IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dizi Filmler

Blm Kurallar

80'ler ve ncesinden aklnzda kalan dizileri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Dorothy'nin Esrar
okseybilenkiz
mesaj 07.06.2009, 10:41:15
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

orjinal ad 'Have His Carcase' olan dizi bir bbc yapmyd ve bizde 1989 ylnda tv2'de yaynland.toplam 10 blmdr.
trt diziyi biten hercule poirot'un yerine balatmt.
trt'nin koydugu isim dizinin konu oldugu olaylar yazan yazar Dorothy Sayers'e atft.neyse aadaki yaz alnt bir forumdan kopyaladm ismini yazcaktm ama baktm ayn yaz baka forumlardada var .yazy ilk yazan bilmediimden(belkide eviridir ne belli gzlll.gif )sadece alntdr diyorum ve geiyorum

bundan sonras ALINTI

Dorothy Sayers, ngilizlerin byk polisiyecilerinden biri. Strong Poison, 1952 ylnda Trkiye Yaynlar Cep Romanlar Dizisi ierisinde “pheli Kadn” adyla ve hem de Nihal Yeinobal’nn evirisiyle yaymlanmtr. Sayers, Agatha Christie ile aa yukar ayn yata, romanlar da ayn dnemlerde yaynlanm. Pek ok dile evrilen Lord Peter Wimsey tipi, ok sevilmi. Sayers, kahramann Lord Peter Wimsey olduu krk civarnda roman ve hikaye yazm.

Dedektifi :LORD PETER WMSEY
Lord Peter, aristokrat bir ailenin kk olu. Kendisinden bekleneni yapp askerlik mesleini semi, Birinci Dnya Savanda yaralanm. Zaman zaman kendisini hala etkileyen rahatszlklar, bu yarann izi. Yaradan baka savatan elinde kalan, bir de sadk ua Bunter. 1920’ler Londra’snda, zengin ve soylu bir mzmin bekar olarak yaayan Lord Peter’in en byk zevki, ender bulunan kitap koleksiyonu yapmak. Bu konuda engin bir bilgisi de var. Zaten Lord Peter pek ok konuda bilgili. Tpk ada bir baka detektif, Sherlock Holmes gibi. Ama onun gibi kendine ve gri hcrelerine hayran bir tip deil. Holmes’tan ok nemli bir fark da kadnlar sevmesi, onlara gvenmesi. Bir kadnn sevgiyle ve elenerek yaratt bir erkek o: ok zeki, bilgili, serin kanl ve mizah duygusuna sahip, ayn zamanda kendini komik durumlara drebiliyor, takntlar ve zayflklar var.
evresini saran pek ok “karakter sahibi” kadn var. Bunlardan biri de dindar, iine bal ve hi evlenmemi Bayan Climpson. Katharine Climpson, Lord Peter’a pek ok davada yardm ediyor, onu destekliyor, akllar veriyor. Bazen bu destek ve yardmlar kanun d yollara sapmak biiminde oluyor ama prensip ve ahlak sahibi Bayan Climpson, doru amalar iin olduunda prensiplerini esnetebilen bir kadn.

PHEL KADIN

pheli Kadn, Lord Peter’in daha sonra evlenecei Harriet Vane ile ilk kez karlat roman. Akn aa vurmak istemiyor ama bata Bunter olmak zere, herkes anlyor! Harriet Vane, romann “pheli kadn”- eski sevgilisini zehirlemekle sulanyor. Polisiye yazar olduu ve zehirler hakkndaki bilgisi nedeniyle herkes onun sulu olduuna kesin gzyle bakyor. Lord Peter hari. O, grr grmez Harriet’e ak oluyor, susuzluuna inanyor ve cezaevindeki grmede kadna evlenme teklif ediyor, bu sahne, Sayers’in serin mizah duygusunu ortaya koyduu, ok elenceli diyaloglarla dolu: “Btn bu konutuklarmza gleceiniz geliyormu gibi bir haliniz var. Ama emin olun ki ciddiyim. in dorusu, yle iki ift lakrd edebileceim, canm skmayacak birisini istiyorum. Hem sonra benimle evlenirseniz size romanlarnz iin bir sr mevzu veririm. Bu da rvet.” “Ama karnzn kitap yazmasn istemezsiniz herhalde, deil mi?” “Tabii isterim. Elenceli olur. Sadece giyim kuam dnen, dedikodu eden kadnlardan ok daha enteresan olur. Mamafih, giyim kuamla dedikodu da ho eydir, bir dereceye kadar. Tamamen aleyhlerinde olduumu zannetmeyin”. “yi ama asil bir aileden geliyorsunuz. An’aneler filan falan ne olacak?” “Sizin an’anelerle uramanza hacet yok. An’aneleri yaatmak vazifesini aabeyim zerine almtr. Ben sadece kitap koleksiyonu yaparm. Ama cannz istemezse bunlarla uramanza da lzum yok”. “Anlatamadm. Aileniz benimle evlenmenize ne der?” “Ha, benim iin mhim olan sadece annemin fikridir. O da sizi grd ve beendi”. Lord Peter annesinin gelecekteki gelini hakkndaki dncesi ise yle: “Bu kadn tanmak isterdim! ok enteresan bir kadn. Tam manasyla gzel denemez ama zaten tam manasyla gzel olanlarn ekserisi aptal kyor. Bunun yazd kitaplardan birini okumutum. Cidden harika! Caninin kim olduunu ikiyznc sayfaya kadar bilemedim. Halbuki ekseriyetle on beinci sayfada bilirim. Ne tuhaf deil mi? Sen cinai romanlar yaz, yaz, sonra da cinayetle itham etsinler! Acaba kendisi masumsa asl caninin kim olduunu anlayabildi mi dersiniz

ilk iki blmn konusuda bahsi gecen pheli kadn romanndan alnmt ve o blmlerin ad ''zehir''di.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Esrar Perdesi
0 okseybilenkiz 1,298 24.11.2010 - 21:35:18
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Esrar Perdesi
1966
0 okseybilenkiz 1,256 26.10.2008 - 16:20:29
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 21.11.2019 - 00:03:09
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net