IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
yi Bir nsan Olmak
superisi
mesaj 06.04.2011, 19:51:57
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,663
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

yi bir insan nasl olunur? yi insan diye kimlere denir? Bir sredir bunun zerine dnyorum. "Ben iyi bir insanm" demek yeterli midir? Kime gre iyi? Herkesi memnun edeyim derken kendini mutsuz edenlere ne demeli peki?

Hep iyi biri olduumu dndm, dnrm. Ama ne zamandr bir iyilik yapmadm farkettim. Bunu farketmeme yllardr tandm bir arkadamn Gneydou'da bir rencinin eitim masraflarn stlenmesini tesadfen renmem neden oldu. ok takdir ettim. Sonra da sordum kendime "yilik adna ne yaptm imdiye kadar?"

nsan yapmad eylerle "yi" olabilir mi? evreyi kirletmiyorum, ama temizlemek iin de bir aba harcamyorum. Hayvanlara zarar vermiyorum ama korumak iin de bir ey yapmyorum. Yapanlar da takdir etmekten baka bir ey elimden gelmiyor. Hi bir ey yapmayan insan, nasl kendisine "Ben iyi bir insanm" diyebilir?

Getiimiz haftasonu gittiim Spor Merkezi'nde yallar ziyaret etkinlii vard. Hi dnmeden katldm. yi ki katlmm. Kendimi bir nebze de olsa "yi" hissettim smile.gif

Bir yal, doktorun kendilerini her gece muayene ettiini syleyince ok sevindim. Ama ardndan "Her gece ldk m, lmedik mi diye bizi kontrole geliyor" szlerini iitince gzyalarm evde aktmak zere tuttum..

niversitedeyken de kimsesiz ocuklar piknie gtrmtk. Nasl sevgiye ve ilgiye muhtalar anlatamam. Kk hediyelere nasl da sevindiler.

Keke unutulmu, muhta durumda olan Yeilam emektarlarn da ziyaret etsek. Yaarken hakettikleri deeri gstersek, sevgilerimizi sunsak.. Ah o kadar ok ey aklma geliyor ki.. Eli kolu balanmlk ok zyor beni..

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
sahaf
mesaj 07.04.2011, 10:44:06
leti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,108
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

ocukluumuza yansmalarda olmutur. Komularmz mesela. duyardk byklerimizden -''u Hatice hanmlar ne iyi insanlar, ne gzel komular hi kimse ile mnakaa etmez, herkesle iyi geinirler'' gibi. zaten iyi olanlar hep iyinin peinden gidenlerdir. kurduun dostluklar ile evrendekilerin gler yzl, tatl dilli insanlardan olumasn istersin.

benim profil sayfama gz attysanz kiisel aklama blmne yazdmda grmnzdr; Yaar Kemal'in bir kitabnda geen “o iyi insanlar, o gzel atlara binip gittiler.'' gerekten o eski iyi insanlar artk yok gibi.

lkokulda ne retirlerdi bize? kardan karya geen yallarmzn koluna girip karya gemelerine yardmc olalm. ve dier rnekler gibi bir ok ey. hereyin ba sonu temel eitimden geliyor. Hi birey yapmadmz kansnda olsakta en azndan souk k aylarnda darda yaamak zorunda olan hayvanlara en basitinden ekmek dorasak, artan yemeklerimizden braksak yeter. yaz aylarnda ise kavurucu scaklarda kedi, kpek ve kular iin bir kaba su koymak ok zor deil. yine sokaklarda yaayan ve onlarn baz eylere gerekten ihtiyac olduunu bildiimiz evsizlere, gariplerede en ktsnden ekmek aras biey yaptrr, veya giymediin bir elbiseni verirsin. kendi vicdanmzda bile olsa iyilik yaptmz, iyi bir insan olduumuzu dnrz. aslnda iyilikten te asli bir grevdir bunlar yapmak. yani insanlk grevidir. fakat yaparkende reklam yapar gibi deilde kimsenin grmediini dnerek yapacaksn.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
lifelines
mesaj 07.04.2011, 20:38:47
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,390
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

1984'den 1991 ylna kadar gnlk tutmutum. hayat balaynca aksatm olsam da genelde zldm zamanlar kada yazar daha sonra bunlar gnlme geirirdim. Aadaki yazlarda onlardan biri, 1990 ylnda iyerinde yazmtm ve giri blm sevgili Superisi'nin yazdklarna ok yakn!
ok uzun zaman nce de bu araylarm bitti. Hayat bana o sorularmn cevaplarn ok ar ekilde verdi.

27 Mart 1990 aramba
Saat: 14:15

yi insan kimdir? yilik nedir? nsan olmak nedir ya da insan olabilmek nasl bireydir?
yi olarak alnan birim nedir?
Sorsan herkes iyi, kimse stne toz zerresi kondurtmaz. Hep kibir hep kendini beenmilik.
Alak gnll olduklarnda alalacaklarn zanneden zavalllar.
Eletiriye tahamml yok, doru sylesen senden kts yok. yilik desen kendinden baka herkes kt.
His yok, insani dnce yok, sahte iyilik gsterileri, hep sahte maskeler.
Hep egoistlik, bakasn dnmek sanki en byk pimanlk. Hep bana, hep bana.
Gizliden ya da aka hesapl hareketler. Sanki hepsi birer politikac. Hep politika, hep politika.
Sahte sevgi gsterileri, menfaati olmasa bir tebessm dahi esirgeyecek kadar bencilleenler.
nsan ruhu neden bu kadar fakir?
nsanlk neden bu kadar ucuz?

+Quote Post
mavi
mesaj 08.06.2011, 09:23:00
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,158
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

u anda bir devlet kurumunda staj yapyorum. Hocamz bizi staja gnderirken staj dosyanza sadece yaptnz ileri deil ayn zamanda altnz birimdeki memurlarn genel durumlar ile ilgilide bir eyler yazn dedi. Birbirlerine nasl davranyorlar, nasl ir slupla konuuyorlar vs.vs. Hocamz bunlar istedii gnden bu yana dnyorum. Acaba ben nasl bir insanm? diye Sonra kendime ynelik bir muhasebe yaptm ve grdm manzara hi ama hi houma gitmedi ve yle bir karar verdim "Eer ben hala kendimle ilgi iyi insan olma sorunlarn zemediysem kim oluyorumda hi tanmadm insanlar hakknda deerlendirme yazlar yazyorum?" Deerlendirme yazlar yazmamaya karar verdim. nce kendim iyi insan olmay baarp insanlara insanca davranma becerisini gstermeyi reneceim ve mrm olduka hi kimseyi ne olumlu nede olumsuz eletirmeyeceim. Bana gre her insan z itibariyle iyi insandr, onu deitiren hayat ya da yaad evre olmutur. Bu gerek benim yanl adm atmama engel olacak in. yi insan, nce insanlara insanca davranan ve yaad dnyaya saygs olan ve iindeki doay bozmadan yaamay baaran insandr. Tahrip eden deil bozulan ksmlar onarandr...yi nsan olmak zor fakat imkansz deil. Hatta belkide ok kolay ama biz iyi insan olma yolunu henz bulamadmz iin zormu gibi geliyor...

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
Candy
mesaj 08.06.2011, 11:40:47
leti #5

Grup Simge

leti: 3,570
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

"yiliin" kalbini tmyle kirletmi kimselerce "aptallk"'la bir tutulduu bu srete byle bir baln almasn dahi bir eit direnme olarak gryor ve takdir ediyorum.

Ve unu zlerek sylyorum ki insanlk uzun zaman nce ld.(Ouz Atay'a henz kirlenmemi bir papatya gnderiyorum) Belki de halen bu duyarllkta olanlar o lnn ruhuna rahmet okuyan ve srekli burnunun direi szlayarak anan vefa sahibi kimselerdir.ok mu acmaszca oldu?

Yine de her yknn sonunun ille de mutlu sonla bitmesini dileyen ben bu yazdklarm da gzel bir ekilde balayacam elbet.

"Kirlenmek gzeldir" slogannn poplaritesinin tavan yapt bu zaman diliminde belki de hereye inat ruhunu irkinletirmeden koruyabilmi,saklayabilmi tm o gizli kahramanlara sesleniyorum; Belki yaamak dierlerinden ok daha ard sizin iin,nk zoru setiniz.Ama anlam yklyd,anlayabilenler iin.

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
nese
mesaj 17.06.2011, 20:55:03
leti #6

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 456
Katlm: 27.03.2010
Nereden: Denizli
ye No: 7,549
Ruh Halim:

te zerinde kafa patlattm konulardan biri daha..Ben o "yi nsan Olmak" tabirini, insan hayatn bir yol olarak dnrsek, yolun bittii yer, ya da bir dan zirvesi olarak gryorum.Arkadalar arasnda da "Fenfillah'a ulamak" deriz hep smile.gif Aslnda komik deil, o da Tasavvuf'daki son nokta (mertebe)..Ular myz bilemiyorum u zamanda zor..Ama aba sarfetmek gerek diye dnyorum.Esasnda kendinizi bir bakasnn yerine koyduunuzda ya da insana akrabanz, einiz, dostunuz olduu iin deil de insan olduu iin yardm ettiinizde zaten iyi bir insan oluyorsunuz.Ama baka bir zaman baka bir yerde herhangi birine kar brakn ktlk etmeyi, iinizde en ufak bir fesatlk filizlendirdiinizde durum yine berabere kalyor, ntrleniyor.te bunu yapmamak ok ok nemli, baaran var mdr?Dediim gibi bu zamanda ok zor ama imknsz deil.nsan kapdan ktnda komusundan bir merhabay, gnaydn esirgemedii takdirde zaten iyi insan olmak iin adm atm demektir benim iin.Sanal lemde sevdiklerimize her trl gzel szleri yazabildiimiz hlde, yz yze iken iki kelimeyi bir araya getiremez duruma geldik.Bu zamanda bu yzden zor ite...

--------------------
"Uyu ya da uyuma ne farkeder, senin iin dnya masal m okuyacak?
Boversene..."
j.s

+Quote Post
Adore
mesaj 25.06.2011, 14:07:22
leti #7

Grup Simge

leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Bu tr konular bir ka anlatmla geitirilmemeli, siteye ye tm kiiler bir ka kez gr belirterek tartmaya katkda bulunmaldr.
yi insan, en basit tanmyla "hi bir canlya zarar dokunmayan kii"dir.
Birilerine iyilik yapmak zorunda deiliz..
Kimse kimseye ktlk etmezse, bu zaten en byk iyilik olacaktr.
Peki ama yaadmz gereklere ne demeli?
Gerek dinler, gerekse felsefelerin temelinde yaam "iyi insan" olarak srdrmemiz istenir.
yilikten bahsedilince kalbimizde yuvalanp bizi izleyen 'vicdan' devreye girer.
Vicdannzdan kaabilir misiniz?
En iyi kalp masaj, iyilikte bulunmaktr, etkisini annda gsterir..
Ktlk ettiinizde veya ktlk dndnzde vicdannz devreye girer, kalbinizde nce hafif bir kaslma duyarsnz.
lerledike kaslmann iddeti artar..
Eer bu sizi durduramamsa yapacak bir ey yoktur.
Vicdannzn enerjisi tkenmi, derin bir uykuya dalmtr.
Artk istediinizi yapabilirsiniz.
alp rpabilir, bakasnn hakkn yiyebilir, her trl ktl hi bir sknt yaamadan yapabilirsiniz.
Ama, gn geldiinde uykusundan uyanan vicdan, size tm yaptklarnz hatrlatmakla da grevlidir.
Vicdannz gsnzden skp atamazsnz.
"yilik yap denize at" misaline gelince..
Eer denize attnz iyilii unutmayacak, hep aklnzda tutacaksanz atmayn daha iyi.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 22.03.2019 - 16:43:42
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net