IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Turistlerle lgili Anlarmz
superisi
mesaj 19.12.2010, 01:41:40
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,663
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Almanya'da Trklerin youn olduu bir mahallede, Trk kasabna bir Alman girer. Kasap bir arkada ile konumaktadr. Arkada "Abi turist geldi sen iine bak sonra konuuruz "der. laugh.gif

Birden aklma bu fkra geldi. Nedendir bilmem Trk halk olarak turistlere ok meraklyz. Onlar memnun etmek iin varmz youmuzu ortaya koyarz.

Denizli'de yaadmz iin Pamukkale'ye ok turist gelirdi. Okulcak gittiimiz bir gezide turistlerle bol bol konuma ve tanma frsat yakaladk. Piknik yaparken hemen yan masamzda oturan turist ifte tabak tabak annelerimizin yapt breklerden, dolmalardan tadk. Kanadal ift hem ok ard hem de karnlarn bir gzel doyurdular. Topluca fotoraf ekindik. Biz bu fotoraflar oktan unutmutuk ki gelen bir mektubun iinden ektirdiimiz fotoraflar kt. Adresimizi almlard ama gndereceklerinden umudumuz yoktu. Mektup bana geldii iin ertesi gn okula sevinle gittim. Benim olmadm fotoraflar arkadalarma verdim. Adaletli bir ekilde gelen fotoraflar paylatrmaya gayret ettim. Ne yazk ki bir arkadam fotoraflar gmleinin iine atarken yakaladm laugh.gif geri aldm. Bylece 2 fotoraf bana kald. Bu Kanadal iftle de bir sre karlkl birbirimize kart gnderdik. Sonra unuttuk..

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
portakal
mesaj 19.12.2010, 02:27:50
leti #2

Grup Simge

leti: 1,192
Katlm: 26.10.2007
Nereden: Thundera
ye No: 774
Ruh Halim:

Hertha Berlin ma Sami Yen'de mevzilenmiiz, bir grup Alman geldi. arkada da tercmanlk yapt sa olsun.. hi may derken almanlar sordu ieri ne zaman gireriz? ben arkadaa dedim evir "sizi ieri sokacamz kim syledi?" almanlar rkt biz tabi koptuk laugh.gif sonra dedim evir "aka aka" almanlar sevinecek gibi oldu "muhtemelen biz de giremeyiz polis alr bizi buralar yaknca" almanlar ok biz ldk glmekten laugh.gif sonra kfte smarladk tombilere, severek ayrldk smile.gif)))

--------------------
orda kal!

+Quote Post
superisi
mesaj 20.12.2010, 01:13:12
leti #3

Grup Simge

Ruh Halim:

Ankara'daym..niversiteye yeni balam ama hala ingilizceyi zememiim sad.gif Kaldm yurttan Maltepe'deki Postaneye doru yryorum. Pul alacam. Baktm iki japon turist bana doru glerek geliyorlar. "Eyvah" dedim unsure.gif

Yabanc bir yerde de olsam mutlaka onca kiinin iinden bana adres sorarlar yerlisi de turisti de dry.gif Sorduklar soruda tek anladm kelime post office. "Hah" dedim bunlar da postaneye gidecekler. at pat ingilizcemle come ve lets go diyebildim. Kar koca turist biraz ekimser kalsalar da takldlar peime. Yrrken "nerelisiniz" diye soraym dedim. Artk ne sorduysam gelmekten vazgeer gibi oldular. Ben de daha fazla ingilizce konumamaya gayret ettim. Sonunda geldik postaneye...

Sar PTT tabelasn grnce rahatladlar ve bana teekkr ettiler. Tabii ben de onlarla yrmeye devam ettim. nk pul alacam. Beni durdurup artk gelmeme gerek olmadn belirten hareketler yaptlar. Ben akn yrmeye devam ettim. unsure.gif Beni durdurup sarldlar, ptler ve geri dnmemi syleseler de yrdm. Diyemiyordum ki "benim de iim var ben de zaten postaneye gelecektim". Sonunda czdanm kardm. Onlar da anladlar benim de postanede iimin olduunu ve beni rahat braktlar. Ama halimizi grseniz hani filmlerde olur ya ylesine komik ve akndk. laugh.gif

Bu olaydan sonra ingilizce kursuna baladm. 7 sene kurstan sonra ancak zebildim. Yetinmedim 1 sene de almanca kursuna gittim. Buna ramen ne zaman bir turist glerek bana doru gelse hemen yolumu deitiriyorum unsure.gif

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 20.12.2010, 13:35:05
leti #4

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

Arkadaslarimin yazdiklarini severek okudum..
Evet bizde nedense yabanciya biraz gipta yada nemseme vardir bunun yani sira misafirperverligimizi gstermek arzusuda..Onlarda mesela Noel ve Yilbasi karti atma adetleri vardir,biz unuturuz onlar unutmazlar..Bizim yemekleri severek yerler hele beles olursa dahada severler,zellikle Almanlar beles icki ve yemege bayilirlar..
Gelelim benim hikayeme..:
1974 sonbahari,sabah elmadagindaki evimden cikmis,beyoglundaki calistigim reklam sirketine dogru yrmekteyim..Divan otelinin nnde yakisikliligi ile meshur Trafik Polisi 2 Alman turiste birseyler anlatmak icin cirpinip duruyor.Yanlarina yaklastim ve "Memur bey,benim yabanci dilim var,isterseniz yardimci olayim"dedim..
Bana"Gerek yok,hava alanini soruyorlar bende tarif ettim zaten."dedi..
Nasil oldu ise Almanlar benle konustu.."Hava alaninimi sordmustunuz?"diye sordum..sasirdilar "Ne hava alani ,biz burda nerdeyse yarim saattir caddenin br tarafina nasil gececegiz?Kirmizidada geciyor arabalar,saridada,yesildede bizim siramiz nezaman gelecek?diye soruyoruz"dediler..(Bilmem belkide ukalalaklarindan...)
Utanarak"Bizde bu trafik isiklari cok yeni,halk alisamadi,firsat yakaladinizmi gecersiniz !!" diye cevapladim..Turistler tesekkr etti..
Yoluma devam ederken polis arkamdan seslendi"Hava alaniymis degilmi sorduklari?diye..
"Evet "dedim.."Dogru anlamissiniz.."

--------------------

+Quote Post
oldkid
mesaj 20.12.2010, 15:14:07
leti #5

Grup Simge

leti: 1,244
Katlm: 25.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 318

Okul hayatmn en abuk hikayelerinden birini de ben yazarak katlaym bu bala.

Sene 79. 2.MC iktidar geldi. Okul mfredatna dnml olarak 2 yeni ders kondu. Turizm ve folklr...Bir hafta birini, br hafta dierini alyoruz. Hadi turizm lkemizde nemli bir konu eklenebilir, ama folklor ne i diye hocasna sorduumda aldm cevab hala unutmuyorum. "Efendim bir plaj ortamnda turistler bize sizin yerel oyunlarnz var m diye sorarlarsa, onlara hemen orada gsterebilmek iinmi"

Bir smestr kald folklr dersi, sonra kaldrld. lkemize gelip plajda bu soruyu sorabilecek olan turistler, bu grsellikten mahrum kalm oldular...

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...

+Quote Post
ntetik73
mesaj 20.12.2010, 15:16:55
leti #6

Grup Simge

leti: 1,010
Katlm: 20.12.2008
Nereden: Denizli
ye No: 4,255
Ruh Halim:

Her yaz tatile fethiye katranc kampna giderdik.Orta okul 2 ye getiim yaz da yine fethiyeye gitmitik.sahilde kumdan kaleler yaparken bir kz ve kardei geldi yanma rolleyes.gif .biraz temize adr kuran turistlerin ocuklaryd.tarzanca anlaarak oynamaya baladk. laugh.gif ben ortaokula yeni balamtm ve ingilizce konuma hevesim var.at pat adn ne neredensiniz gibi soruyorum...daha sonra babasnn dikkatini ekmi bi akam bize aya geldiler.adam daha nce trkiyede i iin kalm atpat trke biliyo babamlarla oturup sohbet etmeye altlar.bign le yemeine arkadam ardm geldi hi unutmam patates yemei yapmt annem.kz okadar ok sevmiti ki.. akam yemeine de beni ardlar.gittim salyangoza benzer bi makarna yapmlar garip bi sosu vard zerinde ve buz gibiydi.damak tadmz hi uymuyordu. wacko.gif nezaketten zorla o yemei yemitim.gzel bi bir hafta geirdik.adreslerimizi aldk bi ka kart gnderdik daha sonra hi haberleemedik.yakn zamana kadar adresi annemin antasnda duruyordu ama artk oda yok.scakkanl bi milletiz vesselam.dilini bilmesekte dosta yaklayoruz..sevgiyleee...

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 20.12.2010, 21:28:04
leti #7

Grup Simge

leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

dolaylda olsa bende bir hikaye anlataym dayanamam laugh.gif
imdi kuzinim ( eyll 73'le) bizim bir akamz vardr. o sigara ier ve pekte gzel ier.bir gn ona''-sana uzun bir azlk alam sigaran onunla iersin tam bir koket gibi ''dedim.oda bana ''-bende sana bir pipo alam sende tam pipo iiek bir tip var ''dedi laugh.gif
mge bir ka sezon arka arkaya fethiyede kk bir otelin idareiliini yapt,bu arada ingilizceyi skt,misafir ettii turistlerlerin bazlar ile uzun mddet mektuplat,bir k gelirkende bana pipomu getirdi smile.gif ''senin iin aldm bunu''dedi.dedi ama pipo ttn kokuyordu angry.gif ''sen una bunu turistin biri otelde brakt bende sana getirdim desene'''itiraz etti tabi''olurmu canm ardan aldm ben onu o koku ''
dinlermiyim atm azm yumdum gzm''ite benim deerim bu kadar bulunmu pipo,buna m laym ben kullanlm pipoya ''sanki o pipoyu iiem ama artk fitili atelemiim durmam.durursam anma yakmaz biggrin.gif zavall mge anlatmaya alyor ama dinlemiyorum.sonunda baard ve anlatt.
pipoyu alp otele dndnde oteldeki bir ingiliz turist piponun kime alndn merak etmi,mge arkadama hediye aldm diyine ingilizde'' getir bir deneyelim iyi bir pipomu bu arkadana yanmayan bir pipo gtrme'' demi.bylee benim pipo denenmi vede iyi ve kaliteli bir pipo olduu onaylanm tongue.gif
bu aklma eski soylu snftan ingilizlerin yapt bir treni aklma getirdi:soylu ailenin eer bir olu olursa ona bir pipo alnr bu pipo evin emektar uana verilirmi.emektar bu pipoyu gen adam pipo ieek yaa gelineye kadar kullanrm,ondan sonra pipo esas sahibine verilirmi.bu aklma geline sustum smile.gif

--------------------

+Quote Post
superisi
mesaj 21.12.2010, 00:03:31
leti #8

Grup Simge

Ruh Halim:

Origami balnda karakedi ile evimize gelen bir japondan bahsetmitik. Ad Hide idi. Annem ad kedi miydi neydi der durur laugh.gif

Bizim ortanca kuzen ok gzel ve scakkanldr. Devaml turistlerle tanr ve evimize getirirdi. Yine bir gn Pamukkale'de tant bir japonla kt geldi. Turist ayakkablarn kardnda kar gibi beyaz oraplarna ap kalmtk. Genelde turistler sal sakall ve hrpani kyafetli olurdu. Hide'nin st ba ok temizdi.

Hep beraber yemee oturduk. Annem czlama brei yapmt. Sarma da ikram ettik. Czlamay beenerek yedi fakat sarmay asma yapra yznden yiyemedi. Garipsedi..

Yemekten sonra antasndan origami katlar kard. Katlar rengarenk desenli, parlak, ok hotular. Bir tanesi ile tavuskuu yapt. Bfede hala durur. Dier katlar da bize brakt. Onlar kullanmaya kyamadk hala saklarz.

Hide bizi ok sevdi, biz de Hide'yi sevdik. Ablam Anadolu Lisesi'nde okuduu iin ingilizcesi ok iyidir. Bu yzden ok iyi anlatlar. Benden duymu olmayn Hide ablam ok beenmiti. wink.gif zellikle ablamn gzlerine hayran kalmt. Japonlarn kendi gzleri grnmedii iin izgi filmlerinde de karakterlerin gzleri ok gzel olur.

Geyikli duvar halmzn nnde fotoraflar ekindik. Sonra bir kart ile fotoraflar gnderdi bize. Kzkardeinin kimonolu bir fotorafn da gndermiti hatta. Biz vefasz ktk, bir ey gndermedik.

Kuzen mi? Hindistan'da bir almanla tant ve evlendi. imdi Almanya'dalar. Lara ve da adnda iki de kzlar var smile.gif Kuzeni istemeye gelmelerini de baka bir zaman anlataym laugh.gif

--------------------

+Quote Post
alibaba
mesaj 21.12.2010, 02:19:17
leti #9

Grup Simge

leti: 2,615
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

ooo superisi sende de ne ok turist ans varm. u japon baya bi houma gitti. benim turistlere kar bi antipatim yok ama genelde ilgi duymam. hani benden yardm istemedikleri srece onlarla ilgilenmem bile. dur ben de bi tane yazaym.
Ksa dnem er olarak stanbulda askerlik yapyorum. hafta sonu benim kuralarla beraber arya kyoruz. ( Bu arada bilmeyenler iin aklama, Bahriyede ayn dnem askere alnan askerlere tertip denmez, kura denir). neyse efendim benim belli bir rotam var. otobsle Eminn, oradan yryerek sirkeci postanesi, telefon kart, ilk tekel bayiinden bir karton sigara, gerekiyorsa para ekmek iin bir ATM, hava gzelse vapurla Kadky yada skdar, sonra birlie dn. genelde bizim ocuklar baka yerlere giderler. ben onlardan eminn'de ayrlrm. her nasl olduysa beraberiz ve skdar vapurlarnn kalkt iskeledeyiz. yal bir ift var, giedeki adamcaza franszca olarak boaz turu yapmak iin hangi vapura binmeleri gerektiini soruyor. adamcaz ise doal olarak bir ey diyemiyor nk anlayamyor. mecburen onlarla franszca konumaya baladm. Bu vapurlarn sadece belli iskeleler arasnda gidip geldiklerini, boaz turu yapan gezi teknelerinin kprnn dier tarafndan kalktn syledim. hem akn hem de umutla acaba ka paradr, nerelere uruyordur diye sorduklarnda, fiyatn bilmediimi, ama teknelerin nereleri gezdiklerinin yazl olduunu syledim. basite yolu tarif ettim. zaten dmdz gidip alt geitten geince tekneleri grecekler. konuma bitip arkadalarma dndm zaman bana turistlerden daha akn baktklarn farkettim.
-ne var olum yolu sordular syledim
-abi sen bunlarn dilini nerden biliyon
-okulda rettiler, boverin biz ge olmadan dnelim.
-abi nas konutun yle ya
-ya boverin,

aslnda benim aklmda tam tersi durumda ne olurdu diye dnyorum.
ben parise gitsem, Sein nehrinde gezi yapmak isteimi oradaki gie memuruna Trke olarak sorsam, etrafta Trke bilen bir fransz bana dnp uraya gideceksiniz, uradan bilgi alabilirsiniz diye aklama yapar m? diye
bunun olasl ne kadardr.

hayat ok tuhaf.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
superisi
mesaj 20.05.2011, 22:45:02
leti #10

Grup Simge

Ruh Halim:

QUOTE(superisi @ 19.12.2010, 01:41:40) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Denizli'de yaadmz iin Pamukkale'ye ok turist gelirdi. Okulcak gittiimiz bir gezide turistlerle bol bol konuma ve tanma frsat yakaladk. Piknik yaparken hemen yan masamzda oturan turist ifte tabak tabak annelerimizin yapt breklerden, dolmalardan tadk. Kanadal ift hem ok ard hem de karnlarn bir gzel doyurdular. Topluca fotoraf ekindik. Biz bu fotoraflar oktan unutmutuk ki gelen bir mektubun iinden ektirdiimiz fotoraflar kt. Adresimizi almlard ama gndereceklerinden umudumuz yoktu. Mektup bana geldii iin ertesi gn okula sevinle gittim. Benim olmadm fotoraflar arkadalarma verdim. Adaletli bir ekilde gelen fotoraflar paylatrmaya gayret ettim. Ne yazk ki bir arkadam fotoraflar gmleinin iine atarken yakaladm laugh.gif geri aldm. Bylece 2 fotoraf bana kald. Bu Kanadal iftle de bir sre karlkl birbirimize kart gnderdik. Sonra unuttuk..

Bu fotoraflar bize Kanada'dan bir mektup iinde geldi. En soldaki mavi gmlekli benim. Ortadakiler de turist ift smile.gif

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 23.03.2019 - 10:33:43
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net