelir...

offf bitmez Ankara anlatmayla bitmez ...
anlatmak ve anlamak iin Ankara'l olmak gerek..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
dilemma
mesaj 30.05.2009, 04:04:26
leti #4

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 225
Katlm: 08.02.2008
ye No: 2,283

ankara lanetlidir benim icin sanirim hep nefret edecegim ankaradan... izmir ise orda bir kent var uzakta o kent bizim kentimizdir, gitmesekte yasamasakta dedigimiz olarak kalacak... sanirim benim sehrim istanbul hatta deli gibi kovalamak istedigim, cunku cok uzun zamandir kovalayamadigim bu yuzden de soluk soluga bu sonbahar kovalayacagim kevase kentim zaten bana istanbul yakisiyor...

--------------------
ne adamlar sevdim zaten yoktular

+Quote Post
creed
mesaj 09.06.2009, 11:21:18
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 243
Katlm: 23.01.2008
Nereden: ortadnya
ye No: 2,090

Grizgah'n bulmak Ankara'y anlatmann o kadar zordur ki... Hani diyor ya air ' ankaray sevmeyene bir zulumdr bu kadar insann neden Ankara'y bu kadar sevdiini anlamadan Ankara da yaamak'.
Tuhaf bir bozkr kokusu vardr Ankaramn ki belkide bu kokuyu alamayan burunlar sevmez ankaray. Evet; fkeli insanlar yrr belki sokaklarnda, suratlarndan devlet asabiyeti olan insanlar. Aslnda bu asabiyet bakent olmalndan gelir, beik kertilmitir o devlet asanbiyetine. Ama O; O'na bu asabiyeti sunan insanlara asla riyakar deildir. Yani onu asabi yapan insanlardr ama o asla o insanlara riyakar olmamtr dostu istanbul gibi. Evet belki nehirleri mavi gkyznden hissesini asla almamtr, kpkrmz akar akarken ve sahillerinde martlarn ekmek bekledii bir denizi yoktur dostu izmirde olduu gibi ama ehrimin suyu seyre deil hayata adanmtr. O su hayat verir srarla gnein kurutmaya alt bozkra yani suyu seyirlik deildir evet ama ab-u hayat'tr ehrimin. Ksacas ankaramn suyu insann kurtarr, dostu izmirin suyunu ise insanlar hala kurtarmaya alr.

Ankara yaayana kendini adar bir ana gibi. Ksacas ankara basit bir ev kadndr ama asla kyaslanan ehirler gibi baya deil.

O yzdendir ki 'bir bakadr Ankara'...

smile.gif

--------------------
Geni zamanlarda...

+Quote Post
mavi
mesaj 18.06.2009, 14:38:15
leti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,158
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

zmirliyim ben gzel zmir...Havas gzel,Kadn gzel, Denizi gzel zmir. Ama nedense yaayan deilde bekleyenim bu aralar. Bekliyorum bir garip yolcuyu bakalm ne zaman gelecek ??? Beklemekten heder oldum ama yinede beklemekten alamyorum kendimi. O geldiinde ise artk bekleyen deil beraber yaayan olacam 101wd2.gif

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
Fosforlu
mesaj 17.07.2009, 08:52:49
leti #7

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 437
Katlm: 25.05.2009
Nereden: yeilam
ye No: 5,042

Ankara.Cumhuriyetin ilan,Bakent ve canm Atam'n mozalesinin burada olmasnn dnda baka anlam yok benim iin.tabi ki burada doan ve byyen insanlar iin ok gzel bir ehir..air'in birine sormular -Ankara'nn en ok nesini seversin? diye.air cevap vermi -istanbul'a dn yollarn laugh.gif Brokrasi ve siyasetin i ie olduu sorunlar yuma olan bir ehir yani.

zmir.Gzel izmir tanm yetiyor muhakkak.ancak hemen yle ksaca kesip atacak deiliz bu ehir harikasn.ben izmir'e epey bir mesafesi olan eski foa'ya gitmitim yllar nce.bir balk kasabasn andrr gibi gzellii.eski rum evlerinin nnden geerken sanki zaman yolculuuna kyor insan.kafa dinlemek ve huzur bulmak iin ideal bir seim olur.
Tabi izmir'e gidip kordon'da oturup hayallere dalmamak olmaz.bu sahilden bir zamanlar At'l tranvaylarn getiini,insanlarn en akrak sohbetler eliinde aylarn yudumlad ve gzel anlarn brakldn dlersiniz.

stanbul..Ayegl Aldin ve modern folk ls ile giri yapalm en iyisi. Nkhet Duru'da diyebiliriz bu arknn hikayesi biraz karktr..istanbuul istanbul,tan topran altn,sanki bir masal gibi hayatn,kimbilir sen ne aklar yaadn.istanbul'u anlatmaya forumlar yetmez ki smile.gif ak olunas ehir.Doduum,bydm ve inallah leceim blink.gif ehir olacak.

Tarihi yarmada, o koca tlsml bir ince sz olan aziz istanbul; nede ok deitin sen...

--------------------
''...Korkulu gnler bunlar.Kimse tek k yakmyor.Bu gidile,gemilerin klar grnnceye kadar da yakacaklar yok..Gemileri bekliyoruz...''

+Quote Post
pia
mesaj 20.08.2009, 23:52:08
leti #8

Grup Simge

Grup: ye
leti: 29
Katlm: 20.08.2009
ye No: 5,486

Ankara; binalar ve takm elbiseli adamlaryla hep souk gelmitir bana. Fazla ciddi, fazla sakin, fazla duraan bir ehir. Bir iiniz olmasa gitmek aklnza bile gelmez oraya. Sonradan kurulmu bir ehir izlenimini tar hep. Ne kadar bakent olsa da aslnda o da farkndadr bence eksikliinin. Souktur ya Ankara; havasn lmanlatracak bir denizi bile yoktur.

zmir; kibirli ehir. Burnu byktr zmir'in. Trkiye'nin haval ocuu gibidir ve byle grnmekten pek de honuttur. Elinde olsa dardan kimseyi kabul etmeyecektir iine. "zmirli doulur, sonradan olunmaz" bu ehrin mottosu olabilirdi sanrm :)

stanbul...
davetkar ehir. stanbul'u seven biri iin dier ehirlerin ortak sevilen tek zellii vardr, o da "stanbul'a dn yollar"* dr. arpk bir kenttir. Mimarisiyle, sokaklaryla, trafiiyle, grltsyle, erkekleriyle ve de kadnlaryla; her eyiyle arpk bir kenttir. Yine de vazgeilmezdir, vazgeilmezimdir.
stanbul sevdas Bukowski'nin kendini anlatt u satrlarda bulunabilir belki de.

"Kt adam sevdim hep, kanunsuzu, hergeleyi. yi ileri olan sinek kayd tral, kravatl tiplerden holanmam. mitsiz adamlar severim, dileri krk, uslar krk, yollar krk adamlar. lgimi ekerler. Kk srpriz ve patlamalarla doludurlar. Adi kadnlardan da holanrm; oraplar sarkm, makyajlar akm, sarho ve kfrbaz kadnlardan."

Herkes iin farkl bir anlam olsa da buram buram yaanlmlk kokar stanbul...

*Yahya Kemal

--------------------
...
hayr hi yadrgamyorum yokluunu
sarlp gvdesine smsk
bir kadn kendini dourabilir isterse

+Quote Post
Zeroizm
mesaj 06.09.2009, 23:16:24
leti #9

Grup Simge

Grup: ye
leti: 34
Katlm: 31.08.2009
ye No: 5,575

Ben de zmirliyim ve ben de bu sralar "bekleyen" taraftaym... Ayrca zmir'in eski havasn kaybettiini dnyorum, malum g oran fazla, dardan ok g alyor ve bunun da etkisi fazla...

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 07.09.2009, 02:46:07
leti #10

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,189
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Her ehirde de bulundum. Az buuk bilirim. Her ehrin kendine gre bir gzellii var. O ehrin insannn alkanlklar, yaam, yaam gr, sorunlar farkl olabiliyor. zmire hakszlk yapldn dnyorum. Cumhuriyet dneminin uzun bir diliminde Trkiyede iktidar erkini elinde bulunduranlar hep dnya gr asndan zmirlilerle tezat oluturmulardr, bu yzden zmirin gerekli atlm ve geliimi yapamadn dnyorum. Hep ikinci plana atlan bir ehir oldu. (Minik bir rnek verirsek futbol takmlarnn tarihsel srecini verebiliriz) En radikal insanlarn dilinden gavur zmir szcn ok duymuuzdur malesef. O yzden diyorum ki Ankara beynimiz, stanbul ruhumuz, zmir ise vicdanmzdr, iyiliimizdir.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 21.03.2019 - 01:14:03
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net