IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Babalar Gn Yazs
Candy
mesaj 19.06.2010, 16:47:06
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,570
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Kolunu evirdike merdanesinde mrmz sktmz eski model bir amar makinesi gibi zaman... Ypranyor iledike; tekliyor zorladka... En yakn anlardan balayarak ve en eski anlar ata miras gibi sona saklayarak, unutmaya balyor insan bellei...
Kanlmaz bu baba...
Ama kabullenilmez de ayn zamanda...
Geen hafta, bir mezarlk ziyareti sonras "Oradan bize de iki kiilik bir yer alsan" dediinden beri bunun ne kadar dayanlmaz, ne kadar erken olduunu dnyorum hep...
Oysa daha ne ok ey var yaanacak.
Bak, ilk szc "dede" olan torunun beinci snf karnesini getirdi dn... Ard sra kim bilir ne srprizler gelecek; en ok seninle paylamak isteyeceimiz...
Sevgili doktorun Murat, ylgn bir bedenle, krelen bir bellekle ba etmenin arelerini sralad:
Sigaray kesmek... Bulmaca zmek... Daha ok hareket... Bol sebze meyve, bol sosyal faaliyet... Anlar deen, hafza glendirici sohbetler...
te o yzden bu Babalar Gn''nde, byle bir sohbete kap ayorum ve seninle birlikte bir hatralar yolculuuna kyorum.

* * *

Hatrlasana, ilk oul mjdesi geldiinden beri birlikte ne uzun, ne engebeli, ne zevkli bir yol geldiimizi...
O oula, en sevdiin futbolcunun adn verdiini...
Sen arkadalarnla doum kutlamasndayken ncesu Deresi''nin tap evimizin sel sularna yenildiini...
Baucumda sirkeye bulanm bir bezle beklediiniz o uzun ateli geceleri...
O beenmediin ama ses etmediin delikanllk kyafetlerini...
Sana pazar gecelerini zindan eden resim dersi devlerini...
Bir parti ncesi ilk senden aldm dans derslerini...
Hayatn boyunca bir fiske dahi vurmadn olun, senin kullandn bir arabada trafik kazas geirip alnndan yaralannca nasl kahrolduunu...
Hatrlyor musun?
Yolun karsndan gelen minibs, aradaki kaldrm ap bizim arabann zerine ktnda motor, nde oturan annemle benim dizlerimize binmi, n cam benim alnm paralamt. Biz kanlar iinde hastaneye tanrken seni ld diye orada brakmlard.
Aylp hastaneye kotuunda ben ameliyattaydm herhalde...
O korkun gnlerde lunaparkta bir moral gezisinde, atlkarnca stnde bir fotorafmz var seninle...
Annem hastanede...

* * *

Ne ok felaket atlatmz birlikte; Emniyet''in asayi vukuatlar raporu gibi belleim...
Bir tatil yolunda da sandalmz batmt karanlkta... Biz dalvermitik souk suda ve yine senin gvenli kollarn yetimiti imdada...
Nedense ilkin tatsz anlar yor insann zihnine; ama tatllar daha ok elbette...
Anaokul yolundaki Salk Sokak dizboyu kar olurdu. Bir elim sende, biri annemde, bu ebeveyn salncann emin zincirine tutunarak "Utu utu" yapmak...
Benim iin elence buydu.
Sabahlar kah Civan''n tyle, kah senin sobann dnden kalma kllerini dknn sesiyle uyanrdm.
Pazartesi geceleri battaniyeyi ekip ekirdek itleyerek "Radyo Tiyatrosu" dinlerdik.
Ahmet amcalarda, Emin enitemlerde, Gray''larda alp syler, bir rak sofrasnda hayatn lezzetini, sohbetin hikmetini iimize ekerdik.
lk terzim senin terzindi; berberin, benim berberim.
Senin srdn kokular srp senin sevdiin trkleri sevdim.
Senin tuttuun takma gnl verdim.
Bizim lisenin bahesindeki mama geldiinde nasl heyecanlanm, gzne girebilmek iin frsat kollam, bir de gol atp senden alk alnca nasl gururlanmtm.

* * *

Ne ki senin "dairen" vard her sabah gitmen gereken; neden "gen" ya da "kare" deil de "daire" olduuna hl akl erdiremediim, o ask suratl kamusal kska...
Sabah erkenden alrd seni benden; akam posan karm halde geri gnderirdi.
Hatrlasana baba, paltonda, dardaki yorgunluun, serinliin gn boyu stne sinmi kokusu olurdu.
Onca emek, onca yorgunluk, bunca fazla mesai hep benim iindi, deil mi baba?
Sen okuyamadn, ben okuyabileyim diye...
Sen baban gnlnce sevemedin, ben hep seveyim diye...
Ne var ki, kazalar, ameliyatlar brakmad yakan, yakanz... lkenin tarihi gibiydi hayatn; bor demekle balad, hep taksit taksit yaand.
Onca yln faslasz mesaisi bir arsay zor aldrd; araba, ev, ne mmkn?
ekilen eziyetin tek tesellisi bendim muhtemelen:
"Olum okuyacak, adam olacak. Benim ektiklerimi ekmeyecek."
Btn bir kuak, bunun iin katlanmad m onca kahra baba?

* * *

Sonra ben gittim.
Sizi benden nceki ba baalnza terk ettim.
Bilmem tek ocukta kaldnza piman oldunuz mu? Evin tek neesi ayrlnca suskunlap buruldunuz mu?
Ama o gn bugndr, mezuniyet gnnde, dl treninde, askerlik yemininde hep birlikte olduk seninle...
Yazlarmn en sadk okurusun sen; ben dualarnn znesi...
Nihayet onca yln ardndan imdi huzurlu bir eviniz var banz sokacak...
Bir de torun; pc uruna sana o vazgeilmez byn gzden karttracak...
Daha ok pck var onun stokunda...
N''olur bekle onlar baba!

* * *

Bana vakfettiin mre karlk bir "Krmz Bisiklet" hediye edebildim sana...
ki damla gzyayla teekkr ettin.
Farkndaym, son zamanlarda daha sk bulutlanyor gzlerin...
Eskiden duygularn bu kadar ok da vurmazdn sen...
Olsun!
Alamak da yarayor sana, glmek kadar...
Yeter ki hatrla baba!
Seni alatsa da hatrla!
Bunca hzl kotuysam biraz da sen o ileli mrn bir dl olduunu grebilesin, boa gitmediini hissedebilesin diyedir.
Son yllarda dilinden drmediin "ok kr", ihtimal buna delalettir.
kretmeyi, sabretmeyi, harama el srmemeyi senden rendim.
Misket oynamay, bilek grei yapmay, gusl abdesti almay, ezan okunurken bacak bacak stne atmamay, tra olmay, kravat balamay, kzlar batan karmay, ayn kiloda kalmay, tabakta yemek brakmamay, raky ll iip sofrada datmamay, paray kafaya takmamay, insan olmay baba, insan olmay senden rendim ben...
Farkllklarmz da var:
Senin kadar k olamadm hi.
Sen hi bir ie el srdrmediinden ev ilerinde senin kadar becerikli de olamadm.
Bir yere giderken bavula konulacaklarn listesini gn ncesinden hazrlamay, randevum varsa buluma yerine yarm saat ncesinden varmay beceremedim.
En kritik kararlarma seni ortak edemedim.
Ama senden farkl olarak ben babam ok sevdim.
Bunu hi unutma baba!

Can Dndar

Bende bu ho yaz ile birlikte anlarm net ailesinin tm babalarnn "babalar gnn" kutluyorum.smile.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
leventveziroglu
mesaj 21.06.2010, 14:58:21
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

Sevgili Candy e tesekkr ederim..Yazdigin bir babam olsun isterdim,hatirladikca burnumun diregini sizlatan,gzlerimi doldurmak zere hislendiren..Olmadi..Bir kere bile kucakladigini ve beni sevdigini syleyen bir babam olmadi..Babami sevemedim,oysa sevebilmek cok isterdim..Nadirende olsa birseyler verirdi bana ama acaba bunun karsiligi ne olacak diyede dsndrrd..Keske sevebilecegim bir babam olsa idi..Tanri ile arasi iyi idi..Ona btn ibadetlerini eksiksiz yapar,onu memnun etmek icin bir yigin sevapda islerdi.br taraftaki yerini saglamlstirmak icin canla basla calisti...Ama ne bana sevgi verdi nede benim sevgimi kendisine verebilmeme imkani..Cenazesine bile gitmedim,gidemedim..Zaten son bir bucuk yil nce kopmustu iliskimiz bir telefon konusmasi sonunda..zlyorum ,lmesine degilde,onun lmne zlemedigime zlyorum..

--------------------

+Quote Post
Candy
mesaj 21.06.2010, 15:10:18
leti #3

Grup Simge

Ruh Halim:

im burkuldu okurken..insan ne diyeceini bilemiyor.Keke olmasayd byle.. sad.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 23.06.2010, 08:12:29
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,569
Katlm: 15.05.2007
ye No: 12

ncelikle Levent abi yazdklarnza ok zldm. Can Dndarda yine dktrm, teekkrler Candy. Bu bala gede olsa bir eyler karalamak istiyorum. Forumda ki baba olan dostlarmn ve tm babalarn babalar gn kutlu olsun. Ya kemale ermeye baladndan m nedir, iyiden iyiye babalk zlemi bende de artmaya balad. Artk hayallerimi sslyor evlenip bir ocuumun olmas. Olan olursa onunla beraber maa gitmek, top oynamak, ocukluumun izgi filmlerini onla beraber izlemek en byk hayalim. Hele ki ocukluumun ok sevdiim kitaplarn ona okumak ne gzel olurdu kimbilir? Neyse babalar evin reisi, evin direi. Tm babalarn babalar gn kutlu olsun. smile.gif

--------------------

+Quote Post
RENK
mesaj 23.06.2010, 09:31:59
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 824
Katlm: 17.03.2008
Nereden: izmit
ye No: 2,505

Maalesef ailelerimizi kendimizi seemiyoruz tabii onlarda bizi seemiyorlar nceden yazlmz, birbirimize almaya alyoruz elimizden geldiince...

Levent Bey'in , yazdklarn okuduumda benim de iimden bireyler koptu gitti ama kendisine bu kadar zelini bizlerle paylat iin medeni cesaretinden tr teekkr ediyorum.

Keke yapacak bir ey olsa , keke masallardaki gibi bir peri kz deneiyle herkesin yreine dokunup sevgi doldursa ama bunlar sadece izgi filmlerde oluyor tabii...

Galactica , senin de evlilik ve ocuk zerine tm isteklerinin gereklemesini can gnlden diliyorum.

Tm Babalarn Babalar Gnn kutluyor , evlatlarn yitiren babalara ve babalarn kaybeden evlatlara sabrlar diliyorum.

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik

+Quote Post
mavi
mesaj 23.06.2010, 10:06:16
leti #6

Grup Simge

leti: 1,158
Katlm: 19.10.2007
ye No: 673
Ruh Halim:

Baba olmak zor olmal hele birde ailende bir trl gerekli sevgiyi bulamamsan ve tabi onlara vermen gereken sevgiyi verememisen. Levent beyin sylediklerine tabi bende ok zldm ama demekki bazen baz eyler bizim istediimiz eklin dnda geliiyor. Gete olsa babalar gnn bende kutluyorum. ocuklarnza harlktan ok sevginizi verin diyorum. Sevgi btn kaplar aar...

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 24.06.2010, 12:05:12
leti #7

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
ye No: 1,854

Sevgili genc arkadaslarima cek tesekkrler ederim..Babalik zor meslek..Hele birde vey anne faktr olunca isin icinde..Bu durumda babalardan yeni eslerinden olacak cocuklari kayirmama,tarafsiz ve adil davranmasi isteniyor..en azindan ben bunu istedim hep..Olmadi..Uyarmaya calistimsada kabullenmedi..Uzatmayalim..
Sizlere yeni bir haberim var..Bu benim icin mjdeli haberi sizlerlede paylasmak istedim..gecenlerde nurtopu gibi bir kiz torunum oldu..Yani DEDE oldum anliyacaginiz..Gecmis yillarda Karsiyaka kimsesiz cocuklari yurduna gider onlara masallar anlatirdim ve onlarda bana MASALCI DEDE ismini takmislardiki bu cok hosuma gidiyordu..Nihayet hakikaten DEDE oldum..Oglum Alicem ise Baba oldu tabii.Torunumun adi Derin..Paylasmak istedim

--------------------

+Quote Post
sahaf
mesaj 24.06.2010, 12:19:23
leti #8

Grup Simge

leti: 6,108
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

QUOTE(leventveziroglu @ 24.06.2010, 13:05:12) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Sevgili genc arkadaslarima cek tesekkrler ederim..Babalik zor meslek..Hele birde vey anne faktr olunca isin icinde..Bu durumda babalardan yeni eslerinden olacak cocuklari kayirmama,tarafsiz ve adil davranmasi isteniyor..en azindan ben bunu istedim hep..Olmadi..Uyarmaya calistimsada kabullenmedi..Uzatmayalim..
Sizlere yeni bir haberim var..Bu benim icin mjdeli haberi sizlerlede paylasmak istedim..gecenlerde nurtopu gibi bir kiz torunum oldu..Yani DEDE oldum anliyacaginiz..Gecmis yillarda Karsiyaka kimsesiz cocuklari yurduna gider onlara masallar anlatirdim ve onlarda bana MASALCI DEDE ismini takmislardiki bu cok hosuma gidiyordu..Nihayet hakikaten DEDE oldum..Oglum Alicem ise Baba oldu tabii.Torunumun adi Derin..Paylasmak istedim

O zaman hogeldin Derin bebek diyor ve bebie mutlu salkl bir gelecek diliyoruz..Sizide Dedelik mertebesine ulamanzdan tr ayrca tebrik ediyorum..Benim kzmn ad da Derin. smile.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
RENK
mesaj 24.06.2010, 12:26:10
leti #9

Grup Simge

leti: 824
Katlm: 17.03.2008
Nereden: izmit
ye No: 2,505

Tebrik ederim smile.gif

torun sahibi olmak evlat sahibi olmaktan da te bir duygu derler...

Ad gibi '' Derin '' bir ahs olmasn dilerim bebeimizin ve hi bir konuda s kalmamasn u hayatta ...

Hogeldin sevgili Derin
Tebrikler Levent Bey...

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik

+Quote Post
Candy
mesaj 24.06.2010, 13:55:10
leti #10

Grup Simge

Ruh Halim:

QUOTE(leventveziroglu @ 24.06.2010, 13:05:12) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Derin harika bir isim.Adnn gzelliince olsun hayat da..

Bu gzel haberi bizimle paylamanz ne gzel Sevgili Levent..tebrik ediyorum.

Ne gzel kokuyordur imdi Derin Bebek.. rolleyes.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 kullanc bu bal okuyor (2 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Babalar Gn...
9 oldkid 2,502 18.06.2018 - 09:56:57
G?n: GaLaCTiCa
No New Posts Babalar ve Oullar
Mini Dizi
0 okseybilenkiz 1,397 17.04.2008 - 21:40:06
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 23.03.2019 - 11:14:47
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net