IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

5 Sayfa V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Byleyici Satrlar
Candy
mesaj 28.05.2009, 15:17:01
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,570
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Gzlemlediim kadaryla mahallemizde kitap okuyanmz ok..bu blme beendiiniz kitaplarn etkilendiiniz blmlerinden ya da cmlelerinden alntlar yapabilirsiniz..

Aada bir derleme var..

Tarih bir tahriften ibarettir. Tarih, gemiten gelecee uzanan ve bugn grdmz bir ryadr. Btn ryalar gibi tarih de yorumlanabilir; ama grlrken deil.

Ouz Atay-Tutunamayanlar

Dil dipsiz bir boluk oluverir o zaman,yudum yudum alrsn iine.Simyas kimyana karr.Dmekten de rktcdr uurumu yutmak.inde damarlarnda, beyninin kvrmlarnda o dipsiz bolukla yaamak..gnbegn..senebesene...hayatbehayat...Yazabilmek iin benliinin evinde ne var ne yoksa kartp atmay gze almak zorundasn.Mahremiyetini yitirmeye ve mahrumiyete hazr olmalsn....

Yazmak,tandk ama bir o kadar yabani, yabanc bir bedenle sevimektir ve her sevimede olduu gibi burada da diil olan katbekat kudretlenmi olarak muzaffer kalkar yataktan.Yazarn cinsiyeti ne olursa olsun , yaz diildir her zaman.

Elif afak- Med-Cezir

''En koyu yalnzlk bile bir tana ihtiya duyar'' demi Cemal Sreyya gnlnde...
Peki yllarca beklemi bir kahkahann,nice dertlerden sonra ferahlam bir kalbin,ala ala nasr tutmu
sevinli parmaklarnda birer tana ihtiyac yokmu?
Ya da yle soraym:sadece ve sadece ''kt gn dostu'' olmakta birazda dostlarmzn aclarna tanklk
etmenin verdii karanlk bir lezzetmi var?

A..K neyin ksaltmas / Tuna KREMT

Ve drtte su olduundan m vcudumuz okyanuslar gibi Ay'n cazibesinin etkisindedir..?
Bu yzden mi iimiz gelgit halindedir..?
Sular ve gkler arasnda yapayalnzm.
Tut ki yeni yaratlmm...
Bu yzden mi sudan sebeplerle yitiririz su gibi aziz eyleri ou zaman.
Sular durulduunda aydnlanr anlamlar ama sular durulmaz dalgalanmadan....

Mor Mrekkep/Nazan Bekirolu

Abed dilerinin arasndan nefesini iine ekti, gergin durumlarda deti olduu zre enesindeki gamzeyi kad ve gamzeyi kamak yetmediinde daima yapt zre kvrck salarndan bir tutam alp ekitirdi. Ban tuvalete doru evirdi ama birkez daha, yerletirildii raftan sabit nazarlarla onlar seyreden o delici, kzl gzlere takld baklar istemeye istemeye. Vaktiyle maviliklerde szlm hayat dolu bir saksaandan ziyade tyler rpertici bir oyuncan donmu, ruhsuz vakaryla bakyordu l ku. nsanlarn nasl olup da ii doldurulmu kular sergilemekten gurur duyabildiine akl sr erdirememenin huzursuzluuyla yeniden arkadana dnd Abed. Dnd ve bu sefer de dolmakalemiyle ayn peetenin zerine byk lekeler kondururken buldu onu.
"imdi ne halt yiyorsun?"
"smime noktalarn iade ediyorum." diye homurdand teki, harflerin zerinde dnen kobalt mavisi mrekkep lekelerinden alamadan gzlerini.

Her bir nokta peetenin zerinde usul usul dalyor, daldka byyordu; u hayatta bakalarnn gznde daha grnr olmann yolunun, zden mmkn olduunca uzaklamak anlamna geldiini kantlarcasna...

Elif afak-Araf

...Hibir eyi geri almay bekleme, yaptklarn iin takdir edilmeyi bekleme, ne kadar zeki olduunun kefedilmesini bekleme ya da aknn anlalmasn,daireyi tamamla, gururlu, yetersiz ya da kibirli olduun iin deil, sadece artk onun senin yaamnda yeri olmad iin.Kapy kapat, pla deitir, evi temzile, tozdan kurtul. Gemite olduun kiiyi brak ve u anda kimsen o ol!!

..Eer bir hikayeyi anlatyorsan o zaman ondan kurtulamamsn demektir..

Paulo Coelho - Zahir

''Uyumam iin bana bir ark syle..Bir hayal grdm,onu unutaym..''

Demir ke-Jack London

"Gzel kalan yaralar vardr... Sen de benim bazen zamansz bir dokunu, bazense mevsimsiz bir yamurla szlayan ama hep gzel kalan yaramsn... Ne benzetme ama..."

Krat Baar -Sen Olsaydn Yapmazdn Biliyorum

-Szler elmas olsa bile, alcs yoksa grltden ibarettir.
-Sevginin bittii yerde, katlanma balar
-Doas kazanmak ve biriktirmek olan insann kaybetmeye tahamml yoktur. Yaam ise, verdiklerini geri almak sistemi zerine kurulmutur.

Sebahattin Zorlu- Gerekle Yzlemek

'Ruhumdaki bu krlmay hissediyor, yaklaan yalnzlmdan telaa kaplyor, iine dmekte olduum karanln bir hayat tarz olmasndan korkarak herkes gibi olmaya karar veriyordum: On yedi- on sekiz yalarmda bir dnem herkesi gldren, her frsatta aka yapan, herkesle arkadaa, hatta serserice iyi geinen bir cemaat adam gibi gzkmeyi baardm... Herkesin kafay fazla takmadan yapt eyleri yapabilmek iin niye benim diimi skmam, gayret etmem, sonra da poz yaptm iin kendimden nefret etmem gerekiyordu? '

Orhan Pamuk - stanbul

''Bir adm daha atsam kacaktm.Sadece insanlktan deil, btn dnyadan. nsann kendi imkanlaryla bir uzay mekii ina etmesi byle oluyor ite. nce deneme mahiyetinde frlatlan maymunlar gibi birka duygu bindiriliyor mekie. Sonra da btn beden, btn beyin hazrlanyor, dnyann dna yollanmaya. Tek ama, ay'a benzeyen bir uydu olmak.
Dnya gzel ama ok uzaktan diyebilmek...''

''Terk ettiklerimi dikiz aynalarnda aramak artk actmyordu beni...''

''Ama birden farkettim ki ne ben, ne de baka birisi hibir yere ait deildi. Aidiyet bir kandrmacayd kk ocuklara anlatlan. Hibir yerde hi kimse beklemiyordu beni.''

''Nasl bu hale geldim? Nasl bu kadar insanlktan kabildim? Seyrettiim filmlerdeki kahramanlarn gerek olabileceklerine nasl inandm? Romanlarn, tuvalette okumak iin yazlm olabileceklerini nasl dnemedim?''

''Btn hayatmz boyunca beklediimiz ve nereden geleceini bilmediimiz huzuru aryoruz. Ve tkenmez huzur araymz hayatta kalmamz salyor. Aslnda yalan sylyorum. Ben hibir ey aramyorum ve beklemiyorum. Sadece duruyorum. Kaan da durduruyorum. ''durun!'' diyorum, ''gitmenize gerek yok. onlar size gelirler.'' ''

''Gerekten de hikayenin sonuna geliyoruz. Ve ok ykseklerden deceiz. Unutuyoruz. Hissetmiyoruz. stemiyoruz. Yaptklarmz, daha ok eski alkanlklar. Konumalarmz, elli kelimelik bir bulmaca. ok fazla tandk hayat. imdi kusma zaman! Ama her tkrdmz pislik, yannda bizden bir para da gtryor...''

''Bir sabah hayallerimden uyanp hibir ey hatrlamayacam.

"Korkmaya gerek yok! gnahlarnz ben unuturum. siz ilemeye devam edin...''

Hakan Gnday - Kinyas ve Kayra

"Gzelliin sadece en yanl erkekleri eken bir mknats olduunu ona syleyebilseydi."

Baba ve Pi/Elif afak

Bir kitap kurdunun kr olmas tufanla e anlamldr..

brahim Tenekeci,zgnlk

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
PROTOSS
mesaj 28.05.2009, 16:43:03
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,189
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Nasl ezberlenir Allahm
Arapa dua eden insann latince kemikleri ?

Ouz Atay - Tutunamayanlar

Benim vatanm btn dnya, dinim ise doru olan yapmaktr.

Thomas Paine - nsan Haklar

+Quote Post
dilemma
mesaj 29.05.2009, 18:28:44
leti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 225
Katlm: 08.02.2008
ye No: 2,283

"ve benim gibi kabuslarindan baska kaybedecek birseyleri olmayan ruh proletaryasi,bu dunyadaki yerini ancak buyuk oyunun icinde bulabilir" der tehlikeli oyunlarda hikmet benol..

bir sevgilim vardi tarihini bile hatirlamiyorum ne zamandi sevgilimmiydi onuda hatirlamiyorum ama bildigim bir sey var ask yoktu oyun vardi aramizda kazanani veya kaybedeni olmayan bir oyun ve sanirim o kitabi o buyuk oyuna olmus ruhuma itaf ettigim icin basucu kitabimdir...

- neden oldu?
- kalpten oldu elbette.
- kalbi mi vard?
- evet, kalbi olduu icin, oyunlari cok ciddiye aldigi icin oldu...

yani kelimeler albayim bazi anlamlara gelmiyor...

"...insan hicbir sey yapmamaliydi, benim gibi?uzun bir hazirlik donemi gerekliydi. daha once toplumla yapilacak en kucuk bir temas oldurucuydu "

oguz atay -tehlikeli oyunlar-

--------------------
ne adamlar sevdim zaten yoktular

+Quote Post
dilemma
mesaj 30.05.2009, 02:47:10
leti #4

Grup Simge

"olmadi, kismet degilmis albayim, mutfak temizligiyle olmuyormus. uyaninca boynuma sarilmisti uykulu kollariyla. ben de butun is bundan ibaret diye sevinmistim, tabaklarin sulari bile akmadan onlari kurulamistim, beni azarlamisti, cunku kurulama bezleri hemen islanmisti, ondan azarlamisti, beni bu kadar seven ve ikide bir kollarini boynuma saran kadin neden boyle onemsiz bir mesele icin beni azarlamisti? iyi niyetlerle iyi eserler verilemeyecegini neden hatirlatmisti? neden neden neden albayim?" oguz atay, tehlikeli oyunlar...

--------------------

+Quote Post
Candy
mesaj 01.06.2009, 15:47:52
leti #5

Grup Simge

Ruh Halim:

"Sevgi, trmananlar birbirine balayan bir halatt. Biri derse dierlerinin hayatta kalmas iin halatn kesilmesi gerekiyordu. Ancak sevgi, kesilemeyecek kadar kaln bir halatt ve sonunda herkes derdi.
Aptallar sevdikleriyle der, ktler sevdiklerini aa eker."

Azil-Hakan Gnday

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
dilemma
mesaj 01.06.2009, 16:01:43
leti #6

Grup Simge

...ikimiz de bu dunyanin insani degildik. iyi kotu birseyler yapmaya calistik. ben sucluyum ondan farkli oldugumu gizledim, yine de bizi yargilayanlara karsiyim. ne yazik, sonun da hakli ciktilar... onlara gostermeliydim. fakat anlatmasi cok zor ; benim becerebilcegim bir is degil. neler soyleyeceklerini duyar gibi oluyorum, duymak istemiyorum. bir firsati daha kacirdik. o, kendisini ve olanlari hic anlamayacak. ben birseyler yapabilseydim. basim agriyor, yorgunum, bosu bosuna denecek bosu bosuna, iste buna dayanamiyorum... tehlikeli oyunlar

--------------------

+Quote Post
Candy
mesaj 03.06.2009, 14:03:58
leti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

-”Nefrete sevgiden daha ok gvenirim” dedi eytan. “nk nefretin sahtesi olmaz.”

-Sahtekar “ ben sahtekar deilim” diyendir.
Peki ya “ ben sahtekarm” diyenler?
Onlar ise en byk sahtekarlardr..

-niversite mezunu bir gen, i hayatna balamadan nce fal baktrmaya gitmi. "on be sene eziyet ekeceksin ocuum," demi falc.
"ya sonra? ya sonra?" diye mitlenmi ocuk.
"sonra" demi, "alyorsun..!"

-"vaniky'den suya atlardm ocukken.

maskara aknts

engelky'de brakrd beni

yryerek eve dnerdim sonra.

hayattan baka ne bekleyebilir insan?

...

atlama cesareti en nce

koy verme bilgelii

anaforlarn nirvanasndaki haz, coku, heyecan ve delilik

kyya kacak kadar bir aklbandalk ve usluluk

eve dnecek kadar bir sorumluluk ve aba

ve huzur iinde bir uyku

leden sonra

evde.

-Tahrik, edildike daha ok stmze varan bir beladr. Elde edilince de btn bys kaybolan bir zilli.

-Yaamak… bir akntya kaptrmaktr.
Dnmek ise akntlara kafa tutmaktr.
Halat, apa, krek, motor, yelken,
Allah ne verdiyse artk..

-Ar bir mutlulukta huzursuzluk vardr nedense. (Kaybedecek bir eyler var nk)
Ar kederde ise huzur. (kaybedecek nasl olsa bir ey kalmad.)

-Gkdelenin tepesinden atlayan adama orta katlarn nnden geerken sormular: “Nasl gidiyor?”
“imdilik iyi vallahi” demi
ok altmz orta yalarmz ite byle geer..

-Doymak m?
Sradan ilikiler ile doyar insan
Tknarak
Byk aklar oysa doyurmazlar asla
Tam tersine itahn aarlar adamn
ok ama ok daha byk sofralara

-Ak, kadn ve erkei farkl etkiler. Ak olan kadnn gznde baka hi bir eyin deeri kalmaz. Ak olan erkein gznde ise her ey yeniden deerlenir.
nk ak kadn “nasl olsa bitecek” sezgisi ile hareket eder. Ak erkek ise “nasl olsa sonsuza kadar srecek” yanlgsyla….
Ak kadnlar bu yzden hep endieli ve hep huzursuzdurlar; ak erkekler ise melekler gibi dingin ve aptallar gibi bn.

-Erkekler arasnda apknlk hibir zaman bu adaki kadar popler olmamt.
Neden?
nk artk apknlk erkein erkekliini yaad son snaktr.

-Evlilik trldr. Ya iki zaaf evlenir, ya iki kar, ya da iki ak.
kar ve zaaf evlilikleri, karlar ve zaaflar deimedii mddete devam eder. Ak evlilikleri ise aklar, karlar ve zaaflara dnene kadar.

-Kskan bir kadn huzurumuzu bozar ama gururumuzu okar. Ve bencil bir ak iin gururu huzurundan her zaman daha nemlidir.

-Erkeklerin kskanl biraz daha farkldr. Erkek ihanet eden kadnn kskanmaz; br herifin talihini, cazibesini, neesini ve keyfini kskanr. Erkeklerin kskanl kadnlarna duyduu gvensizlikle ilgili deil, kendi erkekliklerine duyduklar gvensizlikle ilgilidir.

-nsan yalann itiraf ederken bile dzinelerle yalan syler. Detaylar yumuatlr, sahneler deitirilir, figranlar gizlenir. Baz dostlar aklanr. tiraflar aklldr. Ayrntlarn toplamndan ortaya kacak manzara, itiraf edilen o alelade gerekten ok daha katlanlmazdr nk. Byk ve asl yalan hep ayrntlarda gizlidir. Ve hibir zaman, en iten itiraflarda dahi ortaya kmasna izin verilmez. Kimse ama hi kimse gerein tamamna katlanamaz – iimizdeki en mert ve en cesur olanlarmz dahil..

-”plak gerekler mstehcendirler. te bu yzden biraz giydirildikten sonra insan iine karlrlar”
Diyerek fsldad geldi eytan.
Diz kt nme usulca
Ve sildi elinin tersiyle gzyalarm
Okayp yanam hafife

Fsldad:

Kahpece seven kahpece aldatlr.
Ya merte seven?
O enayide merte aldatlr

eytann Fsldadklar- Emre Ylmaz

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
dilemma
mesaj 10.06.2009, 02:59:50
leti #8

Grup Simge

"nihayet insanlk da ld. haber aldmza gre, uzun zamandr amansz bir hastalkla peneleen insanlk, dn hayata gzlerini yummutur. baz arkadalarmz nce bu habere inanmak istemememiler ve uzun sre, 'yahu insanlk ld m' diye mrldanmaktan kendilerini alamamlardr. bu nedenle gazetelerinde, 'insanlk ld m' ya da 'insanlk lr m' biiminde byk balklar yaymlamakla yetinmilerdir. fakat ac haber ksa zamanda yaylm ve gazetelere telefonlar, telgraflar yamtr; herkes insanln son durumunu renmek istemitir. bazlar bu haberi bir kelime oyunu sanmlarsa da , yaplan aratrmalar bu ac gerein doru olduunu gstermitir. evet, insanlk artk aramzda yok.

tehlikeli oyunlar

--------------------

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 14.06.2009, 06:38:24
leti #9

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

''........onlar ben yarattm,diyebilirim ki ben kendi kendimin bir eseriyim.....
.......bunun iin susmaya,yle durmaya mecburdum,bu halimi etrafmdakilere iyice bakmak,dnmek iin frsat bildim beni akn,dalgn bir kz sana dursunlar bana sylenen szleri pek dinlemez ama benden gizlenenlerinde bir tanesini karmamaya bakardm.
.....bir kaderim olunca urar,iim rahatm,hatta keyifliymiim gibi gzkrdm.
daha pek gentim kimseyide ilgilendirecek bir eyim yoktu:benim iin bir kafam iliyordu,onuda elmelerine,yahut bo bulunduum bir sraya getirip iindekilerini grenivermelerine hi,ama hi raz deildim.o ilk silahlar hazrladktan sonra kullanmay denedim:asl dndklerimi iyie gizlemekle kalmayp hep baka grnmeyide bir elene edindim;artk ne dndmden,nasl dneeimden bir benim haberim vard:bakalarna beni nasl dnr bilmeleri iime geldiyse yle gzktm...bir bakta ii okumak gn kazandm,geri grgm buna btn btn gvenmemeyi gretti ama imdiye kadar yanldmda pek az oldu...''

bu gzel konuyu grr grmez bende yazmalym dedim.bir zamanlar okudugum kitaplardan houma giden yerleri yazardm bu konu iin baya bir birikim yapmm vakti zamannda.kyden gelirken yanmda getirdii defterlerimden birinde yukardaki yazy buldum bu yaz Chorderlos de Laclos' un tehlikeli alakalar romannn ba kahramanlarndan marguise de merteuil 'in kendini anlatt iini dkt neden ve nasl bu hale (insanlara gvenmeyen onlar sevemeyen) geldiini anlatt blmdr

--------------------

+Quote Post
dilemma
mesaj 20.06.2009, 18:08:47
leti #10

Grup Simge

senin ordaki insanlar, dedi kucuk prens, bir bahcenin icinde binlerce gul yetistiriyorlar ama yine de aradiklarini bulamiyorlar.
-dogru, bulamiyorlar dedim.
-aslinda aradiklari tek bir gulde, ya da bir damla suda bulunabilir.
-evet, haklisin dedim.
-ama kordur gozler. insan ancak yuregiyle baktigi zaman gercekleri gorebilir...

le petit prince

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

5 Sayfa V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 22.03.2019 - 16:55:10
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net