IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Osmanl'da E lanlar
Candy
mesaj 17.03.2011, 14:10:58
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,557
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Osmanl basnnda yer alan izdiva ilanlar, ”ilanla evlilik” konusunun, her dnem gncelliini koruduunu gsteriyor.

Samsun’da yaymlanan Musavvar Malumat Gazetesi’ndeki izdiva ilanlarnda kullanlan dilin zariflii, e arayan kiilerin gen oluu ve taleplerde genellikle ”musikiden anlar” ifadesinin bulunmas dikkat ekiyor.
”Yumuak huyluyum, kadnln esaretinden mtekiyim, iret asla kullanmam, ttn imem, idaremi bilirim, iyi evlat terbiye eder, ev ilerini yapmaa gc yeter, musikiden anlar bir refikaya talibim” gibi ilanlarn o dnemde sadece erkeklerin verebildii grlyor.

Osmanl dneminde Samsun’da yaymlanan Musavvar Malumat Gazetesi’nde yer alan izdiva ilanlarndan bazlar yle:

”Ben bir zabitim. Rtbem Mlazm, memuriyetim ehirde. Yam yirmi alt. Yumuak huyluyum, kadnln esaretinden mtekiyim (ikayetiyim). ret (iki) asla kullanmam. Ttn imem. daremi bilirim. Baka gelirim olmad gibi kimsem de yoktur. Yirmi iki yalarnda, iyi huylu, inas mektebi idadiyesi (Kz Lisesi) derecesinde tahsil grm, iyi evlat terbiye eder, ev ilerini yapmaa gc yeter, musikiden anlar, sadelii sever, bir refikaya talibim. artlar uygun olduu takdirde evvela vekil veya velisinin (muhterem Malumat vastasyla) adreslerini bildirmelerini arz eylerim. (H. Celal)”

”SERVET AZ VEYA OK OLSA DA KABUL EDERM”
”Otuz yandaym. Henz evlenmedim. Asil bir aileye mensup olduum gibi gzel ve asil bir hanm kz ile izdiva edip bir aile tekil etmek isterim. Drt bin lira gelirim var. Hibir eye ihtiyacm yok. Yalnz ihtiyacm, iffet sahibi bir kz ile izdiva etmektir. Benim ile teriki hayat edecek olan refika-i mstekbalemin (mstakbel eimin) serveti az veya ok olsa da kabul ederim. Asil bir aileye mensup olmak, yirmi yandan kk ve yirmi beten byk olmamal. Okur yazar, biraz musikiye aina olmal. Bu artlar dahilinde izdivaca talip olanlara adresimi bildiririm. M.H.”

”EN MKEMMELNDEN DRT YZ KURU MAALA STHDAM EDLMEKTEYM”
”Samsunluyum. Samsun’da devair merkeziyeden (merkezi devlet ilerinde) en mkemmelinde drt yz kuru maala kitabette istihdam edilmekteyim. ki evim vardr. Birinde kendim oturuyorum, dierini de kiraya veriyorum ve az ok araziye de malikim. Musikiye fevkalade merakm vardr. Huyum iyidir. Musikiye ainaym. Yirmi yandaym. Mnevver, musikiye aina bir refika-i hayat isterim. Refika-i hayatmn benden byk bir yaa malik olmasn istemem. Talep vukunda fotorafn tetkik ederim. Daha bir ok olumlu zellie sahip bulunuyorum. Talep olanlar adresime mracaat buyursunlar. Samsun’da skenderiye Oteli’nde Yusuf Ziya Bey vastasyla. A.N.”

”HOPPALIK, ZPPELK STEMEM”
”On sekiz yana girmi, kalbi, dima payitahtn nuru irfan medeniyetiyle tenvir etmi. (stanbul’un adalnn ilim ile aydnlanm) Samsun’un havay samimiyetinde (samimi havas iinde) olduka yksek bir ailenin dest tertibinde (terbiyesi ve gzetiminde) bym bir Trk genciyim. ki kullanmam. Kahve nedir bilmem. Hoppalk, zppelik istemem. 15-16 yalarnda, akl banda, gz evinde, eli kalbinde, tahsili yerinde, asil ve necip bir aileye mensup sevimli bir kzla evlenmek istiyorum. 500 kuru aylk gelirim, mkemmel bir evim ve ufak bir arsam var. Ancak saadetimizin devam iin refika-i mstakbelimin (mstakbel eimin) biraz servet sahibi olmasn dilerim. stanbul iin i gvey girilir. Bu artlar kabul edenler olursa Samsun’da skenderiye Oteli’nde Yusuf Ziya Bey delaletiyle (araclyla) M.H. Bey’e mracaat etmelidirler.”

”GZ KARA VE BOYU 1.64 OLMALIDIR”
”Evlenmek istiyorum. Yam yirmi dokuz. Rtbem Mlazmevvel’dir. Maam sekiz yzdr. Kimsem yoktur. ki kullanmam. Halihazrda stanbul’un en iyi yerinde vazife ifa etmekteyim. Refika-i hayatmda balca bulunmas lazm gelen zellikler unlardr, Evvela, ya 18-20 olmaldr. Ayrca orta halli bir aileye mensup olup, bir evi olmaldr. Gz kara ve boyu 1.64 olmaldr. Bu artlarla desti izdivac arzu edecek hanmlar adresime bildirsinler

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Candy
mesaj 23.03.2011, 12:08:35
leti #2

Grup Simge

leti: 3,557
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Birde evlenme teklifine bakalm; tongue.gif

Ey dilberi rana! Ey tesadf- mstesna! O mahrem suratnz grnce size lahza-i kalpten sarsldm... Niyetim acizane-i taciz etmek deildir.. Bilakis efkar-i umumiyede ufak bir aile bacas tttrmektir.. Szlerim sizi temin ve tatmin edecekse ayet, zevc-i izdivacnza talibim!.."(dest-i izdiva olmasn?)

Bayan da cevaben der ki ;
"-O mahrem suratnza bir sille-i osmaniye nakedersem sekte-i kalpten terk-i hayat edersiniz..." laugh.gif

Gldme bakmayn,houma gidiyor aslnda.u naiflie bakar msnz?smile.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
Adore
mesaj 27.08.2011, 11:34:20
leti #3

Grup Simge

leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Talep olanlar adresime mracaat buyursunlar. Samsun’da skenderiye Oteli’nde Yusuf Ziya Bey vastasyla. A.N.”

Anlalan Yusuf Ziya Bey, Samsun'da irket-i Hayriye kurmu.
Belki de ilandaki kiilerin tm de kendisidir.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 27.08.2011, 15:06:25
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,184
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Musiki konusu nemli. lanlarn ounda musikiden anlasn cmlesi var. Halbuki gnmzde bu ne tr mzik dinlersine dnt. Yani karmzdaki kiinin mzikten anlad nkabuluyle soruyu soruyoruz. O zamanlar anlama/anlamama olay da varm. nemli bir ayrnt, ben de bundan sonra byle soracam tongue.gif
- musikiden anlar msnz kkhanm ?
- niye anlamayaym. hh !!! (ises: sen anlyor musun bakalm 003.gif 7.gif ) smile.gif

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 24.01.2019 - 08:09:45
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net