IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Ulan
alikusu
mesaj 15.02.2010, 10:17:14
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

geenlerde bir sohbet esnasnda konusu geince bende merak edip aratrdm, ''ulan'' kelimesini..
bir bayann azna yakmaz t kaka css denen, bazen kavga nedeni, bazen kfr , bazende sevgi gsterisinde kullanlan, bazen kzdran, bazen gldren, kocaman edebiyatclarn iirlerinde bile karmza kan,kullanld yere gre anlam deitiren kelime..
gnmzde farkl versiyonlarda tremitir..
rnek ;
ulem, len,lem,nen,nan gibi benimde en ok kullandklarmdandr kendileri..
ben bu ince seslilerle kullanlanlar tercih ediyorum sanki onlar daha bir hanm hanmck duruyorlar laugh.gif

ve ite bulduum yazlar..

Trkemizin en ok kullanlan fakat hakknda en az yaz yazlm, en az izahata giriilmi kelimesidir.

Oulan > olan > ulan > lan
Temelde bir hitap ekli olmasna ramen, daha ok samimi insanlar arasnda kullanlmas evladr. Medeni ilikilerde feci ayp olarak alglanr. Tek bana incelendiinde belirgin bir anlam ve kkeni bulunamamaktadr. Olan kelimesinden eilip bklerek tretildii sadece ses benzerliinden yola klm bir iddiadr. Anadolu`da "ula" eklinde kullanlmakta fakat olan yerine "ola" denmemektedir.
Bir adan bakldnda kelimenin iinde bir emir kipi de olduu dnlebilir. "Davran" "Uyan" emirlerinde olduu gibi bunda da "ulan" denilerek, bir yere ulama emri verilmi olabilir. Gnmzdeki kullanmla ilgisi olmamakla beraber bu teoriye iyi bir klf bulursak belki ayp olmaktan karabiliriz. Bylece yksek mevkideki insanlarn da bu kelimeyi zgrce kullanabilmesine imkan salar, bol hayr duas alrz.
Ama Yargtay ," tartma srasnda ulan szn sarfetmek svme saylr " demektedir. Bu durumda, kullan biimine gre hakaret saylabilir.
Ya Arapada ya da Farsada olan anlamna gelen, bizde ise sokak dilinin demirba haline gelmi argo bir szcktr.
Fransa 'da eek manasna geldiine dair sylentiler vardr
Kfr olmayan argo edat.
Eekle uzaktan yakndan akrabal olmayan nlemcik. Franszcada fonetik olarak l'ne kelimesinin okunuu ona benzer, fakat eek anlamndaki bu "laaannn" kibar ve l harfi dilde ezilerek sylenir. Ksacas bunlarn hepsi lan'a atlan iftiralardr.
Trkcenin argoda dnya apnda nde olmasnn en iyi kant. Duygulara tercman, dertlere derman olabilen bir szck.
Normal ve sorunsuz bir Trk insannn gnde en az 20 kere kulland samimiyet ifadesi, zellikle kahvede ya da okuldayken bi arkadas nasilsin derse garip gelebilir ama naber lan deyince aranzdaki samimiyet ve balant belirtilmi olur annda Arapa aalk demek olduu da sylenir.
Moolca ve Buryatca "kzl" demektir; nitekim gerek moolistan'n gerek Rusya Federasyonu'na bal Buryat zerk Cumhuriyeti'nin Bakent isimlerinde geer bu kelime.

Ulan, elbette ki biraz kurcaladmzda da anlalaca zere "olan" kelimesinin yamulup bklm halidir.
olan=htrf yaklamnn yan sra olan=adamm yaklamna kadar iyi niyet karinesi bal olarak dingilder.
Ulan, kzdnz birine kzl, komnist demenin Ural Altay dillerinden tretilmi ve esinlenilmi eklidir. (Ulan Bator)
Bu kelime feminel ve maksiler olarak ikiye ayrlr. Kadnlar "ulen" der, erkekler ulan. Ayn ey len-lan iin de geerliydi ama zamanla kadnlarn kullanmamasyla birlikte erkekler len'e sahip kt, hatta lan' terk etti. Uzmanlar ulen'in kullanmnn sonlanmasndan korkuyor.
nsanlarn farkl tonlamasyla farkl anlamlara girebilen yegane szck.
ulan!: kzma belirtisi
ulan?: Bir ey grp de o nedir eklinde bakan kii szc
hadi lan!: nanmama belirtisi
ulan ulan ulan: aresiz kii replii
ulaaaaaan: arma belirtisi
Sana birey syleyeceim inanmayacaksn lan: Pekitirme belirteci
Lan kafam attrma: Giderek kzma belirtisi
Len ne aptalsn bea: Kmseme belirtisi
Ansklopedilerde bir nlem olduu yazan szck.
Trk milletinin dildeki en byk icraatlarndan biri. Yokluunu dolduracak bir ey kimbilir ka yy sonra icat edilirdi.
Attila lhan'n stanbul Ars iirinde bolca kulland kelime. iiri stanbul'a seslenerek yle bitirir :
"sana taptk ulan unuttun mu sana taptk !.."

alntdr

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
mavi
mesaj 15.02.2010, 11:17:57
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

Olduka ilginmi sevgili alkuu. Ben pek kullanmam bu kelimeyi ama evremde ok kullanan var ve genelde "Ulan" derler. Tabi bu kelimenin Trk sinema tarihi iinde de nemli bir yeri vardr. Cneyt abimiz Kadir abimiz gibi oyuncular muhatabn dvmeye balamadan nce yle bir ullleeeeennnnnn!!! diye bir bardktan sonra faaliyete geer smile.gif

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
portakal
mesaj 15.02.2010, 16:43:13
leti #3

Grup Simge

leti: 1,192
Katlm: 26.10.2007
Nereden: Thundera
ye No: 774
Ruh Halim:

Trkemizde hal ve durumu izah eden ok gzel argolardan birisidir aslnda. duygu dnce ve iinde bulunduumuz durumu ok gzel anlatr cmlede kullanmna gre.

ah ulan.. crying.gif
ulan bu gol kaar m!? angry.gif
seviyorum ulan wub.gif

--------------------
orda kal!

+Quote Post
Mrbom
mesaj 15.02.2010, 16:55:35
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Birde Mrsel versiyonu var

Yr git lan biggrin.gif

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
DarKKingS
mesaj 15.02.2010, 23:16:19
leti #5

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 260
Katlm: 24.12.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 1,653
Ruh Halim:

ulan yada lan iin derlerki! az kitap yada az gazete okuyan insan daha ok konuurmus bu iki laf nk kelime haznesi bakmndan kt ve yetersizlik belirtisiymi bunlar. ne kadar ok okunursa bu argo kelimelerde azalma olduunu gsterir ve insanlar daha abuk uzaklar

--------------------
Bu halinin adi eli belimde bunu dokuyan cocuk kor oldu 5000 dolar halinin fiyati oda cocugun ameliyati icin

+Quote Post
portakal
mesaj 15.02.2010, 23:42:18
leti #6

Grup Simge

leti: 1,192
Katlm: 26.10.2007
Nereden: Thundera
ye No: 774
Ruh Halim:

QUOTE(DarKKingS @ 15.02.2010, 23:16:19) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
ulan yada lan iin derlerki! az kitap yada az gazete okuyan insan daha ok konuurmus bu iki laf nk kelime haznesi bakmndan kt ve yetersizlik belirtisiymi bunlar. ne kadar ok okunursa bu argo kelimelerde azalma olduunu gsterir ve insanlar daha abuk uzaklar

hocam doru olabilir lakin tutulacak taraf da yok aslnda. kendi adma konusaym madem, yzlerce kitap okudum binlerce de okusam.. senelerce okul okudum yine okusam.. erkek arkadalarla zellikle samimi olduklarmla biraraya gelince ulan da derim baska argo kelimeler de kullanrm kfrl de konusabilirim kimseyi kandracak deilim smile.gif hele ma izlerken ve trafikte. bu ikisi iin zellikle trafik konusunda istanbulda iseniz dnya alimi olsanz en azndan nne baksana ulan ya da o topa yle mi vurulur ulan dersiniz.. baka eyler de dersiniz.
rolleyes.gif

--------------------
orda kal!

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 20.02.2010, 13:35:10
leti #7

Grup Simge

leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

aziz nesin ustann bir hikayesi vardr.
iki anadolu kyls istanbula gelmiler,yan yana iki apartmann kapln almlar.atmlar iskemleleri kap nne konuuyorlar.ama ne konumak birbirlerine affnza snarak sylyorum(tabi sansrleyerek) kadn satlarna layk grnen sfatla sesleniyorlar,iki laflarndan biri kfr,birbirlerinin kars iin ne dediklerini siz tahmin edin.
ikisi byle konuurken yanlarna gen bir delikanl geliyor.kylleriymi.onunda anasn,babasn slalesini ayni ekilde sorarlar.delikanl hapisten kmtr.niye hapise girdiini sorarlar bir adam yaralamtr,nk adam ona kfr etmitir.
ne dedi diye sorar bizimkiler.''syleyemem siz byklerin huzurunda'' der delikanl .srar ederler ve oda sylemek zorunda kalr.
''affnza snrm szm meclisten dar bana ulan dedi''
''ne ulanm dedi vay .......''
''gebertmisindir umarm ...... gi''
''vay namussuz.... ne demek delikanlya ulan denir mi''
denir mi laugh.gif

--------------------

+Quote Post
alibaba
mesaj 20.02.2010, 17:17:09
leti #8

Grup Simge

leti: 2,624
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

ulan biraz kaba bir sz ama samimiyet dairesinde kullanlabilir. bizim buralarda biraz daha deiik sylenir. ben de dahil olmak zere "len" diye kullananlar oktur. askerlik yaparken konuma srasnda
-len bu da byle olurmu?
deyince, hocam imdi tam zmirli gibi konutun demilerdi.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
sahaf
mesaj 19.04.2012, 09:27:18
leti #9

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,111
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

At yarlarnda yani bizim orada veliefendi'de ska kullanlan irin kelime.

Ulan yine bete kaldk.
Ulan yine kafadan yattk.
Koydum ulan koydum, altly koydum.

woot_jump.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Trkiyede En ok Konuulan UFO Vakas
5 foxtrot 2,814 15.01.2017 - 01:06:06
G?n: hazan
No New Posts Aclarn en by; bir acy unutup hayata dnmeye alrken duyulan, sululuk hissidir.
3 simeli 2,350 22.11.2016 - 22:39:21
G?n: hazan
No New Posts Unutulanlar-1975
0 FilmAvcs 817 27.06.2015 - 21:34:40
G?n: FilmAvcs
No New Posts Ambulanslar
Cankurtaran
3 Adore 2,218 12.09.2011 - 22:20:39
G?n: alibaba
No New Posts nemli: Unutulan Gazete Manetleri
1919'dan 1988'e Kadar...
9 Editor 6,221 02.01.2011 - 15:55:24
G?n: mehmetuzmen

RSS Basit Grnm Tarih : 16.06.2019 - 04:33:37
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net