IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
stanbul'un 100 Lezzeti
superisi
mesaj 08.04.2011, 15:30:27
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,663
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

stanbul'un 100 Lezzeti

1. Baylan'n kup griyesi: Yllardr bilinen spesiyal: Vanilya, yanm karamel, balkaymakl dondurma zerine ufalanm ceviz ve fndk taneciklerinin dayanlmaz birlikteliinden oluur. nsann tarif ederken soluu Kadky'de alp, kupun iine gmlesi geliyor.

2. Hnkar'n ayval yahnisi: Tereyanda evrilmi iri ayva paralar kuzu etiyle bir arada piirilip tarnla lezzetlendiriliyor. Ve son dokunu bir kak pekmezle gerekletiriliyor.

3. Bulgar'n kayma: Beikta'taki sala Bulgar' bilen bilir ama bohem burjuvalarn zihninde yer etmesi Wallpaper dergisine kmasyla olmutur! Balkaymakl, taze yumurtal, tr ekmekli kahvalts ilkel ama bir o kadar da lezzetlidir.

4. Emek Cafe'nin sahanda yumurtas: Deniz kenarnda, masanza konan serelerle birlikte kahvalt keyfi gibisi yoktur. Sahanda yumurtas ve kark menemeni iinizdeki ekmek banma hissini krkler.

5. skdar Kanaat Lokantas'nn tencere yemekleri: oban kavurmas, sa kavurmas, kuru fasulyesi, nadir bulunacak lezzettedir. Ekmek kadayf da pek mehurdur.

6. Yaar Usta'nn kavunlu dondurmas: 32 yldr Bostanc'da gerek meyvelerden dondurma retiyor Yaar usta. Kabuklarn fralad kavunu itahla neririz.

7. Kantin'in cheese cake'i: emsa Denizsel'in vineli cheesecake'i bnyenize iyi gelecek, istikamet Nianta.

8. Yanyal Fehmi'nin arpack soanl yahnisi: Kadky ars'ndaki Fehmi, hsrana yol amayan birinci snf bir esnaf lokantasdr. Ama tek eye indirgendiinde, arpack soanl yahnidir!

9. Salomanje'nin mcveri ve mozaik pastas: Kkken annemizin evde yapt kabak mcverinin lezzetine en yakn olan burada. stne ev tipi mozaik pasta ok iyi geliyor.

10. Adem Baba'nn istavriti: Burada balk, sosuyla ssyle deil lezzetiyle n plandadr. Yalnzca gnlk taze balk ve bol salata. ki yok. stavritleri o kadar lezzetli ki, parmaklarnz yiyebilirsiniz.

11. Ali Baba'nn kftesi: nceleri bir minibs kftecisiydi. n kulaktan kulaa yayld, giderek dkkn bytyor. Vaktiniz varsa masalarda kfte piyaz, yoksa ayakst kfte ekmek tavsiye ederiz.

12. Rejans'n pirokisi: Rejans zaten ambiyansyla bal bana bir stanbul taddr. Pirokisi de azda kpk gibi erir.

13. Tarihi Kireburnu Frn'nn kymal brei: Tam 47 senelik gemii var. zellii; kymasnda kuzm olmas.

14. Divan Pub'n pub salatas: Artk biraz demode olsa da, peyniri, dil kpleri ve bilhassa da sosuyla, stanbul lezzetleri arasnda yeri ebedi olmal.

15. Barba Yani'nin karidesli brei: Burgazada'daki Yani amcann Rum mezeleri ve mastika likr ok mehurdur. Ama en iyisi karidesli brei.

16. Vefa'nn bozas: Ekim gibi kan bozay Tarihi Vefa Bozacs'nda denemelisiniz.

17. Zeynel'in tavukgs & kazandibi: Onca muhallebici var fakat Zeynel'in tavukgs ve kazandibi, hele de zeri dondurmalysa, bakadr.

18. Karaky Gllolu'nun baklavas: Spesiyal baklavalar 'Hekimba'dr. Harcnda ve erbetinde ceviz, damla sakz, zencefil, rekotu, hindistancevizi, kakule, karanfil suyu, kini, safran, salep, tarn ve portakal kabuu olan tam bir enerji rn.

19. Saryer Brekisi'nin poaas: Saryer meydanndan Rumeli Kava'na giden yolun zerindeki Tarihi Saryer Brekisi yllardr bu iin ustas. Poaas o kadar lezzetlidir ki bree benzer.

20. Emek Mant'nn mants: Kayseri usul manty en gzel yapan yerlerin banda gelir. ibrek ve yaprak sarma konusunda da ok baarldr.

21. ampiyon Kokore: Adndan da anlalaca gibi kokore konusunda 'ampiyon'dur. Beyolu Balk Pazar'ndaki ubesini zellikle tavsiye ederiz; sacda domatesli ve ac pul biberli yapyorlar.

22. Savoy'un milfy pastas: Kat kat tr milfy pastay Cihangir'in en eski pastanelerinden Savoy'da denemelisiniz.

23. Tevikiye Saray'n tavuklu pilav: Lokanta ilk kurulduunda tavukgs yapmnda kullanlan tavuk etleri artnca pilava katlm. Bylece tavuklu pilav ortaya km. u anda en ok sipari ald yemek.

24. Kzlkayalar'n hamburgeri: Lezzeti zel salal sosundan kaynaklanyor. zellikle gece yars Taksim'de elenceden dnerken yenmeli.

25. Bambi'nin drm dneri: Sraselviler'de sra sra dizilmi bfeler iinde en gzel drm dner yapan Bambi'dir.

26. Bar Bfe'nin dilli kaarl tostu: Badat Caddesi'nin klasii, dillikaarl pide tostuyla tannr.

27. Kanat Haydar'n tavuk kanatlar: Kmr zgarada pien kanatlar mthitir.

28. The Marmara'nn salata ve kuplar: eit de, sunum da zengindir. Fonda ise ehrin en merkezi meydannn kozmopolit tadna varlr.

29. Yeniky Brekisi'nin kurabiyeleri: zeri susaml tatl kurabiyeleri ayn yannda vazgeilmez tattr.

30. engelky skele'nin deniz mahsulleri gveci: Lezzeti ve btn o malzemelerin verdii
enerji dnlerek bu yemee Atom ad verilmi.

31. Aa Lokantas'nn ekerparesi: Beyolu ve Gneli'deki Aa Lokantas'nn ekerparesi kocaman, tam kvamnda.

32. Bebek Abbas'n waffle': Tm waffle'clara ta kartr. Bir de ekstra brtlen koyulursa, yemeyip yannda yatlr.

33. Loft'un incir ezmeli profiterol: Loft'un baans, bildik tatlara deiik yorumlar getiren, alk eitimi alm sahibinden geliyor.

34. Kabeyaz'n lahmacunu: zellii soansz olmas. Sarmsak ve tuzlu pide hamurundan yaplyor ve sadece kuzu eti kullanlyor.

35. Beyti'nin beyti kebab: smini de spesiyali olan etten alyor restoran. Beyti kebabnda o kadar iddiallar yani.

36. Doa Balk'n salatas: Doa Balk hem balklar hem manzarasyla nldr. Balk tabii ki salatasz yenmez. Doa'da salatalar Kazda'ndan getirilen zel otlarla yaplyor.

37. Ky Restoran'n yaprak cieri: Ky'nn balklarnn yan sra mezeleri de ok iyidir. Kuzu cieri bilumum baharatlara bulanp kzgn yada piiriliyor. Ve zerine dereotu serpilip scak servis ediliyor.

38. Cafe Wien'in initzeli: Reasrans'n iindeki Cafe Wien, Viyana usul initzeli en iyi yapanlardan.

39. Marmaris Bfe'nin Leyla's: Leyla, Marmaris Bfe'nin ikolatal muzlu tostuna verilen ad. Mdavimleri bu tosta dnyann 8. harikas diyor.

40. Ayder'in kuru fasulyesi: Balarba'ndaki sala bir dkknda, ehrin en iyi kuru fasulyesi yaplyor. Fasulyeler bir gn ncesinden stte gzellik uykusuna yatrlarak...

41. Konak Pastanesi'nin ikolatal badem ezmesi: Konak Pastanesi'nin her eyi ayr bir efsanedir. Ayrei, ekler pastalar... Ama mantar eklindeki ikolatal badem ezmesinin stne yoktur.

42. Apik'in ikembe orbas: Elenceden sonra geceyi iyi bir ikembe orbasyla tamamlamak adettendir. Apik Dolapdere'de, yllarn emektardr.

43. Lokanta'nn krmz biber orbas: Mehmet Grs, tm yemekleriyle mest ediyor. Kzlenmi krmz biber orbasna ncelikle baylyoruz.

44. Hac Abdullah'n kompostolar: TrkOsmanl mutfann en hretlilerindendir. ster frambuaz, ister nar; kompostolar lezizdir.

45. Develi'nin ikftesi: Develi'nin Samatya'daki ubesi esastr. Burada ikfte amfstkl yaplyor.

46. Boazii Borsa'nn hnkarbeendisi: Trk mutfan en iyi yapan yerlerin banda gelen Borsa'da klasik lezzetler, k sunulur. Hnkarbeendisi hibir yere benzemez.

47. Feriye'nin ilav: Trk mutfan enfes bir manzarayla birletiriyor Feriye. ilavmn nefaseti, iinin sakzl olmasndan kaynaklanyor.

48. Tevikiye Bahar Pastanesi'nin ikolatal kestane tatls: Kafkas'n kestane ekerlerine bir stanbullu olarak rakiptir. Hep tazedir. ikolata ile kestanenin bileimi ve azda dal insan mest eder.

49. nci'nin profiterol: Profiteroln icat edildii pastanedir. z nci, Hakiki nci diye taklitleri tremise de gerei stiklal Caddesi'ndedir.

50. Bebek badem ezmesi: Tarihi Bebek Badem Ezmecisi'nin badem ezmesi insan azna gtrrken erimeye balar adeta. ok hafiftir.

51. Balk Hasan'n lakerdas ve oban salatas: Balklarn tazeliinin sebebi haldeki balklarn sabah ilk olarak buraya sat yapmasndandr.

52. Saryer Muhallebicisi'nin kazandibi: Stl tatllar, sahiplerinin iftliinde salan taze stle yaplr.

53. Asitane'nin sebzeli sarmas: stanbul'da Osmanl mutfan en iyi sunan yerlerdendir. Sebzeli Asitane sarmasnda kzlenmi patlcan ve sarmsakl kfte, nane asidesi ile servis edilir.

54. Darzziyafe'nin kftesi: Sleymaniye Camii'nin Klliyesi'ndeki restorann spesiyali olan bu yemek biraz baharatl ve inanlmaz lezzetli. inde farkl et bulunuyor. Kfteye fstk ve baharatlar eklenip, yufkaya sarlp piiriliyor.

55. iya'nn kirece yatrlm kabak tatls: Kadky ars'ndaki iya'da maceradan korkmayn. Kapan mutlaka d tr, ii yumuak olan kirece yatrlm kabakla yapn.

56. Gezi Pastanesi'nin scak ikolatas: Kullanlan malzeme o kadar kaliteli ki, scak ikolata gerek ikolata tadnda.

57. Divan Pastanesi'nin ikolatas: stanbul'un en iyi ikolatacsdr. zellikle prenses ikolata diye bilinen, ii bademli, st ikolata ve kakao kapl olanlar bir efsanedir.

58. Kanlca'nn yourdu: O rengi pembemsi yourdun stne pudra ekeri dknce ummadk bir tat kar ortaya. stanbul'un kendine has bu yourdunu vapurda tatmak da ayr bir keyiftir.

59. Park amdan'n kuzu kaburga veya kuzu klbasts: 20 yldr stanbul'da klasiklemi bir restoran olan Park amdan mutfann yllardr deimeyen zel yemei kuzu kaburga ve kuzu klbastdr.

60. Sultanahmet kftesi: Orijinali Sultanahmet'teki Selim Usta'nn dkkndr. Kyma, kfte haline geldikten sonra bir gn dinlendirilir.

61. Markiz Pastanesi'nin makaronu: Genellikle badem aromal olan bu lezzetin, Markiz'de fstkl, gll ve vanilyalsn da bulabilirsiniz.

62. Murtaza'nn buzlu bademi: zellikle rakyla ok iyi gider. Nianta'nda seyyar arabada satan Murtaza'nn buzlu bademi en iyilerdendir. anakkale'den geliyor ve her daim taze oluyor.

63. Hamdi'nin kebaplar: Msr ars'nn hemen arkasndaki Hamdi Et Lokantas'nn kebaplar da muhteem Hali manzaras kadar iz brakr.

64. Yakup'un iroz salatas: Meyhane kltrnn nclerinden Yakup'un mezelerinin en gzeli iroz salatasdr.

65. Beyolu Lades'in menemeni: Kendilerine zg bu menemenin en nemli malzemesi, olmazsa olmaz sala. 30 senedir tad hi deimeyen ev yapm sala kullanyorlar.

66. Han'n inegl kftesi: Bostanc'da ve aknbakkal'da iki ubesi var Han Restoran'n. Yllardr en ok tercih edilen lezzet negl kfte.

67. Hain Kfte'nin sucuk kftesi: Levent sanayinin iindedir Hain Kfte. eit kftesinden en iyisi sarmsakl sucuk kftesidir.

68. Ethemefendi 36'nn frambuazl muhallebisi: Bu muhallebi, bildiklerinizden ok farkl. Sakzl, frambuaz soslu ve de st dondurmal.

69. Filibe Kftecisi'nin kftesi: Ekmek aras kfte, Sirkeci'de vapura binmeden nce ayak st ok iyi gider.

70. Gnaydn'n etli pidesi: Eti kendi iftliklerinden saladklar iin yllardr ayn lezzette.

71. Anadolu Kava'nda midye tava: Ekmek aras, tarator soslu iki p midye tava, Boaz'a kar en byk keyiftir.

72. Erenky'de sokak simitisi: Erenky'de Starbucks'm kar kaldrmndaki simitiyi deneyin. Simidi ikiye blp arasna krem peynir ve zeytin ezmesi sryor. Simit Saraylar'ndan ok daha tr.

73. Kpralt'nda balk: Altnboynuz manzarasna kar hesapl yemek iin doru adres buradaki 'balkekmek'iler.

74. engelky hyar: engelky'n salatal daha krpe, ho kokulu ve ktr ktrdr. Haziran 20'den Temmuz 10'a kadar kar. Bu tarihler dnda engelky'den geldi denilirse sakn ola aldanmayn!

75. mroz'un hamsisi: Zeytinyanda kzarm, tr tr ve zeri kekikli servis edilir.

76. Tura'nn Osmanl usul tavuk orbas: raan Saray'ndaki Tura'da tavuk suyu orba zel bir tarifle, yourt ve prasa katlarak hazrlanyor.

77. Pandeli'nin brei: Msr ars'nn giriindeki restoranda masa bulabilirseniz, stnde bir para dnerle servis edilen brei denemelisiniz.

78. Refik'in gl ikembesi: Asmalmescit'teki Refik mezeleriyle mehurdur. Bu mezelerden en ilginci gl ikembesi.

79. Ortaky'n kumpiri: Bol kaarl, sosisli, salaml, Rus salatal, mayonezli, ketapl dev kumpir iin Ortaky giriindeki ift sral kumpircilerden birini seebilirsiniz.

80. Padiah Sofras'nn kzde pilici: ili'deki meknn zellii, pili ve kuzuyu tamamen doal odun ateinde piirmesi. Hem lezzetli hem tr oluyor.

81. Fatih Sarmacs'nn sarmas: ine bolca kays marmelad srlp rulo yaplm, erbete yatrlm, byke bir pandispanya. 60 yldr ayn ufak dkknda satlr.

82. Asri Turucu'nun turusu: Srr kullanlan koruk ve Uluda suyunda sakl. Klasiklerin yan sra bamya ve erik gibi eitler de var.

83. Arnavutky'n ilei: Artk ilek deyince kocaman, tuhaf ekilli hormonlu bir meyve geliyor aklmza. Arnavutky'n pembebeyaz, mis kokan ilekleri nadir bulunuyor.

84. Emirgan naralt'nn ay ve poaas: Burada 'tavankan' ay ime keyfi bambaka. Bunca yeni, alternatif su kenar kahvalt meknna ramen.

85. Lacivert'in uskumru dolmas: Pirinten ok soan ieriyor. Asl srr ise iine katlan kinite.

86. Beyaz Frn'n paskalya rei: Kadky ars'ndaki eski dkkndan farkl olarak iftehavuzlar'da 'modernize' eitler de var. Ama paskalya rei her zaman bir numara.

87. Hacbekir'in akide ekeri: Anlatmaya gerek var m? Lokumlar da nefistir ama asl akideleri oyuncak gibidir.

88. Giritli'nin ahtapotu: Minyatr kaselerde gelen tm mezeleri ayr gzellikte ama salkm saak gelen ehliletirilmemi grntdeki pamuk ahtapotu, ryalara giren cinsten.

89. Mavi'nin patlcanl brekitas: Nianta'ndaki Mavi, yllardr deimeyen buluma noktalarndan. Krepleri, salatalar, eidi az olsa da tatllar hep iyidir ama patlcanl brekitas az bulunur zelliktedir.

90. Todori'nin marine edilmi i bal: Caddebostan'daki Todori, 'kar'nn en iyi balklarndandr. Balanglardan marine i bal, balk kftesi ve uskumrusu mthitir.

91. House Cafe'nin naneli limonatas: ehrin gbeinde, hlamur ve dut aalan altnda yaplan ok zel bir keyif.

92. eni'nin ikembe sotesi: iftehavuzlar'daki mtevaz et lokantas, damanz delirtebilecek kudrette bir ikembe sote yapyor; gvete.

93. Set'in balk kokoreci: Kireburnu'ndaki Set'in her eyi taze ve lezizdir. Balk kokoreci baka dnyalara gtrr.

94. Pera Palas'ta 5 ay: Ssl koltuklara kurulup, 'kuru pasta' ile bir fincan ay imeyeli ne kadar oldu?

95. 'Sabrta'nn ilikftesi: stiklal Caddesi'ndeki 'Sabrta' Ali amcann doyumsuz ilikftelerini, ei evde yapar.

96. Zencefil'in sebze salatas: Vejetaryen lokantas Zencefil'de kabakl, soya fasulyeli sebze salatasn denemelisiniz; zerinde nar taneleri bile var. Yannda Zencefil'in zel ekmeklerinden de isteyin.

97. Antre'nin peynirleri: Tam 35 eit Trk peyniri var burada. Peynir konusunda seiciyseniz urayn.

98. Has Ekmek Frn'nn ekmei/pidesi: naralt kahvaltlarnda engelky'deki Has Ekmek'in simitleri, pideleri ok iyi gider. 150 yllk frnda her daim 'Ramazan pidesi' bulmak mmkn. stne 'ifa' denilen zel bir karm srlen pideler odun frnnda piiriliyor.

99. Kanaat Lokantas'nn 'sorbe'si: skdar'daki Kanaat'in sorbe havasndaki meyveli dondurmalar mehurdur. Katk maddesi yok, salep Yozgat'tan, st ekmeky'den...

100. Hnkar'n lk irmik helvas: Feridun gm'nn zel tereyal, lk irmik helvas, tatlyla hi ii olmayanlar bile teslim alr.

nternetten alntdr

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
raymond
mesaj 09.04.2011, 14:16:49
leti #2

Grup Simge

leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

ok ilgin ve de ok gzel bir balk...
Tabi ilk nce insann aklna u soru geliyor: "Bu lezzetlerin ka tarihe kart?.. Ka devam ediyor?.. Devam edenler o klsik zelliklerini muhafaza edebilmiler mi?.."
Listeyi detaylca inceledim... Bu incelemeyle birlikte sz konusu lezzetlerden bir ksmyla karlam olmann mutluluunu yaarken, pek ouyla tan(a)mam olduumu fark etmek de elbet biraz zd beni...

Tantm lezzetler (listedeki sra numaras ile):

16- Vefa'nn Bozas
18- Karaky Gllolu'nun Baklavas
21- ampiyon Kokore
49- nci'nin Profiterol
58- Kanlca'nn Yourdu
60- Sultanahmet Kftesi
79- Ortaky'n Kumpiri

Eer frsatm olursa tanmay arzu ettiim birka lezzet grdm listede... Neler mi?.. Bu kez sadece sra numaralarn vereyim: 5-6-8-13-17-26-30-42-43-48-51-53-54-55-65-68-75-82-98... Hepsi iin syleyecek sz var ama zellikle 82 numaraya ilikin birey sylemem gerekirse rolleyes.gif, bizim buralarda dvlm sarmsak soslu nefis koruk sular yaplr mevsiminde... Aslnda bulgur pilav gibi uygun yemeklerin yannda hem itah ac hem de susuzluk giderici olarak dnlr ama ben mstakil olarak bardaa doldurup imesini de severim... Asr Turucu'nun turusu bana bunlar anmsatt...
Bu balk altna yazmaya devam edersem hi de iyi olmayacak rolleyes.gif... Hemen bitirip sayfay kapataym o halde...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
portakal
mesaj 10.04.2011, 00:04:03
leti #3

Grup Simge

leti: 1,192
Katlm: 26.10.2007
Nereden: Thundera
ye No: 774
Ruh Halim:

valla ben listeye pek katlamyorum smile.gif zellikle ilgi alanm olan kokore ve cheese cake ksmnda smile.gif))) ampiyonun kokoreci oldukca yavan geliyor bana. bunun iin bostanc ve mecidiyeky taraflarnda daha gzel adresler verebilirim. bir defa kokorec sokakta satlr ne o oyle restaurant gibi smile.gif)))) ayptr sylemesi cheese cake de neredeyse 50 farkl yerde yemiimdir ama leventte bir yer var adn bile syleyemediim sanrm fransz dkkan yarabbi sana geliyorum gecenin bu vakti aklmda geldikce delleniyorum ama uzak kacyor imdi smile.gif))) dierleriyle ok alakam yok mesela ili kfteyi validenin yaptn deimem smile.gif hamsi ya da genelleme yapalm balk konusunda titizimdir darda yemem illaki pierken orada olacagm tekir tercihimdir, byle ite akam akam feci canm cekti ben bi domates peynir ekmek aras yapaym biggrin.gif

--------------------
orda kal!

+Quote Post
raymond
mesaj 10.04.2011, 11:35:45
leti #4

Grup Simge

leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

QUOTE(portakal @ 10.04.2011, 01:04:03) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
valla ben listeye pek katlamyorum smile.gif zellikle ilgi alanm olan kokore ve cheese cake ksmnda smile.gif))) ampiyonun kokoreci oldukca yavan geliyor bana. bunun iin bostanc ve mecidiyeky taraflarnda daha gzel adresler verebilirim. bir defa kokorec sokakta satlr ne o oyle restaurant gibi smile.gif)))) ayptr sylemesi cheese cake de neredeyse 50 farkl yerde yemiimdir ama leventte bir yer var adn bile syleyemediim sanrm fransz dkkan yarabbi sana geliyorum gecenin bu vakti aklmda geldikce delleniyorum ama uzak kacyor imdi smile.gif))) dierleriyle ok alakam yok mesela ili kfteyi validenin yaptn deimem smile.gif hamsi ya da genelleme yapalm balk konusunda titizimdir darda yemem illaki pierken orada olacagm tekir tercihimdir, byle ite akam akam feci canm cekti ben bi domates peynir ekmek aras yapaym biggrin.gif

Hi umulmadk ehirlerde, umulmadk meknlarda ok farkl lezzetlere rastlamak mmkn elbette... Zihnime yeterince not edememi olmakla birlikte benim de bu trden deneyimlerim oldu ve olmakta...
zmir'de altm sralarda bir mesi arkadam (ki hafiften gurmelik de vardr kendisinde) "filan yerin kt kebab ok nefistir!.." diyerek bir le aras blmden dier arkadalarmzla birlikte bizi irinyer'de alelde grnml bir lokantaya gtrmt... Bir dier tarihte bir baka arkadam da Buca Heykel'de bir kfteciye... kisinden de memnun ayrldm anmsyorum...
Baka deneyimlerim de olmakla birlikte, baz yerlerde ayn kalitenin, ayn lezzetin her zaman tutturulamadn, dolaysyla baz iletmelerin bu anlamda bir "istikrar sorunu" yaadklarn grmtm... Bu bakmdan yukardaki listede, zellikle benim tantm lezzetlerde ve bu lezzeti reten kii / iletmelerdeki devamll, istikrar takdir ediyorum...
Kokoreten lf almken, ok sk y(iy)ememekle birlikte ok sevdiim bu lezzetle ilgili olarak, ampiyon'un lezzetini baka hibir yerde yakalayamadm ok net olarak belirtmek isterim... Belki bu yzden u an bulunduum yerlerde pek yiyemiyorum...
Tantklarm arasnda profiterol de ayr bir yere koymalym... nk dier ehirlerde profiterol diye yediim eylerin "profiterolms" tatllar olduuna kanaat getirmekteyim ve nci'deki lenleri aramaktaym (yolum dtke uramaya gayret ediyorum, o ayr)...
renciyken, okuluma yry mesafesinde olmas mnasebetiyle tantm Vefa Bozas ile bir iki deneyim yaadm fakat maalesef pek bir yaknlk tesis edemedim... Sultanahmet Kftesi'ne baylmakla birlikte bugn deiik meknlarn, iletmelerin ok lezzetli kfteler retebilmekte olduklarn gryorum... Karaky Gllolu Baklavas da ok zel bir lezzet, bunu da belirtmeden geemeyeceim...
Malmunuz, Pazar kahvaltlar biraz ge yaplr, ben de daha 1 saat kadar nce yapm olmama karn buraya bireyler karalarken yine bir haller olmaya balad... O yzden yazy burada bitiriyorum rolleyes.gif...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
sahaf
mesaj 10.04.2011, 12:11:00
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,108
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Evet liste epey geni ve zengin. 98.de Has Ekmek Frn'nn ekmei/pidesi denmi fakat simit o mehur simit'den bahsedilmemi; abartsz belkide lkede en iyi simit buranndr.

peki ya listeye giremeyenler?

Sleymaniye'nin Mehur Kuru Fasulyecisi istanbul'da bu ii 80 yldan fazla bir sredir yapan yerdir. Sleymaniye Camii'nin karsndadr.

ampiyon Kokore ise bu lezzet ile lider durumda. lakin bundan 8, 10 sene evvel Bakrky ubesine yaplan denetimde ortaya kanlar ve grdklerim beni bu isimden souttu iin gerei.

Kokore, uykuluk ve benzeri tatlar iin ise vereceim adres: eski stlce mezbahas nndeki yollarda bulunan sala restaurantlar tavsiye edilir. zellikle uykuluk burada yenir.. Uykuluk nedir diye soracak olursanz hemen alnt yapp yazalm " kesim hayvanlarnn gs kafesinin st ksmnda bulunan timus ve pankreas blgelerindeki baz salg bezlerinden oluan sakatata verilen isimdir ve tad kokore gibidir. Bizde genellikle dar gelirli kesim tarafndan takdir edilen nefis uykuluk, Bat dnyasnda ve zellikle Fransa'da st gelir dzeyinden gruplarn gzdesi, pahal bir yemektir smile.gif

skorpit i ve iskorpit orbas iin ise verilecek adres Yeilky'de bulunan Balk Hasan olacaktr.

Bu kadar lezzetli tadlarn zerine bir trk kahvesi gider heralde. o zaman nereye gidiyoruz?

orlulu Ali Paa Medresesi Nargilecisi ve burada bulunan kmr ateinde piirilen trk kahvesinin tadna doyum olmaz.vakit msait ise birde elmal nargile iebilirsin orann raconuna uyarak. ''Garsooon atei yenile'' diye barp ordakileri rahatsz etmeyeceksin. el ile iaret edip sizi grmesini salayacaksn ki zaten grrlerde. bu mekann her ne kadar eski havas olmasada yinede buras u an iin en iyisi olma zelliini koruyor ve hala en gzde mekan. nargilenizi ve kahvenizi ierken bu mekann verdii huzur ile hipnoz olursunuz vallahi ve billahi. rolleyes.gif

Acktka ve aklma geldike urar yazarm buraya biggrin.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
ember
mesaj 10.04.2011, 17:15:05
leti #6

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

anslym bir ksmn tattm bunlarn.. Liste gncel bir liste ve hala bu lezzetler sunuluyor..

Yanya'l Fehmi'nin btn yemeklerini tavsiye ederim.. Kadky'de balklar arssnn hemen giriinde solda yer alr.. Bu arnn en sonunda ise karlkl lokantalar ile iya bulunur.. Kadky'e gidildiinde rak-balk muhabbeti dnmyorsanz bu ikisi harika seimler..
Saray muhallebicisinin tavuklu pilav harikadr ama yannda kendi yaptklar manda yourdunu da isteyin mutlaka.. Hibir yerde bu kadar lezzetli bir yourt yemedim..

Bunlara ilaveten;
Pelit'in frambuazl pastasn ve
Ortaky Drm'n etli kaarl drmn de tavsiye ediyorum.. Deneyin piman olmazsnz smile.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
superisi
mesaj 05.05.2011, 14:45:46
leti #7

Grup Simge

leti: 2,663
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Pekala, gezmeyi, yemeyi ve imeyi ok seven, boazna dkn bir Boa burcu olarak ben de naizane gr ve nerilerimi yazaym smile.gif

stanbul'da 2,5 yl kaldm. yerim de Gmsuyu'nda idi. Haliyle lenleri ve akamlar genelde stiklal Caddesi'nde yemeimi yedim.

nce stanbul'a ilk geliimden balayaym smile.gif Damak zevkine dkn olan abim, ablamla bizi her gn deiik yerlere gtrd. yi bir mteri olan abim her gittiimiz yerde kaplarda karlanyor ve "Aynsndan m efendim?" diye soruluyordu smile.gif Evi de Cihangir'de olunca her gece dolu bir mide ve glmseyen yzlerle Taksim'den evimize dnyorduk. stanbul'da 9 gn kalp, 5 kilo aldm bilirim smile.gif

Sabahlar Bambi Bfe'de kahvalt ederdik. Yedii saysz tostlarla abim sayesinde Bambi Bfe her yerde ald. imdilerde kaarl drm dner, kaarl kokore gibi eitlemeleri ile pek seviliyor. Ama slak hamburger konusunda Kzlkayalar ile kimse yaramaz bana gre.

le ve akam yemekleri iin Taksim Sti ve Borsa tercihimizdi. Menemen yemek iin Lades'e giderdik. Lades zellikle kompostolar ile hala beenerek gittiim bir yerdir.

ampiyon Kokore, ilk kez kokore ve midye yediim bir yer olarak zeldir benim iin. Beikta'taki ubesi daha iyidir Taksim'den. Orada eyrek midye ardndan eyrek kokore yemeden gemem. Geen sene engelky'de bir kokore yedim. ok gzeldi. Adn unuttum ama sorarm arkadalara..

Ve Sabrta.. Beklerken sabrmn tat yer. Bir Gnl adam olan i yerimdeki Serta Bey sayesinde kefettiim restoran.. li kfteyi stanbul ile tantran mekan.. Fesleenli mants ayr gzel, kebaplar nefis.. Ama Harhar kebabn denemenizi iddetle neririm. nce ince kylm biftein kavrulmasyla yaplm nefis bir kebap..Beklediinize deiyor smile.gif

skdar 'da Kanaat Lokantas'nn kurufasulyesi gzeldir. Kadky'de iya'da yemeinizi yiyeceksiniz. ember hocamzn da yazd gibi rak balk yapmayacaksanz smile.gif

Sra tatllarda. nci'de profiterol yedikten sonra baka bir yerde yemek istemezsiniz.

Bunlarn dnda Kanlca'nn zeri pudra ekerli, reelli yourdunu, Ortaky'n kumpirini, Sultanahmet'in kftesini de denemiimdir.

Sevgili Sahaf gibi aklma geldike ve acktka yazarm buraya smile.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 23.03.2019 - 11:02:54
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net