IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Trkiyenin Kalbi Ankara (1933)
okseybilenkiz
mesaj 25.10.2008, 21:58:14
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

yutkevi diye biri......

74 ylnn maysnda ,serin bir moskova akam ok daireli,byk bir apartmann kitaplar ve tablolarla hncahn dolu bir odasnda(yanmda evirmenim vera feanova da vard)oturmutuk.sergey yutkevi sevecen,scakkanl bir adamd.o gne kadar ektikleri iinde en ok haek'ten uyarladg ''aslan asker vayk'n yeni servenleri''ni begeniyor ve seviyordu.eisenstein'a ,pudovkin'e,mikail romm'a zamannda yardmlk etmiti:sonra raklk evremi atm,hepsi ile yakn dostluk kurdum.ilk gzagrs tiyatroymu:trauberg ve konzintsev'le birletik,1920'lerdi sanyorum;egzantirik oyuncu fabrikas/feks' kurmutuk.ilk filmim 'danteller'di,evrim yl 1928 .sessiz sinema agnn son dnemimiydi o gnler.
son filmi''mayakovski glyor''du moskova'da agrl kaldgm sre bir punduna getirip o filmi bana seyrettirebilmek iin vera ile elinden geleni yapt,ama olmad bir trl kopyasn bulamad
alma odasnn duvarlarndaki zgn p*casso'lara matisse'lere leger'lere,cocteau'lara baktgm grne:hepside yakn dostlarmd dedi.yetmi yanda delikanl sinemac sergey yutkevi'in moskova'daki evinde oturmu konuuyorduk.yksk gibi kadehlerde ararat konyag ,yannda ac portakal suyu,bir tabakta da kararm biskviler vard
''1933 ylnn balarnda,ortaklaa bir film evirmek zere trkiye'ye teklifte bulunduk. diye balad''amacmz konulu bir film yapmakt.neden olmasn'' dediler.pudovkin'in senaryocusu nathanzarhi ile oturduk.senaryoyu yazdk.
claude marrer'in ''birini vuran adam ''diye bir roman vard;konusu gercekten gzeldi,onu almtk ele,adn degitirip ''kimseyi vurmayan adam' koymutuk.olaylar dizisi,kurtulu sava'n yapan trk devrimiler zerineydi.iki ulus devrimilerinin ortak yanlar pek oktu,aln yazlar ayn paralellikteydi.
senaryonun yazm bittikten sonra kalktk ,istanbula geldik.yapacagmz filmin ekimleri ile ilgili olarak istanbulda bir kurul dzenlenmiti,bakanlgn reat nuri bey(gntekin)yapyordu.kurul topland,senaryoyu teslim ald.hereyini ,enine boyuna tarttlar,sonunda reddettiler.neden reddettiler?orasn bilemiyorum.belki fazla devrimi buldular,ondan.yada baka bir yanndan tuttular.dostum air nazm hikmet de o gnlerde hapiste idi.
senaryo reddedilince film ekimi de kald tabi.byle bir ey beklemediim iin ardm.hereye ragmen trkiye de film ekmeye gelmitik.''acaba''dedim kendi kendime;konulu film ekemiyoruz ,hi degilse belgesel bir ekim de yapamaz myz?
ekim aynn balarndaydk.trkiye cumhuriyeti kruluunun onuncu yln kutlayacakt ve tam o srada ,mareal voroilov'un bakanlgnda bir rus heyeti de bir iyi niyet ziyaretine ankaraya gelmiti.bu bizim iin de trkler iinde ilgin bir olayd.biliyorsunuz,trklerle arlk rusyas btn bir tarih boyunca karlkl dmanlklarn srdrmler,arklarn,trklerini bile bu konularda ilemilerdi.
heyacanl bir beklemenin sonunda mustafa kemal,ardnda erkanyla arabalarna binmi,kageldi.yanmzdan geip az temizde durdular,indiler.yer,ankara hipodromu'ydu
mustafa kemal mikrofona geldi,cebinden sylevini okuyacag kagtlar kard.elimi kaldrdm,kamera asistanna baktm.mustafa kemal ilk cmlesinin ilk kelimesine girdiinde elimi indirdim,ekim balad.
kaset 300 metrelikti.btn istediim ,mustafa kemal'in sylevini bu 300 metrelik filme sgdrmakt.
mustafa kemal sylevinin o nl szn syledi ,bitirdi.yreim gm gm,kameraya dndm.alklar baladgnda tam o anda kaset boalm,film bitmi,makara boa dnmeye girimiti.kurtarmtk
o anda farkna vardm:bizim dmzdaki filmiler saclarn balarn yoluyorlard.meger,mustafa kemal'le erkann getiren otomobiller yol zerindeki ara-gereleri donatan tellerin,kablolarn stnden gemi hepsini ezmi.btn baglantlar kopmu.mustafa kemal e sylemiler.pek memnun olmu o da
ardndan trenide filme aldk,iimizi bitirdik.
''trkiyenin kalbi ankara''y bir ay sreyle alarak ankara ve istanbul da ektim.hem belgesel,hem konulu bir filmdi o.konu;iki kii zerine kurulmutu:bir yal adamla bir gen kz zerine.birinisi gemiti,ikinisi de gelecek.yeni ve eski kar karya geliyordu
moskova'ya geldik.sonra istanbul'a dnp filmin kurgusunu yaptm.mzikleride sostakovi ,trk ezgilerinden derleyip besteledi.

film btnlenince''mustafa kemal de filmi grmek istiyor''dediler.o dnemin ankarasnda tiyatro filan yoktu.iki sinema salonu vard o kadar.
mustafa kemal,yannda erkan ile sinemaya geldi,halkla beraber filmi bandan sonuna kadar izledi.filmin sonunda inn bizi agrd,tek tek ellereimizi skp mustafa kemal adnada kutlad,teekkr etti.resmini imzalad,altn bir sigaralk armagan etti.ardndan:
''imdi ne yapacaksnz,niyetiniz nedir?''sordu
parise gidecektim.inn brakmad''yorgunsunuz,dinlenmeniz,agrlanmanz gerek ''dedi bir mektup verdi.bykadada iki katl bir kkte misafir edildik.15 gn grlmemi bir ekilde agrlandk
......filmin bir kopyas ile parise gittim.1934 ylnn nisan ayndaydk.pariste devrimi yazarlar-ressamlar birlii nin salonunda filmi bir konuma ile tanttm,gsterdim.o tarihlerde fransz aydnlarnn trkiye zerine pek bir bildikleri yoktu.film,onlar etkiledi;begendiler;trkiyeyi atlm yanlar ile tandlar,grdler.seyredenlerin arasnda sizin sonrada nlenen D
grubu sanatlarda vard.dostum abidin dino'yu ilk orada ,bu film dolaysyla tandm
durdu.ellerini ap kapad,konyagn yudumlad
''benim trkiye servenim bu kadar''dedi
SYLE:TARIK DURSUN K.
ALINTI:GELM VDEO SNEMA DERGS 1985

imla hatalar bana aittir.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Ankara Akn Sinemas
12 clown 5,259 10.11.2018 - 13:01:06
G?n: Candy
No new Ankara Genlik Park
27 clown 17,592 15.08.2018 - 21:09:21
G?n: hazan
No new Ankara Bulumas
21 GaLaCTiCa 4,311 26.03.2017 - 12:20:49
G?n: hazan
No New Posts Ankara Ekspresi
6 alphaville 3,420 14.05.2016 - 19:15:21
G?n: 80kua
No New Posts Ankara Bat Sinemas
3 alikusu 2,198 28.04.2016 - 10:19:43
G?n: oldkid

RSS Basit Grnm Tarih : 16.06.2019 - 21:25:11
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net