IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Kahvalt
superisi
mesaj 27.06.2011, 17:59:13
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Kahvaltnn da nostaljisi olur mu demeyin huh.gif Oluyor ite eskinin margarinli, reelli kahvaltlarnn yerini gnmzde ay ve poaalar almad m?

Sevgili Lifelines arkadamzn Corn flakes baln grnce aklma geldi. Sanayilemenin getirdii gnde sadece 3 n ve de hzl tketmek zorunda olmamz yznden kahvaltlarmz bile geitirir olduk. Bat bize ne kadar sabahlar kahve iirmeye, msr gevreini yedirmeye altysa da bizler bir trl ekmek ve aydan vazgemedik smile.gif

ngilizce kursunda yabanc retmenimiz Trk kahvaltlarn yetersiz bulduunu ve beenmediini syleyince dayanamadm. Siz bir de bize kahvaltya gelin dedim laugh.gif Zavallya sadece simit ve ay ile kahvalt yaptrmlar laugh.gif Dilimin dndnce kaymak, tereya, keleki anlatmaya altm.

Neymi efendim onlar kahvaltda sosis, salam, jambon, patates yiyorlarm. Bizim kydeki kavurmal, pastrmal kahvaltlar grse ne derdi acaba huh.gif

Gelelim bizim 80'lerin kahvaltlarna.. Her eyden nce ay demlenirdi mutlaka. Peynir, zeytin olurdu ve ekmee margarin srlrd. Reel, okokrem varsa ne ala.. Hele gnlerden pazar ise ekmekler sobann zerinde kzartlrd. rolleyes.gif Bazen annem bayatlam ekmekleri yumurtaya bulayp kzartrd. Anneannemin cevizli, susaml, 100 eit baharatl pul biber karm da nefisti. Bu karm kelek ile kartrr ve yal ekmeimle banar banar yerdim rolleyes.gif

Dikkat edin 80'lerin ocuklar bu kltr aldklar iin kahvalt yapmadan sokaa kmyorlar. Poaa ve benzeri eylerle kahvalty geitiren ya da kahvalt etmeyen gnmz genleri smile.gif stisnalar hari..

Neyse ki gnmzde organik ky kahvaltlar moda oldu da insanlar tekrar krallar gibi kahvalt etmeye baladlar smile.gif Salkl yaamak iin kahvalty krallar gibi, le yemeini ortadirek memur gibi, akam yemeini de fakirler gibi yiyecekmiiz wink.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Adore
mesaj 27.06.2011, 18:08:04
leti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Kahvalt alkanlm 20 yl nce terkettim.
Artk gnde 1 n yemek yiyorum, kahvalt fasln bireyler attrarak geitiriyorum.
Bence kahvalt toplu olarak yapldnda gzel.
Sadece o tr ortamlarda bulunduum zaman kahvalt ediyorum.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
nese
mesaj 27.06.2011, 18:32:52
leti #3

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 456
Katlm: 27.03.2010
Nereden: Denizli
ye No: 7,549
Ruh Halim:

QUOTE(superisi @ 27.06.2011, 18:59:13) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Anneannemin cevizli, susaml, 100 eit baharatl pul biber karm da nefisti. Bu karm kelek ile kartrr ve yal ekmeimle banar banar yerdim rolleyes.gif

Benim anneannemin de karmyd o wink.gif Okurken de azm suland tongue.gif Ka defa denedim onun lezzetini tutturamadm.Zeytinyan limonla kartrp o karmla yediinde de gzel oluyor wink.gif Hahal ekmek de yapard anneannem (kmbe) o da mthi olur.
Sabah kahvaltlarna gelince bizim nesilde doru drst bu kltr yok.Herkes dediin gibi poaa-ay, simit-ay eklinde geitiriyor, o da hibir eye benzemiyor.Ama ben asla kahvalt yapmadan kamyorum evden, yarm saat erken kalkarm gene de o kahvalty yaparm.
O msr gevrei denen, sindirim sistemini alt st ettiini dndm acayip yiyecei de denedim, olmaz!Bir kere bizim kltrmze yakmaz ve salkl olmann temeli zeytin kesinlikle olmal kahvaltda.Zeytin yerine ceviz de olur hatta renciyseniz daha da iyi oluyor wink.gif Ve bizim kahvaltlarmz mideyi yormuyor.
Sabah kahvaltsnda kahve itiinizi dnsenize, sabah sabah vcudun en taze olduu saatlerde kafein yklyoruz..Ben yaklak iki yldr kahve imiyorum desem yeridir..
Bizi kendi kahvalt sofralarmzdan vazgeiremediler, Trk Milleti bu yzden zek ve alkan wink.gif

--------------------
"Uyu ya da uyuma ne farkeder, senin iin dnya masal m okuyacak?
Boversene..."
j.s

+Quote Post
mavi
mesaj 29.06.2011, 08:15:45
leti #4

Grup Simge

leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

ocukluum kyde geti ve ky kahvaltsyla bydm. neklerimiz vard, taze st, peynir, tereya, kelek vazgeilemezimiz idi ve btn bunlar annem kendisi yapard. Dnn ne kadar salkl ve doal. Yaz mevsiminde isek birde baheden kopardmz domates, biber, patlcan kahvaltya renk katan dier unsurlar olurdu. smile.gif Kahvalt yapmaktan hi vazgemedim. Sabahlar evden kahvalt yapmadan kmam. Byk ehre tanm olmak bile alkanlklarm deitirtemedi bana wink.gif

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
sahaf
mesaj 16.12.2011, 13:53:06
leti #5

Grup Simge

leti: 6,111
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

ocukluumun kahvalt gnleri babamn maa ald ay'n ilk haftasna veya ilk on gn ne kadar zengin ve eitli olurdu. Tavana birbirlerine ip ile bal parmak sucuklar asard maa alndnda. Oradan sabahlar koparr ve ie taklp sobada kzde piirilirdi. Pastrma ve kavurma gibi mamlleride ay ba grrdk.

Ay ortasna gelindiinde beyaz peynir zeytin ve ya geninde geerdi sabah kahvaltlar. Baz ekstralar olurdu ki onlardan birine baylrdm ben. zerine ya srlm ekmee krmz toz biber serperdik ve ay ile nefis giderdi. O yllarda halkn saln hie sayp piyasaya sahte krmz toz biber srerlerdi kiremit tozundan yaplan. Ve yllar sonra anlyorum ki babam her ay ba bouna gitmiyormu erzak almak iin msr arsna ve cvarna. Bu gitmelerde elbette bende sebebleniyordum gezme tozma anlamnda smile.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
oldkid
mesaj 16.12.2011, 17:48:33
leti #6

Grup Simge

leti: 1,244
Katlm: 25.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 318

QUOTE(loreyeno @ 27.06.2011, 18:08:04) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Kahvalt alkanlm 20 yl nce terkettim.
Artk gnde 1 n yemek yiyorum, kahvalt fasln bireyler attrarak geitiriyorum.
Bence kahvalt toplu olarak yapldnda gzel.
Sadece o tr ortamlarda bulunduum zaman kahvalt ediyorum.

Aynen katlyorum slope. En azndan bir kii daha olmazsa bireyler attrmak bile zl gibi geliyor bana. Oysa ki gnn en nemli n herhalde.

Nee arkadamz "Sabah kahvaltsnda kahve itiinizi dnsenize, sabah sabah vcudun en taze olduu saatlerde kafein yklyoruz..Ben yaklak iki yldr kahve imiyorum desem yeridir.." demi. Zevkler ne kadar deiiyor gerekten. Tam gnyle syleyebilirim; en son aym 18 ekim 1993 pazartesi gn itim, bir evvelkini ise hatrlamyorum. Kahve olmazsa uyanmam mmkn deil.

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...

+Quote Post
Adore
mesaj 16.12.2011, 18:46:10
leti #7

Grup Simge

leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Bu sabah uyandmda iyice pimi muzlardan 1 tane yedim..
Ardndan da az ekerli kahvemi iip sigaram yaktm rolleyes.gif

Tatl kediciim kuyruunu sallayarak yanma sokuldu ve "Sen kahvaltn yaptn, ya ben?" diye soran gzlerle bakmaya balad..

O'na da 200 gr kadar tavuk kalbi haladm.
Kuyruunu sallamaya, mutluluk mrltlar yaymaya balad rolleyes.gif

Nedense hep kkken yaptmz kahvaltlar anmsyorum..
O cvltl kahvaltlar kulamda nlyor..

Burnuma gelen kzartlm ekmek kokusu..
Sana yan esiz tad..
Glckler, barlar..
Sessiz bir dnyaya doru yol aldmz dnmeden kopardmz kyametler.

Aslnda yediimiz itiimiz deildir andmz..
Ama yine de sze yle balarz..

Ne mutlu hala anne, baba ve kardeleriyle birlikte kahvalt yapabilme ans olanlara.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
oklitus
mesaj 16.12.2011, 20:45:27
leti #8

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 100
Katlm: 07.03.2011
ye No: 43,545

kahvalt yapmay unutmuum bugn. aklma geldiinde ise sanrm saat 2 sularyd ve oktan le yemeimi yemitim. yapabilene, keyif alana afiyet olsun.

ocukken bambakayd tabii babaannemin helle orbas. hele hele souk k gnlerinde.

--------------------

bir dnya buldum;
yokmu...

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Kahvalt Kulb
1 konuk yazar 1,406 31.10.2007 - 06:42:23
G?n: oguz123

RSS Basit Grnm Tarih : 16.06.2019 - 11:44:38
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net