IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Hayalinizdeki Sofra
PROTOSS
mesaj 27.10.2009, 21:36:10
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,184
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

ocukken eminim favori bir yemek listeniz vard. Ve tabi ki bu yemeklerden oluan hayal edilesi bir sofra da dlenmitir diye dnyorum. Her ne kadar ocukken bir deri bir kemik olsam da benim de byle bir favori sofram vard. Yemekteyiz Anilarim.Net ailesi olarak Menm sunuyorum.
Balang
Domates orbas - Annem bir ka kere saladan deil de taze domateslerden szerek yapmt ki tad hala damamdadr
Ana Yemek
Salal Et - Biftek eklinde kesilmi sert etler bol su iinde rendelenmi domates ve soan eliinde piirilir. Ateten almadan nce kekik serpilir ki muhteem olur.
Patates Kzartmas - eee etin yanna patates kzartmas gider
Patlcan Salatas - Yaplmas uzun ve zor, tketmesi bir o kadar hzl olurdu.
Koka Kola - O zamanlar ielerde satlrd kola ve cumartesiden cumartesiye yemekte et varsa alnrd.
Tatl Servisi
Stla - Az ekerli bol pirinlisi favorimdi.
Ekler - Karnem iyiyse Grgl pastanesinden 2 tane !!!! alnr evde ay eliinde yerdim. Bu benim karne hediyemdi.
Milfy Pasta - stu pudral muhteem pastadr efendim. Bu da karne hediyemdi. Kimi yerlerde Laz brei diye de geer bu pasta.

Biraz tatl arlkl oldu ama hogrn artk ocuktuk o zamanlar laugh.gif Evet sizin menleriniz neydi ?
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
barayef
mesaj 27.10.2009, 23:41:46
leti #2

Grup Simge

Grup: ye
leti: 69
Katlm: 07.05.2008
ye No: 3,023

Gzel bir fikir olmu Mavimars. Gncel ile gemii buluturup iin iine biraz da mizah katan ve sitenin
ihtiyac olan dinamizmi barndran ender giriimlerden biri. Yemekten hi anlamam, tam bir sandvi insanymdr kendimi bildim bileli, mizah duygum da pek gelimemitir ama konuya destek kmak asndan bir eyler syleyeceiz artk.

ncelikle karlama ve yemek srasnda mzik olsayd daha iyi olurdu. Tercihim karlamada 80’lerin unutulmaz filmi Cocktail’in OST’sinden “Powerful Stuff (Fabulous Thunderbirds) arks olabilirdi mesela (NOT: Bu arada imdi fark ettim, efsanevi Cocktail filmi sitede yazlmam, sinema pirimiz stadmz “okeybilenkz”a duyurulur . Belki ben de yazarm bir ara).

Gelelim yemeklere...
Ana yemei kendi zevkime de uygun buldum. Yalnz etteki soan miktarnn en alt seviyede tutulmasndan yana olduumu belirtmeliyim. Patates kzartmas da bana uygun bir seim. Tercihim ne i kalacak kadar byk ne de abuk kzarp sertleecek kadar kk patatesler kullanlmamas.
Ayrca pilav yerine patates kzartmas kullanman da art bir puan. Pilavdan sonra hep stme bir arlk ker, sanki bir ka saat paralize olurum, btn “emlyn hughes soccer” malarn kaybederim, o yzden tercih etmem.

Patlcan salatasn pek uygun bulmadm sylemek zorundaym. oban salatas patates kzartmas ve salal etle daha iyi gider kanaatini tayorum. “iede” Coca Cola ok isabetli bir seim olmu dorusu. Bu frsattan istifade edip unun altn bir kez daha izelim arkadalar: Coca Cola iede tutulur. Ne pet ne de kutu kolalarn tad iedeki kolannkine yaklaamaz bile. ie kolalarmz geri istiyoruz...! Yurtdnda hala var, bizde niye kalkt anlamak mmkn deil...Bir kolamz vard onun da canna okudular pet ieye koyarak..! (Mavimars’a kyamadm iin geleneksel “yemekteyiz” gerginliini buradan kartaym bari dedim).

Tatl servisi ksmen benim damak zevkime de uyuyor. Zaten benim iin yemekte asl olan tatldr, gerisi biraz ondan biraz bundan tamamlanr, hatta genelde sandvile geitirilir. Sandviin avantaj bilgisayar banda arkadalarla turnuva yaparken de yenilebilir olmas yani portatif bir karakter tamas ve dkme-sama riskinin daha az olmasdr (Elbette tutu tekniklerini bilmek lazm).
Ekler harika bir seim. Hele Grgl olmas ekstra puan kazandryor. Alternatif olarak Divan Pastanesi de olabilirdi. Hatta bence daha iyi olurdu. Milfy pasta bilhassa tazeyse iyi gider. Ancak eklerden sonra milfy pasta sunulmas, ekler’e kar tam bir saygszlk olmu. Konserde nce “Guns’n Roses” sonra “Cult” grubu km gibi bebenzemez bir durum. Ekler, tatllar aleminin kral olarak son servis edilmeliydi bence. Hele milfy pasta kesinlikle eklerden sonra verilmemeliydi. eker eii ekler ile ykseltildikten sonra gereksizce drlm.

Stla sevmem. Aslnda stl tatllarn iinde bireyler olmas beni huylandryor. ine bcekler dm gibi hissettirmitir hep bana.

Ellerine salk diyor, 80’lerdeki sofralarn tadn aldm belirtiyor ve on zerinden yedi puan veriyorum.
Bakalm srada kimin sofras var...

--------------------
Ktln galip gelebilmesi iin gereken tek ey, iyilerin hibir ey yapmamasdr. Edmund Burke

+Quote Post
lifelines
mesaj 28.10.2009, 01:06:46
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,390
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

lk yemek piirme olaym henz 8 yandayken, gazeteden kestiim tarif ile gerekletirmeye almtm.
Hem de "Kurufasulye".
Haliyle ocukken de imdi de yemeklere hep dkn oldum. ok yemek yemeye deil de lezzetli olan yemeye
dersem daha doru olur. Lezzeti olmayan hibir eyi mmkn olduunca yemem ve imem.
Sakz inemem, inersem bile lezzetini bildiimi alrm. Pepsi dururken asla Coca Cola imemeye alrm.
Lakin her yerde Pepsi bulunmuyor; ama evde stok halinde...
yi beslendiim iin, ocukken yapl, boylu, poslu bir kzdm. Zaten boy pos olay o zamandan ne kald ise...

Benim ocukluk menm yle idi:

Balang:
Krmz Mercimek orbas veya anneannemin kyde yapp getirdii Tarhana orbas.

Ana Yemek:
Kuru Kfte ve Patates Kzartmas tabi tabak tabak olacak hatta hi bitmeyecek...
Salata olmasa da olur nemli olan Pepsi'm. 1 Litrelik cam iede Pepsi ve buz gibi...

Tatl Servisi:
Tatl'nn her trlsn severdim ve seviyorum.
lk tercihim Ekler ve zerine tarnla kalp ekli yaplm Tavuk Gs.

Bu menye mzik olarak ne gider?
O zamanlar Ajda teyzemi ok severdim. Evet ondan olsun ve teybimiz olmadndan mecburen radyodan dinliyorum.

hr dodum hr yaarm
kime ne kime ne
klemiyim sana ben
sana ne sana ne
zararm kendime
kime ne kime ne
sen bak kendi derdine
sana ne sana ne

Ellerine salk diyerek Mavimars'a 10 zerinden 9 puan veriyorum.
Ayrca, uzun zamandr bu tr balk almasn bekliyordum 1 puan da bu yzden verirsem 10 zerinden 10 eder.
Ben cmert bir ocuktum...

+Quote Post
barayef
mesaj 28.10.2009, 02:08:00
leti #4

Grup Simge

Grup: ye
leti: 69
Katlm: 07.05.2008
ye No: 3,023

Gecenin ikinci sofrasnn en byk srprizi yllar sonra Pepsi ile karlamak olsa gerek. Zamannda Coca Cola'ya kar olan Pepsi'cilerden biri olarak beni sevindirdi. Art bir puan. Cam ie seimi yine mkemmel. Ana yemekte kuru kfte-patates kzartmas son derece sevdiim bir kombinasyon olmasna karn, hanm eli demi ilk "anlarm.net yemekteyiz" sofrasnda biraz batan savma bir seim olmu gibi geldi. Biraz daha emek isteyen bir ana yemek beklerdim dorusu. Ayrca masada ketap olmamas ciddi bir eksik olarak not dlmeli.

Tatl yine biraz sorunlu. Bu seferde eklerin stne tavuk gs getirilmi. Karar verdim. Trkiye'de eklerin kymeti bilinmiyor.

Mzik olarak seilen arknn szleri "misafirlere kar olumsuz bir mesaj" olarak alglanabilecei iin yanl bir seim olduunu dnyorum.

"zararm kendime
kime ne kime ne
sen bak kendi derdine
sana ne sana ne" ???

Lifelines'a on zerinden alt veriyorum.
imdi ben cmert bir ocuk deil miydim yani...(artk nurtopu gibi bir polemiimiz bile oldu)
Atmosfer iyice gerginlemeye balad...
Bakalm bundan sonraki ziyaretimiz kimin ocukluundan setii sofra olacak?

--------------------
Ktln galip gelebilmesi iin gereken tek ey, iyilerin hibir ey yapmamasdr. Edmund Burke

+Quote Post
lifelines
mesaj 28.10.2009, 02:25:36
leti #5

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,390
Katlm: 22.11.2007
ye No: 1,180
Ruh Halim:

nce, yanl anlamalara aklk getiriyim:
Tatl olarak ilk tercihim Ekler. Eer o yok ise o zaman zerine tarnla kalp ekli izilmi Tavuk Gs'n tercih ederim.

Bu meny 70'lerin ocuu olarak hazrladm. O zamanlar heryerde Ketap yoktu.
Mzik konusunda haklsn biraz ters oldu ama o da 70'ler arks sonuta. Eer bu yemek 80'lerde olsa idi ilk tercihim mecburen A-ha Hunting High And Low olurdu. Bu yemee o ark uyarmyd? Bence o her yemee uyar. lrm...

Menm daha zengin hazrlamayp, detaylarn anlatmamak hele benim gibi bu konuda hite mtevazi olmayan birine tabiki yakmad. Fakat detayl, dolu dolu anlatacak zaman bekleyemedim olaya hemen dahil olmak istedim. Yoksa iki ylda gese herhalde olaya dahil olmazdm.
Bu bal iki yl nce amay dnpte bugne kadar amadma gre...

Ben cmert bir ocuk olduumdan Barayef'e 10 zerinden 9 verdim... rolleyes.gif

+Quote Post
Mrbom
mesaj 28.10.2009, 14:58:52
leti #6

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
ye No: 47
Ruh Halim:

Mercimek orbas-Mmknse domatessiz olmal

Yourtlu iskender(1.5 biggrin.gif ),yannda ra

ve tatl olarakta supanglealaym

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 28.10.2009, 21:19:49
leti #7

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

leti: 1,610
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Ezogelin orbas
Dzce Kftesi
Kurufaslye Piyaz
ra
Kaymakl Ekmek Kadayf
Talcid

(Bizim Emrah bu bal nasl atlad yahu?)

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 29.10.2009, 01:01:14
leti #8

Grup Simge

leti: 2,184
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Olumlu ve olumsuz tm eletiriler iin teekkr ediyorum. Here is the mavimars' points smile.gif

yle anlalyor ki Barayef bizi sofraya oturtmayacak. Bir elimizde sandvi, dier elimizde ie Pepsi ile ziyafet ekeceiz kendimize. Olsun. Farkl olmak iyidir yeter ki Barayef bilgisayar oyunlarn bize tercih etmeyip konuklaryla ilgilensin smile.gif Yalnz souk ve scak sandvi olarak mensn zenginletirirse alaca puanlar ykselir. Mzik konusundaki eletirisine katlyorum. Hi aklma gelmedi mzikle karlamak. Ama MJ in Thriller iyla karlarsam sizi ltfen korkmayn. Patlcan Salatas konusundaki eletirisi ksmen doru olabilir. Aslnda bol sarmsakl Patlcan Salatas ile Koka Kola biraz tezat bir tat oluturabilir ama et ve patates ile gzel gider kanaatindeyim. Notum 8/10
Lifelinesn muhteem bir ev sahiplii yapaca konusunda phem yok, ama Barayef u konuda ok hakl, biraz zensiz hazrlam gibi tongue.gif Salatann olmamas byk eksiklik. Az slatmaya Pepsi yetmez malesef. 9/10 veriyorum. Kk yata mutfaa girdii iin de (aa yaken eilmi) art bir puan = 10/10
MrBom ise sanrm bizi bir Restoranda arlayacak. skenderi yourtlu tercih etmem. Bol salal, yourtsuz yerim. orba gzel bir seim ancak ra iin ayn eyi syleyemeyeceim. Bence iskenderin yannda mayalanmam zm suyu yerine mayalanm zm suyu daha iyi gider smile.gif Cabernet Sauvignon veya Shiraz olabilir mesela. 7/10
AruzKolike ayrca teekkr ediyorum. Piyaz hatrlatt iin. Ben de sk sk piyaz yaparm evde ve ok severim. Dzce kftesinin tarifini de keke verseydi. Evde yapar ve Aruzkolik hocamz gzel bir tatla anabilirdik. Neyse. Ezogelin orbas art puan. Ekmek kadayf da yle. Ama yemeklerine gvenmiyor olacak ki Talcid ikram ediyor bize smile.gif Yemek gzel yapldktan sonra hazm da kolay olur. Ayrca burda da karmza ra kyor ki Ayran ya da algam suyunu tercih ederim. ra daha ok az ekerli tatllarn yannda ikram edilebilecek bir iecek. Tabi ra uzman deilim ama fikrim bu. 7/10
Bu arada u dikkatimi ekti, sanrm ounluumuz Ekler delisi laugh.gif
Sradaki men ???

+Quote Post
ember
mesaj 30.10.2009, 11:14:24
leti #9

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

ok itahsz bir ocuk olduumdan sevdiim eyler de snrlyd.. Aadaki listeyi o zamanki tercihlerime gre veriyorum.. Yl 1970'ler..

Frnda kzarm btn tavuk (para tavuk satlmazd ve elde yolunmu satlan tavuklar zerinde kalan minik tyler gitsin diye ocakta ttslenmeden piirilemezdi ama imdiki tavuklardan bin kat lezzetliydiler)
Kzarm patates
Damak ikolata ya da ekler (en favori pastayd) ya da annemin yapt supangle
Kardeim yemekle Cola ierdi, bense su ya da bostay eftali veya kays..
Francala olmadndan yuvarlak esmer ekmek..
Ve yemein sonunda mutlaka babamla lades tutumak..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
linea
mesaj 30.10.2009, 17:14:11
leti #10

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

imdilerde hemen hemen her yemee teslim etsem de midemi ( yeter ki becerikli bir elden ksn, lezzetli olsun ), ocukken olduka seiciydim. Yine de ok sevdiim hatta her gn pise yerim dediim yemekler vard.

orba: Memleketime zg Mant orbas. gen eklinde incecik kesilen hamurlar + szme yourt + tereya, krmzbiber ve naneli sos + tercihen kyma. Pek lezzetlidir ya da bana yle gelir.

Ana Yemek: Etli Biber Dolmas. Tencere yemei yapaym dedim size. ocukken uruna canm verebileceim yemekti, halen severim ancak eskisi kadar deil.

Salata: oban Salatas, o kadar kk doranm olacak ki her bir malzeme, salata ancak kakla yenebilecek. Kim retmiti bunu bana tam hatrlamyorum. lk denemem baarl olunca her nevi salata ii zerime kalmt. Ancak bu bahsettiim o kadar oyalaycyd ki annem tm yemekleri hazrlar, benim salatay bitirmemi beklerdi servis iin. imdilerde yapmay hayal dahi edemiyorum.

Tatl: Pek ok kmen kzn seksenlerdeki ilk mutfak deneyimi, etimek tatls.

ecek: Vine urubu. Ah ne benzerdi hazr vine sularna. Baheden toplanan vineler, detayn bilmediim bir ilemden geer, cam ieler ve kavanozlarda saklanrd. Olduka kat idi kavanozdaki hali, servis edilecei zaman su ile seyreltilirdi. Olsa da isek.

Afiyet olsun.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 kullanc bu bal okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 24.01.2019 - 08:14:58
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net