IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
nln Vedas
Beeni 3 V

Candy
mesaj 12.06.2009, 12:00:30
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,570
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

nln Vedas
(Bir lke Masal)

Sevgili ocuklar;

ben Beyaz Yakal Okul nl'ym..

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Bu sene sizinle birlikte, sizin zerinizde son senem. 2009-2010 eitim ylndan itibaren artk giyilmeyecek, bir sre sonra da unutulup gideceim.

Bu yzden bu veda mektubumda sizlerle, bu lkeyle, nesiller boyu uzun, anlaml birlikteliimizi anlatabilmek dileindeyim.

** ** **

Kurtulu Sava'mzdan yeni kmtk. Yepyeni bir dnemin, yepyeni bir heyecann bandaydk; ama yoksulduk.

lkemizde canla bala eitim seferberlii de balamt. Yolu, elektrii olmayan yurt kelerine retmen yetitirmek, ocuklarmz eitmek, hep birlikte retip kendimize yetebilirken, ilimde, kltrde de ilerleyebilmek iin yanp tutuuyorduk.

Uzun savalardan yeni km bir lkenin, doru drst ayakkabs olmayan ocuklarnn imdadna ben yetimitim. 1925'lerden itibaren yava yava, 3 Aralk 1934'den sonra da kanunen lke ocuklarnn son derece sade okul kyafetleri bendim.

Artk milletvekilinin de, arabacnn da, nalburun da, dlgerin de, iftinin de, tabibin de, polisin de, varlklnn da, yoksulun da renci ocuklarnn zerindeydim. Dmelerim arkada olduu iin, kk bedenlerin srtnda, ancak annelerine ilikletebilirdim.

Edirne'den Ardahan'a, kimi zaman kylerinden iledeki okula karda el ele yrrlerken, tepelerde kendilerini izleyen kurtlardan korkan, kimi zaman okul knda ayakkab boyayan, kimi zaman okulda a olurken o kesif kokuda alaya alaya kollarn svayan p bacakl ocuklarn zerindeydim.

Ayanda gcr gcr siyah potin olan ocuun da, sanki balar varm gibi zeri ayakkab ba desenli - tamamen lastik czlavet ayakkab giyen ocuun zerinde de hep aynydm.

Kn bot eklindeki Souk Kuyu denen muflonsuz czlavetlere gc yetebilen, yoksulluun nefes aldrmad ailelerde, sabileceksem elden geirilip seneye de giyilir, gerekirse alttan gelen kk kardee devredilirdim.

Ben okullu demektim, okula gidebilendim; abisi, ablas okula giden ufaklklarn bir an nce giyebilmek iin can attklar kyafettim.

Kzlarn salar uzun olursa sk sk rlrd ya da kulak memesi hizasndan kesilirdi. Ss ve ziynet eyas taklmas yasakt, ama bata eer byke bir de beyaz kurdele varsa, onunla en az retmenin gse takt krmz kurdele kadar havalydm.

Boynuma bembeyaz, kolal bir de yaka takar, tamamen bize, tamamen bu lkeye zg bir okul kyafetinin en nemli detayn tamamlardm. Kimisinin cebinde buru buru mendil, kimisinin boynunda iple aslm lastik silgi bulunan teki beyaz yakal arkadalarmla kck sralardan kara tahtaya, beyaz tebeirle yazlanlara, engelli ineyle tutturulmu kee silgiyle silineceklere bakardm.

O zamanlar bit, uyuz, trahom eksik olmazd okullardan. ou zaman erkeklerin salar numaraya, bazen de tamamen usturaya vurulurdu. Sanki btn renciler deil, btn kk heyecanlar aynyd, sanki hepimiz siyah beyaz masum bir btnn paralarydk.

Yerli mal, yurdun mal sevgisi alanrd beyaz yakallara; tabii ki tutumlu olmak da. Ayakkablar yamurdan, amurdan bir galo gibi muflonlu lastik aon, ypranmalardan ise tabanlarna aklm demir, ya da pene zerine pene korurdu.

Teneffslerde evden getirilmi helva, leblebi, kei boynuzu, pestil paylalrd. Yllar ierisinde st tozu, gnlk st, balk ya, fndk, kuru zm de beslenme saatlerine girip kacakt. Kimi siyah kolda bir de hilalli Kzlay pazubenti dururdu ve sanki tm dnyann sal o krmz yanakl ocuktan sorulurdu.

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Candy
mesaj 12.06.2009, 12:05:00
leti #2

Grup Simge

Ruh Halim:

Sadece anlamal tek dkkanda bulunabilen deil,

bata Smerbank, lkenin her kesinde bulunabilen bir formaydm.

Bazen bir kalem, boyundaki sert silgi, gazete kadyla kaplanm defter,

tahta ya da kalitesiz deriden pantizot antayla biten senelerde,

bir da masal gibi,

bir lke masalydm.

Derken yllar birbirini kovalayacakt. Ben hep Milli Eitim’in ilk basamaklarndaydm.

Kimi zaman simsiyah, kimi zaman gri, kimi zaman apkayla

ama kolal, sakz gibi bembeyaz yakamla ben hep vardm.

1988'de, yorgun bin yln sonlar gelirken mavileecek,

beyaz yakamdaki motifleri gncelletirecek,

yeni bin yla emniyet kemeriyle girecektim.

Modern zamanlarn kiiselleme rzgarlarna dayanamazdm. Topraklarmzdan zar zor karttklarmza ait bir tarz deildim. Kopyalayp yaptranlarca savunulamaz, cilt cilt kriterlere,ocuklarn tek tip olamayaca deerlendirmelerine, akan sular durduracak tezlere, fiyakal yantlar hazrlayamazdm.

** ** **

Ve yenildim;

bu son senemde, boyna iple aslm silgilerin yerini flash bellekler alrken -

bir zamanlarn miniklerinin, miniklerinin minikleriyle vedalaabilmek iin,

el yazmla olmasa da, kenar ssleriyle bu satrlar yazdm:

Sevgili ocuklar;

ben ok biz'dim, onlar gibi rengarenk olamadm,

farkllklar ortaya koyamadm, gzlere sokamadm,

notumu kracaklarn kriterlerine de uyamadm.

Ardmdan elbette gncel bir kyafet standard olacak;

ama korkarm gelecek nesiller beni, beyaz yakal okul nlklerini,

sadece kk kasaba dkkanlarnda, anlarnda deil,

en gelimi arama motorlarnda bile zor bulacak.

Srekli dn yaanarak gn skalanmamaldr,

eski srtta deil, gnlde tanmaldr;

ama baz duygular, baz heyecanlar vardr ki,

basit de olsa hep yeni kalmal, korunmaldr.

ocuklarn servis aralaryla okula deil,

okullarn servis salayclarla eve gelmesine az kalmken,

insanlar yeni an vebas bulac yalnzla yaklarken,

benden, biz'den, bir sembolden daha veda,

scak bir elveda sizlere;

beni unutmayn…

Beyaz Yakal Okul nl

D HEKM YALIN ERGR

(16 Aralk 2008/Ankara)

Not; Yalnz Aa adl yazsyla kendisini kefetmemi salayan Sevgili alkuu'na sevgilerimi ve teekkrlerimi sunuyorum..

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
alpino
mesaj 12.06.2009, 12:26:20
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

Once arsalar yokedildi, teknoloji ilerledikce sokaklar bosaldi, asosyellesme ve monitor karsisinda sahte kimlikler artmaya basladi.

Simdi de onlukler yok ediliyor. Bizleri kucukken sinif ayrimi yapmamamiza, tum oyunlarimizin zengin-fakir olmaksizin ortak olmasi gibi okullarda da bu ayrimsizligin yegane parcasi idi onlukler.

Yillara yenilen tek sey onluk degil bence. Cocuklugumuz simdi tamamen oldu sanirim ve bundan sonra gelecek tum nesiller icin artik yas tutmamiz lazim. Ruhsuz, renksiz ve dogal olmayan insanlar cogaldikca ve eger sitemiz uzun yillar hayatta kalirsa, burada yazilanlara, eklenen resimlere gercekten uzayli muamelesi yapilacak sanirim.

Muhtesem ama icimde birseyleri kiran yazin icin cok tesekkurler CandY...

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )

+Quote Post
dilemma
mesaj 15.01.2010, 16:56:14
leti #4

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 225
Katlm: 08.02.2008
ye No: 2,283

cok uzun yllar bu ulkede yasamadm, geldgmde br cok seyn degsms oldugunu gordum, tanklk edemedgme uzulmel mym yoksa sansl mym karar veremyorum... bldgm br cok seyn degstg, degsmelde zaten ama degsmn cnde senz ona alsyorsunuz... ben dsndaydm nsan braktg yerlern oylece kaldgn dusunuyor cunku braktg seyler ozlerken onlarn degseblcegn dusunemyor ve elbettek hersey ben cok sasrtyor , onlukler ve kerat cetfeln goremedgmde sasrdgm gb

--------------------
ne adamlar sevdim zaten yoktular

+Quote Post
portakal
mesaj 17.01.2010, 17:23:05
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,192
Katlm: 26.10.2007
Nereden: Thundera
ye No: 774
Ruh Halim:

Bana hep eitlii hatrlatrd. Herkesin hakk olan eitim ve bunu eitlii..

--------------------
orda kal!

+Quote Post
alikusu
mesaj 18.01.2010, 09:50:21
leti #6

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Yaln Ergir bu ve buna benzer pek ok yazsnda biz 70-80 ocuklarnn zlemlerini ve hatralarn yle derinden dile getiriyorki etkilenmemek mmkn deil, bu yazsn ilk okuduum zamanda gzlerim dolmutu, u anda ayn hisleri yaatt bana ve sanrm her okuduumda ayn duygular tekrar yaayacam..
Yaln Ergir kzmn doktoruda oldu smile.gif aslnda onu ok nce yazlarndan tanmtm ama geen yaz , yakndan tanmak ve karlkl sohbet etmek ok daha keyif vericiydi.
o ocuk ruhunu koruyan biri, bunu gzlerindeki kdan , sesindeki ocuksu sempatikliinden ve itenliinden anlayabiliyorsunuz zaten yle olmasa bu kadar iten yazlar yazamazd eminim.
kzmn tedavisinden sonra (krk n dii birebir orjinali haline getirdi) nasl teekkr edeceim size dediimde yaprak sarmas ve kek'le demiti laugh.gif .
ve ben hala gtremedim sad.gif ama kabahat bende deil yle youn ki son olarak 7. Kitabn kard, yazlarn opera sanats Leyla olakolu ile sahneledi..
mzikli bir gsteriye baladlar ben gidemedim ama gidenler muhteem bir gsteri olduunu anlattlar..

bu yazy burada bizlere ulatran candycimede sonsuz teekkrlerimi sunarm fl.gif

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
Candy
mesaj 18.01.2010, 16:46:32
leti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

Aslnda tek kullanmlk yaam

Olmas istenen gibi deil

Olmasn istediimiz gibi olmaldr

Bunun bedeli ar olabilir

Ama hibir bedel

Bakasnn yaamn yaamaktan

Daha ar deildir..

Yaln Ergir ite bu msralarn sahibi..asl onunla tanmama vesile olduun iin sana ne kadar teekkr etsem azdr alkuum. fl.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
barayef
mesaj 30.01.2010, 03:29:12
leti #8

Grup Simge

Grup: ye
leti: 69
Katlm: 07.05.2008
ye No: 3,023

nln kaldrlmasna karym. Modernize edilip, daha estetik bir grnm kazandrlarak uygulanmasna devam edilmeliydi bence. Bu uygulama yznden ok ocuun kalbi krlacak Trkiye'de...

--------------------
Ktln galip gelebilmesi iin gereken tek ey, iyilerin hibir ey yapmamasdr. Edmund Burke

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 30.01.2010, 10:11:18
leti #9

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

QUOTE(barayef @ 30.01.2010, 03:29:12) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
nln kaldrlmasna karym. Modernize edilip, daha estetik bir grnm kazandrlarak uygulanmasna devam edilmeliydi bence. Bu uygulama yznden ok ocuun kalbi krlacak Trkiye'de...

kk bir ocugun kalbini krmaktan daha korkun ne olabilir ? sad.gif
ben kendimde kk bir ocukken isvireden gelen halamn kz okula serbest kyafetler ile gittiklerini sylediinde ok hasetlenir,keke bizde okula istediimiz kyafet ile gitsek derdim,ama biz o zamanlar gerekten ocuktuk.okula en gzel,en pahal kyafet ile gitmek deildi derdim,sadece istediimi giymekti.yoksa o zamanlarda daha sonrada nlklerde kalite kalite idi.rnein benim nlm jarse idi ve en ucuz nlkt.
sonra sonra biraz bydke nln aslnda gerekli bir uygulama oldugunu kabul ettim ve hala o dnedeyim.
zaten sylenecek en gzel szler sylenmi bu arada

ben ok biz'dim, onlar gibi rengarenk olamadm,

farkllklar ortaya koyamadm, gzlere sokamadm,

notumu kracaklarn kriterlerine de uyamadm.

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 21.03.2019 - 01:13:40
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net