IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sanatilar - nller

Blm Kurallar

Mazimizin sanat ve nlleri hakkndaki yazlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Emine Adalet Pee
lifelines
mesaj 24.06.2011, 20:12:40
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,398
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

ocukken seyrettiim, ismini hatrlayamadm bir Tv programnda Adalet hanm konuktu ve hayat hikayesini anlatmt.
Atatrk ve Hitler'e dans gsterisi yaptn anlatmt.
Aadaki bilgiler Ergun Hiylmaz'n Posta gazetesinde yaynlanan kesinden.

EMNE ADALET HANIM

29 ubat 1910’da stanbul’da dnyaya gelmi, ortaokul yllarnda sahne ile tanmt. Emine Adalet Pee 14 yandayken Almanya’ya giderek, danslar ile hayranlk uyandran bir sanat olmutu. Kocas 1942 ylnda bombardman srasnda hayatn kaybetmi ve Trkiye’ye dn yapmt. Yeniden Almanya’ya dndnde, Hitler’in yaverlerinden Freglayr ile olan tankl sayesinde karargaha kadar girecekti. Artk, Hitler’in hayranlkla seyrettii bir yldz olarak tannacakt. Oysa MAH (Milli Amale Hizmet) yani cumhuriyetin ilk Milli stihbarat Tekilat iin bilgi toplamakla grevliydi.

Emine Adalet Hanm’n Atatrk ile tanmas oyuncusu olduu Tahir Tiyatro Topluluu’nun Konya turnesi srasnda olmutu. Atatrk onu tebrik ederek baarlarnn devamn dilemiti. Emine Adalet Hanm kendi ifadesi ile, plen yanan bir hafta ykamamt. Emine Adalet Pee’nin verdii bilgiler arasnda Almanlarn Paris’i igal edecei de vardr. Bilgileri Viyana Bykelisi Behet zani’ye iletmitir. Trk sinemas ve tiyatrosunda izler brakm sahne hayat, 7O yana kadar srmtr. Zeki Mren sk sk Emine Adalet’i dinlemeye gitmi ve “Ona ak olanlardan biriydim” diye sz etmiti. Sonrasnda hznl bir hayat vardr. Beyolu’ndaki elence yerlerinde sanatn icra etmeye alt. 1985 ylnda Darlaceze’de ldnde yapayalnzd.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 01.07.2011, 13:34:37
leti #2

Grup Simge

leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

bende Emine Adalet Pee'yi ilk defa Ergun Hiylmaz'n sabah gazetesinin star ekinde yazd yazlar ile tanmtm.
kimsesizler yurdunda kimsesiz bir ekilde len adalet hanm iin yle yazm hi ylmaz''avrupada ykselmi,ingiltere kral 5.george ile tahta kmadan nce bahe gezileri yapm,hitler ile ay imi ve Atatrk tarafndan yanandan plm drt drtlk bir kadn....unutulanlar ve bir keye atlanlar ite byle drt drtlk,unutturanlar ise drt ke olurlar''

einin lmnden sonra(ki almandr ei)hitlerin yaveri ile bir yaknlk tesis eder.bu yaknlk onu hitler'in karargahna kadar gtrecektir.kadnlara kar nazik oldugu bilinen hitler adalet hanmdan lkemiz ile ilgili bilgiler almak ister.adalet hanm ona istedii bilgileri vermez ama duydugu ve kendine sorulan btn sorular trkiyeye bildirir.denebilir ki sorulan sorularn mahiyeti almanyann lkemiz stndeki planlarnn cevab olur.
emine adalet hanm yurda dndkten sonrada filmlerde oynam.nette bir fotosu bile yoksada ok gzel bir kadn kendisi eski fotoraflardan grdm kadar ile .
rahmetle anyorum

--------------------

+Quote Post
Adore
mesaj 01.07.2011, 16:08:42
leti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Eskiler "tarihin iine girersen bir daha kamazsn" gibi bir laf ederler.
Bugne kadar dikkatimi ekmeyen, sayenizde bilgi sahibi olduum Adalet Hanm'a ben de Allah'tan rahmet diliyorum.
Ben "Yapayalnz ld" ifadesine takldm.
imdi lmden bahsedip havay bozmak da istemiyorum ama..

lrken yalnz olmal insan
Gemiiyle babaa
lm sarholuunu tadnca insan
Hayat yeniden dner baa.

Herkese salkl ve bir mr diliyorum..
mr ablacma da en derin sayglar rolleyes.gif

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 12.07.2015, 01:00:32
leti #4

Grup Simge

leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

gemi zaman bir iki ay oluyor facebooktaki bir tartmann bizzat balatcs oldum .aslnda bu tip tartmalar pek sevmem .grmeden gelir gecerim .ama bu sefer olay benim bile grmezden geleceim bir ey deildi .
adnn bana tarihi gerekler gibi aal bir isim alan bir facebook grubu mata hari'nin bir fotosunu paylam ve altna da Emine Adalet Pee haknda bilgiler girmiti . bu mata hari dedim inanmadlar .facebook garip bir alem kimse google aratrma yapmyor . onlarn yapmad bu aratrmay ben yapaym dedim ve kk apl bir ok yaadm
memleketin imdb'si olmaya soyunmu sinematrk be grsel koymutu.bunlardan ikisi mata hari'ye aitti.biri ekrandan yakalanm capst .bir dieri gazete kpr biride ( ve en iyisi ) kimliiydi emine hanmn
ok kr netteki ilk Emine Adalet Pee fotolarn paylamak bizim forumumuza nasip oldu .bir mezat sitesinde iki gzel fotosunu
buldum .ama paylaan kii onlar cahide sonko ( sonku deil ) diye paylamt
ite o fotoraflar ve Emine Adalet Pee smile.gif

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Emine Adalet Pee sinematrk sayfas

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Adalet Battaniyeleri
izgili Battaniye
2 sahaf 166 07.06.2019 - 16:05:28
G?n: nie
No New Posts Adalet Cimcoz
1 okseybilenkiz 1,664 18.05.2012 - 21:19:05
G?n: sahaf
No New Posts Adaletinle Bin Yaa Kad Efendi!
1 superisi 1,460 09.02.2012 - 20:53:45
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Adalet
0 okseybilenkiz 1,388 22.02.2011 - 21:33:24
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 21.06.2019 - 00:41:44
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net