IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
yk
heaven
mesaj 02.10.2007, 09:29:37
leti #1

UNUTMAYACAIZ
Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 754
Katlm: 26.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 51

Iste Atilla Atalay’in en sevdigim yklerinden…. Sindirerek okurum anca iflah olurum:)
Paylasmazsam olmaz , ruhum huzur bulmaz smile.gif

KIRILAN

kirik kalpleri gtrrsn pesinden, ocukken yarim biraktigin ekmekler gibi, ardinsira kosarlar. olmadik bir zamanda kendilerine dair sarkiyi kulagina fisildar herbiri. duymam artik sanarsin, dudagin o bildik melodiye hznle eslik ederken, sen iindeki boslugu bir baska bosluga savurup avunursun. kendi kirikligini bir baskasinin pesine takinca suskun ve aresiz, belki, o zaman...

"byrm di mi. anlarim hanyayi konyayi. vay be, derim, bleyken bleymis megersem. ok iyi yaa. sen ayricaliklisin simdi, ne gzel, tm bunlari biliyorsun... birak, ben de kendikendime greniyim. "

sana daha neler syledim, daha nasil yaraladim, simdi hatirlamiyorum. oysa, kirici olmamak iin muzo' dan dersler almistim. "ben sana layik degilim" yollari yapicaktim. "kafam karisik, kendim bile anlayamiyorum, ben galiba dengesiz birisiyim" filan diycektim. final, "seni incitmek istemiyorum" cmlesi olacakti. daha nasil inciticeksem artik. yle demistim. sen, susup kalbini pesime taktin. ilk ardima baktigimda yok sanmistim... yazdigin mektuplar, siirlerin, anlamlar ykledigimiz deniz kabuklari, kk taslar filan, alayina sindirella'nin gece tarifesini atim. zaman dolmustu, her birinin tilsimi gitmisti, tas, bildigin tas; kabuk, cmle denizlerin, hatta okyanuslarin en siradan kabuguydu. her dalga getirip atardi onlardan insanin nne. siirlerin, geyik masalarina meze oldu...

utanmadim, "bunlari bana yazmisti" diye anlatip; stne en alak rakilardan itim. senden bana, "kendini dagitti" diye haberler getirdiler... dagilan bendim, anlayamadim; onlar, hi farketmediler...
-------------------------------------------------------
------------------------------------

bana "ay, kendimi taniyamiyorum" dedi. "nasil bu kadar sogukkanli olabiliyorum, hayret bisey". daha fazla imiyim diye bira bardaginin agzini kapatti. "sen elinden geleni yaptin" diye srdrd. "ben olsam, ok fena kirilir, bir daha beni aramazdim" dedi. belki kabus gryorumdur, diye kalkip tuvalete gittim. bu kiz muzo'yu taniyor olamazdi. yoksa, muzo'nun "insan bitirme" teknikleri, niversitelere semeli ders olarak konmustu da benim haberim mi yoktu? dndgmde, "bari sen syle niye aniden sana karsi bisey hissetmez oldum. oysa iliskimiz daha yeni. neden acaba. ben le ok psikoloji kitabi okumadim" dedi. aklimdan, patlican sicaklari, habitat sonrasi dslen kentsel iletisim boslugu, gnesteki kara lekeler, ebabil kuslarinin baskentin esitli yerlerine yuva yapmaya basladigi ve bunun bir kiyamet alameti oldugu gibi anlamsiz bir yigin neden sylemek geti... glerdim, glerdi, ben lrdm...

"ok gzel seyler yasadik." dedi. "adeta bir mucizeydi. yle mutluydum ki, herkes bana bi tuhaf bakiyordu. dn, firuze'ye anlattim durumu, bittigine ok sasirdi"... yaa, demek ok sasirdi firuze. sen de onunkine sasirirsin vakti gelince. le geyikleyip gidersiniz hayat boyu, daha durun bakalim, birbirinize anlaticak ka hikayeniz olucak. ben, konu mankeni olarak bulunuyorum zaten hayatinizda. firuze kim, bilmem etmem. ama muhtemelen bu olup biteni benden daha iyi anliyodur. sen konus firuze, ben de le ok psikoloji kitabi okumadim hayatta. nedir simdi bu olup biten, ben neresine dsyorum? belki de bu firuze, muzo' nun disi olanidir.

simdi, yznde, ayagina kizgin t dsrms gibi acili bir ifadeyle ayrilik replikleri attigi bu kafede ilk bulustugumuzda, "bana olan duygularini" anlatmisti... "emin misin?" diye sordum, ilkten, " insan yasamda neden emin olabilir ki" anlaminda biseyler syledikten sonra,
"igrensin" demisti, "neden durduk yere seni kirmak talebiyle yasamina giriyim ki, nasi yani le anlik bisey, sen beni ne saniyosun?" gzlerinden, inanmamam gerektigine dair seyler okuyordum ama, galiba, yillar ncesinin laneti kalkanlarimi asagiya ekiyordu. belalara karisma, vurulup dsme sirasi bana gelmisti. yildizsiz, hillli bir gecede, bir tuhaf ses, israrla adimi okuyordu.

"biliyorum, benim baslattigim bu iliskide, yine ben daha mesafeli davranabilirdim. simdi bu kadar kirilmazdin belki. ama bunu ben setim. o sirada iimden gerekten le geliyordu"... o konusuyor, sz konusu kizgin tden benim ayaklarima da dsyor, bogazimda petrol ykl tankerler ardi arkasina infilak ediyor. kilavuz kaptan iimden bir ka szck geirmeye alisiyor, daha dudaklarima ulasmadan kl olup gidiyorlar. oysa, "demek senin seimin haa" demek istiyorum." baska hos seimlerin var mi peki? rnegin ii yavru dolu bir kus yuvasinin stnde ziplamak ister misin, akvaryumda dolasan kirmizi baligi yutmak? oynarken, canini yakmak istedigin baska bir canli tr var mi?" birileri kafenin dekorlarini skyor sanki, muzo ile firuze oyunu seyredip bitirmisler, yerler ekirdek kabuklari, frigo kagitlari, burusturulmus sira numaralariyla dolu. perdeyi gveler yiyor. sigara benim, dekor degil, yanimda getirdim, garsona kaptirmayip cebime atiyorum. "neyiniz vardi" diye soruyor garson, o, "ne istedigimi bilmiyorum" diyor, garson, "hangimiz biliyoruz ki " diye syleniyor. ben konusamiyorum ya; garson, oyun bitsin diye benim laflarimi da sylyor. bir gve gelip, perdenin hepsini yiyip bitirdiklerini dolayisiyla bos yere perdenin inmesini beklememiz gerektigini anlatiyor... ya da bana yle geliyor.

arabadan inerken, "sen yine de beni tanidigin iin o kadar mutsuz olma" diyor, peki, olmam. ‹stedigimiz zaman birbirimizi arayabiliriz. hatir felan sormak iin yani. "iki medeni insan gibi"... tabi, ben bir kertenkeleyim ya, kopan kuyrugum yeniden ikinca ararim seni. korkma sen ama, aziz dostun, "eks sevgilin" kertenkele, kellesini vurup yerden yere, kendisini dagitmaz. "hadi, sen de kendine iyi bak. "
kapisi kapaninca, arabanin iindeki isik da snd. simdi, her yer karanlik. o, apartmanin kapisina dogru kus gibi hafiflemis yryor. karanlikta, pesinden piti piti kosan kk bir seyi farketmiyor. belli ki henz bilmiyor. oysa, "kirik kalpleri gtrrsn pesinden. ocukken yarim biraktigin ekmekler gibi, ardinsira kosarlar."

--------------------
Ds kovalayan...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
heaven
mesaj 02.10.2007, 11:54:57
leti #2

UNUTMAYACAIZ
Grup Simge

dayanamadim bi yksn daha ekledim atilla atlay'in....

EBEKULAK
(bilmeyenler iin smklbcek kabugu)

orda duruyor. nasil olsa eninde sonunda gz gze gelecegiz; ama ilk hareket ondan gelmeli, bekliycem. allah kahretsin... yine ok gzel, ok... aklima tkreyim, nasil da terk edistik yasemin’le. okulun kantinindeydik galiba, “sen” dedi, “hamama gider kurnaya, dgne gider zurnaya sik olursun.” sana ne kizim, gnlmn khyasi misin gibisinden lfi agzimda geveledim. “kpek gibi geri dnersin ama!” dedi. o lfi demeseydi, hemen ertesi gn dnerdim belki. ne o ne ben dndk ve yil sular seller gibi geip gitti.
olanca gzelligiyle hl orda duruyor. beni grdgn biliyorum. yanina gidip “merhaba!” desem, ok byk bir taviz sayilmaz. yanindayim... ilk darbeyi:
-sismanlamissin, diyerek indirdim.
karsi saldiri aninda geldi, beni ldren glmseyisle:
-senin de salar gidiyor galiba (!) dedi.
arada bosluk kalmadan:
-gamzeni n’aaptin? diye sordum. yanaginda gamze vardi, aldirttin galiba ya da fondtenlerin altinda kalmis, gzkmyor (!)
kivilcimlar saarak:
-hayatimda suratima fondten srmedim ben, dedi.
gzel, sinirlendi... yumusatmaliyim...
-o zaman gi bakalim, gamzen yerinde mi, grelim?
hemencecik gld. yavru kedi mi yuttum, iimi ne cirmaliyor? niye kalbim kt kt atiyor ki? bir glste byle olursam, sonrasi n’aapar beni?
-sahilde yryelim mi banklara otururuz, dedi.
-iste zafer! belli ki o yavru kediden yasemin de yutmus. yryoruz... saatine bakti:
-iki saat sonra zkan isten ikar, dedi.
-zkan haa!... demek zkan... kasten ismini yanlis syleyerek:
-ne is yapiyo bu ztan? dedim.
-reklmci, diye yanitladi.
-ben taniyo muyum bu zcan’i?
durdu, kizdi; ama belli etmiyor.
-tanimazsin, zkan bogazii’nden.
demek zkan bogazii’nden. iyi... aferin zkan’a... bravo yani... asagilik zkan... ibibik, badem... bakislarimdan dsncelerimi okumasin diye denizi seyrediyorum.
-senin min n’aapiyo? diye sordu.
min ne demek be kizim!.. benim taktigimi kulianiyor. ben israrla “umurumda degil!” muamelesi ekerek herifin adini yanlis syledim ya... o da benimkinin adini tahrif ediyor.* mine yerine min. pes yani... bari emine filn de be kizim. yuh yani! feci dalga geti benle.
-gitti, amerika’da, dedim.
ay bahesindeyiz. o da ne? yasemin’le sarkimiz aliyor: “arapsai.” ha ha hey!.. simdi bittin iste kizim! sen dayanamazsin bu sarkiya... kim kime kpek gibi dnermis grcez! hele bir sarkinin o blm gelsin. “gnlm sz dinlemiyoor / sevdigimi ver diyoor / kim grse su hlimi / bir daha sevme diyoor / aaah ask yznden / arapsaina dndm / z beni arapsai / ivi iviyi skeer / budur bunun ilci.” peki, bana n’ooluyo? sarkiyi dinlememek iin iimden “gn dogdu hep uyandik / siperlere dayandik.” marsini sylyorum. o da kafasini daldirip bir seyler ariyormus rol kesiyor. sarki yznden iki tarafta da zayiat yok. bravo! direncine hayranim bu kizin!
-gitmeliyim, dedi.
giit... kal mi diycem saniyorsun.
-iyi, sen bilirsin...
git... git... zkan bekliyodur... yrr... son biagi sapladim:
-kilo vermeye alis. zton’a benden selm...
usulca kalkip masadan uzaklasti. ardindan bakiyormus gibi olmamak iin masa rtsndeki kirmizi kareleri saymaya karar verdim. bir... bes... on... allahim! ebekulak... beykoz’da dolasirken tam drt yil nce yerde bulup ona vermistim.
-bizim kyde bunlara ebekulak derler. yagmurdan sonra imenlerin stnde bir sr olur. ocuklar avucuna alip sarki syler. al, senin olsun, beni hatirlarsin.
simdi o ebekulak iki kirmizi karenin arasinda lece duruyor... sarki sirasinda antasini karistiriyordu. o zaman koymus olmali. silh olarak ebekulak ekecegini hesaba katmamistim.
iimdeki yavru kedi debelendi. diyememeklerle geen mrme bir de “yasemiiin” szcg eklendi. yz kirmizi kare... bin kirmizi kare...

--------------------
Ds kovalayan...

+Quote Post
heaven
mesaj 02.10.2007, 13:57:42
leti #3

UNUTMAYACAIZ
Grup Simge

Burnu Findik (*)

ocukken perilerin postanelerde yasadiklarini sanirdim. yle ufak posta kutularinda telefon kulbelerinde degil, bildigimiz gisesi felan olan postane binalarinda iste. Uzunca bir sre bu fikrimi kimselere aip onaylatmadim ama bu durumdan gayet emindim. Postanede periler vardi, onlar Nazan’a havale yollayip ocugu hasta etmislerdi. stelik perilerin en kudretlisi peri padisahi, Nazan’in yemyesil gzlerine asik olup, onu daha bebekken, byynce baska birisinin gelini olmasin diye nikahina almisti... Byleydi yani...
Byklerin felli Nazan bebek iin, kimi zaman "Ateslenip havale geirdi, byle kaldi" Kimi zaman da, "Cin tuttu, peri padisahi nikahina aldi" diye aiklama yapmalari, kafamda byle birlesmisti. nk dedemin arada bir Isanbul’dan gelen havaleyi almak iin postaneye gittigini biliyordum. Demek ki havale isleri postaneden dnyordu, perilerin ss de oradaydi. Periler, pullarin arkasini yaliyor, telefonu kulagina dayarsan sana islik aliyorlardi. Bign postacinin stne kasten bir dve iriligindeki kpegimiz Tarkan’i salarak adamcagizi dut agacinin tepesine kadar kovalattirdim. Postaciya ynelik bu menfur suikast girisimim sonunda, bendeki bu postaci ve postane nefretini gerekeleriyle dedeme aiklamak zorunda kaldim. Kendisi glp, "le degil len" dedi, "Nazan’in havalesi baska bisey, postaneynen felan alakasi yok... Hastalik o... ok atesi ikip beynini yakmis... Anladin mi?". Anlamadim tabi. Dedem peri konusuna bir aiklama getirmeksizin sert bir ses tonuyla "Hangisi anlatiyo sana ble seyleri anneannen mi, teyzen mi, deyiver bakalim bana" diye bagirdi. Anneannemi ve teyzemi dedemin olasi hismindan korurken, benim gzme henz aklanmamis postaciyi harcamayi da ihmal etmedim, kesin konustum: Postaci... Hepsini postacidan duydum...

Teyzem, esitli zaman araliklariyla beni ayakta mutfak kapisinin pervazina yaslanip, pervaza, kursunkalemle boyumun uzunlugunu belirten izikler atiyordu. Nazan’la birlikte byyorduk. Nazan’in annesi Emine Yenge, bazen durduk yere bana bakip aglamaya basliyordu. Keske Nazan da benim gibi bahelerde kosup oynasaydi, keske byynce benim gelinim olsaydi... Oysa O yataginda ylece yatiyor, kimseleri grmyor, duymuyor, yalnizca arasira gelen perilere glmseyip uzun uykulara daliyordu... Ben, gizlice yastigina yanagimi koyup baktigi yerleri gzetliyor, O’nun kimi zaman duvarda bazen tavanda ya da yerde grp glmsedigi perileri bulmaya alisiyordum. Ama Nazan ben gibi agalarin cindoruguna ikip dalindan kiraz yiyemez, aya girip balik kovalayamazdi, ben de perileri gremezdim... Grebilseydim, bi ift lafim vardi o perilere... Gidip padisahlarina sylesinlerdi. Annesi hep agliyor, babasi derdinden tenekeyle raki iip bahelerin glgesine, isirgan otlarinin arasina devriliyordu. Yeterdi artik. Biraksindi Nazan’i. Hem, byynce O benim gelinim olacakti... Bir keresinde tm bunlari kocaman bir kmr sobasina syledim. Nazan oraya bakip glyordu, periler sobanin oralardi biryerde olmaliydilar...
Sylediklerim peri padisahinin yregini yumusatti galiba. Ertesi yil Nazan bir ka insani tanimaya basladi sanki. Basucuna gidince onlara belli belirsiz glmsyordu. Bunlardan birisi bendim. Annesinden grendigim gibi isaret parmagimi usulca burnuna dokundurup glerek "Findik burunlu kiz, findik burunlu kiz" diyordum... O koca yesil gzlerini aip yle bir glyordu ki... Artik iyiden iyiye inaniyordum, az kalmisti, Nazan kalkicak, byycek, benim burnu findik gelinim olacakti...

Ama bir yaz gecesi, bahede, basucuna gittigimde bana bakip, nce yzn eksitti, sonra katila katila aglamaya basladi. Ne yapacagimi bilemedim, ylece kalakaldim.

Sicak yaz gecesinde herkes bahelerdeydi. Kyn tepesindeki magaradan kaynayan su, yollardaki arklardan kivrila kivrila usulca herkesin bahesine geliyor, hanimlar aksam serinliginde bostan sularken beyler ardaklarda klbasti yapip, magaranin buz gibi suyuyla bugulanan bardaklardan raki iiyorlardi. Annesi, aksamlari ferahlasin diye Nazan’i da bahelere getirip ordaki bir kerevete yatiriyordu. Esasen ben aksamlari Nazan’a pek bulasmaz, adamlar sofrasinda oturup "laf dinlerdim". Ama bu kez farkliydi. Dayim eliyle bir atesbcegi yakalayip, sigarasinin jelatinine koyarak bana "oban ampul" yapivermisti. Elimde jelatin iinde yanip snen atesbcegi yle bir sre dolastiktan sonra onu Nazan’a gstermeye karar verdim. Daha grr grmez aglamaya basladi. Bir bana bir elimdekine bakip hikiriyor, gzlerini simsiki kapatiyordu. Periler mi syledi, ne oldu, nasil akil ettim bilmiyorum; jelatini gevsetip atesbcegini gkyzne biraktim. Aglamasi biak gibi kesildi. Bir sre gzleriyle atesbcegini izledi, sonra bana bakti, "burnu findik" dedim, gld...

Eylld, bagbozumu zamani... "Dgnlerde bu kadar ok aglanilmaz ama" dedi teyzem... "Bu Nazan’in dgn iste..." Burnu findik peri padisahina gelin gitti.

Atilla Atalay

--------------------
Ds kovalayan...

+Quote Post
kago
mesaj 06.10.2007, 15:14:39
leti #4

Grup Simge

Grup: ye
leti: 13
Katlm: 07.06.2007
ye No: 93

en ok ilk hikayeyi begendim ama hepsi gzel...
ebekulak kelimesini de grenmis oldum...

--------------------
K.O.G.O.

+Quote Post
sahaf
mesaj 07.07.2011, 10:08:27
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,111
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Atilla Atalay'n Meneke stasyonu'nu okumutum byk bir keyif alarak. o kitaptan kk bir alntda ben yapaym.
Daha nce Mekanlar blmnde ''Meneke Plaj'' balnda da paylamtm bunu.

Hakk hari, ben trenin her eysini severdim ama. Hele Meneke stasyonu'nu. Gn domadan , manyak kahkahalar atan martlarn eliinde, glle denizin birletii, 'kartpostal gibi' manzarann kenarndan Meneke stasyonu'na inmek... Sen bunun klibini ekebilir misin Apo? Neyse, bover imdi... Evlerde uyku mahmuru sar klar, camlarda aydanlk buhar, radyoda balama takmndan oyun havalar, yosun kokusu sinmi ryalara karan anne sesleri, 'be dakkack daha'lar, gidip birlikte uyuyan treni uyandrrdk. br istasyonlarn yeri de bakayd. Florya'dan, bizim liseli, elale diye bir kz binerdi, 'camdan sarkmaynz' ibaresinin tam da stnden sarkp alele'nin perondaki yerini belirler, vagonuna dmek iin kouurduk. Vagon deitirme operasyonunumuzu biletsizliimize yoran Solcan Hakk, haybeye peimize taklrd. Yeilky stasyonu... Biz orda iniyorduk.

Atilla Atalay'n Meneke stasyonu Kitabndan

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Byk Taarruz'un Byk yks
4 alikusu 2,448 27.08.2015 - 10:11:17
G?n: sahaf
No New Posts 5 yk
3 okseybilenkiz 1,772 06.02.2015 - 21:15:00
G?n: kltrmantar
No New Posts Defne'nin yks
1 okseybilenkiz 1,364 02.02.2011 - 11:15:43
G?n: ntetik73
No New Posts Jesse Owens'in yks
2 okseybilenkiz 1,502 23.11.2010 - 20:50:13
G?n: mavi
No new Marka simlerinin k ykleri
17 emrahuytun 5,655 22.04.2010 - 18:21:38
G?n: el_maquinista

RSS Basit Grnm Tarih : 16.06.2019 - 04:32:44
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net