IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
rn, retim Ve Son Kullanma Tarihleri..., Dikkat eder misiniz?
oldkid
mesaj 29.02.2012, 18:40:56
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,244
Katlm: 25.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 318

Eskiden pek de bakmadm bir detaya, aldm gda rnlerinin retim ve/veya son kullanm tarihlerine yalnz yaamaya balaynca ve az yiyen bir insan olarak olabildiince dikkat etmeye baladm. Raf mr ne kadar fazlaysa, bozulmadan imha etme ansm o kadar fazla olur. Akamst eve geldiimde yourdun azaldn farkedip, oturduum sitenin mini marketine sipari ettim. Gelen rn dolaba koyarken, retim tarihini grdm. Dnd. retim yerini biliyorum, Bursa Karacabey'de. Dn retilmi, bu karda stanbul'a distribtr deposuna sevk edilmi, oradan bizim sitenin bir anlamda satta birincil ya da ikincil ncelikleri olmayan marketine bu hava koullarnda gelmi. Tamam bir gn. Doruysa ne gzel tabi ama gayri ihtiyari ktmser yaklaabiliyor insan. Sizler de dikkat eder misiniz byle detaylara?

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alpino
mesaj 29.02.2012, 18:47:53
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

Genelde bakmaya calisirim ama alisveris sirasinda mutlaka unuturum biggrin.gif Ama sut alirken nedense illa ki bakarim. Sutun bozuk cikmasindan bir sekilde acayip tirsiyorum sanirim. Nedeni de uyandigimda sigaranin pis tadini almasi icin sut ictigimden olsa gerek. Uyanir uyanmaz bozuk sut icersem buyuk ihtimal sutu satin aldigim marketi yakarim o hirsla tongue.gif

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )

+Quote Post
demeter
mesaj 29.02.2012, 18:50:15
leti #3

Grup Simge

leti: 756
Katlm: 09.11.2011
Nereden: EDRNE- STANBUL
ye No: 87,958
Ruh Halim:

rn ve gda madesi alrken son kullanma tarihine ve nerede retildiine dikkat ederim ve retildii yeri google earth ile kontrol ederim, nk baz byk marketler rnlerin ve gda maddelerin son kullanma tarihi bittikten sonra satlarna 1 hafta daha devam ediyorlar.

+Quote Post
Adore
mesaj 29.02.2012, 19:50:13
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Bir tarihte rolleyes.gif (markasn vermiyorum)
Hanmlarn bulyon dedikleri "krmz ve beyaz et tabletleriyle" ilgili olarak bir yetkiliyle grme yapmtm.
Kendisi 2000 ylnda vefat etmitir.

lgili ahs, temsil ettii kuruluun elinde bol miktarda rn olduunu, ancak son kullanma tarihine kadar bu rnn satlamayacann ortaya ktn anlatmt.

Aslnda bir ey sylemediini srarla belirterek "Sadece sessiz dnyorum" diyordu..

Ben de, kendisinin dnrken kard sesleri aktaryorum rolleyes.gif
"yle bir ey olsa ki, bu son kullanma tarihi 3-5 yl uzatlabilse"

Bilmem anlatabiliyor muyum..

Ambalajlanm hazr gdalar nedense hi sevmem

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
linea
mesaj 29.02.2012, 20:49:47
leti #5

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Bilhassa son aylarda en ok nemsediim konularn banda geliyor hazr gda tketimi. Sizinki yine iyi ! stanbul'da henz bir gn nce retilmi gday grdnz. Ben Trabzon'da yarn retilecek olanla karlatm.

Bir bebeim olduu iin biraz maliyetli de olsa eve ve dahi masamza gelen her yiyecek ve iecein organik- doal olmas iin azami gayret gsteriyorum. yle bir rnek vereyim, atadan gelen geleneksel tohumla yetitirilmi buday ( ve dierlerini ), su ile alan eski tip deirmende terek un haline getiren bir beyden ( Balkesir'de ) alyorum unumu ve ekmeimi kendim yapyorum evde. Biskvi ve kurabiyeleri de keza bu unlardan yapyorum. Elbette zemediim eyler de var. Tavuk, st ( ki hergn yourt mayalyorum kzma, ancak gvenebileceim bir st yok yaknmda, mecburen gnlk pastrize alyorum ) ve amay henz beceremediim iin yufka biggrin.gif ilk aklma gelenler.

Bunun yansra, durumu hastalk- taknt haline getirmemeyi de umuyorum zira bu organik muhabbetinin gvenilirlii de yok. Ne lm cihazm var ne de eksperlik bilgim. Bi ekilde iyi niyet kurallaryla alyor, referansla ilerliyor ou zaman. Raflardaki organik etiketli rnlerin denetimi ve organiklik kriterleri de muamma, tam zemedim. Bi sr ey syleniyor.Kzmn salkl bir balang yapmas iin % 1 fayda ihtimaline alyorum anlayacanz.

Gdayla alakas yok ama henz bir hafta on gn nce yaadm bir mevzuyu da anlataym SKT ile ilgili. ok ar bir grip geirdim, geri tam gemedi ama geti diyelim. Uyumak istiyorum ama burnum tkanm nefes alamyorum, boazm aryor azmdan da nefes alamyorum. Aklma vicks dt. Eimin bi ila kutusu var, kotum hemen can havliyle. Sahiden de vard vicks ancak son kullanma tarihi zerinden 11 yl gemiti ( buradan eimin ok tutumlu olduu sonucunu karabiliriz unsure.gif ) 2001 ylndan bu yana kullanlmas sakncal olan vicks'i baka arem olmad iin burnuma srdm ve inann sabaha kadar ml ml uyudum.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 29.02.2012, 21:08:09
leti #6

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

Gdayla alakas yok ama henz bir hafta on gn nce yaadm bir mevzuyu da anlataym SKT ile ilgili. ok ar bir grip geirdim, geri tam gemedi ama geti diyelim. Uyumak istiyorum ama burnum tkanm nefes alamyorum, boazm aryor azmdan da nefes alamyorum. Aklma vicks dt. Eimin bi ila kutusu var, kotum hemen can havliyle. Sahiden de vard vicks ancak son kullanma tarihi zerinden 11 yl gemiti ( buradan eimin ok tutumlu olduu sonucunu karabiliriz unsure.gif ) 2001 ylndan bu yana kullanlmas sakncal olan vicks'i baka arem olmad iin burnuma srdm ve inann sabaha kadar ml ml uyudum.

bir dnem doktor yannda altm.
o zaman ok merak ettiim bu soruyu (yani ilalarn son kullanma tarihlerini ) doktoruma sorduum zaman aldm yant u oldu
''ilan bir zarar olmaz,yani eski tarihli diye kimse bir ilatan zehirlenmez,ama etkisi azalm olabilir o ilan.tek doz yerine 3 doz almak gerekebilir rnein ''diyerek cevaplamt beni

--------------------

+Quote Post
Adore
mesaj 29.02.2012, 23:08:19
leti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Eczac yaknlarmz var..
Zaman zaman, satlmayp elde kalan, demir haplarndan hediye ederler..
nsanlar iin son kullanma tarihi gemitir..
iek sakslarnn toprana serpitiririz..
Yani bir nevi gbre gibi rolleyes.gif

Daha nce yazdm m tam hatrlamyorum..
Gazetelerin Anadolu'ya kamyonla tand devirlerde (neredeyse 80'lere kadar) gn sonrann tarihi yazlrd.
Okuyucuya gidene kadar geen zaman saymazsanz, "gnlk gazete"ydi. rolleyes.gif

Yerse pazar, Bursa pazar derler ya..
te yle bir ey.

Biz zamannda ok terledik diye yiyemiyoruz. rolleyes.gif

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
alibaba
mesaj 01.03.2012, 02:46:41
leti #8

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,624
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

ben olum iin gnlk st aldm zamanlarda bu retim son kullanma tarihlerini kontrol ederdim. imdi ise bakmyorum. benim hanm kontrol eder byle eyleri.
ben fazla itibar etmem.

bir gn arkadalarla le yemei iin pideciye doru gidiyorduk. o gn canm turu istedi. arada bir olur bana byle eyler. yol zerindeki marketten bir kavanoz kark turu aldm. pideciden byk bir salata taba isteyip ortaya aldk turuyu. beklerken veriyorum atal, nasl gidiyor mbarek. arkadalardan birinin aklna gelmi olacak ki bakm, son kullanma tarihinin zerinden iki yl gemi. tadnda bir deiiklik yok, istemeyen yemesin, ben yiyeceim dedim ve yedim. hi te bir ey olmad.

uzun yllardr salarmda blgesel dklme var, yzmde kafamda baz noktalarda zaman zaman byle kel yerler ortaya kar. eczac bir arkadala oturup konuurken, bir ila karp verdi, al bunu sr, son kullanma tarihi geeli bir ka ay oldu ama nemli deil sen kullan dedi. o anda aklma bir kelime oyunu geldi. son kullanma tarihi nemli deil dedim, son kllanma tarihi gemesin yeter.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
superisi
mesaj 01.03.2012, 23:17:08
leti #9

Grup Simge

leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Ben ok hassasm bu konuda smile.gif Bir ka kez aldm rnlerin son kullanma tarihi gemi ve tadnn da bozulmu olduunu grnce, her aldm rnn son kullanma tarihine bakmaya baladm. Hani evirip evirip mutlaka arar bulurum. Hele bir tarih gemi olsun.. Feci canm sklr.. Hatta bazen abartr, aldm rnlerde en yeni tarihli olann seer, bulurum. Bir de ikillenirim ya gn gemi rnlere yeni tarih etiketliyorlarsa diye.. huh.gif

Bizim evde gn gemi hi bir yiyecek malzemesi, ila bulunmaz. Her sene ila kutusunu tarar, gn gemi krem, merhem, hap ne varsa atarm. Buna ramen farketmeden son kullanma tarihi 2-3 sene gemi rnlerden yedim. Galiba ikolatayd.. Tad biraz gariplemiti ama grdnz gibi hala hayattaym smile.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
Mrbom
mesaj 02.03.2012, 01:51:26
leti #10

Grup Simge

Grup: Administrator
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

retim ve tketim tarihine bakmaktan te aradaki zaman dorumu ona bilmek lazm aslnda...1 sene iinde tketilmesi lazm yazlan bir rnn o artlarda dayanma sresi 6 aysa?

Birde retim tarihi ve dolum tarihi olay var,ou firma dolum tarihini retim tarihi diye gsterir...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 16.06.2019 - 04:43:15
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net