IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Biz Gebe Bir Toplum Muyuz?
oldkid
mesaj 14.10.2011, 14:38:57
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,244
Katlm: 25.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 318

Seneler evvel bir arkadamn syledii ve halen hatrladm laf. "Biz gebeyiz, nce adr kurduk, dary kirlettik, sonra ehirletik, dairelerimizi sokaa doru sprmeye, ykamaya baladk. imdi ise elimize geeni darya atyoruz."

Sabah ie giderken nmde giden aracn fr nce bo sigara paketini att camdan, sonra meyva kabuklarn. Ara nereden baksanz 150.000+ Tabi ki maddiyat bir medeniyet ls deil ama evre kavramn hepimiz konuuyoruz ve sonrasnda zlyoruz ama bizlerde de bireyler eksik herhalde. Sadece sylemekle olmuyor.

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Pawnee
mesaj 14.10.2011, 15:48:04
leti #2

Grup Simge

leti: 856
Katlm: 24.06.2010
Nereden: stanbul
ye No: 8,826
Ruh Halim:

Konu ile alakal olarak genel anlamda konuursak, tarihiler Trk'leri Seluklular'dan sonra gebe sfatna sokmuyorlar. Yani toplumun bir blm illa ki yrk ve konar - ger kltre uygun bir yaam biimi sryor fakat genel manada yerleik bir toplum saylyoruz. Buna da Orta ve Dou Avrupa'dan rnekler veriyorlar. Mesela; Hunlar ve Avarlar (Avar'lar biraz ihtilafl tabii) tm Orta ve Dou Avrupa'y tarumar etmilerse de, gebe olduklarndan tr buralarda tutunamamlar, bir kltr birikimi oluturamamlardr. Fakat Seluklu ve bilhassa Osmanl toplumlar yerleik dzende bir kltr ve medeniyet birikimi oluturacak kapasiteye ve altyapya sahip olduklarndan Asya - Avrupa ve Afrika'dan halen izleri mevcuttur.

Bence sizin vurguladnz konu gebelikten ziyade zihniyet ile alakal biraz. Bat'nn kltr birikimine 150 senedir yaklaamamz ne yazk ki. Modernleme hamlelerine bizden 50 yl kadar sonra balayan Japonya ile aramzdaki fark gzel bir kanttr. Bir dnem Almanya'da bulundum. Orada bizim yakn corafyamzda domu - bym, gebe kkenden gelen ve hatta halen gebe yaayan farkl etnik gruplara mensup insanlarn Trk'lerden ok daha abuk ve kolay biimde Bat normlarna adapte olduunu grdm. Yani bana gre de gebe kkenin elbette ki etkisi vardr fakat bizim yaam biimimizin - dnyaya bakmzn altnda daha farkl eyler yatyor. Gerekten de nev-i ahsna mnhasr bir toplumuz smile.gif

--------------------
Memleket isterim
Gk mavi, dal yeil, tarla sar olsun;
Kularn ieklerin diyar olsun.

Memleket isterim
Ne bata dert, ne gnlde hasret olsun;
Karde kavgasna bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben fark olsun;
K gn herkesin evi bark olsun.

Memleket isterim
Yaamak, sevmek gibi gnlden olsun;
Olursa bir ikayet lmden olsun.

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 14.10.2011, 18:08:06
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

Bencede biz bir gebe toplumuz maalesef..
Ve hala hergn kadinlarimizi dven,geleneklerimiz var..

--------------------

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 15.10.2011, 17:27:22
leti #4

Grup Simge

leti: 2,189
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

QUOTE(oldkid @ 14.10.2011, 15:38:57) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Seneler evvel bir arkadamn syledii ve halen hatrladm laf. "Biz gebeyiz, nce adr kurduk, dary kirlettik, sonra ehirletik, dairelerimizi sokaa doru sprmeye, ykamaya baladk. imdi ise elimize geeni darya atyoruz."

Bu daha ok kltrle ilgili bir olay bence. Yani hep deriz ya nce eitim falan diye aslnda bu cmle ok yanltr. Aslolan kltrdr. Bir de tabi eitim var, eitim var !!! o konuya hi girmiyorum.

Sonuna kadar seyredin ltfen birazck uzun smile.gif ok beendiim bir filmdir. (Trke altyazldr)
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

QUOTE(Pawnee @ 14.10.2011, 16:48:04) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Konu ile alakal olarak genel anlamda konuursak, tarihiler Trk'leri Seluklular'dan sonra gebe sfatna sokmuyorlar.

Seluklulardan nce de gebe deildik ki. Yani en azndan orta asyadaki bat trkleri son derece gelimi, yerleik bir dzenleri vard. Ne zamanki dou boylar ve moollar bastrd dtk yollara smile.gif Tabi kk olarak sadece orta asya trklerini baz almamz da yanl. Aslnda hepimiz Rum'uz. Ve anadolu da her zaman kavimlerin gei yeri olmutur.

Not : Rum'uz diyerek tartma kacak biliyorum ama sylemeden duramadm tongue.gif

QUOTE(leventveziroglu @ 14.10.2011, 19:08:06) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Bencede biz bir gebe toplumuz maalesef..
Ve hala hergn kadinlarimizi dven,geleneklerimiz var..

Levent Abi keke gebe olsak. Bildiim kadaryla kadnn aalanmas tarm toplumlarna geilmesiyle balanyor. Gebe toplumlar anaerkildir. ocuun kimden olduu erkein topran kendi kanndan birine devretmek istemesiyle nem kazanyor. Ve kadna kilidi vuruyor kapatyor eve.

+Quote Post
dilemma
mesaj 15.10.2011, 18:26:30
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 225
Katlm: 08.02.2008
ye No: 2,283

Bana gore hayir, gocebe toplumlar daha acik goruslu ve gelenekleri konusunda daha esnektirler ve degisimlere acik oluyolar. gelisimleri daha hizli oluyor.Agaclar gibi dogdugumuz mahallerde. o kiraathanelerde olup giden insanlariz, hatta oralardan cikinca hayati kendimize zehir eden insanlar oldugumuzu dusunuyorum. yani siz dar goruslu bir cingene gordunuz mu? sahsen ben gormedim. oldukca acik fikirli ve evrensel insanlar bana kalirsa. dolayisi ile bizim gocebe oldugumuzu dusunmuyorum, aksine sabit insanlar oldugumuzu dusunuyorum, fikir konusunda da gayet sabitiz. bu bahsettikleriniz tamamen sosyo kulturel yapilanmada sorun oldugunu gosteriyor bence. gocebe diyince benim aklima cevre duyarsizi bir insan gelmiyor. daha medeni bir topluluk geliyor bu yuzden denmiyor mu "cok gezen mi bilir cok okuyan mi?" diye. bence gocebe olan bilir.

--------------------
ne adamlar sevdim zaten yoktular

+Quote Post
Adore
mesaj 15.10.2011, 20:10:59
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

evre, orada yaayan insanlarn aynas gibidir.
Eer bir kirlilikten bahsedeceksek, evre kirliliinden deil, orada yaayan insanlarn kirliliinden bahsetmi oluruz.
Kirlilik ve kirli bir evrede yaam da kltrel bir davran biimidir.
Evimizin iinin temiz, sokak ve caddelerimizin kirli olmas bizi temiz yapmaz.
Toparlarsak eer bir insan pis ise, hangi rk, din veya milletten olduunun nemi yoktur.
Mesele aidiyet deil, davran biimidir.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 22.03.2019 - 16:50:45
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net