IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Martlar
alibaba
mesaj 30.12.2007, 00:10:10
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,615
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

martilar, sahil kesiminde yasayan insanlarin iie yasadiklari kuslardir. kendi hayatlarini yasarlar. limana yanasan bir baliki teknesinin etrafinda iglik igliga uarken, kayaliklarda tnerken, kendi dnyalarinda, baska birseyi umursamaz grnrler bana. insanla aralarinda bir bag var ama bu bagimlilik degil. yaklasirlar ama mesafeyi korurlar.
ssz bir adada kalsaniz yaniniza alacaginiz sey... diye beylik bir anket sorusu vardir hani. alikusu bir baslikta sormustu. Ben issiz bir adada kaldim. iste o zaman iki marti bana aksam yemeginde misafir oldu. ben yerde oturuyordum ama onlar atesin stndeydi.

neyse bu ok eskidendi. yillar insani degistiriyor. git gide daha msfik oluyoruz.

Deniz kiyisinda ok bulundum. kk bir tekne zerinde ok zaman geirdim. martilar o zaman da yakinimiza gelirdi ancak mesafeyi hep korurlardi. bir gn iri bir marti yzerek ok yakinimiza geldi. teknede iki kisiydik. ne yapacak diye beklerken daha da yaklasti. o zaman farkettim ki gagasina olta dolanmis. izmir ve evresinde kibris oltasi denen bir tr olta vardir. kefal yakalamak iin kullanilir. basite tarif etmek gerekirse silindrik bir mantar ve etrafina sarilmis 8-10 adet olta ignesinden olusur. ekmege sarilmis bir sekilde deniz yzeyinde durur. kefal de ucundan kiyisindan tirtiklamaya baslayinca ignelerden birine takilirsa yakalanmis olur. bizim garip marti da muhtemelen bu oltayi yukardan grp ekmegi almak iin dalmis ama misina ve igneler gagasina ve boynuna dolanmis. uzun sre hayvanlari izleyince hayvani bir sezgi ediniyor insan. o martinin bizden yardim almak iin yanimiza geldigini hissettim. bizden kamiyordu. yaklastik ve onu tuttum. gagasini zaten aip kapayamiyordu. irpinmasin diye kanatlarini ve ayaklarini tuttu arkadasim. ben de hayvancagiza zarar vermeden biakla yavas yavas misinayi kesmeye basladim. geri, garibim marti zaten ne irpiniyor ne kipirdiyor. ignelere de dikkat ederek tamamen oltayi ikarmayi basardik. onu biraktigimizda havada bir daire izip uzaklasti. arkadasimla bu konuyu uzun sre dsndk.
Yine oltaya dolanmis bir baska martiyi da kiyida gezerken grdm. o da uzakta gidip geliyor ama uzaklasmiyordu. biagi alip yanina gittik. kanatlari da dahil olmak zere oltaya dolanmisti. o da kamadi bizden. onu saran misinayi da kesip attik.
saskinlik degilde tuhaf bir merak sardi beni. bir hayvan nasil oluyor da insandan yarim almayi akil ediyor.
tesadf m dediniz? ben tesadfe inanmam.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Adore
mesaj 27.10.2011, 03:57:56
leti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

2 marty yediniz..
2 marty kurtardnz.

Bence de tesadf olamaz.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
superisi
mesaj 27.10.2011, 14:34:12
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,663
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Alibaba, ok gzel bir balk amsn. Keyifle okudum. Benim byle anlarm yok martlarla ilgili ama ok severim martlar.. Denizi ve stanbul'u hatrlatt iin..

lk tanklm martlarla "Mart Adas" dizisi oldu. Seslerinden grntsnden hep korktum. Sonra ortaokulda Richard Bach'n "Mart"kitabn okudum. Mart Jonathan' pek sevdim. Yllar sonra stanbul'a geldiimde karya geerken vapurla birlikte bize elik eden martlar seyre daldm. Simit atanlara hep zendim. Uzaktan kskanarak izledim. En son geen yaz Marmara Denizi'ni geerken cesaret ettim. Elimdeki Haylayf biskvisini paylatm. ok beendiler smile.gif

Getiimiz bahar aynda yaptmz Adalar ziyaretinde de elik etti martlar bize.. Biz de onlar tepede soframza buyur ettik smile.gif

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Peki martlar denizin stnde neden lk la uuurlar biliyor musunuz? Gelin onu da hikayeler balnda okuyalm..

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
sahaf
mesaj 06.01.2012, 17:21:44
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,108
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bahsettiin kbrs oltas bizim meralarda da alr. Biz ona ekmekli takmda deriz. Su st yaplanna martlar genelde dadanr ve ineler en bata gagas olmak zere bir yerlerine dolanr muhakkak. Biz bazen bu ekmekliyi dip arlkl olarakta kullanrz ama balk seyrek olduunda ekmek su altnda fazla dayanamaz ve dalr, anca hzl balk varsa verim alrsn. Bazen Mrbom ile sahilde izleriz ekmekli takm atanlar.

Martlara gelince, son zamanlarda nefret etmeye baladm onlardan; nk bizim balklar derneinde bulunan rdekler yavrulamt, anneleri nde yzp onlara bieyler retmek adna beraberce yzerlerken martlar yavrular kapt ve yuttu. Bu bika kere tekrarlannca yavrular kapal tutmaya baladlar dernektekiler.

Martlarn her zaman nereye yumurtladklarn merak ederdim. yle ya srekli deniz zerindeler, sahil cvarnda bulunan apartmanlarn tepesinde de yok yumurta. Derken birgn kefettim nereye yumurtladklarn. Bizim zeytinburnu sahilinden 45 dakika kadar mesafesi olan Hayrsz Ada diye bir yer var zerinde hibir yerleim yeri olmayan, bu ssz adann tepesine yakn yerlere yumurtluyorlarm. Birgn yumurtalarn inceliyorduk bir mart lk att ve annda tepemizde bir sr mart olutu. Acaip bir i birlii iindeler yani.

Ben martlar artk arklarda seviyorum. birde Can Ycel'in iir'inde. Can baba sokak ocuklar der onlar iin. Mesela bir inleyen nameler ile duyduum sensin adl Mslm baba paras nefistir. Ksa bir drtln yazaym bari buraya. Birde acaip okkal pislerler ki bir deste milli piyango bileti almanz gerekir biggrin.gif .

Martlar ismini gelir fsldar
Sahilde sessizlik benimle alar
Her tarafta senden bir hatra var
Baktm grdm duyduum sensin

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 06.01.2012, 21:38:00
leti #5

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

MARTI son derece estetik ama hicde ehli bir ku degildir..

Mart denince aklma ilk gelen Cehov un MARTI isimli muhteem tiyatro oyunudur..60 li yllarda Kenterlerden sonrada Ingilterede vede yanlmyorsam Almanyadada seyrettim..Hatda TV oyunu olarak bile izledim..Gene olsa gene seyrederim..Her seferinde baka eyler syler bana..

Birde Johnatten Mart hikayesi vardir:Hani Kargalarn eline esir dm Martlar umasn bile unutmuturda ,Kendi gkyzlerini ve adalarn Kargalara kaptrmlardr ve Kargalar onlar dilleri ile esir almlardrda,Karga ne verirse onu yer..Derken ilerinden bir devrimci gen kar Johnatten Mart..

nc aklma gelen :Uzun yllar nce sandalla Kk ekmece glnde ava km bir gurup avc,en tfl ben,(aktr)Erol Keskin,(Kocata Kola nn sahibi )Muhtar Kocata,(Tiyatro yazar)Seluk Kaskan ve Tiyatronun perdecisi Sekin ile sandalc..Hi rdek bulamamz..Sekin cebinden kardg,oyuncaktan modifiye tabancas ile gkte uan Martya ate ediyor ve hayret tek kurunda vuruyor..

Ve son aklma gelen Istanbulda penceremden oglumla Moda Ilkokulunun Damna bakyoruz..Martlar ve Gvercinler duruyor..Martlardan biri usul usul gvercinin yenina sokuluyor ve birden olanca kuvveti ile gvercinin bana gaga atyor..Gvercin sendeliyor..Birka gaga daha..Gvercini ldren Mart onun kann iiyor..Oglumla OK oluyoruz..

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Martlar Neden Deniz zerinde Uar
0 superisi 1,121 27.10.2011 - 14:51:23
G?n: superisi

RSS Basit Grnm Tarih : 21.03.2019 - 01:15:05
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net