IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Kahvenin Yannda Neden Su Gelirmi Biliyormusunuz ?, cevab burda :)
alikusu
mesaj 08.01.2010, 12:15:08
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

2 farkl yorum

Kahvenin yannda neden su getirilir? Osmanl zamannda eve misafir geldiinde kahveyle birlikte su getirilirmi. Misafir toksa kahveyi alrm.Asa suyu. Tabii o zaman hemen sofra kurulurmu. Bylece ok ince bir nezaketle anlalrm.

Dieride;
Eskiden padiahlarn yemeklerini tadan enicibalar varm. Bunlar her yemei zehirli olup olmadn anlamak iin tattklar gibi kahveyi de
tadarlarm. Fakat kahvenin makbulu demir cezvede tek kiilik yaplanym.
Hal boyle olunca da koca padiaha 5 kiilik kahve deil tek kiilik kahve
piiriliyormu. Bu da gvenlik zaafiyeti oluturuyormu. Bunun zerine bir
yntem gelitirilmi. Bu ynteme gre, padiah kahveye parman bandrp
kahvenin yannda gelen suya sokarm. Kahvenin suyun iindeki dalmna
gre zehirli oldup olmadn anlarm. Mevzu da o gnlerden bugnlere gelmi.

dorusu bende bilmiyordum kahveden sonra su iilirse azdaki telvenin giderilmesi amal yada , nce su iilirsede kahvenin lezzetini daha iyi alabilmek amal olduunu dnrdm unsure.gif

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
leventveziroglu
mesaj 08.01.2010, 14:19:58
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

Benim bu konuda bilgim daha farkli: Gelen su dan nce bir iki yudum alinirmiski,agizda yemek tadi vs kalmasinda Kahvenin tadini tam alsin diye..Yani gelen su kahveden nce icmek icinmis,sonra icmek icin degl...

--------------------

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 08.01.2010, 15:24:55
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,586
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

QUOTE(leventveziroglu @ 08.01.2010, 15:19:58) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Benim bu konuda bilgim daha farkli: Gelen su dan nce bir iki yudum alinirmiski,agizda yemek tadi vs kalmasinda Kahvenin tadini tam alsin diye..Yani gelen su kahveden nce icmek icinmis,sonra icmek icin degl...

Benim bilgim de levent abi'nin bahsettii gibi. Gelen sudan bir iki yudum alnr azda kalan tadlar temizleyip, ntrleyip kahvenin tadn tam almak iin. Hatta gurmelerin yemek lezzetleri notlarn vermede de bu yntemi uyguladklarn biliyorum. Bir fark var onlar suyla hafif de gargara yapyorlar.

--------------------

+Quote Post
Candy
mesaj 08.01.2010, 15:32:53
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,591
Katlm: 14.12.2007
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Kahve ieceksem yannda su deil, ikolata isterim.. rolleyes.gif

Birde nerden hatrlattn u gurmeleri galactica..hele ntv'de kan bir adam var, fil gibi yiyip bir de zerine para almyor mu sinir oluyorum.. pffft.png

Bu arada nasl gurme olunur,bileniniz var m..? blush.gif nihahu.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
sahaf
mesaj 08.01.2010, 16:13:16
leti #5

Grup Simge

leti: 6,118
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bizim hanm kahvenin yannda sudan ziyade kendi kadehlerinde olmak artyla nane likr ikram ederdi.hani u kck likr kadehleri olur ya ondan ite.o da annesinden yle grm,artk annesi kimden grm bilemem.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Mrbom
mesaj 08.01.2010, 16:20:22
leti #6

Grup Simge

leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Yukarda bahsedilenleri misafirlikte denesek nasl olur diye dndm bi an...Sadece suyu imek,kahveden nce suyla gargara yapmak yada kahveye parmak sokmak biggrin.gif ...En iyisi getirene sormak ama ou kahvenin telvesini almak iin der byk ihtimal...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 08.01.2010, 17:08:56
leti #7

Grup Simge

leti: 3,586
Katlm: 15.05.2007
ye No: 12

Kahve ieceksem yannda su deil, ikolata isterim.. rolleyes.gif

Birde nerden hatrlattn u gurmeleri galactica..hele ntv'de kan bir adam var, fil gibi yiyip bir de zerine para almyor mu sinir oluyorum.. pffft.png

Bu arada nasl gurme olunur,bileniniz var m..? blush.gif nihahu.gif

Gurmelikte ilk balang ve olmassa olmaz nokta yemek yemeyi sevmek. Sevmeyeceiniz bir yemek eidi, tr gibi bir seeneiniz yok. rnein prasa, kapuska, bamya gibi genelde sevilmeyen yemeklerin de tadna bakmak zorunluluunuz var. Bu aamadan sonra ki nokta ok yemek eidi bilmek geliyor. Yemek hatta arap eitleri de gurme kltr iinde deerlendiriliyor.

Gurme olmak iin zengin yemek bilgisi yannda iyi de arap kltr de gerekiyor. Yemek bilgisi kadar arap bilgisi de nemli. Farkl dnya mutfaklarn renmek ordaki nl ve iyi lokantalarda yemekler yemeniz gurme yolunda atlmas gereken admlardan. Hatta seyahatlerde zellikle gittiiniz yerlerin iyi lokantalarnda yemek yemek tavsiye ediliyor. Gidemesseniz de sorun yok yemek tariflerini alp evde de piirebilmek de kafi. Bu arada gurmelie dnya mutfa da girdii iin bizim damak tadmza epey uzak uzak dou mutfa ve asya mutfaklarn da es geemiyorsunuz.

Ksaca gurme yolunda nemli admlardan birisi ok yemek eidi renmek. Bunun iin bolca yemek kitab okumak da gerekiyor. arap iinse kurs neriliyor. Kurs veren firmalar varm. Gurmelikte dier nemli bir nokta kstas iin ayn yiyecek ve iecei farkl yerlerde farkl tatlarda maksimum derecede tatmak. Gurme yazarlar her ne kadar dnya lokantalarnda yiyemediiniz yemekleri evde yapmanz da kafi deselerde ben bu gre katlmyorum. nk yemek yapmak bir sanat dal. Her gurme'nin iyi de yemek yapacana inanmyorum. nk iin iine yaratclk giriyor, yemek yapmaya elinizin yatmas gerekiyor gibi. Ho zaten o zaman dnyada ahlk ve eflik diye bir meslek olmazd. cool.gif

Zengin olup iyi bir gurme olmay ok isterdim. Bir boa burcu erkei olarak yemek ve arab seviyorum. rolleyes.gif Bende imkanlarm lsnde ve i seyahatlerimde bir nebze gideriyorum. smile.gif Biraz kzyorum ama kilolarma yol, sul ve elektrik olarak geri dnmesine de pek bir ey yapamyorum smile.gif

Not: Mr. Bom abi ok gldm sylediklerine. biggrin.gif

Konuyu ok dattm kusura bakmayn. EE konu kahve de olunca olaya gurmelik de giriyor haliyle. te kahve-su ikilisi ve gurmelik smile.gif

--------------------

+Quote Post
Candy
mesaj 08.01.2010, 17:33:20
leti #8

Grup Simge

leti: 3,591
Katlm: 14.12.2007
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Gurmelik husundaki bu ince bilgileri bizimle paylatn iin ne kadar teekkr etsek az Galactica..bir Boa burcu mensubu olarak heveslenmedim deil ama ii Uzakdou mutfa ve ierdii bckler bozdu.. dry.gif

Bunun sadece Trk Mutfa Gurmesi olan yok mu..? yoksa bir ilke imza atabilirim.. 101wd2.gif

arap kltrnden de uzam ama kahve ier stelik falnza da bakabilirim.. flaugh.gif

Bu bilgiler dorultusunda korkarm kendi mutfama mahkumum ben.. blush.gif

Bir fincan kahve ald bizi nerelere gtrd,buyurun..

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 08.01.2011, 14:37:21
leti #9

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 381
Katlm: 14.11.2009
Nereden: Batum, Gurcistan
ye No: 6,070
Ruh Halim:

Bazi eklemelerde de ben bulunayim.

Gurme genel anlamiyla "ince lezzet zevkine sahip" kisi demek. Yani lezzetin ust basamaklarini kovalayip, degisik lezzetleri tatmak. Gurme bir meslek degil, daha cok bir sifat bir nitelik. TV'da program yapmak, gazetede kose yazmak farkli sey gurme olmak ayri sey. Yemek sayfalari hazirlayan ancak ancak gurmeligin kosesinden gecmeyen bir kac insan taniyorum.
Yemek ve sarap kultur gerektiren, egitim gerektiren konular. Gurmeler yemek yapmak zorunda degiller, yapanlari da vardir. Isin en zevkli yanini yani tadinin, kokusunun, goruntusunun verdigi zevki almakla ilgilenir gurme (tabii ki servis edilisi, tabaktaki dizayni da onemlidir).

Tad uzmanligini gerektiren iki ayri meslek var. Birincisi degustasyon (tadimlamak) isini yapanlarki cogunlukla sarap konusunda degustator olarak da gecenler, sarap uzmanligi, konyak ve malt viski uzmanligi, peynir uzmanligi da buna eklenebilir. Yarismalarda juri uyesi de olabildikleri gibi uretim asamasindaki kalite kontrolunun yapilmasini da ustlenenleri vardir. Tadimcilarin en onemi ozelligi cok iyi bir tat-koku-goruntu hafizasina ve kokularla tatlari ayristirabilme yetenegine sahip olmak zorundadirlar. Eger kokuyu tanimiyor ve akabinde tanimlayamiyorsa urun ile ilgili degerlendirme de bulunamaz. Bir diger meslek de ?sommelier?dir. Sommelier restoranlardaki ozellikle sarap konusunda uzmanlasmis bir tur danisman, tavisyede bulunan kisidir. Hangi yemeklerle hangi saraplarin uyumlu olacagi konusunda tavsiyelerde bulunur, sarap sunumunu yapar. Sommelier yanlizca musterilere degil, restoran, ve otellere de danismanlik yaparlar, mnler ya da kavlar hazirlarlar.
Candy icin rahat olsun uzakdogu mutfaginda sadece bocek mocek olmadigi gibi, onlari hic agzna sokmayan gurmeler de var. Turk mutfagini seven gurme cok.

Gelelim asil konumuz olan Turk kahvesi icin elzem olan iki nesneye: birincisi dogal olarak kahvenin kaliteli olmasi ikinci iyi su. Kahveniz ne kadar iyi olursa olsun icine koydugunuzu su kotuyse hic bir seye benzemez. Kahvenin islenmesi de kalitesi kadar onemlidir; kahve kararinca kavrulur, yakilmaz, cok kavrulan kahve yanik gibi olur, yagini ve dogal olarak aromasini kaybeder, tadi aci olur. Aci kahve sevenlere degil sozum. Kahve iyice ve ince cekilmelidirki yagini ve aromasini salsin. Taze cekilmis kahve bekletilmez hemen kullanilmalidir. Kullanilacak kadar cekilmeli, kullanilmayacak kismi agzi hava almayacak sekilde kapali bir kapta saklanmalidir. Eskilerin usulune gore yapacaksak cezvenin bakir olmasii, kahve pisirilecek odun komurunun mese odunu olmasi gerekir. Eskiler kahveyi direkt atese koymaz, yavas yavas isitarak pisirirlermis. Bunun icin ocagin cevresi kumla kaplanir, isinan kuma batirilan cezvenin cevresine esit sekilde isi yayildigi icin dengeli bir pisirme olurmus. Tabii ki bizim o kadar vaktimiz yok. Kopuk ve pisirme ile ilgili olan iki nokta var. Kopuk fincana alindiktan sonra bir tasim kaynatip hemen fincana koyup servis yapariz. Oysa kaynak kahve denilen kahvenin cok kaynatilip tum kafeinin cikartilarak sertlestirilen ve uyarici ozelligi artirilan pisirme turu de vardir. Kopuk alinir, cezve atese tutulur, tekrar kaynayip kopurunce atesten uzaklastirilip, kabarmasinin inmesi beklenir ve islem tekrarlanir, bu isi bes kez yaptiysaniz kahveniz sizi daha uyanik tutacaktir. Ek bir lezzet istiyorsaniz icine sakiz ya da mirra da ekleyebilirsiniz. Levent Agabey?in de soyledigi gibi kahvenin oncesinde oda sicakliginda ikram edilen sudan bir yudum alinir, agzin ici calkalarak yutulur ( tabii bunu yaninizdaki misafirlere ya da ev sahiplerine caktirmadan yapmaniz onemlidir, gargara yapar gibi calkalarsak 40 yillik hatiri olan kahve sohbetlerinde anlatilacak bir hikaye cikar ortaya biggrin.gif ). Ikram edilen su kesinlikle soguk degil oda sicakliginda olmalidir. Yoksa agzinizin ici bir soguk su ve akabinde sicak kahveni getirdigi isi farkindan dolayi bambaska bir tepki verir. Kahvenin lezzetini alamazsiniz. Telve fincanin dibinde birakilmalidir, birakilmazsa ictiginiz kahvenin lezzetini degistirir. Tabii kahveyi ictikten onra telveyi cigneyenler, kasikla alip yiyenler de var. De gustibus non disputandum diyelim ve bir kahve icelim.

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 19.10.2011, 21:53:13
leti #10

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

QUOTE(alikusu @ 08.01.2010, 13:15:08) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
dorusu bende bilmiyordum kahveden sonra su iilirse azdaki telvenin giderilmesi amal yada , nce su iilirsede kahvenin lezzetini daha iyi alabilmek amal olduunu dnrdm unsure.gif

Sevgili Galactica ve Sevgili MMEXENin sylediklerine bir ey de ben ilave edeyim. arap Kltr biraz da yukarda alkuunun yazdyla ilgili. Gurmelerin araba bu kadar dkn olmalarnn ve araptan anlamalarnn sebebi, azlarnn lokmalar arasnda temizlemeleri ihtiyacndan douyor. Su yeteri kadar temizlemez. ra, ayran, kola vs. iecekler de tat brakr. Az en iyi temizleyen iecek ise araptr. arap hem yemein tadyla benzemeli, hem de az temizlemelidir. O yzden araba gurmeler bu kadar nem verir.

En mehur Gurmemiz Vedat Milor imkan olsa her programda iecek ama Yozgat, Kayseri gibi yerlerde arap sorunca ters ters bakyorlar laugh.gif

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Neden Tercihimiz Anlarm.Net?
86 ember 27,847 08.04.2016 - 01:02:23
G?n: hazan
No New Posts Kahvenin Hatr
0 sahaf 1,055 12.10.2011 - 16:30:35
G?n: sahaf
No New Posts Neden Salarn Beyazlam Arkada
6 alikusu 2,303 22.08.2011 - 23:04:49
G?n: loreyeno
No New Posts Neden irkin Amerikal
0 superisi 1,130 13.04.2011 - 13:01:43
G?n: superisi
No New Posts Neden Uymadnz?
0 superisi 1,124 04.04.2011 - 10:15:41
G?n: superisi

RSS Basit Grnm Tarih : 27.06.2019 - 02:29:30
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net