IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Ve Gz Geldi mr Hanm..
Candy
mesaj 28.04.2010, 15:51:27
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,585
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Ve gz geldi mr Hanm. Dnya aydnlk sabahlarn yitiriyor usul usul. nsann iini karartan bulutlarn seferi var gn maviliinde.

Yamur ha yad ha yaacak. ncecik bir isenti yokluyor boluunu insan yreinin. Hznn btn koullar hazr. Nedenini bilmediim bir keder akyor damarlarmdan. Kalbimin stnde binlerce bak az, yzm mrmn atlas, dzlkleri bunalt, ykseklikleri korku, uurumlar ykntlarmla dolu bir engebeler atlas. Yaamak bir can sknts mdr mr Hanm?

Her eyi iyi yanndan grmeyi kim retti bize? Acy grmeyen insan, umutsuzluu yaamayan, iliklerine dek kederin ileyip yaralamad bir insan, mutluluktan, umuttan, sevinten ne anlar?
G grmeden, denizi grmeden maviyi anlamaya benzemez mi bu? Bir gz dnn ki mr Hanm, ilkyaz olmam, yaz yaanmam. Byle bir gzn hzn hzn mdr? Balamann bir anlam varsa bitii gze almak, bitiin bir anlam varsa balangc olmak deil midir?

Yaam dz bir izgide tutmak tkenmektir. Yaamak zorunda olduumuz unca yl aykr ular arasnda gezdirip geirmedike, alkanlklarn snrlarn amadka zaman zaman, yaamak nasl yenilik olur tkenmek deil de?

Yamur yayor mr hanm...gkten deil, yreimin boluundan mrmn ssz toprana...Ve ben sonsuz bir dzlkte bir kck bir silik nokta gibi eriyip gidiyorum. Seslensem kim duyar sesimi yalnzlklar katndan?

Dnelim...Dnmek yenilmektir biraz da, yarm kalmasdr klarmzn, korkaklktr, alkanlklarn gvenli kfl kabuklarna snmaktr...Olsun dnelim biz yine de. Bilincinde olmadan stlendiimiz sorumluluklarmz var. Evlere dnelim, srtmzn kamburu evlere, clzlmzn grkemli korunaklarna, yalnzlmzn kalelerine dnelim. lsz yaamak bize gre deil mr Hanm. Byrken geni ufuklarmz olmad bizim. Kck avularmzla snrlarmz geniletmek istedike yaamn binlerce engeli yld nmze. Hangi birini yenebilirdik bunca olanakszlk iinde. Umutsuzluu tandk, yenilgiyi rendik bylece.

Yaama sevinci adna bir tutamam kalmad mr Hanm. Bir garip bolukta iviliyim gnlerdir gzbebeklerimden. Sahi nedir yaamn anlam? Geriye dnyorum sk sk yant aramak adna, yreimin silik izler brakp, ar ykler ald zamann derin denizlerine. Bakyorum umut karamsarln, sevin acnn azck soluk almasndan baka ne ki?
Yaamsa gerekle dn umutsuz bir sava, her eyi iine alan kocaman bir yanlsama deil mi yoksa?
yle byk umutlarm olmad benim, byk dlerim, zlemlerim, byk beklentilerim olmad. Koullarm beni oluturdu ben aclarm buldum. Herkes gibi yaasaydm eer, yaam onlar gibi grebilseydim arlar yeterdi avutmaya beni. Bir gmlek, bir ayakkab, bir elbise, bir yemek lokantalarda; televizyon, hal, masa ve daha nice eya yeterdi yalnzl rtmeye, kendimi gstermeye, varolmaya, dar evre Yitikleri'nde nem kazanmaya...

Oysa ben bir akamst oturup turuncu bir yangnn eteklerine yrei avularmda atan bir can yoldayla dnyay ve kendimi tketmek isterdim. yle bir tketmek ki, sonucu yepyeni bir ben'e ulatrrd beni, kederli dalgnlmdan her dndmde...Bir ben ki tm ilikilerin perde arkasn grr de glerdim sessizce yapay yaknlklarna insanlarn. Kim kimi ne kadar anlayabilir mr Hanm?

Susmak yalnzln ana dilidir, mr Hanm, iiridir, beni konumaya zorlama ne olur. Szn sularn tkettim ben, kaynan kuruttum. Geriye bir byk sessizlik kald yreimde, kalabalklar, kalabalklar kadar byk...Yalnzm mr Hanm, geceler boyu akp giden rmaklar gibi karanlklar ire, yle yitik, yle zgn, yalnzm...Sularm topraa szyor bak. Yzm geceler rtyor. Binlerce ta saklanyor iimde. Kim kimin derinliini grebilir, hem hangi gzle?
Kendilerinden olan tek szck yok dillerinde, yle ok konuuyorlar ki...Bir sz insann neresinden doar dersiniz? Dilinden mi, yreinden mi, aklndan m? Dlerinden mi yoksa gereinden mi? Ve ka kapdan geip yerini bulur bir baka insanda? Yerini bulur mu gerekten? Sz yasaklamal mr hanm yasaklamal...Kimsenin kimseyi anlamad bir dnyada sz boluu dvmekten baka ne ie yaryor ki?

Olana olsa da insanlarn yrekleri konuabilseydi dilleri yerine, her ey daha yalansz, daha iten olurdu. Akl silmeli diyorum insan ilikilerinden. Yanlyor muyum? Olsun. Yanldm biliyorum ya...

Yeni bir eyler syle bana ne olur, yeni bir eyler. Kurun akt kulaklarma hep ayn szleri, ayn sesleri duymaktan. Belirsizlik gzeldir, de rnein, kesinlik irkin. Sessizlik sesten hele de gncel ve kof her zaman iyidir, d gc, i zenginlii verir insana. Dnyann usul usul aaran o puslu sabahlar ve gnn turuncu tlleriyle rtnen dingin akamlar bu yzden etkiler bizi, duygulandrr, de. Anlk izlenimler srekli grnmlerden her zaman daha gl, kalc mrldr...Alkanlklar ldrr gzelliimizi, bizi deimek irkinletirir de.

Kimse dlerine yetiemez ve kimse geemez gereini bir adm bile, bu yzden sknt verir zaman, ksa kalr, sonsuz olur insann kck mrnn karsnda. stemenin kural yoktur; istemek yaamn kendiliinden sonucudur, ne hakl ne haksz, ne yerinde ne yersiz.

Biz hepimiz dikenli tellerle sarlyz, her ilikide bir paramz kalr ve blne blne biteriz de. En byk hnerimiz kendimize kar olmak, aykr yaamaktr, ac kaynaklarmz ellerimizle yaratarak...

Kylarmz duygularmzn boyunda, derinliimiz aklmzn lsndedir, ufuklarmzsa sisler iinde...O kysz gkyz nasl sar kck gzlerimize, bir bardak suya, az dil vermez geceye? Ve nedir ki gizi, daraldmz her yerde bir genilik duygusu verir iimize. zemeyiz de, bu gdk bilin, bu s yrek, bu ezbere yaamla.

Dnya bir testidir, de, mr hanm, mr bir su...Szar ine ucu gzeneklerinden zamann, bir iim serinlik bir yudum mutluluk iin. Ve bir gn lmn balkonundan...dklr topraa el ii kadar bir su. Yerde birka damla nem bir avu slaklk...lm bilerek nasl yaar insan, geride dnyann kalacan bilerek nasl lr; bilmek btn aclarn anasdr, de...

Sars aklmn clz ayaklarn, kuat beni. Deiik eyler syle ne olur, yeni bir eyler syle. Yldm mrmn kalplarndan. Beni duy ve anla.

Yamur dindi mr Hanm. Gkyz masmavi glmsedi yine. Doa ayn oyunu oynuyor bizimle. Umudun ucunu gsteriyor usulca, iyimserliin n szyor mavi atlasndan. Ne aldan! Bulutlarn rengi mavi-beyaz mdr, kuruni-klrengi mi yoksa?

Gkyzn pmek isterdim mr Hanm, gzlerimle deil dudaklarmla. Yoruldum bulutlar kirpiklerimde tamaktan. Delilik mi dedin? Kim bilir...Belki de yerde srnmenin bir tepkisidir bu, ya da ne bileyim bilinsiz bir aykr olmak duygusu. Gkyz de olmak isteyebilirdim deil mi? Kim ne diyebilir ki?

Kimseler grmedi mr Hanm, bu dnyadan ben getim. imde umudun krk kilitli sandklar, elimde bir avu d ls yreim -iinde senin ve benim arlm- benim olmayan garip bir glmsemeyle yzmde, incelik adna ben getim...Yerini bulmam bir itenlik, yanlm bir sayg ve bir hzn erisi olarak ilikilerin gergefinde, rdm mrmn dokusunu ilmek ilmek. Beni cam krklaryla anmsasn insanlar, savrulan bir yaprak hzn ve dankl ile... Ykm yanl bedestanlarla zdm.

Ezilmi bir gl hzn var yreimde. Saatlerce dayak yemi bir sann zlmesi iindeyim. rperiyorum. Bir at kestanesi durmadan yaprak dkyor yalnzln sokaklarnda, rtyor mrmn ilk yazn. imde bir ocuk, yaln ayak kouyor yalla doru, binlerce kez yenilmi umut llerini ineyerek. Sahi yallk, derin bir i eki, yanlm bir ocukluk olmasn mr Hanm?

kr Erba

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 20.06.2019 - 15:01:43
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net