IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dizi Filmler

Blm Kurallar

80'ler ve ncesinden aklnzda kalan dizileri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Yorgun Sava
okseybilenkiz
mesaj 14.10.2009, 20:41:31
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

dizinin u an vcd yada dvd 'si yok.trt tekrarn vermedike izlememiz imkansz ama arzu edenler roman okuyabilir.siz sevgili mazii arkadalarm ise benimle birlikte gemie bir yoluluk yapp dizinin konusunu deil ama bana gelenleri grenebilirsiniz.

herey ebediyete uurladmz usta ynetmen halit refi'in trt iin ektii ak-memnu dizi ile balad.aslnda halit refi mimar sinan ile ilgili bir belgesel ekmek ister.o srada trt den bir davet alr.ylmaz dadeviren ynetmenimize bir teklif sunar
-''trt olarak nl edebiyatlarmzn her birinin bir eserini televizyon dizisi yapmak istiyoruz. kemal tahiri iyi tandnzdan onun romanndan yaplaak uyarlama iin sizi dndk''
ah halit usta bana geliekleri bilsen yinede ekermiydi bu diziyi.
olur yant alnr halit refikten bunun zerine ordunun desteini almak iin (filmdeki grkemli sahneler iin bu arttr)kenan evren paa ile grlr.onun hertrl yardma hazrz sz ile film iin hazrlklara balanr.refik yaayan btn kurtulu sava gazileri hatta romanda isimleri gecen ''yzba sellahattin '' ve yarbay kasap osman''n ogullar ile grr.o srada 98 yanda olan ''celal bayar''da tanklar arasndadr.''celal bayar n anlattklar-ki hafzas mthiti-romanda anlatlanlar ile birebir rtyordu.demekki dedim doru yoldaym''diye anlatyor halit refik bir syleide.o srada bir takm basnda ise trt'nin bu diziyi ekmemesi gerektii kemal tahir'in bu roman ile milli mcadelenin tarihini saptrd sylenip yazlyor.ama yinede bu artlar altnda filmin ekimi sryor.ite bu srada ilerde yorgun savay ve halit refii yakaak olan bir ynetim deiiklii oluyor trt'de .doan kasarolu 'nun yerine mait akman getiriliyor.
bu arada film ekiliyor-imdi niye srarla film oldugunu iddia ettiimi soruaksnz hakl olarak,nk yorgun sava 35 mm ile ekilmi.yani sinemalarda oynatmaya msait bir dizi- 16 mm sessiz kopyas izleniyor.ama bu 16 mm kopya 8 saatlik filmin sadece 30 dakikasn kapsyor.artk kurguyu kim yapyor (nk ynetmen o srada yurtdnda Trkiye cumhuriyetini temsilen bulunuyor) nasl bir niyet besliyor bilinmez filmi izleyen trt ynetimi bu film trk halkna gsterilemez diyor ve .....
yorgun sava yaklyor

19 ubat 1986 aramba
milliyet gazetesi

resmi tank 21.noter memuru hsn k''yorgun savann imha edildiini dogrulad''
filmin yakldn grdm

ite bu kadar aslnda daha 1982 ylnda mait akman km ve ben yaktrdm ne olmu demiti.ama herkeste bir umut gizlide olsa vard.bir kopya belkide saklanmt.yani bu kadarda sanat dman olamazd bir insan laugh.gif

aslnda evet bir ey saklanmt ama sanat severlikle alakas olmayan bir sebebten,efendim bizim halka korktuumuz bir ey vardr.nedir o derseniz. ben yiyiilik derim.bizde bir makama gelenler hemen kendikilerden ncekini yiyiilikle sularlar.ite yorgun savann idam ferman imzalandnda bir trt alan.''btn kopyalar yakyoruz ama ya daha sonra bu filmin ektirildiini ispat edemezsek bu filme haranan parann hesabn nasl veriez''der.bylee btn 35 ve 16 mm kopyalar yaklmadan nce film video kasetlere kaydedilir.aradan yllar geer zel kanallar alr.biri hadi yorgun savay ekelim halit refik ynetsin der.halit ustann hi hevesi yoktur.senaryoyu vereyim siz istediiniz gibi ekin der.tunca ynder eker yeni yorgun savay,o televizyonda oynarken trt'de yaktk biz onu dedii diziyi gsterime sokar.yorgun savalar ldrmek o kadar kolay deildir grld gibi

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
camgz
mesaj 14.10.2009, 20:53:33
leti #2

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 177
Katlm: 26.09.2009
ye No: 5,745

Yani kasede kopyalamay akl edebilmi birisi.Onca emek aratrma heba olmam .eriini tam olarak bilmesemde duydukalrmdan okuduklarmdan tahmin ediyorum.
Bilgi iin teekkrler.

+Quote Post
sahaf
mesaj 21.04.2011, 14:25:38
leti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,128
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Daha nce baka bir balk altnda paylamtm burada paylamakta doru olur.

1979 yl sansr asndan yle bereketlidir ki, mer Kavur’un Yusuf ile Kenan, Yavuz zkan’n Demiryolu, Yavuz Poda’nn Yolcular filminin yasaklanmas zerine Antalya Film Festivali ilk kez iptal edilir. 12 Eyll 1980 dneminde sansr iyice kurumsallar. Bu dnemin en mehur sansr vakas ise Kemal Tahir’in ayn adl eserinden Halif Refi tarafndan TRT iin dizi olarak ekilen Yorgun Sava’nn bana gelenlerdir.

Aleyhte kampanyay 3 Austos 1979 tarihli yazsyla Cumhuriyet bayazar lhan Seluk balatr. Seluk’a gre Kemal Tahir Trk tarihini tahrip etmekte, Milli Mcadele gereklerini arptmaktadr. Bir devlet kurumu olan TRT ise bunlara alet olmamaldr!

Gerisini Halit Refi’den dinleyelim: “Basndan rendiimize gre bu TV dizisinde Kurtulu Sava ile ilgili gerekler yanstlmyordu. Trklerin rksal yaplarna ynelik baz grler ileri srlyor ve rnein sarnlarn ve mavi gzllerin Trk olamayacaklar belirtiliyordu. Ege Blgesi’nde yaayan halk Kurtulu Sava’na katlmak istemiyormu gibi gsteriliyordu, bu blgede yaayan ttihat ve Terakkici subaylarn zoruyla ve basksyla Kurtulu Sava’na katldklar temas ileniyordu. Sanki Atatrk o dnemde yok saylmt. Ermeni sorunu Trkiye’nin neredeyse aleyhine kullanlabilecek ekilde ilenmiti. Ordu mensuplar uygunsuz adlarla anlyor ve ok fazla kfr kullanlyordu. Tarihsel gereklerle uyumad halde erkez Ethem bir ulusal kahraman olarak yanstlyordu. Toplumun eitli kesimlerinin arasna nifak sokacak grnt ve konumalara yer verilmi olmakla birlikte Halifeliin Trkiye iin tek geerli ynetim biimi olduu savunularak, adeta Kurtulu Sava’na gerek olmad dncesi benimsetilmeye alyordu...”

Anlalan Yorgun Sava tm resm tezleri tersyz etmektedir. Elbette sonu da hak ettii gibi olur. TRT Genel Mdr Macit Akman basna filmin tm kopyalarnn yakldn mjdeler. Ancak 1993 ylnda zel bir kanaln yeni bir Yorgun Sava ekmesinden sonra sevinilerek renilir ki, TRT’deki baz grevliler, ilerde mali adan hesabn veremeyiz diye, filmin bir video kaydn saklamlardr. O filmi grmek mmkn olmad iin, film etrafnda koparlan frtnalarn hakl olup olmadn sylemek hl kolay deildir.

Kaynak:Trk Sinemasnda Sansr / Kitle Yaynclk, 2000

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Sava
6 TURBO 2,986 19.06.2015 - 23:21:35
G?n: vergilius
No New Posts Sava Baar
1 lifelines 2,132 24.06.2013 - 09:36:21
G?n: sahaf
No New Posts Sava Filmleri
8 okseybilenkiz 4,312 12.05.2011 - 22:31:09
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Sava Lordu
1965
2 okseybilenkiz 1,717 27.03.2010 - 01:26:35
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Sava ve Bar
2 lifelines 2,006 27.09.2009 - 22:59:31
G?n: mavimars

RSS Basit Grnm Tarih : 20.11.2019 - 03:50:27
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net