IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Eastman Kodak. Fotografın Dünya Devi de Gidiyor..., ocukluumuz, genliimiz iphonelara, megapiksellere kurban oldu.
oldkid
mesaj 19.01.2012, 23:01:47
İleti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Istanbul
Üye No: 318

Fotograf ve film malzemelerinin tam anlamıyla dünya devi olan Kodak iflas başvurusunda bulunmuş. Sarı kutularını, sonradan çıkan gold filmlerini, 3-4 oscar gecesinde bir aldığı ödülleri nasıl unutabiliriz.

Hepsi bir yana, mazimizin büyük kısmı onunla belgelidir. Geçmişe bir sünger daha çekildi...

Linki:

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
PROTOSS
mesaj 20.01.2012, 00:35:25
İleti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Aiur
Üye No: 4,771
Ruh Halim:

Fotoğram makinemin markası kodaktır. Dijitale geçmeden önce de ailecek kullandığımız fotoğraf makinesi de kodak markadır. ok şaşırdım açıkcası. Hani vardır ya bazı firmalar vardır hiç batmayacakları varsayılır, Kodak da benim için öyleydi. Üzüldüm. Piyasa Fuji'ye kaldı sanırım. Oscar ödül törenleri de yanılmıyorsam tarihi kodak binasında düzenleniyordu doğru mu ?

Birilerinin satın alıp küçüleceğini tahmin ediyorum. Video kaset üreten BASF firması vardı o da batmıştı, teknolojiye yenik düşmüştü. Ama kodak öyle mi ya. ocukluk efsanelerimiz firma da olsa tarih oluyorlar yavaş yavaş.

+Quote Post
sahaf
mesaj 20.01.2012, 10:42:08
İleti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Yapma ya sad.gif Kodak bizim en eski çocukluk ve delikanlılık arkadaşlarımızdan biriydi yahu. Adalara giderdik yanımızdaydı, Askere adam uğurlarken yanımızdaydı, mahallede bir kına olur, nişan olur hep ben buradayım derdi. Yani hayatımızın her alanında her zaman vardı. 36 pozluk makaralardan cebimize iki adet atar denizde yüzerken arkadaşımıza bol bol fotoğraflatırdık kendimizi. yüksek bi yerden atladığımızda ''Oğlum balıklama atlarken havada yakala beni'' derdik çeken elemana.

Fotoğraf makinamda Kodak markaydı. 36 pozu bitirince motorunun sesini duyardık ve başlardı biten makarayı geriye sarmaya, Bu biten filmi otomatik olarak geriye saran Kodak makinalar çok kullanışlıydı; çünkü filmi değiştirirken makinanın kapağını açtığında çekilen filmler yanabilirdi. Bu makina ile çekilen fotoğrafların yanma riski tamamen ortadan kalkıyordu, biterdi ve geriye sarardı. Neyse işte, 36 pozumuz biterdi filmi makinadan çıkarır ve ardından diğer makarayı takardık. Aldığımız film 36 pozluk olmasına rağmen bazen 37 poz çıkabiliyordu..

Sonrasında çekilen filmleri tab için taa sirkecilere götürürdük büyük bir heyecan içinde. Yolda giderken ara ara elimi cebe atar, o iki sarı kutucuk cebimdemi diye sık sık kontrol ederdim, çünkü çok çok önemli fotoğraflardı bunlar ve düşmanların eline geçmemeliydiler.. biggrin.gif Bütün bu süreç CIA ajanı tadında ve havasında geçer ve kendimi Ajan X sanırdım.

Hoşçakal Kodak seni unutmayacağız.

1989 yılına ait bu fotolar Büyükada'da ve benim Kodak makina ile çekilmişti.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Devir Dergisi
2 okseybilenkiz 1,462 04.03.2012 - 12:22:36
Gn: Adore

RSS Basit Görünüm Tarih : 23.08.2019 - 23:56:06
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net