IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Bu Kadar Sevilmek Bu Kadar Değer Verilmek
Mrbom
mesaj 30.09.2007, 16:36:11
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Bu kadar sevilmek... bu kadar deger verilmek...
Psikolog / Psikoterapist
Mehtap Kayaoglu
"pck kutusu" adli kitabindan

Selma, 6 ocuklu bir ailenin drdnc ocuguydu, bana geldiginde 8 yasindaydi. Selma'nin onu psikolojik olarak susmaya iten, "seici konusmazlik" dedigimiz srece getiren olaylar
bes yasindayken baslamisti.
Selma, bes kardesi, anne ve babasiyla kendi halinde normal bi yasam srerken , bir gn annesi hastalaniyor. O dnemlerde bes yaslarinda. Kendisinden byk iki abla, bir agabey ve kendisinden kk iki kardes daha var.. Kk kardesin yeni dogdugu dnemde anne ciddi saglik sorunlariyla karsilasiyor. Uzun sre tedavi gryor. Yogun ugrasilara ragmen iyilesmiyor. Hastane ortamindan evine gidip son gnlerini evinde huzur iinde yasasin diye doktorlar tarafindan eve gnderiliyor. Birka ay evde babaanne , hala ve benzeri yakin akrabalarin yardimiyla yasatiliyor.
Birgn hayata gzlerini kapatiyor.
Anneye en fazla ihtiya duyulan dnemde anne, Selma'nin
hayatindan ikip gidiyor.
Aradan 1,5 yil geiyor. Kendi hallerinde bir sekilde yasamaya alisiyorlar. Byk kizlar evde yemek yapip, en kk ocuklara annelik yaparken, Selma babasiyla birlikte dkkanda alisiyor. Dkkanlari evin hemen alt katinda oldugu iin baba endise duymadan is hayatina devam ediyor. ocuklarini kimseye muhtac etmeden yk etmeden idare ediyor.
Bir gn ablalar ve agabey, kardeslerini alarak yakin akrabalarina
gidiyorlar.
Selma babasinin yanindan ayrilmiyor. ok israr ediyorlar ama istemedigi iin gitmiyor. Babasi da gitmemesine ses ikarmiyor. gleden sonra baba kiz dkkani temizlemeye basliyorlar. Selma babasinin istedigi gibi her yeri bi gzel temizleyip spryor. Daha sonra radyoyu aiyor. Mzik dinlemeye basliyor. Ancak disardan gelen sesler nedeniyle mzigi duyamadigi iin, sesini iyice aiyor. Babasi da basinin agridigini syleyerek mzigin sesini kismasini istiyor. Selma, babasinin syledigini duymamis gibi yapiyor. Hani ocuklar
siklikla yaparlar ya.. Bir sre sonra babasi, basinin ok agridigini sylyor. Yz asiliyor. Selma, gidip gelip babayi kontrol ediyor bas agrisi geti mi diye.
Babasi bas agrisina dayanamayarak eve ila almaya ikiyor. Sicaktan bunaldigini, kendini kt hissettigini sylyor. Dkkana dikkat etmesini hemen
bi agri kesici alip gelecegini de ekliyor. Eve ikiyor. Aradan epey zaman
gemesine ragmen baba yok. Bekliyor baba yok. Merak edip yukariya babasina bakmaya ikiyor.
Eve giriyor. Babasina sesleniyor. Cevap yok. Tam oturma odasina giriyor ki
babasi o anda Selmanin gzleri nnde kalp krizi geirmeye basliyor.
Selma babasinin irpinmalarina, yerde tirmalamasina...vs. sahit oluyor.
Babasi son nefesini verip yerde cansiz yatarken, uyandirmaya alisiyor.
Babasi uyanmiyor... Camdan asagi dogru bagirmaya basliyor:
"Imdat.. Babama bisey oldu... Yardim edin!.." kisa sre
iinde ev mahalle halkiyla doluyor...

Cenaze islemleri bitince 1,5 yil nce anneleri len bu alti kardesin ne olacagi
tartismasi basliyor.. kimi "yanimiza alalim", kimi "yuvaya verelim", kimi de "hepsine birden nasil bkacagiz" diyor. En sonunda akrabalar aralarinda anlasiyorlar."herbirimiz birisini alalim. Bylece ocuklar yurtlarda perisan olmaz, arada sirada da olsa birbirlerini grrler." Diye dsnyorlar. Selma' yi ok
sevdigi halasi aliyor. Iki yildir Selma yanlarinda ve hi konusmuyor.

Duyduklarim beni ok etkilemisti. Daha nce gidilen uzmanlarin isimleri beni
endiselendirmisti. Bir yandan da bir seyler yapabilirim belki diye dsnmeden edemiyordum.
Hikayesinden ok etkilendigim bu kizi merakla bekliyordum. Halasi olan biteni tek tek anlatti.
"Gelinimiz ve agabeyimin lmnden sonra ben de onu bir trl mutlu edemedim. Iki yildir yz hi glmyor. Kendiliginden hi bir sey yapmiyor. Sadece konusmasa neyse ama sanki kurulmus bir robot gibi.rnegin sofraya oturup yemek yiyecegiz " Hadi Selma sofraya otur!" diyoruz oturuyor. Hadi Selma artik kalkabilirsin demeden kalkmiyor. nceleri aldirmadik. Baktik
olmadi karsimiza aldik uzun uzun konustuk anlattik. Ona evimizin bi kizi oldugunu, evdeki herkes kadar her seye hakki oldugunu... hibirisi fayda etmedi. Zamanla fkelenip inadini kirmak iin bazi taktikler uygulamaya basladik. Sofra hazir olunca gel otur demedik, a kaldigi gnler oldu. Ya da artik kalkabilirsin demedik saatlerce sofrada oturdu. Hadi artik uyu demedik , sabaha kadar koltukta yle oturdu. Vicdanin yoksa syleme..."

Onunla yaptigim ilk seans dn gibi aklimda. Hal hareketleri dinlemiyormus gibi ama tm alicilarini bana cevirdigini hissettigim tavirlari.
- Biliyor musun ben seni ok sevdim
- ......
- Vallahi ok ciddiyim, ok sevdim.
- .....
- Ne gzel hi konusmuyorsun, diger ocuklar gibi kafami
sisirmiyorsun ..
Gzlerimin iine bakip glmsemesini saklamak ister gibi dudaklarini isirarak basini salladi.
- Biliyor musun bazen ocuklarin hayatlarinda bazi seyler yolunda gitmiyor,
benim isimse bunlari yoluna koymak. Beni dinledigini biliyorum .. hatta
benimle konustugunu bile hissediyorum. ocuklar benden yardim isterler, ben de onlara yardim ederim. Bu hep byle oldu.
- .......
- Ama su an isler degisti. Sana yardim etmeyi ben istiyorum. Eger
bana yardim edersen , izin verirsen seni susturan seyin ne oldugunu bulurum. Gerekten... inan bana...izin verir misin?
Basini salladi! Evet basini salladi!
- Elimde bazi resimler var, o resimleri cocuklara gsteriyorum onlar da bana resimlerle ilgili hikayeler anlatiyorlar. Onlar bana hikaye anlatinca ben de onlarin mutlu olmasini sagliyorum. Yani btn sir hikayede. Biliyorum sen konusmuyorsun. Ama hikaye anlatmak istersen, konustugunu kimseye sylemem. Bu ikimizin sirri olur. Anlastik mi?

Bir sre dsnd. Basini saga sola salladi. Evetle hayir arasinda gidip geliyordu.
Birden evet anlamina gelecek sekilde basini salladi. Karsimdaydi... ben ona resimler gsteriyordum o da bana hikayeler anlatiyordu. Isimiz bittiginde ona ok tesekr ettim.
Anlattiklarini analiz etmeye bile gerek yoktu. O kadar saf, o kadar temiz, o kadar kendi hikayesini anlatmisti ki... Selma!nin bilinalti karmakarisikti.

Iste Selma'nin analizden gemesine bile gerek birakmayan, halasini dinlerken
gzyaslarina bogan, beni analiz yaparken hikiriklara bogan hikayesi...

"Bir varmis bir yokmus, bir zamanlar bir lke varmis. Bu lkede anne babasiyla yasayan ok mutlu ocuklar varmis. ocuklar kardes kardes hep oynarlarmis, anne babalari onlara hi kizmazlarmis. Bir gn bu ocuklarin annesi hastalanmis. ocuklar ok zlms. Ama kimse ocuklarin zldgn anlamamis. Anneyi hep hastaneye gtrmsler. Ilalar vermisler. hem de aci aci ilalar. Anne, sirf ocuklarini yalniz birakmamak iin imis btn o aci ilalari. ocuklara hep annelerinin iyilesecegi sylenmis. Bir gn anneyi eve getirmisler. ocuklar anne geldi diye ok mutlu olmuslar. Anne hep yatakta
yatmaya baslamis. artik cocuklarina yemekler yapmiyormus. ocuklar ok zlmsler. Annelerinin yaninda oyunlar oynamaya baslamislar. Annelerinin
yaninda niye oynuyorlarmis biliyor musun ? Anneleri eglensin diye. Ama babaanneleri hep kiziyormus onlara.
"Grlt yapip durmayin. Anneniz zaten sizin yznzden hastalandi" diye. ocuklar ok yaramazlik yapti diye anne hastalanmis meger. ocuklar da anne
iyilessin diye onu eglendirmek istiyorlarmis ama kimse anlamiyormus. herkes ocuklarini azarlayinca anneleri de cok zlyormus..

Birgn anne lms. Herkes aglamis. ocuklar annenin neden ldgn anlamis. Yaramazlik yaptilar diye. ocuklar evde babalariyla yasamaya baslamislar.Bir gn anane gelip yemek yaparken, ocuklar grlt yapmislar. Anneanne onlara kizmis "kizim sizin yznzden hasta oldu. Hi annenizin szn dinlemediniz hasta ettiniz kizimi. Sizin yznzden de ld. Szm dinlemeyip grlt yapar, ok konusursaniz beni de ldrp ortada kalacaksiniz. Kim bakacak size?" demis.

Bir gn Selma , babasiyla dkkanda oturuyormus. Ablalari kardesleri amcalarina gitmisler. selma babasinin yanindan ayrilmak istememis. Hi grlt yapmadan hep babasina yardim ediyormus.Anneleri ocuklar evde yokken hastalanmis ya. Babasi yalniz kalir hastalanir diye yalniz birakmak istemiyormus. Babalari ocuklarini hi kizmiyormus zaten. Grlt yaptiklarinda bile.. Selma dkkanda babasina yardim etmis, her yeri mis gibi yapmis.
Elleri de acimis biraz. Radyoyu amis. Babasinin basi agrimis. "Kizim kapat sunun sesini" demis. Selma duymus ama duymamazliktan gelmis. En
sevdigi mzikler varmis.
Babasi biraz sonra eve gitmis. Ila alip gelecekmis. Gitmis gelmemis.

Selmanin aklina hemen anneannesiyle babaannesinin
syledikleri gelmis. Annesi zaten cocuklarin yaramazligi yznden lmst
ya. Selma ok korkmus eve ikmis. Babasini aramis. Odaya girince bi bakmis, babasi biseyler yapiyor. Selma ok korkmus. Babasi Selmaya "git" der gibi isaretler yapmis. Selma gitmemis. Babasi yerde uyumaya baslayinca uyandirmaya alismis. Uyandiramayinca aglamaya baslayip komsulari agirmis.
Sonra ev kalabalik olmus. Selma kimseye syleyememis ama ok zlms.. babasi " git " dedigi halde gitmemis. Yine babasinin szn dinlememis. Eger gitseydi, mzigin sesini aip babasinin basini agritmasaydi babasi lmeyecekti. Selma'nin yznden ld.

akrabalar ocuklari paylasmislar. Selma ablalarindan ayrilmak istememis. Kk kardesini de ok seviyormus. Halasi yanina gelip "kizim sen artik benim kizimsin bizimle yasayacaksin" demis Selma ok mutlu olmus. yle mutlu olmus ki, halasini ok seviyormus, istedigi zaman kardeslerime gtrrler, diye
dsnms.. Halasinin evine gidince "artik bunlar benim yeni anne babam" demis kendi kendine. Ama birden korkmaya baslamis. "Annemle babami ben ldrdm. Yaramazlik yaptim szlerini dinlemedim. Yeni annemi babami ok seviyorum. Ya onlara da bisey olursa ben ne yaparim.?" Sonra aklina
bisey gelmis. Gece yatmadan nce yataginin basucuna oturup dua etmeye baslamis.
"Allahim .. ben ok yaramaz bir kizim. Annem babam benim yzmdenld.
Halamlar ok iyi insanlar. Ne olur benim yzmden onlari da yanina alma. Eger onlari da alirsan ben kimin yaninda kalirim? Ne olur Allahim bana yardim et. Hi konusmamam iin bana yardim et. Ne zaman grlt yapip sz
dinlemesem annem babam lyor. Hep susmam iin bana yardim et Allahim. Ne sylerlerse yapacagim, onlar sylemeden hi bisey yapmayacagim... ne olur onlari benden alma!.."
O gnden sonra Selma hi konusmamis. Glmemis. "Eger glersem evde
grlt olur, baslari agriyip lrler" diye korkmus. Hep susmus..

Hikayesi bitince Selma gzlerimin iine bakti ve ekledi;
"Biliyor musun? Hala her gece dua ediyorum. Allahim nolur konusmayayim, konusmamam iin bana yardim et! Diye. Bazen ok mutlu oluyorum. O zaman ok korkuyorum sevinten iglik atarim da grlt olur, annem lr diye"

O kk bedeniyle ne kadar byk bir grev stlenmisti.
Kaimiz en konuskan, en geveze agimizda kendimizi susturmayi
basarabiliriz ki?
Kaimiz bir dondurma alindiginda bile sevin igliklari atabilecekken, bu yogun duyguyu bastirip susmaya devam edebiliriz ki? Kaimiz?

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 24.01.2019 - 08:10:56
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net