IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Bir retmen Hatras
Candy
mesaj 21.04.2008, 10:39:34
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,591
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Senelerce evveldi...annem idealist bir ilkokul retmeniydi o zamanlar..o sene,annemin tayini evimizin yanndaki okula km,ilkokul bee geirdii rencilerinden ayrlmak zorunda kalmt..ama ne ayrl!!!...annem bir hafta gzleri i geldi eve..yemeden imeden kesildi..rencileri derseniz anne rdein peine taklan yavrular gibi evimize kadar onu takip ediyorlard...annem ok urat tayinini durdurmak iin..hi deilse ocuklarm mezun edeyim diye..ama olmad... sleep.gif

Annem yeni okulunda grevine balamt..tabi onun iin iyi olmutu evimize be dakikayd yeni okul..oysa eski okulundan evimize yryerek gelmesi nerdeyse bir saatini alyordu ve trmanmas gereken dik bir yoku vard...ama annem eski okul ve rencilerini unutamyordu..nasl unutsundu..o minikler o dik yokuu enmeden hergn kp annemi okul k grmeye geliyorlard.. unsure.gif bu byle bir ay kadar srd..birka ay sonra karl bir k gn annem ar bir gribe yakaland iin okula gidememi evde yatmak zorunda kalmt..akam zilimiz ald..ufack burunlar,kulaklar, elleri souktan kpkrmz olmu on-onbe kadar ocuk kapnn nndeydi.. huh.gif gzlerime inanamadm..bunlar annemin eski okulundaki o miniklerdi.."retmenimiz hasta olmu,ziyarete geldik" dedi birka tanesi souktan titreyerek... sad.gif hemen ieri annemin yatann yanna gtrdm onlar.. gemi olsuna elleri bo gelmemiti yavrucaklar...bir tanesi nazar boncuu,bir dieri st, bir baka minikte patik getirmiti..imdi bile hatrlaynca tylerimi diken diken eden bu sahneye son noktay ailesinin durumu hi iyi olmayan Ali koymutu.. morarm elleriyle annemin kucana uzatt gazete kadndan iki tane ekmek kt..o gn annemle beraber oturup bende aladm..ancak yaandnda anlalabilecek kadar anlatlmaz gzellikte bireydi bu..o tertemiz,o masum sevgi..

retmenlik mesleinin bilhassa ilkokul retmenliinin manevi anlamda ne denli tatmin edici olduunu ite o gn anladm..
ve annemde yllarca eksilmeden kalan o idealizmin sebebini ve sevgiyle sunulan emein asla karlksz kalmadna gzlerimle ve yreimle ahitlik ettim..

Biliyorum,bugn retmenler gn deil..olmas da gerekmiyor...yaklak 10 yldr emekli olan ama gnl mesleinde kalm canm annemin rencileri iin yazd bir iir geti elime.. bana bu satrlar yazdran iiri sizlerle paylamak istedim;

Uyan artk uyan bak sabah oldu
Geciktin abuk ol ryaya dalma
Plann,katlarn,eski mandolinin
Gne hazr msn..sana ne oldu?

Bak cvltlar yollara dolmu
Salar dalm, renkleri solmu
Aye dm..Hasan alam
Haydi uyan retmenim..sana ne oldu?

Benim gzel ieklerim..tatl yreklerim
Neeli.. sevgili..sevimlilerim
Eteime dolanan minik ellerim
ok zledim sizi..size ne oldu?

Geleceklerim..aydnlklarm..umutlarm
Baarlarnzla coup sarldklarm
Sevgi dolu baklarnzla avunduklarm
ok zledim sizi..size ne oldu?

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
clown
mesaj 21.04.2008, 12:08:25
leti #2

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Annesi emekli bir ilkokul ğretmeni olan ben, duygularınızı o kadar iyi anlıyorum ki Candy...

Ben de bu konuyla ilgili bir hatıra anlatmak istiyorum. Ama canım anneciğimin o birbirinden değerli hatıralarından biri değil anlatacağım. Eşimin bana kendi ilkokul ğretmeniyle ilgili anlattığı bir anı.

Eşim ilkokul ğretmenini ok sever. Şimdi bile, adını andığında, ii sevgi ve saygıyla dolar. Eşimin ocukluğu herkesin birbirini az ok tanıdığı, dedikodusu bol, kk bir şehirde gemiş. ğretmenleri, şehirlerine tayinle gelmiş, tek başına lojmanda kalan, o dneme gre evlenme yaşı epeyce ilerlemiş olduğu iin de "evde kalmış" diye tabir edilen bir hanımmış. ğrencilerini tıpkı kendi ocuklarıymış gibi ok sever, tm sorunlarıyla ilgilenir, herşeylerine koşarmış. Tabi ğrencileri de onu ok severmiş. Eşim ilkokul 5. sınıftayken ğretmenlerini civar esnaftan bir adam istemiş. Kadıncağız biraz da evrenin "hayat yalnız gemez, bak yaşın da ilerlemiş" baskısıyla ok istemeden de olsa bu adamla evlenmiş. Gnlerden bir gn ğretmenleri derse gelememiş, sonraki gn ise eli yz mor, şişmiş halde gelmiş. Kk yer dedikodu abuk yayılmış. Kocası, ğretmenlerini dvmş hem de feci şekilde.

Canları kadar sevdiği biricik ğretmenlerinin dayak yemesi o minicik yreklerde nasıl bir yangına sebep olmuşsa artık, aralarında karar vermişler, sınıfın erkek ğrencileri toplanmış, ellerinde taşlar sopalarla ğretmenlerinin evinin kapısına gelmişler, beklemeye başlamışlar. ğretmenlerinin kocası gelecek ve bunlar adamı bir gzel dvecekler, ğretmenlerinin sahipsiz olmadığını gsterecekler. Ama ğretmenleri kocasından nce eve gelmiş, bunları o halde kapı nnde grnce hemen anlamış olanı biteni. Hepsini ieri almış. Limonata yapmış, kurabiye vermiş. "Aile iin de olur byle şeyler" diye anlatmış, sakinleştirmiş, ellerinden taşlarını, sopalarını almış, evlerine gndermiş.

Eşimin bu anısı beni ok etkilemiştir. Bugn bile şiddet gren kadına sahip ıkamayan bir toplumda, yıllar nce minicik bedenleri ama, kocaman yrekleriyle şiddet gren ğretmenlerinin sahipsiz olmadığını kendince anlatmaya alışan 11,12 yaşlarında ocuklar.

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
RENK
mesaj 06.05.2008, 09:46:04
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 824
Katlm: 17.03.2008
Nereden: izmit
ye No: 2,505

Ben sadece 2 sene boyunca o erefli meslei gerekletirmeye nail olabildim , Devlet Okulunda 2 sene szlemeli ngilizce retmeni olarak altm ve retmen olmann ; olabilmenin ne kadar byk bir ltuf olduunu sizlere anlatamam.
zellikle ilkokul 4. ve 5.snf rencilerinin sevgisi bakadr , ok saf bir sevgidir o yataki rencilerin sevgileri ; sadece ama sadece onlar sevin okayn isterler , yksek not alaym diye yalakalk yapmazlar nk bu kelimenin anlamn bile bilmezler...
Sizi anneleri gibi grrler aynen kkken retmenime hissettiim duygular birileri de benim iin hissetmiti bundan 6 sene nce..Yazdklar mektuplar saklyorum , hala okuyup okuyup alarm...
Sizin yazdklarnzda okuyunca ok duygulandm , keke devlet benim gibi bu meselee sahip kmay yrekten isteyen vatandalarna frsat veriyor olsayd...
Tm retmenlerimize sevgiyle ...

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik

+Quote Post
alibaba
mesaj 06.05.2008, 22:26:16
leti #4

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,624
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

babas retmen olan bir arkadamn anllatt olay aktarmak istiyorum. Arkadamn babas bir sabah arabasna bindiinde araba teybinin ve hoparlrlerin sklm olarak koltuun stnde durduunu gryor. zerinde ksa bir not.
hocam zr dilerim. arabann size ait olduunu bilmiyordum. teybi tekrar takmaya zamanm yoktu.
Buraya kadar olanlar gerekten trajik. hrsz ( eski renci ) torpido gznde baka bireyler daha ararken, arkadamn babasnn byk boy vesikalk fotorafn grnce arabann kime ait olduunu anlyor.

ite size yarm bardak su. neresini grmek istiyorsanz o.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 26.06.2019 - 03:58:52
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net