IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Mesleklerinde lk Kadnlarmz
okseybilenkiz
mesaj 23.08.2009, 10:59:27
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

onlarn pek ou ile ilgili bir iki satr bulunsa nette ne mutlu.ama ogu unutulmu.halbuki aralarnda sadece lkemizin deil,dnyann mesleklerine ilk kadnlar bile var.bu balkta yava yava onlar hakknda yazmak istiyorum.arada eski gazetelerden alntlar yaparak : 29.4.1930 tarihli hakimiyeti milliye gazetesinden bir haber le balyalm.

K TRK HANIMI HAKM OLDU

NEZAHAT VE BEYHAN HANIMLAR ASLYE MAHKEMES AZA MLAZM OLDU

bugn trk inkilap tarihinin byk gnlerinden biridir.trk kadn bugn,trk hakimi salahiyetini alm bulunuyor.bu salahiyet avrupada yalnz almanyada vard.,bugn de trkiyede teesss etmi oluyor

istanbul darlfnunu hukuk fakltesinden aliyylala derecede mezun olan nezahet ve beyhan hanmlar hakimlie tayin edildiler.nezahat hanm ankara asliye hukuk mahkemesi aza mlazimliine,beyhan hanmnda istanbul asliye hukuk mahkemesine aza mlazimliine tayinleri reisicumhur hazretlerinin tasdikine iktiran olmutur.

bu iki trk hanmn tebrik ederiz

tabi benim yazlarm nette yazanlarla akaak onu anladm .mesala ilk kadn eczacmz kim ? nette tarih verilmeden yazlan Rukiye Kanat Arran m? ama ne zaman am eczanesini,kimdir yayormu bilgi yok bol bol ayn kaynaktan kopyalanm tek bir cmle :ilk kadn eczac Rukiye Kanat Arran.tuhaf
yine hakimiyeti milliye gazetesi 18.4.1931 tarihli bir haber

LK TRK KADIN ECZACI

iki sene evvel eczac mektebi alisinden kan belkis hanm dzcede bir eczahane amak zere shhat vekaletinden msaade istemitir.
kendisi kanuni hakk haiz oldugundan msade verilmitir.belks hanm trkiyede eczahane aan ilk eczacdr

LK KADIN MALMDR

istanbul beyazt kaymakamlndaki mnhal mal mdrlne fitnat hanm tayin edilmitir.ilk kadn mal mdr yaknda ankaradan istanbula gelecek ve vazifesine balayacaktr.
kaynak :akn gazetesi 14.9.1930

devam ediem

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 30.08.2009, 11:45:54
leti #2

Grup Simge

Ruh Halim:

STKLAL MADALYASI SAHB KADINLARIMIZ

fatma seher avu
fatma karaimek (kara fatma)
mnevver saime hanm
halide edip advar

CUMHURYET TRKYESNN LK KADIN KAMU GREVLS

lkemizin ilk kadn kamu grevlisi genel mdr ve eitim bakanl talim terbiye dairesinin ilk kadn yesi

mkerrem aker

1948 ylnda milli eitim bakanl kz teknik gretmen genel mdr olan mkerem aker ,kz meslek okullarnn ve kz teknik gretmen okullarnn yurt dzeyinde yaygnlamasna ve orta gretim kurumlarnn ok amal okulara dntrlmesine nlk etti.
26 haziran 1975 gn aramzdan ayrld.

--------------------

+Quote Post
oldkid
mesaj 28.01.2010, 08:17:13
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,244
Katlm: 25.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 318

lk kadn rektrmz ve bakanmz olan profesr dr. Trkan Akyol'uda ben ekleyeyim...

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 18.04.2010, 14:34:23
leti #4

Grup Simge

Ruh Halim:

MESLEKLERNDE LK OLAN KADINLARIMIZ

ilahiyat fakltesinde ilk ve tek kadn
Do.dr. BAHRYE OK

yalnz lkemizde deil dnyada ilk milli ktphane genel mdr
dr.MJGAN CUNBUR

ilk kadn diplomat
ADLE AYDA

ilk kadn petrol mhendisi
ZEN HALDE URAL (TRKTAN)

ilk kadn zel kalem mdr
AYLA HATIRLI

ilk balerin
SEVN ALTINTA

cumhuriyet senetosunun ilk ve tek kanunlar mdr
BEDA YAIZ

1936 ylnda erciyes dann zirvesine trmanan ilk trk kadnlar
LMYE BERKMAN-NEZHE TARAKIOLU

ilk kadn bankalar yeminli murakb
KADRYE NLGN MAN

--------------------

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 24.04.2010, 01:08:14
leti #5

Grup Simge

Ruh Halim:

QUOTE(oldkid @ 28.01.2010, 09:17:13) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
lk kadn rektrmz ve bakanmz olan profesr dr. Trkan Akyol'uda ben ekleyeyim...

TARHMZN LK KADIN BAKANI
PROF.TRKAN AKYOL ''SALIK BAKANLII TEKLFN ALINA ADETA OK GERDM''DED

ankara(zel)-hasta muayene ederken kendisine''bakanlk ''teklifi yaplan trkiye cumhuriyeti'nin ilk kadn bakan profesr dr.trkan akyol ,verdii ilk demeinde''bundan sonra annelik,hekimlik ve bakanlk grevlerimi birlikte yrtmeye alaam''demitir
kaynak:hrriyet:24-3-1971

ilk kadn bakanmz prof.dr.trkan akyol ayni zamanda bakanlk mavirliine lkemizde ilk defa bir hanm gazeteiyi atam.

ilk kadn basn maviri:NEVN GRKAYNAK (20 kasm 1971)

--------------------

+Quote Post
foxtrot
mesaj 24.04.2010, 02:35:33
leti #6

Grup Simge

Grup: ye
leti: 10
Katlm: 17.02.2010
Nereden: Kocaeli
ye No: 6,972

huh.gif Sabiha GKEN
Yokmu ?
lk Kadn pilot hani !

--------------------

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 24.04.2010, 17:49:13
leti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

QUOTE(foxtrot @ 24.04.2010, 03:35:33) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
huh.gif Sabiha GKEN
Yokmu ?
lk Kadn pilot hani !

sabiha gken nasl unutulur sadece srasn bekliyordu.
yalnz kendisi ilk trk kadn pilotu deildir.kendisi

LK KADIN SAVA PLOTU 'dur :SABHA GKEN

byk ATAMIZ'n manevi kz byk nderimizden ald destek ile yola kt.ok anlatlan bir hikayedir ama tekrar etmek pahasna yazmak istiyorum.sabiha gken byk uuuna hazrlanrken yannda bir erkek pilot olsun istemi.bunun zerine ATAMIZ'' eer yannda biri daha olursa baary paylar hatta giderek baarnn stne oturur.sen o yzden bu uuu tek bana yapaksn ''der.her zamanki gibi ileriyi gren bir karar verir.

DNYANIN TEK KADIN JET SAVA PLOTU TRKTR

iki byk arzum,tanrya yakn olmak ve yalnzla kavumak,ancak yerden bir ka bin metre yukarda,gkyznde gerekleiyor.bir jet ua ile bulutlarn arasnda uarken kendimi daha hr,tanrya daha yakn hissediyorum
KAYNAK:HAYAT:20-2-1959

evet leman bozkurt altneki ilk jet pilotumuz 12 yl boyunca istiklal savada dahil pek ok cephede savam bir babann kz.ortaokul sralarnda trk kuuna bavurmu''yan kk ''demiler.ylmam liseyi bitirine trk kuuna girip ksa srede gretmen olmu.1954 ylnda ordumuza kadn subaylar alnmaya balaynca izmir hava harp okuluna bavurmu
vikipedide leman bozkurt
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

LK KADIN HAVA EHDMZ

Kuruluunun zerinden birbuuk yl geen Trkkuu, 29 Ekim 1936 gn Hipodromda yaplacak olan 13. Cumhuriyet Bayram gsterilerine katlmak iin hazrlanyordu. Eribe Hanm henz 18 yanda olmasna ramen Trkkuundaki btn arkadalarnn sevgi ve hayranlklarn nefsinde toplam , cretli bir uucu ve Trk havaclnn ruhen ok erken ykselmi bir vucudu idi. 29 Ekim 1936, Gazi iftlii zerinde geni bir tur yapan Gordon 59 ua; Trkkuu'nun Ergazi'deki hangar zerine yaklamt. Aa yukar 600 Metre ykseklikte idi, Eribe Hanm bu mesafeden atlayn yapt fakat dz akla balayan dme ksa bir sre sonra intizamsz bir hal ald ve virile kaplarak dmeye balad .Yere 60-70 Metre kala virilden kurtuldu fakat parat ald gibi gene birden bire bzld ve Eribe Hanm ok sert bir ekilde dt. Dtnde henz sa olan Eribe Hanm hastaneye kaldrldysa da gen bnye lmle mcadelesinde yenik dt. Eribe Hanm Havaclk Tarihimizin ilk kadn ehidi oldu.
umaya daha 15-16 yanda balayan eribe (yada yaknlarnn ona takt ad ile toto)ilk pilotumuz vecihi hrkuun yeeni idi.
facebook'ta eribe hrku

LK TRK KADIN PLOT :BEDRYE TAHR GKMEN (BACI)
vikipedide bedriye gkmen

--------------------

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 06.08.2010, 22:32:24
leti #8

Grup Simge

Ruh Halim:

LK KADIN ELEKTRONK MHENDS
SENA EKE

1943 ylnn ekim ayyd.i edinmek iin o zamanki radyo genel mdr selim sarper bey'e gittim.beni ok kibara karlad,hatrm sordu.herhangi bir i edinmek iin geldiimi sanm.elektronik mhendisi oldugumu grenine ok ard.hayretle yzme bakt.ama krmak istemedii de her halinden belliydi.bir sre dnd,sonra;
-hanmdan da mhendis oluyormu demek ! ama sen gene de radyo mdr vedat nedim bey'e (tr),sonra da fen heyeti reisi muzaffer harunolu'na git.akllar ererse seni ie alsnlar''dedi.
ie derhal baladm
kaynak:hayat 24.11.1977

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 22.03.2019 - 16:44:01
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net