IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Yayinlar

Blm Kurallar

Eski gnlere ait tm gazete,dergi,kitap vb yaynlar bu blme yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Pehlivan Tefrikalar
puxa vida
mesaj 05.07.2007, 12:13:10
İleti #1

Grup Simge

Grup: ye
Üye No: 220

Yanilmiyorsam zellikle Tercman Gazetesi'nde yayimlanirlardi.

Kel Alio,Adali Halil,Kurtdereli Mehmet,Filiz Nurullah,Sari Hafiz,Kara Ahmet,Koca Yusuf,Hergeleci Ibrahim,Kara Emin gibi pehlivanlarimizin er meydaninda yaptiklari knde,paa-kazik,el ense,tirpan gibi oyunlari gnlerce anlatilir,tasvir edilirdi.

--------------------
Ne gzel komsumuzdun sen Fahriye Abla!
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
Mrbom
mesaj 05.07.2007, 14:55:19
İleti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
Nereden: stanbul
Üye No: 47
Ruh Halim:

Kel alio ile Koca yusuf un msabakasi...

Gres Basliyor

Alio, Yusuf’u daha ilk agizda yildirmak iin dehsetli bir el ense ile grese girmisti. Ahali, Alio’nun dehsetli el ensesini yiyen Yusuf’un pek sarsilmadigini grnce, o greste beklenmiyen bir seyler olabilecegini hissetmisti. Alio hasmindan hi ekinmedigini gstermek iin ok dik gresiyordu.(...) Gres bir saati geerken biraz ayrilip aci aci naralandiktan sonra Yusuf’un stne varan Alio’nun btn heybetiyle ift paaya dalmasi bir olmustu. Yusuf, harikulde bir dnsle Alio’nun topuklarini havalandirmasina vakit birakmadan ne dogru baliklanip yzkoyun dsmst. (...) Gurubun turuncu isiklari meydana yayilirken Yusuf bir daha alta dsmeden gaddar Alio’ya kafa tutar halde gresi srdryordu. Hizi gittike artarak saatlerdir devam eden bogusmada hangi pehlivanin galip ikacagini kestirmek mmkn degildi. Fakat Koca Yusuf'’n Alio’dan daha nefesli oldugu hissediliyordu.(...)

Alio’nun Emaneti

Vakit hayli ilerlemis, gece karanligi kmege baslamisti. Alio, iinde yatan aslanin nasil kkredigini, bu son gresinde dahi genligindeki gibi sahlandigini bir daha gsteriyordu. Gresi birakmak iin araya girenlere, efsanev kahramanlarin diliyle syle bagiriyordu: -A be agalar, bunun burasina Kirkpinar meydani derler. Yenisinceye kadar tutusulur. Zift fiilari, iralar niin durur? Karanlik basinca yakariz onlari. Ben vaktiyle pistigim gresleri birakir miydim? Bizden sonra bu meydanin bekiligini yapacak su kizan da bu gresi hakedecekse etsin. Ben bu kizani zaten baspehlivanliga nasipli grdm. Adali ile greslerini bu meydanda da, baska meydan da ayirdederler. Ama beni yenebilecekse yensin... Yusuf gibi bir pehlivana yenilmek kaderde ise yerinecek ne var? Hem ben meydanlardan ekilecegim. Alio’yu yenmek talihini su koca oglan bir daha nerede bulacak? Birakin. Bu senenin Kirkpinar dlnden baska, Alio’yu yenmis olma firsatini da ben su delikanliya vereyim. Bu firsat Yusuf’a ok degildir. Birakin gresimize devam edelim... Alio’nun bu yrekten szlerine karsi Koca Yusuf dayanamamis, aglamaga baslamisti. Salarina kir dsms Alio’nun nnde diz kercesine ihtiramla durmus, iki eliyle sag elini kavramis; pyor, yalvariyordu: - Ustalarin ustasi. Cihan pehlivanlarinin pehlivani. Gel etme, su gresi agalarin istedikleri gibi birakalim. Szlerinle beni yendin. Elimde, ayagimda derman kalmadi. O lflardan sonra ben seni artik tutamam. Istersen sen tut da sirtimi yere getir. Beni bu meydana lyik grdnse ver su ellerini, babamin elleri gibi bir daha peyim de, sen da bana bundan sonrasi iin dua et... Alio, Yusuf’un agliyarak yalvarmasi karsisinda yumusamis, baspehlivanligi hasmina su szlerle emanet edip meydandan ayriliyordu: - Yusuf!.. Su meydani sana birakiyorum. Gzm arkamda kalmiyacak. Kirkpinar’a lyik bir baspehlivanmissin ogul. Bu sene ki dl de baspehlivanlik gibi hakkindir. Al, ikisini de gle gle sahip ol...

Esref Sefik’in ‘Tarihi Trk Gresleri’ kitabindan.

* Hayat Dergisi, 8 Haziran 1961, Sayi 24

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 14.12.2007, 15:45:02
İleti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

tercman gazetesindeki tefrikalari grmstm ama hi okumadim.birde dilimizde bir deyim vardir.''pehlivan tefrikasi na dnd''diye sonua baglanmayan olaylari anlatmak iin kullaniriz saniyorum

--------------------

+Quote Post
Mrbom
mesaj 12.02.2010, 03:32:40
İleti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
Üye No: 47
Ruh Halim:

lk Mesajdan devam..............

Koca Yusuf namn ilerletince bir yolculua kar. Yolda bir kz kansnn amura saplandn grr 4 ki kany bir kar oynatamaz yardma koar birde ben deneyeyim gardalar deyip kannn okunu tutar herkes geri ekilip Yusuf’un gcn izler. Yusuf kany yle sert eker ki kan amurdan kar da oku da yusufun elinde kalr. Kyller akn sen pehlivansn galiba derler. Evet der Yusuf. stersen misafirimiz ol, bizim kyn dehetli pehlivan var onunlada gre tut. Tamam deyip kye varrlar o zaman Yusuf yan ban alm en gl a karsndaki pehlivan ise daha ok gen adda Mehmet kyde Kurtdere ileride Kurtdereli olacak olan Mehmet’dir. Bu gre balar iti kak derken yusuf genci avkalar paa kasnaktan yakalar serte eker Kurtdereli de kaya gibi direnir olan kurtderelinin kispetinin paas Yusuf’un elinde kalr. O kispet ya ekince 16 kilo geliyor insan gcyle kopmas ok zor [gnmzde kispet koparacak yiit yoktur] Kurtdereliye yeni bir kispet gelir paalar urganla skca balanr yeniden gre balar Koca Yusuf ne eder eder elini urgann altndan geirirmeyi baarr sertetekrar paadan atmak ister ama Kurtdereli’nin ayak gc ok fazladr istedimi kaval kran trpanlar sallayabilmektedir oda paasn tersine doru sallar olan urgana olur urgan kopar kspet boydan boya yrtlr kyller bir kispet daha getirelimmi derler Kurtdereli demirdende getirseniz bu adam yine yrtar bouna getirmeyin der Yusuf da kyllere bu Mehmet ileride byk pehlivan olur imdiden bana sakatlatmayn deyip yoluna gider. Bir organizatr Osmanl’nn bu insan st gteki pehlivanlarn grnce Avrupa ve Amerika’da greler tertipler Yusuf’a rakip yoktur. Kurallarn dnda bir minderde 3 gavurla greir 2 dakika da hepsini yener bakarlarki byle bir anlam yok Trkiye’den Hergeleci brahim’i bulurlar. Hergeleci 1.85 boyunda 100 kilo arlndadr. Gre tarihine en ok oyun bilen pehlivan olarak geer ou kendi oyunlardr gree tutuulur uzun bi gre derken Yusuf kurt kapanna alr herkes Hergeleci ld diye ayrrlar. Bakarlar ki sapasalam Hergeleci anlamaz neye grei bldnz diye sorar. Yeniden tutuulur Yusuf bu sefer ay boana alr herkes Hergeleci gitti derken Hergeleci syrlr kar derken mahsus yere yatar. Yusuf Hergeleci’nin oyununa gelmemek iin ayayla vurur kalk kalk kalknca yarm boyundurukla ban sarmalar. Herkes Hergeleci bouldu deyip ayrrlar. Hergeleci porsuk gibi kalkar, hi bir eyi yok. Brakmadnz az tadyla greelim oyunlarm yapaym be der. Yusuf da Hergeleci’ye yr brahim bunlar bizim dilimizden anlamad der. Gre berabere biter Hergeleci oyunlarn Karaahmet e retir. ran yle yetitirir ki ok ksa bir srede Fransada cihan ampiyonu olur. Kara Ahmet kendisine yle gvenir ki bir gsteri yerine gider burada ok irir bir ayya sahibi gre retmi ay ayn usta bir pehlivan gibi greiyor. Oyunlar yapyor nne geleni de ykyor aylarla insanlarn gretirildiini duymusunuzdur ama bu ay dierlerinden ok iri ve tam bir grei hi bir insan ykamyor onu.. Kara Ahmet ayyla gree kar tam yarm saat ay Kara Ahmet’i kovalar. Kara Ahmet ykld yklacak kan ter iinde karsndaki insan deilki tutup vursun yere yarm tonluk ay derken aynn karsnda geri geri kaar ay stne yrken dengesi bozulur tam o anda aynn barndan glce iter ay srt st der. Ayya yenilse idi altn kemerini sahibine vermeyi vaad etmiti. Sahibi bir gre daha ister hem de her eyine Kara Ahmet ayyla karlamak istemez bi daha ayda asil bir pehlivan gibi yenilgisine alar. Grein altn anda yetiien en iyi pehlivanlardan biride olak Mmin’dir. Hafif uzun boylu krk kollu ve 75 kilo arlnda bir pehlivan olmasna karn yenilgi yz grmemitir. Adal’y 3 defa ykmtr. Alio’nun hakemliinde Koca Yusuf’la gremi yarm ak dme tantanas yznden Alio ma bitirmi, Yusuf da Alio’ya olan saygsndan peki usta deyip ayrlmtr. Dier bir pehlivan ise Filiz Nurullah’tr. Uzun boyu yznden Filiz Nurullah denir. 2.18 cm boy 207 kilo arl vardr. Pehlivanlarn arlk ve boylar o zamanki llerle belirlenbdiinden dilden dile deiir mesela nurullah 161 okka yani 207 kilodur bu 161 kilo diyede yaylmtr. Onu Avrupa’ya Koca Yusuf’la beraber davet etmiler fakat orada devasa boyutlar yznden mindere karlmamtr. Sadece Koca Yusuf’a yklmtr ki Yusuf da ok iri bir pehlivandr. Nurullah’tan sonra en iri pehlivan Makarnac Hseyin’dir. Abdlaziz’in takt dier bir namyla Paa Gbeksiz olmasna karlk tam 184 kiloluk fil gibi gl bir pehlivan omuzlar ok geni kollarda ok kaln ve uzun bir pehlivan ykmann mmkn yok. Koca Yusuf Adal ve olak’tan eskidir. Alio ile greleriyle mehurdur alio uzun boylu kuvvetli grnl ama Makarnac ve Yusuf kadar iri deil ustalk ve cesurca sert hareket ve oyunlaryla bir ok pehlivan ezmitir. Gelelim Kurtdereli’ye ok hrsl bir pehlivandr. Yeni dnemlerindeyken Alio ile paann akranlar olan adndanda anlalaca gibi sert bir pehlivan olan Kazk Karabekir tarafndan kazga vurulmu ve sakatlanmtr. Herkes gre hayat biter derken 1 sene boyunca camz st et pekmez bal gibi yiyeceklerle kendini besiye ekmi yeniden ayrlara dnmtr. Bir defada Katranc Halil’e yklan Kurtdereli hrs edip 4-5 kiiyle idman edip 1 sene sonra katrancdan rvan almtr. Katranc’nn ad urdan gelir; Balkesir Gnen’de yaman bir pehlivandr. Ustasndan Krkpnar’a gitmek iin destur ister oda karki dan allarn elleriyle skerse kendisini krkpnara gtreceini syler. Halil de 7 ayda koca dan alsn elleriyle skm ellerinin yaralarna da katran dkmler. Ad oradan Katranc Halil’e km. Ustas onu Krkpnar’a hazrlamak iin yaptrm bu ii. Btn bu pehlivanlarn yetimesinde Abdlaziz’in rol ok byktr. Kendisi de usta bir pehlivandr. Alio kendisiyle gremi Abdlaziz’i srt st vuracakken vazgemi. Padiah niye byle yaptn sorunca; “slam aleminin halifesinin srtn yerde grmek yenilmekten ar gelirdi.” demitir. imdi biz bu sporu Rus’lara braktk…

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
raymond
mesaj 12.02.2010, 21:53:25
İleti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
Nereden: Ktahya
Üye No: 172

Ali Gm'n Tercman'da yllarca yaynlad bu yazlara mptela insanlar tanmakla birlikte (ki genellikle orta ve ileri yallard) benim doru drst okuma frsatm olmamtr... Unutulmaz pehlivanlarn yaam ykleri ve baarlaryla ilgili olarak bu teknoloji anda pek muhtemeldir ki internette saysz bilgi mevcut... O bakmdan Gm'n byk bir emek sarfederek gerekletirdii aratrmalar neticesinde toplad bilgi belgeye; merakn, ilgisini ve yazarln katarak meydana getirdii yaz dizisinin gerekten de takdire ayan olduunu dnyorum...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
lifelines
mesaj 26.04.2011, 20:47:22
İleti #6

Grup Simge

Grup: Moderatr
Üye No: 1,180
Ruh Halim:

Tercman Gazetesindeki tm Pehlivan tefrikalarn istemeden de olsa okumutum.
Babam, okuma yazmas yokmu gibi inadna bana sesli okutturur, kendisi keyifle dinlerdi. Ad stnde tefrika, sonu bir trl gelmezdi ve kahramanlarn fiziki kuvveti hep abartlrd.
Haziran 1986 Tercman Gazetesi Pehlivan Tefrikas, Murat Sertolu'nun kaleminden Bursal Koca Rstem.

+Quote Post
Adore
mesaj 20.06.2011, 22:31:31
İleti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
Üye No: 54,831
Ruh Halim:

Eve gnlk olarak gelen Tercman Gazetesi nedeniyle bu tefrikalar ocukluumda bol bol okudum.
15 gnde knde atanlar, 1.5 ayda rakibini ak drenleri takip ettim.
Bu tefrikalarn kendine has bir slubu vard.
Anlatlan hikayelerde Saray pehlivan olarak anlan isimler, arkadalarn da belirttii gibi herkesin tand isimlerdi.
O yllarda gazeteler okunmak iin alnrd.

Bence gnmzle en byk fark budur.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
sahaf
mesaj 15.09.2011, 18:58:51
İleti #8

Grup Simge

Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Sitede adlar sadece burada geiyor bu pehlivanlarmzn, buras uygun olur sanrsam.

Hayat Dergisinden

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski günler, bir gümüş çereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince söz duyar da belki, o sararmış resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Adore
mesaj 15.09.2011, 19:45:18
İleti #9

Grup Simge

Üye No: 54,831
Ruh Halim:

Sitede adlar sadece burada geiyor bu pehlivanlarmzn, buras uygun olur sanrsam.

Hayat Dergisinden

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Alio, Kurtdereli ve amdanc brahim pehlivanlarn tefrikalarn okudum.
Hayat dergisinin yaynlad bu resimler, karpuz sergilerinde erevelenip adrn orta direine aslrd.
Gariptir ki bu tefrikalarn bir faydasn greceimi dorusu ummazdm..

Bir ky ziyaretinde, ocuklar "stanbul'dan misafir geldi" diyerek etrafma toplanmlard.
Kimi giyimime bakyor, kimi de beni batan aa szyordu.
Sonra "stanbullular gre bilmez" muhabbeti ald..
Amcaoullar ise "O'nun bildii grei hi kimse bilmez" diyerek bana arka kmlard.
Sonra aralarnda bizi gretirme sevdasna kapldlar..
Eer yenilirsem rezil olacam..
Karma kan ocuk zebellah gibi..
El ele tututuk ve iaret verildi.
Ben o anda ayam uzatp elme taktm ve ocuu ittiimi hatrlyorum.
Feci ekilde dp yuvarlanmt..

Alklarla beni omuzlarna alp tadlar..
Evde de saatlerce ballandra ballandra anlattlar..
Halbuki o ocuk beni o anda bir yakalasa, kemiklerimi krard smile.gif
Yam 11 filand..

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 17.09.2011, 03:13:59
İleti #10

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
Nereden: Aiur
Üye No: 4,771
Ruh Halim:

Sonra "stanbullular gre bilmez" muhabbeti ald..

Sevgili Slope biz stanbullularn erefini koruduunuz iin teekkr ederiz smile.gif biz istanbullularn byle bir handikap vardr di mi ? kimileri kar sen beni biliyor musun ben mardinliyim (ben trabzonluyum, ben erzincanlym vs. gibi) laflar syleyerek gurur duyarlar, atp tutarlar ksacas. smile.gif tabi ben istanbulluyum demek biraz garip kayor laugh.gif

Neyse ben bu pehlivan tefrikalarn komumuz tercman gazetesi aldndan ve gazeteleri dei toku yaptmz iin okuma frsatm oldu. Bin bir hevesle okumaya baladm bir alio vard ama bir sre sonra artk kabak tad m vermiti, nedir okumaktan vazgemitim. Zaten tercman da okunacak gazete deildi. resim azd, millete gaz verme oktu smile.gif

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Pehlivan
1984
2 okseybilenkiz 1,158 05.06.2011 - 03:46:39
Gn: loreyeno

RSS Basit Görünüm Tarih : 29.06.2017 - 12:36:30
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net