IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Bunlar Hayatta Ne imize Yarayacak
alibaba
mesaj 27.01.2008, 23:17:32
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,609
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Okul yillarinin vazgeilmez sorusuydu. dersten sikilan grencilerin bas sz bu olurdu. gretmenim/hocam bunlar bize hayatta lazim olacak mi?

Sadri Alisik'in edebiyat gretmenini canlandirdigi bir filmde grencilere failatn failatn diye aruz kaliplarini gretirken ocuklardan biri bu soruyu soruyor. Sadri Alisik
-bir arkadas meclisinde konusulurken bu siirin veznini birisi yanlis sylerse siz dogrusunu syleyebilirsiniz diye cevap veriyordu.
sama soruya sama cevap konusunda tarihe geecek bir replik.
yakin zamanda seyrettigim bir tv programinda ise bu soruya syle bir cevap verilmisti
-yarin brgn kim bes yz milyar ister ? gibi bir yarismaya katilirsan bu bilgileri ok ararsin

simdi biraz haddimi asarak bir tesbit yapmak istiyorum. daha anaokulu agindayken ocuklara plastik amurla oyunlar oynatiyorlar. asil ama el kaslarinin gelismesi. ocuk oyun oynarken gelisiyor. ileriki yaslarda ise yeni bilgiler grenerek "beyin kaslarini" gelistiriyorlar. baska bir deyisle grenmeyi grenmeleri gerekiyor. bunu farkedemeyince tarih kadar eski olan baslikta yazdigimiz soruyu sormak kainilmaz oluyor.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hale
mesaj 28.01.2008, 10:09:55
leti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

bu soru mazi olmus degil kurukafa.. sekizinci sinifa giden kizimdan zellikle bu sene oka duydugum bir soru.. o yaslarin isyankar ruhunun geregi sanirim..hayatta herseyin en iyisini bilmek, dogruyu yanlisi ok iyi ayirt edebildigini dsnmek, ennnnn bi ennnn olmak ya o yaslarin geregi smile.gif

olsun , sorsun, ben de bazen kizar sorardim grenciyken.. sorsa da mecbur hepsini greniyor insan nasilsa.. bu yaslardaki akilla o yaslarda olsa zaten sormaz ki ..

+Quote Post
vertigo
mesaj 31.01.2008, 01:15:04
leti #3

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 274
Katlm: 12.11.2007
Nereden: uzay
ye No: 1,033

1 kereligine de olsa bende sormusumdur bu soruyu ama gerekten de hayatta bazi zamanlar hi ummadiginiz anda isinize yarayabiliyor bu tip bilgiler lzumsuz bilgiler ansiklopedisi diye bi e-kitap var elimde isteyen olursa gnderebilirim,bazen hayat kurtarmasa da durumu kurtarabilecek seyler

--------------------
TANIRSAN OCUK GLSMDEN TANIRSIN BENI..O DA HI DNMEYECEK..

+Quote Post
clown
mesaj 31.01.2008, 15:38:56
leti #4

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Vallahi inanmayacaksnz ama, bir yksekokulun muhasebe blmnde okuyan renci, ticaret hukuku renirken bile ayni soruyu sorabiliyor. Dnn gen bir insan, muhasebeci olacak ve ticaret irketlerini, eki, bonoyu, polieyi "ne iime yarayacak?" diye bilmek istemiyor. Yani bizim aruz veznini, terliksi hayvanin hcre yapsn ya da kurbaalarn dolam sistemini bilmek istemememiz bunlarn yannda ok masum kalr.

Ayrca ben gereksiz bilgi diye birsey olduuna da pek inanmyorum. Bu yzden de ne yazk ki "ayakl gereksiz bilgiler ansiklopedisi" gibiyim... Bazen baz eyleri nereden bildiime kendim bile ayorum...

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
hazan
mesaj 10.02.2008, 23:32:45
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,362
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

'Yani bizim aruz veznini, terliksi hayvanin hcre yapisini ya da kurbagalarin dolasim sistemini bilmek istemememiz bunlarin yaninda ok masum kalir. '

Bencede epeyce masum kalr.Bir sredir bu bal okudum ve dnyordum..Dncelerimi toparlayp doru ekilde aktarabilirmiyim bilmiyorum..Yadrganmas da muhtemel..Ama olsun bu benim dncelerim..Tm insanlar ve herkesin eitli ilgi alanlarn, mesleklerini ve ne olursa olsun her konuda bilgi edinmek isteyen, kendini her konuda yetitirmek isteyen insanlar dndm zaman elbette gereksiz bilgi yoktur..Ama benim iin var bunu inkar edemem..Ben her eyi bilmek istemiyorum..Ve okurken, kurbaann dolam sistemi, terliksi hayvann hcre yaps hi ilgimi ekmiyordu..Ben bunlar renip ne yapacam diyordum dorusu..Hala da ilgimi ekmiyor..Diyorum ya benden bahsediyorum.smile.gif Yetikin hale geldiimde, kltrel olarak ok gelimi, ya da kendini gelitirmek isteyen ve hatta gelitiren insanlar tandm..Bazlar var ki saygm sonsuz..nk ben renmeye ve bilgiye, kendini gelitirmeye kar deilim yanl anlalmasn..Ama bazlar vard ki, bir eyler bildiini, ya da rendiini dndkce, dier insanlar kmsemeye baladlar....Bunlar farkettike o insanlardan souduumu da farkettim ..Geri burda o insandan beni soutan bilgili yada kltrl olmas deildi..Her neyse belki bu konuyla ok ilgili de deil ..Sonu olarak ben her eyi bilmek istemiyorum..Buna bir mecburiyetim olduunu da dnmyorum..Benim iin gereksiz bilgiler var..Ama benim iin..Gereksiz olduunu dndm bilgileri bilince, daham kaliteli ac ekeceim..Ya da daha m kaliteli mutlu olacam..Benim iin nemli olan u yaam sanatn en iyi ekilde renebilmek, hayatn karlatrd glkler karsnda ayakta kalabilmek ve yine yaamn her zerresine kadar farknda olabilmek...Bir dostun, ya da tanmasamda herhangi bir insann, herhangi bir derdine merhem olabilmek elimden gelebiliyorsa eer..Ben imdilik baka bir ey istemiyorum..Ama unu da dnyorum, benim iin gereksiz olan bilgi bir bakas iin gereklidir..Bu da gzel bir eydir..Diyorum ya..Bilgili, birikimli ve ayn zamanda insaniyetli olan herkese saygm sonsuzdur...Ayrca onlara ihtiyata vardr..Nihayetinde,gereksiz bilgi yoktur belki ama benim iin gerek duymadm bilgiler var..gerek duyduum zaman reneceim yerlerde var..O zaman benim iin sorun yok..Konuyla balantl olmayabilir dncelerim ama ucundan bulaan yerler vardr.Misal, benim iin her bilginin gerekli olduunu dnmyorum.. Son zamanlarda ne kitap okuyorum ne tv izliyorum (komu evde rastladm dnemler hari).. Ve bu benimkisi dikkate alnacak dnceler deil elbet smile.gif..Baz eylere tepkisel bir durum olarak kabul edilebilir.. Yine de itiraf edeyim. ocuklarm okurken, her hangi bir konuda 'Bunlar neden reniyoruz, okmu lazm yani' dedikleri zaman, 'bence de.. fazlasyla katlyorum size, ama yapacak bir ey yok, en iyisi siz elinizden geleni yapn' diyorum.smile.gif..

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post
mavi
mesaj 21.02.2008, 11:12:47
leti #6

Grup Simge

leti: 1,158
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

Ben bugn bile bazen bu rendiklerim ne iime yarayacak yada yarad? diye soruyorum ama yinede renmekten vazgeemiyorum rendiim her bilgi elbet birgn bana art olarak geri dnecektir.Bazen bu bama gelmiyor deil hani.

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
clown
mesaj 21.02.2008, 15:17:55
leti #7

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Ben bugn bile bazen bu rendiklerim ne iime yarayacak yada yarad? diye soruyorum ama yinede renmekten vazgeemiyorum rendiim her bilgi elbet birgn bana art olarak geri dnecektir.Bazen bu bama gelmiyor deil hani.

rendiimiz herey hibir iimize yaramadn dnsek bile, en azndan beynimizin ak ve uyank kalmasna yardmc oluyor. Srekli renen ve renmeye ak olan insanlarda beynin yalanmas daha ge oluyor. Yallkla birlikte grlen anlama ve hatrlama glkleri daha az grlyor. Yani haklsnz renilen herey elbet birgn, o bilgiyi hi kullanmasak bile, baka bir ynden art olarak geri dnyor.

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
hazan
mesaj 19.03.2016, 10:22:33
leti #8

Grup Simge

Gece kitab bitirdim. Sabah bu balk altnda buldum kendimi. Reis Tuiavii'yle kydan keden bir bulaklm var m diye dnmeden edemedim dorusu. imdi burda kendi yazdklarm okumaya alrken yeminle yoruldum. Ne ok tekrarlarm var. Dzeltmeye, sadeletirmeye mecalim de yok. An da olduklar gibi kalsnlar en iyisi. Anlatmlarm iyi deil biliyorum. Daha dikkatli olmaya alacam.Dncelerimi, hislerimi gerektii gibi ve yorucu olmadan aktaramadysam ve aktaramyacaksam ilerde de imdiden zr genel olarak her konuda.

Aradan zaman geti. Baz dncelerim deimi olabilir. Bu konudakiler znde hala ayn bakyorum da.

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post
hazan
mesaj 19.03.2016, 14:22:15
leti #9

Grup Simge

imdekileri paylamm ama sanlmasn bilgiye,, renmeye karym.Gelelim bu baln ben de niin travmatik bir hava ve tepkisel yantlar verme ihtiyac oluturduuna. Haydi bakalm ocukluuma iniyorum. Sonradan farkettim ki sebebi ocukluumda yatyor olabilir. Okumay ok severdim kkken de. Elime ne geerse okurdum. Tr, ierii v.s nemli deildi. Kitap, dergi, gazete, izgi roman, iir,.... Anneciim desteklerdi beni. Bir gn babam ne okuduumu sordu. Elimdeki her neydiyse beenmemi olmal ki kprd. Bir daha byle vr zvrlar okumayacam syledi. Ktphanemizde Fen Bilgisi ve Tabiat isimli olacak kaln bir ansiklopediyi kucama tututurdu. Bu ansiklopediden bir eyler okumak, renmek ve akam geldiinde babama o gn ne rendiimi anlatmak zorundaydm. Kardeim de nasiplenmiti bu durumdan hatrladm kadaryla.Belki zorlamayla, baskyla olduundan bnyemde olumsuz, sarsc bir etki brakm anlalan bu durum. lerleyen yaamm da farkl alardan gzlemlerim de pekitirmi bu dncemi. Ah babacm. Gecti, gitti, bitti bir sr ey. Ama olmazd ki! Byle de yaplmazd ki!.. Bak beni ne hallere sokmusun. Yine de sen rahatsz olma, huzurlu uyu sonsuz uykunda...

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Hayattan Bir Yl
6 Always 2,923 19.03.2014 - 10:09:46
G?n: GaLaCTiCa
No New Posts Bunlar zleyen Var m?
7 cicos82 2,335 22.12.2011 - 20:48:01
G?n: cicos82
No New Posts Hayattan arklar - Bar Mano Belgeseli
0 alpino 1,121 27.05.2011 - 17:19:59
G?n: alpino

RSS Basit Grnm Tarih : 23.01.2019 - 11:30:18
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net