IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dizi Filmler

Blm Kurallar

80'ler ve ncesinden aklnzda kalan dizileri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
William Tell, Crossbow
mazici
mesaj 25.07.2007, 14:07:43
leti #1

Grup Simge

Grup: ye
leti: 18
Katlm: 29.06.2007
ye No: 204

Bu dizi sanirim pazar gnleri aksam stleri oynuyordu kahramanimiz usta oku WILHELM TELL di.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
emrahuytun
mesaj 25.07.2007, 18:29:05
leti #2

Grup: Emektar Ynetici
leti: 2,734
Katlm: 02.06.2007
Nereden: Ankara
ye No: 76

Sanrm kahramanmz srekli olarak bir ka iindeydi.

--------------------

te dndm, burdaym;
Ben bu ite ustaym :)

+Quote Post
darko
mesaj 25.07.2007, 19:43:14
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 24.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 44

Demirden mekanizmayla firlatilan ok trnn adini hala Wilhelm Tell oku diye bilirim

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
muratuas
mesaj 25.07.2007, 19:45:59
leti #4

Grup Simge

leti: 971
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 10

attigi okla vatandasin kafasindaki elmayi vurarak rstn ispat etmis sahis..
ben sanki cumartesi aksami oynuyor diye hatirliyorum

+Quote Post
karakedi
mesaj 25.07.2007, 21:32:27
leti #5

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
Nereden: Izmir
ye No: 62
Ruh Halim:

Robin Hood bittikten sonra baslamisti.. En az onun kadar heyecanli ve srkleyici bir dizi idi ama Wilhem Tell biraz yasliydi yaw.. her ne kadar kairmadan seyretsem de Robin Hood'dan sonra pek amadi beni..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
80deOCUKolmak
mesaj 03.08.2007, 16:08:02
leti #6

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 271
Katlm: 26.07.2007
Nereden: Mersin
ye No: 323

Bu dizi ocuklugumda srekli izledigim dizilerden birisiydi.Kara simsek ten sonra Sahin nasil beni tatmin etmediyse Robin Hood'dan sonra  bu dizide pek tatmin etmedi ama o yatay yay ok hosuma gitmisti.Haaa bu arada nezaman Hollanda takimlarindan willem 2 takiminin adi gecse bu dizi sanki hollanda da gecmis gibi gelir bana yani orayi agrisim yapar.Belkide hollanda da gecti ama ben hatirlamiyorum...

--------------------
80'LERDE OCUK OLMAK NE GZEL

+Quote Post
alpino
mesaj 03.08.2007, 17:04:56
leti #7

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

Dizinin gercek ismi Crossbow'dur.Gercekten de Robin'den sonra biraz yavan gelmisti ama yinede dinamik bir dizi idi.Mekanik yayi disinda da aslinda pekde albenisi yoktu dizinin.1987 yapimi dizide William Tell rolunde 1948 dogumlu Will Lyman isimi aktor oynamis.Yasli gozukmesinin sebebi olarak bunu gorebiliriz arkadaslar

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )

+Quote Post
mesaj 09.08.2007, 19:02:00
leti #8

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Ben bu diziyi hatirliyorum hatirlamasina da bir de Giyom Tell diye birini hatirliyorum..

O da ayni sekilde oglunun kafasindaki elmayi vuruyordu ve Niin iki ok aldin diyen hkmdara elmayi vuramasaydim ikinci ok sizin iindi demisti..

Herhalde ikisi de ayni kisidir ama isimler niye farkli onu anlayamadim..

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 14.06.2009, 07:28:46
leti #9

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

cumartesi gnleri oynayan bu diziye trt'nin verdii isim ''yay ''d .
konuk oyuncular vard rnein Roger Daltrey gibi smile.gif
ve Wilhelm Tell kulland yayn ad Arbalet tir.

peki arbalet nedir ? rolleyes.gif

Arbalet, bildiimiz klasik yaylardan farkl olarak, kundak ve mekanizma tertibatna sahip ve bu zellikleri sayesinde kundaktaki olua yerletirilmi oku, mekanizma tarafndan tutulan gerilmi bir yay vastasyla, her zaman hedefe frlatmaya hazr halde tutma zellii bulunan ok eski bir silahtr.

Arbaletin Tarihi ve Tarihsel geliimi :

lk arbaletler, Ortaa? daki arbaletler gibi hafif deildi. Bu nedenle elde kullanlamaz, ar ve salam aa ayak zerine yerletirilirdi. Bu tr silahlarn, Milattan ksa bir sre nce, in ve Dou Akdeniz lkelerinde gelitirilmi olduklarn gryoruz. Elde kullanlan Arbalet? in de, hem in? de hemde Bat? da blgesel bir deiiklik sonucu ortaya kt sanlmaktadr.

Arbaletin Paralar ve Malzemesi :

Arbalet, ana paradan olumaktadr. Bu paralar; yay, gvde ve tetik mekanizmasdr. nceleri aatan ya da aa ve boynuz maddesi karmndan yaplan yay, daha sonra batda elikten yaplmaya balanmtr. Yay, zerinde okun kayd bir oluk bulunan gvdeye (kundak) balanmaktadr.Tetik mekanizmasnn ilevi, gerilmi olan yay tutmak ve gerektiinde kolayca brakmaktr.

Arbaletin, ayn menzil ve vuru gcnde olmas nedeniyle, ilk bakta geleneksel yaydan stn olmad sanlmaktadr. Ancak, yay ekildii zaman, istendii kadar ata hazr vaziyette tutulabilmektedir. Geleneksel yaylarda ise iyi bir sonu alabilmek iin, yllarca almak gerekir. Buna karlk arbalet, bir aceminin elinde bile ok etkili bir silah olabilmektedir. Bu nedenle arbalet, Tang slalesi zamannda (VII.yy.), Orta Asyal svarilere kar kyllerin kulland etkili bir silah olmutur.

Sz konusu in arbaleti, temelde birbirine geme iki ubuktan oluan tetik mekanizmasyla, ilgin bir silah olarak karmza kmaktadr. Bu tetik mekanizmasndakiiki ubuktan biri yay tutmakta, teki ise brakmakta kullanlmaktadr. ubuklara verilen zl biim, arbalet geri ekildiinde tetiin kendiliinden kurulmasn salar.

Roma imparatorluunun son zamanlarnda kullanlmasna karlk arbalet, XII.yzyl hal seferlerine kadar pek yaygn deildi. Avrupa? da grlen arbaletin deiik tetik mekanizmas dnlrse, in arbaletinden bamsz olarak gelitii grlr. Bu silahta yay teli, ?somun? diye adlandrlanbili bir arkn bir dii tarafndan tutulmakta, bir yayla yerinde tutulan bir ubuktan oluan tetik ise, bu arkn dnne engel olmaktadr.

lk Avrupa arbaletleri elle ekilir, silah kullanan bir ayayla yayn zerine basarak, teli iki eliyle yukar doru gererdi. Zrhlarn ortaya masyla birlikte daha gl arbaletlerin yaplmasna neden oldu. Bu tr arbaletlerin ucunda, insan ayann geecei bir zengi bulunur ve ayan buraya geiren kii, belindeki bir kancayla eilip dorularak yay gererdi.

XIV.yy? da, tahta veya boynuz maddesinden yaplan arbaletlerin yerini elik arbaletler alnca, deiik ekme ve germe yntemleri arand. Yaklak 1400 l yllarda, bir dili ark yada silah kunda boyunca uzanan bir diliden oluan, yeni bir germe sistemi bulundu. Daha sonra da, makaralardan ya da bir koldan yararlanan yeni bir ekme sistemi gelitirildi.

XVI.yy? da, tabancann bulunmasyla arbalet, bir sava silah olmaktan kt. Bununla birlikte ondan sonraki iki yz yl sresince, ou kez ssl ve kabzal, omuzdan atlan bir av silah olarak kullanld.

Deiik lkelerde yaayan insanlar, inliler? den yada Avrupallar? dan arbalet yapmn ve kullanmn renmilerdir. XIX.yy? da bile, Afrika? nn batsnda ve Gneydou Asya? da arbalet kullananlar oktu. Tibet? te ise, in arbaleti dahada gelitirilmi ve silaha, yay ekildiinde kundaa yeni bir ok sren bir tr arjr taklmtr.

Gnmzde arbalet, hem askerler hemde sporcular tarafndan bir hedef silah olarak kullanlmaktadr. Ayrca arbalet, sessiz bir av silah olarakta, kaak avlananlar atrafndan byk rabet grmektedir. Modern arbaletlerin yaylar, elik yada gl plastikten yaplmaktadr. zeinde niangah bulunan kundak ve kabza aatan, yay teli ise naylondandr. Bu tr bir arbalet elle gerilmektedir; germe arl, 45 kg, etkili menzili 100 metredir.

ALINTI: www.fenokulu.net

--------------------

+Quote Post
Pawnee
mesaj 12.07.2010, 11:23:07
leti #10

Grup Simge

leti: 856
Katlm: 24.06.2010
Nereden: stanbul
ye No: 8,826
Ruh Halim:

Arbalet bizde "Tatar Yay" olarak geer.

--------------------
Memleket isterim
Gk mavi, dal yeil, tarla sar olsun;
Kularn ieklerin diyar olsun.

Memleket isterim
Ne bata dert, ne gnlde hasret olsun;
Karde kavgasna bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben fark olsun;
K gn herkesin evi bark olsun.

Memleket isterim
Yaamak, sevmek gibi gnlden olsun;
Olursa bir ikayet lmden olsun.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts William Saroyan
Anadoludan Amerikaya
1 alibaba 7,676 06.12.2013 - 23:07:51
G?n: alibaba
No New Posts William Shakespeare
10 ari maya 9,888 11.07.2012 - 12:42:37
G?n: sahaf
No New Posts Telly Savalas
1922-1994
0 sahaf 1,255 29.01.2012 - 11:49:01
G?n: sahaf
No new Telli Plastik Arabalar
19 TURBO 7,698 03.01.2012 - 00:41:31
G?n: superisi
No New Posts Telli Kavak-Aydn Gn
0 okseybilenkiz 1,400 11.08.2011 - 19:01:55
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 19.07.2019 - 02:26:36
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net