IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

34 Sayfa V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Olu Levent Vezirolu'nun Kaleminden Nisa SEREZL
Beeni 5 V

leventveziroglu
mesaj 16.01.2008, 14:54:18
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

NISA SEREZLI ve SAHNE ARKASI:

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Seyirci oyunu ve oyuncuyu sahnede bir gizem,bir Illzyon iinde seyreder.Oysa hemen sahnenin arkasinda oyuncular makyajlarini yapmakta,ay kahve imekte,o anda sahnede olan oyuncunun yada diger tiyatrolarin dedikodusunu yapmaktadirlar..Orda artik illzyon yoktur..Bende annemi anlatirken ister istemez SAHNE ARKASI gzmle anlatacagim..Etten ve kemikden bir insan olarak..Onun iin zaman zaman Sahnedeki grntden farkli olacaktir..Ancaak sunuda gururla syliyeyimki bir rol vardiki,sahne nnde ve arkasinda ayni idi:TATLI KAIK..O hakiki bir tatli kaikti..Insan seven,kimsenin ktlgn istemeyen,elinden geldigince herkesin derdini dinleyip dert ortagi olan,sevgi dolu bir insandi..Bu sevgi dolu insani anlatmak,hele annense hide kolay olmayacak..Korkarim zaman zaman ondan ok kendimi anlatacagim..Eger sikarsam hissettirin ltfen..
.Annem leli (26 Agsts 92) nerdeyse 16 sene dolmak zere onu taniyanlar,hatirliyanlar,oyunlarini seyretmis olanlarda gn gectikce azaliyor..Bir mddet sonra ortada sadece cokda isteyerek oynadigini syleyemiyecegim Filmler kalacak..Tiyatronun sanssizligi burda,perde kapandigi son alkisin da kesildigi andan itibaren artik anilar kaliyor ortada ve onlari hatirlayabilenler.birde oynadi ise filmler..Oysa onun icin 1ci Planda hep Tiyatro gelirdi,HATTA TIYATRO ONUN HERSEY IDI .Sinema para kazanabilmek icin dsndg ve hep ikinci planda kalan seydi..Ancak Mjde Ar ve Basar Sabuncu ile calistigi film setlerine daha bir istiyerek gittigini hatirliyorum.

SIZE ILK OLARAK ANNEMIN BANA 18 YASINI DOLDURDUGUMDA VERMS OLDUGU,AMA 1ci DOGUM GNMDE TUTMAYA BASLADIGI ANILARIN BULUNDUGU:HATIRA DEFTERI ILE BASLIYAYIM.VE BALARKEN BU KITABI OCUK VE TORUNLARIMA ITHAF EDIYORUM..

VE ONEMLI BIR DUYURU:
SEVGILI DOSTLAR,
BURDA ANILARIMI YAZARKEN KIMSEYI KIRMAK,INCILTMEK GIBI BIR NIYETIM OLMADIGINI TAHMIN EDEBILIRSINIZ,KIRABILECEK NITELIKTEKI ANILARI FILTREDEN GECIRIP KOYACAGIM;ANCAK FILTRE BENIM BAKISIMA UYGUN BIR FILTRE OLACAKTIR ISTER ISTEMEZ ,SIMDI HERKESIN KIRILMA NOKTASININDA FARKLI OLABILECEGINI HESAPLAYARAK SUNU NEMLE RICA EDIYORUM..KENDISI ILE ILGILI BIR ANIMI OKUYUPDA RAHATSIZ OLABILECEK TANIDIK OLURSA LTFEN BANA leventveziroglu@yahoo.de yada lvezir@yahoo.com MAILIMLE ULASIP BUNU BILDIRMESINI DILIYORUM.KI GEREKLI KAMUFLAJI YAPABILEYIM.BEN DALINDA DURAN EKSI ELMANIN ZAMANLA TATLANDIGINA INANIYORUM...
Br baska dilegimde su;Bu anilari okuyanlardan annemi taniyanlar cikacaktir,kendisi ile ilgili hatirasi olanlarda bunu anlatarak katilirlarsa sevinirim..
SON OLARAK :Okuyuculardan istegim,ara sira beni elestirmeleri,bu bana gittigim yolun dogrulugunu gsterecektir..Ancak bunu email adresime yapmalarini rica edecegim,zira Serbest Krsdeki elestirileri,okuyanlarin dikkatini dagitmamasi acisindan uzun sreli birakamiyorum..
SEVGI VE SELAM. LEVENT:.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
leventveziroglu
mesaj 16.01.2008, 15:10:08
leti #2

Grup Simge

Annemin 18 yasimi doldurdugumda verdigi HATIRA DEFTERI nde ilk sayfasi syle yazilmisti..
6 Tesrin 47

Oglum benim,
Bu gn senin dogumunun 365 inci gn,bir yasina basiyorsun.
Bundan tam bir sene evvel Allah bana Hayatimda grebilecegim mkafatlarin en bygn verdi.
Seni ilk yanima verdikleri zaman ,o kk vcudunu kollarimla kucaklayip seni ggsme bastirdigim an ben dnyanin en mesut insaniydim.

(yan sayfaya yapistirilmis 2 minik resimde grnen su:Lozandaki hastahanenin bir odasi,yatakta annem ,kucaginda gzleri bile kapali ben ve ayakta bir hemsire)
Bu defteri 18 sene sonra okuyacaksin..
18 sene.......simdi bana o gn nekadar uzak geliyor.
Seni 18 yasinda grmek,o kadar sene yasamak talihimde varsa acaba o mesut gn grmege bu kalbimin tahamml olacakmi?
(arka sayfadaki cmlede su:)
Gzel yavrum
Kelimenin ifade edemedigi kadar mesut ok mesut ol.

* * *

Annem dogum yapinca anneannem yardima kosmus gelmis taa Trkiyeden:

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 16.01.2008, 17:44:04
leti #3

Grup Simge

ISTE GELDIK CANIKOM,Annemin TATLI KACIK ta Sahneye giris cmlesi ile baslayip,Annemin Hatira Defterine devam etmeden araya gireyim:
Annemi ok severdim.Tabii oda beni..Ne varki bana ayiracak vakti nerdeyse hi olmadi.Bunu kendiside bildigi iin sanirim ,Ben orta yaslara geldigimde birgn syle demisti:Sana vaktimi ayiramadim biliyorum ama ben yaslandigimda seninde bana bakmani,hayatini vakfetmeni istemem:Herkes kendi hayatini yasamali.
Evet aramizda hep Tiyatro oldu.Bir ocuk olarak ben o yillarda,annemin bir Tiyatrocu degilde siradan bir anne olarak,vaktinin nemli bir kismini ogluna vakfetmesini arzu ederdim tabi,ama olmadi.Seyircisi onu benden aldi.Bugn ise onunla gurur duyuyorum ...
Vefatindan 1 ay kadar nceydi(temmuz 92),sordum:''yasamis oldugun hayatdan memnunmusun?''diye..,artik lmnn yaklastigini ikimizde hissediyorduk.'' Evet Leventcigim,Gzel bir hayat i dolu dolu yasadim.Ve hibirsey iin pisman degilim.''Bir an durdu ve syle devam etti:''Genede,bugnk aklim olsa babandan ayrilmazdim.Huysuzdu,muysuzdu ama bende ok alingandim canim.''
Sonraki yillarda dsndm,niin bunu syleme ihtiyacini hissetti diye..Beni memnun etmek iin olamazdi nk babama fazla sevgim olmadi maalesef..Iliskilerimiz soguktu,arada bir kser yillarca konusmazdik,konustugumuzdada nadir grsrdk..zememistim annemin bu szn.
Annem;HAYRNNISA hanimla EMIN SAIT ERSANbeyin kizlari idi ve gen kizlik ismi:NURINNISA ERSAN di.Tek ocuklari olarak Istanbulda dogmustu..Dogum tarihini kimselere sylemezdi...Bana bile...
Erenky kiz lisesini bitirince babasi onu Mimari tahsili iin Lozan a yollamis..Gene orda ncedende flrt ettigi babam Blent Veziroglu ile nisanlanmis..Babasi Emin Sait bey diabetden 47 yasinda vefat eder1945..1946 basinda evlenirler ve 7 ay sonra ben Isvirede dnyaya gelmismisim..Bu durum annemin tahsil hayatina ara verdirtmis..Ben daha 1 yasinda iken babamdan ayrilip Istanbula dnmst..(Niin ayrildiniz diye sordugumda GEINEMEDIK derdi..baska birsey sylemezdi..Anne annem ise kulagima Emine isminde sonradan evlenicegi hanimdan gelen mektuplarin annemin eline getigini sylemisti..Babam ise bir seferinde st kapali Neden ayrildigimizi ilerde sorarsan anlatirim demisti,ilerde sordugumdada BOS VERRR GEMIS ZAMAN demisti)
Istanbulda babasindan miraskalan100 bin liranin 35 bin lirasi ile Taksim Kazanci yokusu ,sagiroglu sokakda 15 numarada 2 katli mstakil hos bir ev almisti(diger 35 bin lirasini,bankalar caddesinde eczane acmak isteyen kiz lisesinden bir arkadasina 20 bin lirasinida saklamasi icin anneanneme vermis)..Bu bina halen duruyor,tabii artik baskalarinin..Ikinci katdan rahata bogaz seyredilirdi..Ilk okul ncesi agim bu evde ve nndeki sokakda gemistir...Hi araba gemezdi..ama Seyyar tursucu,(bardagi yz para),Sonra simiti geerdi 1 simit yzpara=ikibuuk kurus,10 halka ise 1 kurustu..sonra seyyar hurdaci geer sadece bakir ve kursun toplar,ordan burdan bulup getiren ocuklara leblebi verirdi..Sonra zil sesi ikartarak atli MASURAFCI gelirdi..atin ikiyaninda dolaplarinda,tig,iplik,sis vs.sataraktan..ayni sekilde seyar cigerci gelirdi ati ve iki yanindaki dolaplari ile..Evinden 10 kurus yada 25 kurus kapan gelir ,aldigi bitomar akiger ile btn mahallenin gezginci kedilerini doyururduk..sonra o yogurtcular..Sirtlarina oturtduklari uzun degnegin iki ucunda sallanan kaymakli yogurt tepsileri..tarti olarakda tas kullanirlardi,kimsede gvensizlik duymazdi..ayni yogurtcu gibi gelen balikinin tepsisindeki baliklar henz oynamakta olurlardi..Btn sokak ocuklarin hakimiyetinde idi..Biraz kagit birde teneke buldukmu ,kagitlari yakar stne tenekeyi kor isitir,zerinede annelere farkettirmeden yrttgmz ekmek dilimlerini kizartir afiyetle yerdik..(evde binbir nazla yiyen bizler)..
Annem st kati kiraya vermis 2 bahriye subayina,alt katda benimle yasamakda..Kendisi Gazetecilik Ensttsne devam ediyor..Hasan Ali hocasi(birde romantik gnl meselesi olmus sanirim onunla..)Para si az ama hayati dolu dolu yasiyor..Beni evde yalniz birakmamak iin bir forml buluyor.Tek bir oda arayan bir hanim terziye bizim katin ilk odasini veriyor ama para karsiligi degil,bana bakma,benimle ilgilenme karsiliginda..Sonralari bu hanim Semine Celasun,annemin en yakin dostlarindan biri oluyor..Annem tiyatroyu setikten sonra oda Haldun Dormenin sekreteri oluyor ve Izzet Gnayla evleniyor..40 yaslarindada diger iki ablasinin basina gelen onuda buluyor ve beyin kanamasindan lyor1968.O benim Semine Teyzemdi hep..Beni ok severdi,masal anlatmasini istedigmde''Sen gzn kapat birde,ben dsneyim'' derdi ve beni uyuturdu..Bir seferinde kizmis vede:Eeee sende neok dsnyorsun be semine teyze! demistim..Babasi Harp gazisi malller dernegi yesi idi..Istiklal savasinda 7 yerinden vurulmustu..Onun savas hatiralarini dinlerdim..Byk baba idi benim iin o..Nasil gnlerce susuz kalmisda atinin sidigini imisler bunu defalarca anlattirmistim .Aslinda evde ondan cok korkulurdu,acaip otoriterdi ama sadece ben bunu dinlemez aksam yemeginden sonra gidip kucagina otururdum,elimi yikayip yikamadigimi kontrol eder yikadimsa KIRAZ ALI nin servenlerini anlatirdi..Kiraz Ali onun kafasindaki bir Filozof-kahramani idi;Her hikayesinde dnyayi gezer,gariplikleri bulur velestirir sonundada BEN BU DNYANIN AHVALINDEN BIRSEY ANLAMADIM diyerek bitirirdi Kiraz Ali..Bir hikayesi kalmis aklimda:Kiraz Ali gene Dnyayi gezerken bir sehre gidyor orda 2 kisiyi taniyor ALDIGINI VERMEZ ile CANI TEZ ..Aldigini Vermez borc aliyor Cani Tez den vede bir trl demiyor,sonunda lyor,Tabuta kolunu sigdiramiyorlar zira avcu kapali ve kolu tabutun disinda gidiyor mezara,Kiraz Ali gene Ben Bu Dnyanin Ahvalinden Birsey anlamadimla bitiriyor. Hikaye bitince Byk Baba bana DAMI AKTARDINMI?diye sorardi..(yani cisini ettinmi?)Bende gider cisimi eder yatardim..Bir keresinde bana fena bir oyun oynadi yalniz;Ben yikanmayi sevmezdim..''Seni Atlikarinca ya gtreyimmi?''diye sordu..Tabii baliklama atladim ama beni Hamama gtrmezmi!!Beni yikadikca ''Hani Atli Karinca?''diye sordukcada yerdeki karincalari gsterip,''Iste urda..Su kanatli olanlarda atlari!!''demezmi..Btn gvenimi kaybettim ogn ..Esi CICI ANNEM e sarayli denirdi..Herhalde cariyelerdendi..ok gzelmis genliginde,yasli idi ama gle ve nur yzl idi..amlica da baheli 2 katli ahsap bir evde otururlardi..Akar sulari yoktu,bahedeki kuyularindan suyu ekerlerdi..Orda enok yagmur yagdimi korkardim..Ya yildirim dserse diye.nk paratoneride yoktu..Annem beni bazen Cici Annem lere gtrp birakirdi ve kendiside caktirmadan kaybolur ertesi gn gelirdi,bunu ben bazen farkeder feryat figan aglardim.Cici anne bahceli ahsap evinde beni elinden geldigi kadar agirlardi,sadece gle uykularinda yanima yatinca ben onu uyutur kacardim..Birde ne is yaparsam hep sag elim yada sag adimla baslamami isterdi,yaparsam cok mutlu olurdu..Kulagi duymazdi;SUMU KACTI diye sorardim evet derdi..Koynunda Ismet pasa ninki gibi bir duyma aleti tasirdi.Cokda gzel Biber Tursusu yapardi..Aci Biber Tursusuna orda alistim.Annemin ailesinde aci seven kimse yoktu ve ben sapir supur yerdim herkesin gzleri hayretle acilmisken..Birde mangalda Izgara yapardi bana..Haala nerde odun kmrnn yanmaya baslarken acili kokusunu duysam onun o ahsap evi gelir gzmn nne..
Annem sik sik evde eglence ler dzenlerdi,btn gazetecilik okulu arkadaslari orda toplanirlardi..Maskeli,yada kiyafet balolari yaparlardi.Balikesirli bir erkek arkadaslari vardi kadin kiligina girer ggsne Nar takip meme yapardiki, en cok ona glerdim...Ama ok parasi yoktu..Bir sabah uyandigimda gzm sismis,doktora gidecek ila alicak para yok..Taksimdeki byk kilisenin bedava bir poliklinigi vardi,oraya gtrmst beni,papaz doktor RM BCEK SOKMUS dedi ve merhem vermisti..Sonraki yillar bu ev nce Genlik Tiyatrosunun amatr oyuncularinin daha sonra Cep Tiyatrosunun daha sonrada Dormen Tiyatrosunun aktrlerinin ugrak yeri olmustu...
KISA KISA ANICIKLAR:
Bu deme ait birkac ani parladi beynimde:1-Atesle oynamayi cok seviyordum,bikeresinde elime kibriti gecirince annemin yatak odasina gidip perdeleri tutusturmustum,ev yanmadan farkedip perde yanigi ile atlattilar.Kesiflerede bayiliyordum;bir kis gecesi kimseye hissettirmeden yanan sobaya ici dolu ve agzi kapali kolonya sisesini atmistim,bi sre sonra GMMM ...herkes korktu ve anlamadi taki ertesi sabah sobayi temizlerlerken egilmis bzlms kolonya sisesini bulduklarinda foyam meydana cikti..
2-Cok eski bir ani,;bebeklikten yeni cikmis olmaliyim,Duvarlari tastan yapilmis bir odadayim,pencereleri orta cag tipi gecme demirlerle kapli,duvarlarda Cehennem tasvirleri ,canavar,seytani yaratiklarin insanlara eziyet ettiklerini gsteren tablolar..Sanki bir katolik bas rahibesinin odasi..Simsiyah giyinmis rahibelerle ,bahcede bir bankin stne oturmus sohbet eden annemide animsiyorum..
3-Bir seferinde Semine teyzem in annesi CICI ANNE ziyaretimize gelmisti,sobada elini yakti,anneannemde bizdeydi ve ciciannenin eline Sulfaderma-yanik kremi srd..Sonra hep beraber Taksim sinemasina gittik.Sinemada ciciannem in eli tekrar acimaya baslayinca,ggsmden yanik kremini cikartip uzatmisim..Srde gecsin diye..Yillarca bu olayi anlatip durdu cicianne ve bana Hakikatli evladim dedi hep..
4-Hic yalan sylemeyen bir cocuktum..Tek yalanim su olmustu o yillarda:Eve bir misafir(Adem bey) bir kutu cikolata getirmis,annemle Semine teyzemde herzamanki gibi annemin Kirmizi gardrobuna sakladilar..Ben hepsini yemeyeyim diye..Dokunurmus..Ben sakladiklarini grmstm Semine Teyzede grdgm grmst..Birkac gn sonrada cikolata kutusunu almak istediklerinde yerinde bulamadilar.Semine Teyzem beni cekti''Levent Cikolata Kutusu Nerde?''-''Bilmem!''-''Sen almadinmi?'' -''Hayir almadim.''-''Bak Leventcigim,dogruyu syle kizmayacagim.Nereye koydun?''-''Ben almadim dedim ya!'' Ordan annem mdahale etti:-''Seminecigim,Levent yalan sylemez.Almadim diyorsa almamistir.'' Semine Teyzem ise kararli-''Nisacigim o kck bir cocuk,cocuklar yalan sylerler,bunun kt birsey oldugunu bilmeden.'' Sonra bana dnp stelemeye basladi-''Hadi aldim de bak kizmayacagim..Hadi amaaa..'' Okadar stelediki ben dayanamadim ve-''Eeeee aldim be nolucak!'' Semine Teyzem zafer kazanmis gibi gururlu,anneme dnp-''Bak grdnm Nisa,ben sana sylemistim..''Nevarki cikolata kutusunu birkac gn sonra baska bir yerde buluyor ve sakladiklari yeri degistirdiklerini hatirliyorlar..Iste ilk yalanim byle olustu..
Semine (Celasun,sonra Gnay)Teyzemin fotografi..Okul ncesi cocukluk anilarimda nemli yeri vardir:
Ve Semine Teyzemin babasi Harp Mall Gazi.Adini bilmiyorum soyadi Celasun idi .Benim icin Istanbuldaki Byk Babam oydu..Eside Cici annem..Bu konuyu ayrica anlatmaliyim.. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

5-Bir kis gn ,soba yaniyor,annem masanin basinda mektup yaziyor ben ise hemen yanibasinda Lazimlik ta oturuyorum..-''Anneeee neyapiyorsun?'' -'' Mektup yaziyorum'' -''Gstersene bana!'' Gsteriyor ,odane bir sayfanin zerinde deniz dalgalari gibi birseyler cizmis..-''Bende sana mektup yazmak istiyorum'' Bir kagit ve bir kalem veriyor ve bende sayfanin zerine dalgalar ciziyorum,sonra anneme uzatiyorum.-''Oku bakalim ne yazmisim?'' Annem gya okuyor ciddi ciddi:''Sevgili Annecigim,Seni cok seviyorum v.s,v.s..''Gzlerim sakinliktan acilmis vede hayret icinde syle dsnyorum:VAY CANINA NELER YAZMISIM? Sonrada keyifden kahkahalarla glyorum..)
6-3c yaslarinda varim yogum,emzigimi kaybetmisim,feryat figan agliyorum.Annem ariyor ama bulamiyor ve bir kosu Taksime cikip eczaneden kolunun altinda bir paketle geliyor,paketi merakla aciyorum icinden rengarenk cesit cesit emzikler cikiyor,ben sevincten cigliklar atarak birini sokup digerini cikartiyorum agzima..
7-Bu anim cok silik,Ailecek sik bir mezarlikda yada agaclikli genis bir park olmali..Ailecek biraradayiz.Orta yerde genismi genis bir havuz var.(Zaman zaman Emin Sait dedemin defnedildigi Zincirlikuyu mezarligimi diye dsnrm..Bugn orda yle bir havuz yok ama belki 1940li yillarda vardi.)Havuzun kenarinda durmusuz..Ben havuzun stnde yzen nilfer ciceklerine bakiyorum.Bir an sanki o ciceklerdende bize,havuzun kenarinda duran bizim aileye baktim..Ne garip degilmi?
8-ki c yaslarinda olmaliyim.Annemle yatakdayiz..Annem ayaklarini karnima dayiyor,elleri ilede ellerimi sikica tutup beni ayaklarinin stnde havalandiriyor..Bayiliyorum..
ok eglenceli bir dnemim bir gecede sona ermisti..Anne annem Ankaradan geliyordu.Annem ve Semine Teyzem,Haydarpasa Tren Garina karsilamaya gittiler..Beni evde bir sredir bizde kalan anneannemin ankirili evlatligi Zeynep Ablaya biraktilar..Oda o yillarda 12 yaslarinda idi..Gece oldu ve uykum geldi..Uyumak istedim,Zeynep uyuma byle uyursan kizarlar.,pijamani giymelisin..-eee giydir o halde.-.Islak ipte asili..-ok uykum geldi ama uyuyucagim.._peki giydireyim bari..ve islak pijamalarimi giydirdi..zaten ksryordum,megerse bogmaca imisim ve o gnde asi olmusum vede Bronsiyal Astma ya evirdi..(Bgn hala ekmekteyim bu rahatsizligi.).Okula yeni baslamistim...ama gidemez oldum..Geceleri nefes darligi geliyor ve annemle balkonlarda sabahliyordum..Doktorlar Kuru Hava si olan bir yerde yasamam gerektigini sylemisler..Aklimiza Anneannem in Ankara Bahelievlerdeki evi geldi...(devami gelecek)

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. (Soldaki resim Annem ve Ben 2-3 yaslarindayim ve Ortaky Camii n olmal..Saclarim Anneannemin israri ile kestirilmemis..Ne kadar hata,iyiki bu hata yznden yumusak biri olmadim..)
Ve 1987 den bir resim:Annem Ben ve oglum: Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 23.01.2008, 14:53:04
leti #4

Grup Simge

ANNEMIN HATIRA DEFTERINDEN-2

26 KANUNISANI 1947
Bu gn ilk adimini attin.
yan sayfada bana ait 2 fotograf yapistirmis Bir tanesi bebek arabasinda,dsmemek iin bir eliyle bir agaca tutunmus,diger elini fotografi ekene uzatmis,ben.)

17 Eyll 1953
Ilk okula basladin .Bende seninle sinifa gireyim istedin.Okulunun adi Namik Kemal.Sen hep Mahmut Kemal diyorsun..
3 Ekim 1955
Ankara kolejine girdin.Forma sana ne yakisiyor bilsen!
En sevdigin sey sinema,en sevmediginde yemek galiba.
Pekos Bil e abone oldun.Ingilizcede greniyorsun..
(yan sayfada anneannemin visne rg kadifeden diktigi asker kiyafeti iinde,uzun ve kivir kivir aik kumral sali bir fotgrafim..altta ise okulun verdigi bir pusula ,zerinde:462 Levent Veziroglu 28-IX-953 S:1A (altina annemin yazisi:)Ilk okula girisin.

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 25.01.2008, 19:43:45
leti #5

Grup Simge

Ilkokul ncesi ISTANBUL DNEMI me ait unuttugum birseyler varmi diye dsnyorum..Birka sey geliyor aklima:
Bir kere inanamiyacaksiniz ama bebekken hastahanede bebek terazisine konup tartildigimi hatirliyorum.Bu Istanbuldami yoksa Lozandami bilemem,ama bebekim ve yle bir teraziye yatiriliyorum,terazi buz gibi,syorum.bunlar bellegimde.
ikinci olarak anneannemin kucagindayim ve galata kprsnde hizli hizli yryoruz bu yrys sirasinda anne annem saatini dsryor ve bulunamiyor,yaninda annemde var hep beraber Medrano sirkine gidiyoruz.Orta yerde buz pisti var..Fistik gibi gen kizlar buz kayagi yapiyor mzik esliginde sonra bir esek ikariyorlar megerse esek kostmne girmis 2 kisi imis.Gen Kizlar sik niformalari ile dans ederek kayiyorlar peslerindede bizim sahte esek komiklikler yapiyor..
3c anim anneannemim ikinci esinin ilk karisindan olan annemin vey kardesi Aynur,ben 3 yaslarindayim..Istanbulda bir kis ve balkonun yaninda bana yemek yedirirken syleniyor..Ablasinin bir oglu varmis ,benim yasimdaymis ama yemegini kendi yiyiyormus hemde atal ve biakla..Bu cocuguda birgn tanidim,annesi babasi ile bize gelmislerdi oyun oynarken beni bir itti kapaklandim ve dserken alnimi tahta koltugun yatay tahta sina carptim,kafamda koca bir yarik oldu ve ordan kan fiskirmaya basladi,cok korkmustum aciyi degil ama kani grmek rktmst..Hemen kucaklarina alp eczaneye kosturdular..Eczaci yarayi grnce bu sekilde durduramayiz dikis lazim dedi ama birde tampon koydu..Diktirmedik sanirim cnk haala izi durur..Bu cocugu sevemedim ,cokda hanimevladi bulurdum...Byklerinin sznden cikamayan biri olarak kaldi aklimda..Bu alnimin intikaminida birkac sene sonra aramizda(artik Ankarda)bir kavgada alma imkanim oldu.Yillar sonra onu Aynur Teyzenin calistigi sirketde Patronun sznden cikmayan sag kolu olarak grnce gene o gnleri hatirladim ister istemez..Aynur deyince korku geliyor aklima..Gene Istanbuldayim ve 3 yas civarinda olmaliyim..Balkondan bakiyorum ,disarda lapa lapa kar yagiyor.
-''Aynur Abla,bu kari kim yagdiriyor?''
-''Allah Baba''
-''Peki,ya yagmuru?''
-''Onuda''
-''Nerde O?''
_( Gkyzn isaret ederek)''Yukarda,gklerde''
-(dsnceli)''Bykm O?''
-'' ok byk.''
_( nmzde dolasan kediyi isaret ediyorum''Minnostan bykm?''
-''Tabiki..''
-'' Sobadan?''
-'' Byk tabi.''
-''Ya evden?''
-''Evdende byk!''
_(Burda korkudanmi yalakalikdanmi yoksa abarttigini dsndgmdenmi bilemiyorum)'' Ama senden byk degil degilmi?''

-''Bendende byk..''

4c animsa; bir Ryam var :Ryamda yokus assagi yryorum,asagida nme bir gl ikiyor,durakliyorum.Bir kayanin stne oturmus bir adam sesleniyor:''Korkma burasi Rya.Yrmene devam et bogulmazsin.''
Bu ryami hi unutmadim.Ve iyiki unutmamisim arti bu tarz ryalarin (Prof.Carl Gustav JUNG)analizi ile birer mesaj ierdigini artik biliyorum..

Istanbul -Taksim-Kazanci Yokusu-Sagiroglu sokak no 15,yani benim okul ncesi cagimin gectigi ev..Anneannem ler herhalde ziyarete gelmisler..nde ben,sagda anneannem solda Byk annem .Arkada sagda Zeynep abla ,ortada Annem (Nisa annem)ve solda Aynur abla..

Ayni Balkon birkac yil sonra,arkada annemin boynuna asilmisim..artik okul cagina gelmisim ,zeynep ablada byms ve kadroya dahil olan yeni bir isim:Semine Teyze.Bu nu ayrica anlatmam gerekir..: Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Ilkokula basladigim yildi sanirim,nasil oldu bilemiyorum bir lm korkusu kapladi icimi,belki sevdigim kedi yavrularinin lmyledir bilemiyorum..Annem de Ankarda idi ve bu kadar cok zldgm grnce Aynur Teyze ile ikna etmeye calistilar,''lm cok ilerlerde daha senin 80 yilin var''gibi ama para etmedi ..lm demek hissiz sonsuz bir karanlikdi benim icin aynen hatirliyorum ve o karanlik beni korkutuyordu..Bu karanliktan korkma Askerlik yillarima dek srd..Belkide Aynur Teyze nin beni Karanlik-Bodruma kilitlemesi ile olustu..mmkndr..Annem bakti susmuyorum bir kenara cekti:''Bak Leventcigim yeni bir Genclik Asisi bulunmus,sen yaslaninca sana bu asidan yaptiririz genclesir lmezsin!''Duraksadim,kulaga hicde kt gelmiyordu..-''Ya sen?Sende lme ama!''-''Peki bende o asidan olurum lmem..'' -''Anneannemde lmesin!'' -''Peki onada yaptiririz oda lmez'' -''Ama ya bykanne?Oda lmesin!'' Burda annem sasirdi zira bykanne 80 leri devirmisti ve her an gcebilirdi bu yzden syle dedi:-''bak bykanne icin sz veremem..O cok yaslandi hem asi daha gelisme asamasinda,buralara gelene dek Bykanneye birseyler olabilir.hem asi 40 yil genclestiriyormus Bykanne ise 80 ni gecti..'' Ben bastim feryadi..Bu sefer taktiki degistirdi-''Tamam tamam onada 2 adet asi yapariz oda cocukluk yaslarina dner.''Ben sakinledim ama bu konusmamizi hic unutmadim..Maalesef hepside birer birer ldler..25 Agustos gecesi annemin Bykadadan vefat haberini aldigimda hemen Bostancidan kalkan ilk vapura atladim..Yakin akraba ve arkadaslarindan ilk duyanlarla karsilastim,gvertede oturduk..ben syleniyordum:''BAK SZ VERDIN AMA TUTMADIN LDN ISTE!!'' Karsimda oturan Hadi Caman seslendi -''Hangi szn tutmadi Levent?'' Ben:-'' BANA SZ VERMISTI LMEYECEKTI.!!'' Bu sefer Hadi :''Leventcigim o lmediki,kalbimizde yasiyor!'' Tabii benim ne dedigimi anlayamamisti cnk annemle yillar ncesi konusmamin sayiklamasi idi benimkisi..(Simdi bu gnlerde,sevgili Hadi'de makinaya bagli bir hayat srmekde ve cok sevdigi oglu Efe onunla ilgileniyor duyuyorum..dilerim atlatir..)
Evet evdeki Bykanne ilk len oldu ,ben 5 ci sinifa gidiyordum..Son gnlerde devamli uyumaya basladi..Eve gelen doktor:'' Yaslilikdan,yapacak birsey yok,hazirlikli olun demis.'' Okuldan geldigim birgn yataginda l olarak yatiyordu.zerine carsaf cekilmis ve karninin zerinde bir bicak duruyordu:AGIRLIK YAPSINMIS..Byk anne uyurken yataginda lms..(bylesi dostlar basina)..Yataginda dedimde Byk annemin Piri Piril parlayan metalden ve helozonlu yayli bir yatagi vardi..stnde cok iyi ziplanirdi ama yakalarsa '' BEN ONU 50 LIRAYA ALDIM,IN ASSAGI BOZUCAN.''der acikda canimi yakardi..Onu kizdirmak icin :''Byk anne biliyormusun Padisahi kovmuslar..Oda kacmis gitmis.''derdim..Bunamis oldugu icin haala padisahlik devrinde yasadigimizi zanneder:''Hadi ordan yalanci.Olurmu hic yle sey.''der ,inanmaz basini sallar ,arapca birseyler mirildanirdi..
Bir kerede Zeynep Ablayi dvmek icin stne yrmstde ben Zeynebi koridora alip kapiyi kapatmistim..Kapiyi zorlayip acamayinca arkadan seslenmisti bana''SENI AHIR ZAMAN CCESI SENIII!'' bende sonra yillarca utandigim cevabi verdim:''SENI ESKI ZAMAN KZ SENIII!'' (Zeynepde bende cok gldk ama sonraki yillar bunu neye syledim diye zldm hep..Nevarki o evde o yillarda bana en sicak yaklasan Zeynep Abla idi..Geceleri annemi zledigimde onun yer yatagina srnr girer ve ona sarilip uyurdum..)Byk annenin Zaman zerine zl szleri yada masallari vardi..Bir szde suydu:Eskinin giydigi kavuk yedigi tavuk,yeninin giydigi sapka yedigi bakla.''Byk Annemi btn bunamisligina ragmen severdim..Aksamlar(evdeysem)Misafir odasina gecilir..Byk Baba ud calar,yada anneannemle tavla oynarlar ama bunda genelde hir cikardi,cnk anneannem hile yapardi..Daha sonra Byk anne yada anneanne masallar anlatirdi..Byk anne bunadiktan sonra syledikleri biraz mstehcenlik icerdiginden hepsini anlatamiyacagim..Aklimda kalanlardan: KOCA DESTI ISE KARISI KULPU DUR..AT AT OLUNCAYA KADAR MAT OLUR..Adamin biri yasli annesini sirtina almis,diyar diyar gezdirirmis..Bagdatda karsisina bir dervis cikmis''Hayrola naapiyorsun?''diye sormus..adamda ''Annemin benim zerimde cok hakki var..Yaslandida,lmeden Dnyayi gezdirmeye calisiyorum..Hakkini helal etsin diye..'' Bu sefer Dervis:'' Sen anana iyilik yapmak istiyorsan,onu evlendir..falanca lkede yasli kadinlar genc erkeklerle evlendiriliyor..Bylece hakkini daha iyi helal eder.'' Bu seferde adam:''Dervis amca ,Bu yasli kadini kim alir?Hem yle bir lke hic olurmuymus?'' deyince sirtina bir yumruk yemis anasindan ve ana konusmus:''Sen yasli basli Dervis amcandan daha iyimi bilecen?''
Byk-Anneannem cisini de pek tutamaz,helaya zor yetisir yada yetisemezdi..Yetisemezse syle derdi:''Eeee naapalim Destinin agzi asagiya dnk..Su tutarmi icinde?''
Bir masalida su idi Arapin biri bir kasabaya gelmis,kyn nenesinden kendisini evlendirmesini istemis,Nene:Paran varmi deyincede 50 kurusum var dermis..Nihayet nene ona bir kiz buldugunu sylemis,oda neneden kizi tarif etmesini istemis..(bu szler mthis gzeldi ama akilda kalmiyorki): ''SAHIN BAKISLI;KIRAZ DUDAKLI,ELMA YANAKL,ARMUDE KICLI YLESINEDE HASSAS KI TOPUGUNA BIR FISKE VURSAN 40 GN 40 GECE TITRER''demis ,Arap dsms arkasina bayilmis...Hemen nikah yapilmis,herkes gittikten sonra Arap oturmakta olan yeni zevcesine,''Kalk kuzum bir festan (Sofra)kur''demis..Kizda hareket yok..Tekrarlayinca istegini ,kizcagiz''Sen benim byle oldugumu yoksa bilmiyormuydun?''diyerek kalkmaya calisirken altindan lazimlik dklms,etrafa pis bir koku yayilmis,arap tutmus burnunu''Hey gidiler,gidiler,6 ayda kazandigim 50 kurusumu yediler..''demis..(buna cocukken glerdik ama demek zamanla glnen seylerde nekadar degisiyor..)
Birde adamin biri Hicaza gidecekmis,malini mlkn konsusuna emanet etmis,dnnce almak zere..Yillar sonra dnms,hemen komsuna gitmis malini mlkn geri istemis..Komsusu dudaklarini bkerek bir sarki mirildanmis:Hcaaza gitti maliiin,Hicazdir senin caaaanin Lay lay da lay lay ,lay LAAAy ,lay lay lay lay demis...''Komsuuu hayrola sen iyimisin? Komsu gene ayni trky tutturunca,Adam komsuyu aldigi gibi Muhtara cikmis..''Muhtar aga,ben hicaza giderken emanet ettigim malimi mlkm istiyorum,vermiyor..'' demis..Muhtar adamin sikayetci oldugu komsuna neden vermedigini sorunca,komsu ayni trky onada tekrarlamis..Bizim adam''Eeee muhtar iste byle naapicagiz simdi?'' diye sorunca Muhtar cebindeki ddg cikartip ayni sarkiyi tekrarlamis..Dt dde dt d,dt d,dt d,dt d dtt diyerek..Adam bakmis olacak gibi degil hem muhtari hem komsuyu alip Kadi nin huzuruna cikmis..Olayi anlatmis..Kadi hem komsuya hem Muhtara sorunca ,Muhtar ddkle ,komsu agizi ile ayni trky beraberce sylemisler..Kadi haaa bu makaaam pek gzelmis diyerek oda sarigini cikartmis,eliyle sariga vurarark tempoya istirak etmis..Bu sefer adam bu cnde alip Valiye cikmis...Vali olayi dinleyince oda kemanini cikartip melodiye istirak etmis GIY GIYDA GIY GIY deyince bizim adamda ortaya cikip HICAZA GITTI MALIM HICAZDIR BENIM CANIM..BIZIM ISIMIZ ALLAHA KALDI NASILOLSA deyip oynamaya baslamis.
.Byk Anne son zamanlarinda ylesine bunamistiki kizini,yani anneannemi kendi annesi saniyordu,hava kararirken hadi gidelim eve Ahmet Bey(uzun yillar nce lms kocasi)bekler derdi,anneannemde ona paltosunu giydirir,n kapidan cikartip koluna girer,nce n bahceyi,sonra arka bahceyi yrtr sonundada bahce kapisindan eve sokardi..Oda''Amaaan ne yorulmusuz''der otururdu..
Semine Teyze ile annem beni Ankaraya ziyarete gelmisler,Byk annemin nndeyim:

Byk Anne ldkten sonra bana bir hal oldu,su asi isi biraz fos cikmisti ya..Anneanneminde arada bir kizdiginda ''Dnyaya Kazikmi cakican''szlerine nce kizarak''Eveet kazik cakicam''szm birazda annaannemin doldurusa getirmesi ile ''O halde byde alim ol,lme care bul!'' szn bayagi bayagi ciddiye almistim..Ama bu konudaki arastirmalarim 1992 yilinda annemin vefatindan sonra kaz daglarina yerlesince basladi:Tek Tanrili dinlerin kkenini-arastirarak!!!..Rahmetli anneannem ise bu konuda lmnden kisa bir sre nce 1979 sonlarinda ,diabetinden dolayi az bir mr kaldigi kendisine doktorlar tarafindan hissettirilince,bana dnp:''Amaaan su lmede bir care bulamadilar..''demisti..
Komsumuz Celik agbey o gnlerde bizim btn ailenin resmini cekmek istemistide,hepimiz sokak kapisinin nndeki merdivenlerde poz vermistik..En arkada ne dogru hafifce egilmis annem,benle hem ilgili hem ilgisiz gibi durmus,yaninda cok sevdigim rahmetli kuzenim Ethem Yesil,onlarin nndeBykbaba Hursit Beyle Anneannemin arasinda Bykanne oturmus..
Byk annenin nnde ben oturuyorum ayagimda patenlerle, bir basamak altdada Zeynep abla..Bu resimin cekilisini cok iyi hatirliyorum cnk az ilerde bir akasya dali duruyordu,onuda alip geldim ve ayaklarimin dibine koydum ss diye ,o ani devamli yasatti gzmde..Gecen yillarda o minik resmi buldum byttm ve basucuma astim..Bir sihir var sanki o resimde,baktikca o ani yasiyorum ve o resmin icine giriyorum sanki..Ben ve Zeynep abladan baska kalan yok hepsi gcp gitti..Bizde cok saglikli sayilmayiz ya..

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 25.01.2008, 20:50:36
leti #6

Grup Simge

Ilkokul 1 ve 2 ci sinifta neler oldu diye geriye baktimmi?annemi gryorum Genlik Tiyatrosu ile Ankaraya gelmisler 3 oyunlari var:Dover Yolu,Arzu Tramvayi ve Yarin baska Olacaktir.
Annemin ilk amatr oyunlari,Anneannemin ankiri akrabalari ''Amaniiin yoksa Tiyatrocumu olacak,vah vah''demeye baslamislar.Annemler bir oyunu seyrederken yanimda oturanlara BU BENIM ANNEM diyor ve gururlaniyorum.inansinlar diyede 2 perde arasinda,seyircilerin gz nnde gururla sahnenin merdivenlerinden agir agir cikip ikip perdeyi araliyor ve ieri giriyorum:Girer girmez annemden siki bir imcikle azar isitiyor ve geri dnyorum..
Utandigim bir olay ilkokul 1e Bahelievler ilkokulunda yeni basladigim gnlerde oldu..Tenesfste tuvalete gittik,kakam gelmis ama pantalonumun apraz ve arkamda dgmelenmis askilarini aamiyorum.Sinif arkadaslarimdan rica ediyorum ,onlarda deniyorlar,o sirada zil aliyor ,benim tutacak gcm kalmamis,ocuklar sinifa kostuklarinda koyuveriyorum.yani donuma dolduruyorum.aglayarak baheye ikip evin yolunu tutuyorum..Disarsi kardan bembeyaz..Bahenin kenarinda bekleyen seyyar saticilar,msteri geldi sanip mitleniyor,laf atiyorlar..ama kisa zamanda durumumu farkedip glmeye basliyorlar.Bende byk ihtimalle karda izler birakarak eve variyorum utan iinde.Anne annem fazla bytmyor meseley beni yikayip tekrar okula yolluyor.Okula vardigimda herkes derste tabii ,sinifa girip yerime otururkrn gretmen soruyor:Hayrola Levent nerdeydin?Bende cevap yok ,hoca tekrarlayinca sira arkadasimin kulagima fisildadigini utanc icinde seslendiriyorum..COK SIKISMISTIM EVE GITTIM..O gnden sonra bana birsey oluyor ve 27 yasinda ilk evliligimi yapana dek,1 hafta-10 gnde bir tuvalete ikabiliyorum..Ilk esim Fransiz kizi Daniella FRUEH bu durumun normal olmadigini farkedip ,bir sre benimle ugrasip problemimi zyor..
Renkli Sinema o yillarda insaa halinde(garip ama gercek Almanyada okudugum yillarda ryamda Renkli Sinemanin yandigini grmstm,megerse hakikaten yanmis..byle daha cook gariplikler olmustur hayatimda.)Sinema nin bitisiginde birkac dkkani,necdet beyin eczanesi,birde dondurmacimiz var:25 kurustu bir dondurma,bir seferinde arkadasim alirken bende para olmadigi icin alamamistimda,sonra dersin diye vermisti..deyemedim ve haftalarca yolumu degistirdim,nnden gecmemek icin..3 adet bakkal vardi..En byg BALKANER lerin bakkal dkkani idi,tam sinemaya bitisik olan 2ci byklkteki bakkalda ise tezgah altinda hakiki Amerikan Sigarasi satilirdi..12 yasina gelince gizli gizli icmeye basladigimizda paramiz olursa ordan alirdik,olmazsa anneannemin Gelincik yada ucu kirmizi Bahar sigarasindan yrtrdk..Ilk film ALONE RANGER idi yeni yapilan sinemamizda ve 13 m 15 mi bilmiyorum kac kere gitmistim..Salon 120 kurus Balkon 125 kurustu..
Gene 1 ve 2 yi okudugum Bahcelievler ilkouluna a yada bakkala giderken getigim yol kenarindaki bir bahede kurt kpegi var 2 adet.Nezaman gesem havliyorlar bende korkuyorum.Birgn adamin birinin kpeklere tas attigini ve kpeklerinden korkup sindigini grdm..O aklimda kalmis..birgn ben yalniz ordan geerken gene tel ite yaklasip,agizlarini koca koca aip havlamasinlarmi?grendigimi yapmaya kalktim.Tas alip atiyormus gibi yaptim.bU Onlari deliye evirdi,ikiside tellerin stnden atlayip beni isirmaya basladilar.yere dsmstm,hem agliyor hem bagiriyordumki bir adam kosarak yardima geldi ve kpekleri kairdi..stmde kuzu krknden bir paltocuk oldugundan beni ayi zannettiler sanmistim..Sonraki yillarda biri kpek br kedi 2 kere daha isiriliyorum..Aslinda bunlarda kabahat benim,Amerikali komsunun Tren tipi kpegini korkutma amacli tekme vurur gibi yapiyorum ama kpek korkmuyor ve beni siriyor,digerindede anne annemim 17 kedisinden biri hasta,severken elimi agzina sokuyorum ve oda issiriyor..Gene bir tomar Kuduz ignesi yiyorum tabii..ama bu sefer sayi 18 adet igneye dsms;tip ta ilerliyor..

Yazlari 1 ay Istanbulda annemin yanidayim..Yilin en nemli ayi o ay benim icin..Icim icime sigmaz olurdu..yle bir yaz gn Taksimdeki Atatrk heykeli nin nnde cektirmistik.

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 01.02.2008, 00:42:04
leti #7

Grup Simge

KURT KPEKLERININ, beni isirdigi gece evde Bykbabam (anneannemin Giritli ikinci esi Hursit Bey)tutturdu'' Kuduz asisi olman lazim yoksa kudurursun''Evde saklandim st kata ikan merdiven altina..Benim orda oldugumu bilmemezlikten gelip gya Karakola telefon ediyormus gibi yapiyor Hursit Bey ve evde kpek tarafindan isirilmis bir ocuk oldugunu ,ancak saklandigi iin bulunamadigini,polislerin gelip gtrebileceklerini sylyor..Iyice yregime iniyor,merdivenin altina saklandika saklaniyorum..(yillarca kabuslarimda oda merdiven altina saklanisimi grr oldum)
2 gn iersinde Istanbuldan annem geliyor ve beni Ankara Sihhiyede REFIK SAYDAM Hifzisihha hastahanesine gtryor..Igneyi grnce gzlerime inanamiyorum,ignenin boyu,kadinlarin rg sisi kadar var..Korkudan lyorum.Annem teselli ediyor:Oglum battigi yer minicik ,uzun olmus kisa olmus acisini arttirmazki,bi an canin yanicak ve igne girecek.(Birogunuz bilmez,o yillarda kuduz ignesi hakikaten sis gibi uzundu ve karin bosluguna solulup oraya ila akitilirdi ve bu gn asiri 20 adet yapilirdi hatta hafizam yaniltmiyorsa bu ilk isirilmamda 40 adet yapilacakken 20 de kestilerdi),Ilk igneyi zar zsor yaptirdim ama hakikaten canim ok yanmadi,belkide annem yanimda diye..Neyse kpekler kuduz ikmadida igne sayisi 18 de bitti..
Birinci sinifi bitirdigimde babam telefonda ne istedigimi sordu.BISIKLET dedim tabiki..Ve birka hafta sonra paketle bir bisiklet geldi.il il mavi HOLMOS marka 2 tekerlekli bir bisiklet..Unutamadigim bir andi..Hayatimda okadar ok sevindigim baska bir an oldumu bilmem..Ancak sonradan grendigim kadari ile babam bisikletin parasini nafakadan kesmis..grendigimde ok zlmstm..O yaz yan imizdaki eve Tuncaylar tasindi..Mahallenin ogu CHP li idi ama Tuncayin babasi Demokrat Partisi Tokat milletvekili idi..Benim yasimda idi..Onuda Bahelievler ilkokuluna yazdirdilar ve ayni sirayi paylastik..
Bizim sokak Baheli evlerin 48 nolu sokagi idi..10 adetbir sirada 9 adet karsi sirada dizilmis 19 adet ev vardi..Nerdeyse her evdede bir ocuk..Evler 2 katli ve kocaman (1er dnme yakin)baheli idiler..Bizim n bahede am agalari ve gller,arka bahede bi dolu meyva agaci ve kmes vardi..Aslinda btn evlerin durumuda bunun gibiydi..Anneannem ok kedi severdi ve evimizde 17 kedimiz vardi..Hatta Afrikada konsolosluk yapmis bir ift oradan beraberlerinde Kulaklarinin ucu atalli vahsi orman kedisi getirmiserde,bebekleri olnca kedi bebegin basucundan ayrilmamaya baslayica korkmuslar ve kediyi verecek seven birini aramislar,derken anne annemi bulup ona hediye etmiserdi..Anneannem o vahsi asilli kedinin adini sanki ev kedisi mis gibi BONCUK koydu..Kedi evdeki diger kedilerin iki mislisi gibi idi..ok basina buyruktu ve istedigi saatte eve gelir istedigi saatte giderdi..Evde sigara kokusu varsa girmezdi..Girdigindede kucaga gelmez kalin sesi ile MAVV der yemegini isterdi..Boncugu gayet iyi hatirliyorum bizim tekirler gibi izgili ama bol veparlak tyl idi...okda alingandi .Zaten gidisinin sebebi de o oldu..Birgn anne annem misafirleri ile sohbet edip kahve ierken ieri Boncuk girip MAVV diyor,Ne istedigi belli ama anneannem aldirmiyor ,Boncuk tekrar MAVV diyince..''Eeee Boncuk sende ok oldun'' diye bagiriyor..Boncuk geldigi kapidan ikip gidiyor ve birdahada gelmiyor..
Bizim evin ikinci katinda bir kiracimiz var Herr Klein..Hitlerden kaip gelmis bir Yahudi Mzik profesr.st katda bir odada kaliyor..Zaman zaman evde yokken ,anahtarinin yerini biliyordum ve girip odasini inceliyordum,birde pertavsizini yrtmstm..Herr Klein bir niversitede mzik dersleri veriyor.Bazen bize aksam yemegine gelirdi ,meyva yemesini unutamam ;hic cp birakmazdi...Dazlak ince kuru genis kulakli bir adamdi..Biraz killiklarida vardi,mesela o st katda iken yanlislikla alt katda bir odanin kapisini hizli kapatmiyalim,hemen yukarda homurtular duyardik ve oda kapisini GMM diye kapardi..Genede severdik..Sonra bir hanim getirdi Almanyadan ve tek oda dar gelecegi iin bizden ayrildi..Sonra bizi esi ile ziyarete geldi ,anneannemede yaprak seklinde gms bir sigara tablasi hediye getirdi..(anneannem vefat ettikten ve cenazesini topraga verip eve geldigimizde hala salonunun en nemli yerinde duran bu sigara tablasina cok kizmistim,Anneannem crrken bu gms parcasinin degeri ne idi ki?Kirip parcalamak istemis,yapamayinca firlatip atmistim 1979 Aralik)
Bizim sokakdaki 2 arabadan birinin sahibi idi.Ufacik tefecikdi arabasi..Kapinin nne park ederdi..Bizde stne ikar ziplardik..Sokak hafifce yokustu birgn araba yokus assagi yrmeye baslamasinmi?Kendimizi zor attik yere meger frenlerini bosaltmisiz.Araba gitti gitti 1 noda oturan mit lerin bahesine itleri yarp dalmadm?.Bize kizacak diye ok korktuk ama kizmadi hatda ''ya altinda kalsaydiniz ocuklar''bile dedi sanirim..
Ikinci arabada 50 model bir Chevrolet di ve yolun alt tarafinda 6 numarada oturan Osman Kiper in babasina aitti..
Osmanin babasi sabah arabasi ile gider aksamzeri arabasi ile gelirdi..Onun disinda baska arabada yoktu ve btn sokak bizimdi aksama kadar nk hi araba gemezdi ...Bu Can larin mahallemize (7noya)tasinmasi ile degisti..Herr Klein in arabasi kendisi ile gitmis Can larin 46 yada48 model Citroen(markayi atiyorum ama filmlerdeki bilfiginiz kara Gangster arabasi)gelince gene 2 araba olmustu mahallede..(Can larin gelisi olayli oldu onu daha sonra anlaticagim..)ama ok eski bir araba idi ve devamli bozuluyordu..
ocuklarin Reisi hepimizden byk olan Hseyin idi, Sidika,Tuna,Kadriye ve en kk Arif le 5 kardestiler.Babalari Demokrat Partisi Adana milletvekili idi..2 nolu evde Kirada oturuyorlardi..Arka baheleri en ok oyun oynadigimiz alanlardan biri idi..Otoritesini zerimizde tatli-sert uyguluyordu..Ben despotizmi hi sevmedigim iin reisliginide dogru bulmuyordum ama G hepimizi susturuyordu..
Osman ise en zayifimizdi..Herkes beni dver,benim gcmde Osmana yeterdi ama kavgayi genede birakmaz son gcne kadar mcadele ederdi.Birgn Mantar patlatiyorduk beraberce,bir cukur acmis icine oturtmustukki iyi ses yapsn..Ateslerken patladi yz gz toprak ve barut olmustu aglayarak eve kostu.Birsey olmadi ama annesi benimle arkadaslik etmesini yasaklamis..Annem geldiginde (ki onun arkadasi idi)''Oglumun gzn cikartacakti nerdeyse''diye sikayet etmis.ok tatli bir ocuktu umarim affetmistir beni..
sokagin basindaki evde ok sevdigim bir kiz arkasim oturuyordu..Burda yazmam dogru olurmu bilmiyorum annesi vaktiyle hizmetilik yapmis bunu anneannemden grenmistim ve beni sokakda oynarken kizdirdigi bir gn yzne syledim bunu..Yz bir garip sekiller aldi ve aglayarak evine gitti..Aksamzeri annesi geldi eve ve anne anneme ''Yaptiginizi begendinizmi?Her insanin gemisinde istemedigi seyler olmus olabilir,kizim simdi evde agliyor..dedi ve gitti..Annem o gnlerde Ankaradaydi ve aksam geldiginde olanlari duyunca elimden tuttugu gibi beni onlara gtrd..Ben annesinden zr dilerken kizda annesinin arkasina saklanmis hayretle beni izliyordu..Yillar sonra Marmariste rastladim ve zor tanidim Koca Kadin olmus,krkler iindeydi..Annesi ile beraber oturuyormus,evlenmemis..ocuklar acimasiz mi oluyorlar nedir?Ben bu kizi ciddende severdim o yasta nasil yaptim bu essekligi bilmem..
Bir stndeki ev de muhacir bir aile oturuyordu kendi hallerindeydiler..
2 nodaki Reis Hseyin in bir stndeki 4 nolu evde Almanyadan gelme 2 sert kardes vardi,bize bulasmazlardi,kisa zaman sonrada gittiler.Yerine bir Amerikali aile ve onun ele avuca sigmaz cocuklari Maykil geldi,annem bir gn cok sirin bulmus seveyim demis,annemi elinden isirip,bacaklarinada tekme atmis...Benide birgn kizdirdi kacarken Pasalarin caminin nnde durmus bana tas atti,bende ona atarken egilmezmi,tas Pasalarin camindan iceri girdi neyseki evde kimse yoktu saklandim,intikam almak icin Tuncaylarin (geleli 1 yil olmustu,tatil icin Tokada gitmislerdi)kurumus arka bahcelerindeki otlari atase verdim..Neyseki ona bakan c bahceden biri anneannem digeri komsular ,yangin bymeden hortumlarla sndrdler..Kim yapti derlerken,''Bilmem,Maykil buralarda dolasiyordu,elindede kibrit vardi dedim..Hayatimda syledigim birkac yalandan biriydi..Kimse evlerine gidip sikayetci olmadi,Amerikalilarin bir tr dokunulmazligi vardi..)Maykillarin arka bahcelerinde gene Tokadli bir aile oturuyordu mstemilatda..Babalari lms,2 byk delikanli ve birde sivil polislikten emekli anneleri 14 noda oturan Tuncaylarin hemsehrileri..Delikanlilar annemin Tiyatrocu oldugunu grendiklerinde beni kizdirip assagilama ya basladilar''Eeee Annen sahnde psrm?''''Rol icabi olursa evet'' bunlada kalmaz baska baska deyince bunu anneme aktadim .,oda gidip onlara bagirip cagirmis,benide o eve gitmemi yasaklamisti...6noda Osmanlar oturuyordu,tek demirbas arabanin sahipleri idi...8 noda Muratla ablasi Mutlu vardi..Anneleri ok disiplinli bir gretmendi..ocuklara soluk aldirmazdi..Muratin ikipda sokakda bizlerle oynadigi sayilidir.Hep evde ders alisirdi.Bir seferinde bir bayram gn biz harcliklarimizi maytap,mantar ,catapat gibi patlayicilara yatirmisiz.Mantar tabancalarimizla mantarlari patlatirken baktik Murat geldi,elinde 3 adet mantar ama cok farkli bizimkilerden,''Bu ne bicim mantar oglum'' ''Babam verdi.Onun cocuklugundan kalmis.Bu bayram 3 tane patlatmama ,izin var.''Degisik bir cocuktu.Ablasi gzel bir kizdi ne yazikki 20 li yaslarda bir trafik kazasinda lms,Muratda bunca alismanin sonunda memur olmus..
10 numarada bizim fasulyadan tabir ettigimiz,pek kaale bile almadigimiz 2 kk kardes tuttururdu ,Hsn idi agbeyisinin adi,simdi 50 sini gemis olmali..Ama ev baba anneleri Nadire hanimindi..Nadire hanim anne annemin komsusu idi vede iyi gecinirlerdi..Ancak birgn Anneannemin tavuklari onun bahcesine girmisler,kadin bagirip cagirmaya baslamis ,bizim Zeynep ablada bunu gelip anneannemede ''Cabuk gelip tavuklarini alsin ''diye aktarinca ,anneannemde o anda ev isi ile mesgul ve agzindan su cmleler dklyor''Gelirsem gsteririm ben ona.''Zeynep te git bunu Nadire hanima syle..Hadiii yillarca dargin kaldilar..
12 noda biz otururduk..n bahcede 5 byk cam agaci arka bahcede 2 kmes,17 kedi ve bir dolu meyva agaci,ndede arkadada bahcede cesmeler vardi..Evde Anneannem,2ci Esi Giritli Hursit Bey,onun kizi benim korkum Aynur Teyze,anneannemin bunamaya basladigi icin arada mstehcen ce konusan Byk annem ,evlatligimiz Zeynep ve ben bide st katdaki tek odada kalan kiracimiz Herr.Klein..Bizim arka bahce en cok kullandigimiz oyun alanlari arasinda idi.Bir yaz gn sicakliktan bunalmisken:Bahcede bir havu yapip suyla dolduralimda icine girip yzelim fikri geldi aklima,Tuncay da bahcelerindeki Cimento torbasini getirme sz verdi..Kazma krek koca vede uzunca bir cukur actik,kmese paralel..Tuncay cimentoyu getirdi ama TAS gibi olmus yagmurun altinda,tabi biz onu bilmiyoruz,herhalde bu ezilecek diye nce tasla ezip gttk...Sonra kum karistiriliyor diye biliyoruz..Kum yok! Neden toprak olmasin?toprakla ,taslasmis ama gttgmz cimentoyu suyla bulamac haline getirip,havuzun ic duvarlarina elimizle siviyoruz..Sonra hortumla havuz dolduruluyor..veee mayosunu giymis nekadar erkek cocugu varsa kosup kosup havuza atliyor,her atlayista uyduruk cimento duvarlar ckyor ve havuzdan cikan sanki bir CAMURDAN ADAM..neyseki hortum var suda var..
Bir baska animda evin bodrumu ile ilgili,annemin rahmetli isadami babasi EMIN SAIT ERSAN ldgnde cokca dnyalik birakmasi beklenirken,nasil oldu ise bir yigin borclu ile karsilasiliyor..Aile o dnemin meshur bestekari vede avukati FARUK KAYACIKLI yi tutuyor..Iyikide yle yapmis,Faruk bey,borclularin nemli bir kisminin hilekar oldugunu isbat ediyor..Emin bey dost bildigi cok kisiye altinda imzasi olan bos kagitlar teslim etmis,is takibinde kullanilmak zere,ama ldgnde st borc kagidi gibi dzenlenip mahkemeye ibraz edilmisler..Iste bunlarin sahte olduklarini ,PULLARIN IMZADAN SONRA YAPISTIRILDIGINI ispat edrek gsteriyor hakime..Ayrica bir yigin alacakli oldugu yerde bunu inkar ediyor..Mahkeme evraklari sonradan incelemek icin YEDI EMMIN olarak anneannemi tayin edip,onun evinin bodrumunda bir blm mhrleyip evraklari sakliyor..Bense kapinin ancak bir kedinin gecebilecegi araliktaki st blmnden iceri szlyorum,ve kimse grmeden elime gecirdigim dosyalari yere bosaltip, dosya-kaplarini oyunda kullanilmak zere alp disari cikartiyorum..Bu kaplar ithal mali ve oyunlarda cok ise yariyordu..
14noda Tuncaylar Tuncayin Babasi D:P: Tokad Milletvekili idi..Ben 1.ci sinifi bitirdigim yaz geldiler,evi satin aldilar sanirim.ama eve hic bakmadilar..Tuncayin kck kardesi btn duvarlara yaptigi resimlerle sanatciligini gsteriyordu..3c sinifta beraber TED e yazildik ama ben yatili o gndzl idi..Bir dnem kagit sikintisi vardi ama TBMM antetli kagitlar Tuncayin elinden eksik olmazdi..60 ihtilalinde babasi evden cikamadi bir sre..1 yil gecti gecmedi daha yassiada durusmalari srerken ,gene eski DP li mstakbel AP liler evlerini doldurmaya basladi..Tuncaya sordum:''Oglum bu ne is,neler konusuyorlar?'' Tuncayda-''Bidaha ihtilal olmasin diye nlemleri hesapliyorlar.''Ilk dsndklerinden biri Tuncayi askeri okula verme karari olduysada bunu uygulamadilar ama..
16 noda anneannemin ahbabi Sabahat hanimlar ve ilerki yillarda torunlari Mehmet..
18 noda Amerikalilar
20 no son evdi bizim siranin, Deutschland Deutschland ber alles diye marslar syleyen,bizlere tepeden bakan,kseleden yapilmis kisa sort giyen 2 Alman kardes vardi.Ne biz onlari sevdik nede onlar bizi..</DIV>Daha sonra Saman Pazarindan bir aile geldi..Tasra adetleri ile..Bahcelerinde Kovanla ari beslerlerdi..hatda bir seferinde bisikletle evlerinin nnden geerken arilar bana saldirmazmi..Bisikleti yere atip aglaya,bagira eve kostum..Kafami ka yerinden sislemisler yumrular olusmustu..Evde merhem srp yatirdilar birka gn..

Gelelim KARSI SIRA ya
1noda cok sevdigim kizarkadasim mit yasardi annesi ile..Babasi devaml ava gittiginden grmezdik,mit 9 numaradaki Aysenin yakin arkadasi idi..Istop ve Mendilin Dse oyunlarinda yada artistlik yarismalarinda cok iyi idi.
3 noda mer diye bir cocuk yasardi,kendi halinde idi okulda gcm ona yettigindenmi nedir korkutmusum,oda babasina sylemis babasi okulda kulagimi cekti,bende evde bunu abartarak ve Tuncayinda doldurusa getirmesi ile BIRDE TOKAT ATTI ilavesi ile anneme anlattim..Oda bir kizginlikla merin babasina gitmezmi?Dnsnde zilgiti yedim tabii..Daha sonra onlarin yerine Yugoslav Gcmeni bir aile geldiKck bir kizlari Cigdem bide cok byk bir ogullari vardi,yani zetle ikiside bizim akran gurubumuz disinda idi.
5 noda nce Osman Kiperlerin bir akrabasi yasiyor onlarinda yasitimiz bir ogullari vardi GENC OSMAN cok kalmadilar.yerlerine CKMP (Cumhuriyetci Kyl Millet Partisi)ve baskanlari Osman Blkbasi vardi..Blkbasi cok renkli bir insandi,secim zamanlari halk onun konusmasini dinlemek icin alanlara dolar ama kimse oy vermezdi..O partiyi arada bir Ismet Pasa ziyarete gelirdi..Mahallenin byk cogunlugu CHP li oldugundan gzmzde bir kahramandi..Cok kere gidip elini pmek istedim ama yapamadim,utandim iste..CKMP nin bir stnde C7 nodaan Pulaklar gelmeden nce Amerikali bir avus ve onun Maykil dedilen oglu vardi..Daha sonra Can Pulaklar ve meshur gangstervari arabalari ileki bizdeki lakablari ile eMOTORBOZUKLAR geldiler..Cnk siklikla bozulurdu arabalari..
9 noda Basgretmen Melahat hanimki karsi komsumuzdu ve anneannemim kadim bir dostu idi,birbirlerinin falina bakar,sirlarini bilirlerdi.Aksamlari radyoda beraberce ''ZEKI MUREN SIZLERLE'' saatini dinlerlerdi,bazen bende onlarla oturur Zeki Mrenin ''MERHABAAAAA CANIMDAN COK SEVDIGIM AZIIIIZ DINLEYICILERIMMM diye baslayan ama benim pekde sevmedigim programi dinlerdim..En sevdigim seylerden biri Melahat gretmenin evinin kapisinin altina mantar yerlestirip, fitili atesleyip,zili calip saklanmam ve kapi acildiginda gmbrt ile patlayan mantardan rken Melahat Teyzeyi seyretmekti..Onun bizim akranimiz olan kizi Ayse vardiAysenin elik ve Isil isimli byk bir abla ve abisi vardi,evlenip gittiler,ama su nemli notu ilava etmeliyim:Celik agbeyin benim zerimde cok nemli etkisi olmustur,Bu etki benim Dnyaya bakis acimi genisletmis,kendime basitde olsa ilk felsefi sorulari sormama sebep olmustur.Celik agbey iyi birde amatr fotografci idi,yukarda anlattigim gibi aile fotografimizi cekmisti.Ilk fotograf merakimi ondan almis olmam mmkn..Birgn cok dsnceli grdm,arkadasi dgnde resimlerini onun cekmesini istemis,oda yanlislikla o yillarin bir bulusu olan NYLON u grmeyen objektifini takmis,Gelin in kiyafeti ise Nylondanmis..''Negativler yandi!diyecegim,care yok''diyordu..Hakiki AV OKlari vardi,onun eskimis uclarini alir ok yapardim ve oklarini inceler kendi oklarimi benzetmeye calisirdim..Sanirim iyide avci idi,mahllenin kedilerine dsman DUMAN renkli bir bas belasi kediden kurtarmist hepimizi..Dinamit gibi fisekler patlatirdi..Bazen sohbet ederken yerden bir tutam toprak alir havaya kaldirir sonra parmaklari arasinda ufalarken''Bak su kck zaman diliminde,bu toprak parcasinda belki Dnyalar kuruldu ve yikildi''derdi...Yada Amerikanin uydusu araciligi ile,bir ayakkabi boyacisinin sandigindaki boyalari,yada arabanin plakasini okuyabildigini anlatirdiki kendimizi gzetleniyoruz endisesine kapilirdik,cnk bizde daha acaba yabanci ucak girdimi diye gkyzne geceleri koca koca projektrler tutulup,taranirdi gk yz.Birde teleskopu vardi galiba..Gkyzn incelerdik..Cok kckken beni cagirirmis sevmek icin,bense''Olmaz Nisa kizar''der kacarmisim..(Yillar sonra Fulmar Ajansta kisa bir sre beraber calistikda benim ihtilalci senaryolarim yznden ellerinden msterileri lker Biskvilerini kacirdilar galiba..)..Melahat hanim in essi Ilyas bey Istanbulda otururdu,ok nadiren geldigi olurdu..</DIV>Melahat gretmenin kizi ayse benden 2 yas kadar bykd,okul devlerinden Ingilizcede icinden cikamadigim sorulari ona yaptiriridim.Oda sylene sylene yapardi..
11 noda Selahattin Selisik Pasa otururdu..Demokrat Partiden yakindigimizda o gven verirdi bize..Tek anlamadigim evde esine yardimci bir hizmet eri olurdu..iplak ayaklarinda takunyalar,bahede sebze yikardi galiba..Selahattin Pasa yi severdim.Zaten o yillarda askerle halk cok icice yasardi...Babacan bir Pasa idi.Mahllenin elektirik lambasinin ampl patlatilmissa benim kulagima yapisir(ama acitmaz)oglum genemi?bak hirsizlar gelir sonra...derdi.En yakin arkadaslarimdan biri onun torunu Selisik di.Ona Isik derdim,aileside yle derdi.Isikla 3 yaslarinda 3 tekerlekli bisikletlerimizle yaris yaptigimizi hatirliyorum sonra kayboldu.Babasi atese Militer olarak Ispanyaya tayin olmus,geri geldiklerinde bir yaz gn idi benim 2 ci sinifi bitirdigim yaz..Biz arkadaslarla topmu ne oynuyorduk..Araba durmus esyalari bosaltiyorlardi..Isikda orda..Seslendim..nce tanimadi sonra sarildik ve pstk..Cok sevdigim bu cocuk byd tabiiBundan 5-10 yil ncesine kadar kontagimiz var idi....Annesi pasanin 3 kizindan en byg idi.Ortanca kizi ise o yillarin Tango sarkicisi Yasar GVENIR ile evli idi ve cok sevdigim Murat diye bir ogullari vardi.Murat simdi Prof olmus...En kck teyzesi Ayla Selisik di sonra bir eli takma olan(cocukken nedense cok dikkatimi cekmis) bir avukatla evlendigini hatirliyorum.Meshur 555K (5ci ayin 5inde saat 5 de Kizilayda)yrysnde Kizilayda onu grdm..! 1960 ihtilalinden nceki son nemli Genclik yrys idi.n saflardaydi galiba yaninda nisanlisida vardi..Onu grnce bende takildim o yrysn pesine o cocuk yaslarimda..Hep beraber bagiriyorduk:OLURMU BYLE OLURMU KARDES KARDESI VURURMU?KAHROLASI DIKTATRLER BU DNYA SIZE KALIRMI?Cok gururlanmistim.O ilk yrysm oldu.(.Ikinci yrysm ise 1968 yazinda Istanbulda 6.Filoya karsi oldu ve O gn kendimi sosyalist olarak hisettim ve bu hala da srer..)Ayla abla benim korkulu ryam Aynur ablamin arkadasi idi ve aralarinda sifreli bir isliklari vardi..Gece birbirlerini bu islikla cagirirlardi,bende bu isligi ezberledim ve bazen Ayla nin kapisinda calip saklaniyor,onun cikip etrafa bakmasini seyrediyordumkiii bir gn enselendim..Ayla abla halen Kemalist Laik ve Tam bagimsizlik mcadelesini srdrmekte..
Selisik in dedesinin arka bahcesinde mini bir havuz vardiorda havuza basimizi sokar nefesimizi tutardik bu konuda bayagi mesafe almistik Isik 3 dk.civarinda nefes tutusu ile 1.ci idi. Isik bende 2 yas bykt ve erkek cocugunun grenmesi gereken ama evde gretilmeyen ne varsa bana gretirdi.(bazende bana mecmua satardi). Israel Evlerindeki dairelerinin nnden babasinin arabasini yrtrd geceleri ve ona binerdik,biseferinde (gece saat 03.)bana gretirken kullanmayi araba yi kaldirima cikartmazmiyim..Son anda mdahale edip kurtardi..Ancak bazi bazi yle terslikleride vardiki insani essekten dsms karpuza benzetirdi..Byk bir otomotivci oldu..Simdi Ingilterde Renault nun basinda galiba..
Pasalarin stnde 13 noda gene bir Amerikali avus otururdu..Kizi Kathy e3.c sinifa giderken asik olmus ve pmstm..yanakdan tabi..
Ne garip degilmi amerikalilarin avuslari bizim pasalarla milletvekilleri ile ayni sokakda oturuyorlardi..
15 noda Prof.Hseyin Cahit bey otururdu..ocuklar o eve Tarassut Kulesi adinitakmislardi..Profesrn esi btn gn kim geliyor kim geiyor onlari izlerdi..2 de evlilik aginda kizlari oldugunu hatirliyorum.Ilk defa onlarin evine hirsiz girdi..Yazdi ve Istanbuldaydilar.Gelince Evin btn camlarina demirden pancur yaptirdilar.ok irkinlestirmislerdi evi bizce..O gne kadar yle sey grmemistikki..Hi birimizin evinin camimnda demir parmaklik bile yoktu..Hatda arka baheye ailan kapilarimizda kilit dahi yoktuki..Cahit bey 1957 yilinda vefat etti,evde dua okunuyordu,biz cocuklar acik kadan girip oturacak bir yer aradik ve ikinci kata cikan(dublex de evler)ic tahta merdivene ilistik,bizede Mevlt Sekeri verdiler..Son yillarda Cahit beyin adi vardi ama kendisi nedense hic grnmyordu,megerse siyasi suclu olarak icerdeymis..
17 noda karsi siranin son evi idi..Ordada akranimiz Cneyt Baki ve minik kardesi Mustafakemal yasardi..Cneyt lerin evlerinin n meydan vede asfaltti.Cneytlerin bahcesinin sokagin en bakimli bahcesi oldugunu hatirliyorum,bu yzdende bu bahcede oyun yasakdi bize .Cneyt sik sik glleri sulardi.(en bakimsiz ev ve bahcelerde -Mebus-milletvekillerininidi)Cneytde bariscil bir cocuktu,kavga ile arasi pek yoktu..Simdi Bankaci olmus...ogunlukla orda futbol oynardik..Cneyt de iyi top oynardi..Ma baslamadan nce herkes o yillarin meshur futbolcularindan biri olurdu..Ben hep Lefter olmak isterdim ama Nefes darligim(kosamazdim)yznden kalede yada karsi kalenin nnde Belesi denilen mevkide dururdum..(Devam edicek)

(Resim:Bahceli evler 48ci sokak 12 numaradaki cocuklugumun gectigi evimiz
..Arkada annem yani Nisa Annem,biraz misafir gibi duruyor..ylede sayilir..Senede 1 yada 2 kere ziyaretime gelir..Yaninda Karinca Ezmez denilebilir bir Iyilik Melegi insan Kuzenim rahmetli Ethem Yesil.Orta Sirada Anne annem onun annesi birazcik bunamis halde Adeviye hanim yada Byk anne ,br yanda Anneannemin ikinci esi Giritli Hursit Bey..Anneannemin nnde ben,ayagimda patenler ve az ilerden ss diye alip geldigim Akasya Dali,yan nmde zerimde cok emegi olan Zeynep Ablam..)

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 07.02.2008, 20:59:22
leti #8

Grup Simge

ANNEMIN HATIRA DEFTERINE DEVAM -48 ci sokakda kalm anlarma biraz ara vereyim ve annemin vermi olduu HATIRA DEFTERInden sayfalara devam edeyim olurmu?
Bir sonraki sayfada hi bir not yok ama benim kuru boya ile renklendirdiim bir boyama kitab sayfas var.
Ondan sonraki sayfada okul defterimden koparlma bir sayfa var.yle yazyor: devi,Resim:Sonbahar Resmi ve o okul defterinden koparlm sayfann arkasna kargack burgack unlar yazmm: NISA ANNEMI OK SEVIYORUM.OK OK SEVIYORUM ve zerindede hala anlalabilen gzyalarmn dt yerlerde rengi deimi kat.(Anlalan 3 c snfa balamm.TED de yatlym artk ve ok yalnzm)

Ondan sonraki sayfada anneme yazdm bir mektup var,belliki son ksm anneannem dikte ettirmi.:

Nisa Anne nezaman geleceksin?Yldandan sonram geleceksin?nasls n ban iyiyim.Byk anne iyi,Hadiye anne iyi.Ne zaman geleceksen mektup yaz olurmu?Bana mecma gnder.Telfonda mecma gndericem dedin ama gndermiyorsun.Gnder olurmu,gndermesen hi konumam,korku olsun.Hipimiz iyiyiz.Zeynep evin ilerini tutuyor.Hepimiz ellerinden,gzlerinden periz.
(altndada resimli 3 karelik bir roman izmiim ama zemedim,anlalmyor.)

Sonraki sayfa 4 yada 5 ci snfa ait olmal,yazm biraz dzelmi:,Gene okul defterimden koparlma bir sayfa var ,yle yazmm:
Anne,paso alacam.Bu kad Tuncay a veriyorum.Sana getirecek.Sende ona 50 kuru,2 tanede resim vereceksin.Bana getirmesini syleyeceksin.
yandaki sayfada Istanbul Taksimdeki Atatrk antnn nnde ekilmi,bamda denizci beresi ayamda ksa pantalon bir fotorafm yapk.

Sonraki sayfada tarih yok.yle yazm:
Bana en tatl gelen ve en ok gldren lafn,gzel bir kadndan bahsederken''ok gzel ama ben seni seviyorum.''demendi.

Sonraki sayfada gene bir mektubum yapk.Bu sefer annemin yakn arkada ve ev arkada vede benim bymemde ok emei gemi erkes asll Semine Celasun hanma yollanm,Cici anne onun annesi Bykbabada harp malulu gazisi olan babas..Semine teyzem ,annem Tiyatrocu olduktan sonra Haldun Dormen in sekreteri olur sonrada Izzet Gnayn ei..ve Izzet Gnayla ktklar bir piknikte beyin kanamas geirir ve dnte hastahanede vefat eder.40 yalarnda..

Semine teze naslsn.
Cici anem nasl,
birisi gelirken bana turu gnder.(zellikle ac biber turusunu o sevdirmitir bana.Ailemde bir ben sevdim acy.)
Bykbabam nasl.
napyor.bana erik gndersin.
abuk gel.
(altnda bir resim izmiim annem bana zorla reel yedirirken.)
(Bence bu yaz bir nceki yazmdan nceye yapm olmalyd.Gnahn almyaym ama byk midlerle balad bu hatra defterimede notlar son anda yaptrm gibime geliyor valideciim.)

Sonraki sayfamda unu yazm:

Unutamyacam hatralarndan biri bana yaptn evlenme teklifidir.Be yanda iken benimle evleneceini syledin.Onbe yanda Nurin isimli bir kzla evlenmek istedin.Bu tecrbelerden sonra umarmki artk evlilik hakknda daha makul daha ciddi fikirlerin vardr.(devam edicek)

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 09.02.2008, 23:33:37
leti #9

Grup Simge

Bugecede aklma gelen bir anm daha yazaym..Annem beni grmeye genellikle ylda 1 yada2 kere gelirdi benide yanna bir ylbanda 15 gn bide yazlar 1 ay alrd..Buyzden beraber geirdiimiz her gn ve gece benim iin ok nemliydi..Ankaradayz ve ilkokula gittiim dnem..O gece annemin yatana misafir gitmiim..Bana soruyor,Byynce ne olmak istersin?Kimbilir ne cevaplar veriyorum..hatrlamyorum.Bu sefer ben ona soruyorum.''Sen ne olmak istemitin?''
-''Ben 3 ey olmak istemitim.Gazeteci,Tiyatrocu ve babam gibi Casus!''Tabii bu lafna atladm-''Baban casusmuydu?''_''Aslnda nemli bir i adamyd ama yurt dnda Trk hkumeti iin altn biliyorum:Bkrete bir brosu vard ,birka mmesillik almt birtanesi Linguafon yani plakla dil renme..neyse casusluk konusuna geleyim..:
-''Romanya ,Nazi igali altnda..Babama baz mikrofilmler iletiliyor Trk hkumetine vermesi iin..Oda Trene binip yola kyor ne varki Romen Bulgar snrndaki kpr havaya uurulmu.Tren mecburi Tuna nehrinin Romen kysnda duruyor,Bulgar tarafndada yeni bir tren bekliyor.Yolcular bir ekilde kar kyya ulatrlrken,Bagajlarda vin vastas ile tanyor.ans bu ya,tam babam Emin Sait in eyalar tanrken vinin zinciri kopuyor ve valizler yere dp paralanyor,iindende mikrofilmler kyor..Alman askerleri hemen Emin beyi tutukluyor..Babam kala gz arasnda kk bir not yazyor minik bir kada,yle diyor:Ltfen tutuklandm u numaraya bildiriniz..ve Ankarada nemli bir telefon numaras..Sonra bir sigara yakmak iin agzna sigaray yerletirip,devaml ordan getii iin tand Romen gmrk memurundan kibrit istiyor.Sigarasn yakarken kibrit kutusunada o kk notu sktrp memura iade ediyor..Nazi askerleri babam alp zindana atyorlar.Babam n anlattna gre gnde 3 kere yemek getirmek iin 1 kerede tuvalete gtrmek iin toplam 4 kere askerler gelirmi zindanna..Babam merak iinde,memur Ankaray aradm diye zira gnler birbirini kovalyor ve bi haber kmyor..
Gelelim iin br yanna,Romen gmrk memuru(ou Romen gibi)Trk dostu,ve aryor Emin Sait beyin verdii numaray.Numara smet Paann zel kalem mdr E.Cemal Yeil beyin..ve durumu bildiriyor..Trk hkumeti hemen Almanlara bir nota veriyor.''u tarihte,Romen Bulgar snrnda Emin Sait Ersan isimli bir adammz yakalamsnz.Serbest braknz.''Almanya 1-2 gn bekletip-''Elimizde yle biri yoktur''diye cevap veriyor..Trkiye daha sert bir ikinci nota veriyor ve...
Emin beyin azndan dinliyelim imdi:Yakalanmamdan 7-8 gn sonra idi,ilk defa allmn dnda bir gurup askerin benim zindana rap rap sesleri ile geldiklerini duyunca:TAMAM M BTT ! BEN KURUNA DZECEKLER.diye dnyordum.Kapm at bir subay ve ''Herr Ersan, serbestsiniz!!'''dedi..Hayalmi Gerekmi tam bir ok iinde beni braktlar ..Ve birdaha dnmedim Romanyaya(1945 sonlarndada vefat etti zaten)
Annem Gazetecilii ve Tiyatroculuu denemiti..Casusluk konusunu tam bilmiyorum ama garip bireyde oldu dorusu,yllar sonra,sene 1976/77 k mevsimi..Annem birka kii ile birlikte nemli bir akam yemeine davetli.Beraberinde en yakn arkadalarndan biri(ei rejisr),ve her dnemin popler bir gazetecisi ve onun ei..Beni ve nianlm da card annem:daveti veren ok nemli bir uluslarars irketin Trkiye Genel Mdr,Boazda bir koruluk iinde muhteem bir villada yemek.Gitmeden kulama yle fsldad:Daveti verenin casus olmasndan pheleniyorum,sakn belli etme...ok gzel bir yemek ve bol iki,ben ikiyi biraz karnca dedemin casusluundan bahsetmezmiyim.Annem o an belli etmesede feci bozulmu.Bana:''Ben sana ne demitim..anlalan bir daha sana byle gizli eyleri sylememeli..''bi dahada sylemedi zaten.........

Resim:Annemin Babasi EMIN SAIT ERSAN(Mezarı Zincirlikuyu da st yekpare mermer kaplı)

Birde ARSEN LPEN hayraniydi.Arsen Lpen :Kibar Hirsiz olarak bilinir,aslinda Fransada yasamis oldugunu sylerdi..Bi nevi Robin Hood gibi zenginlerden yrtr,ihtiyaci olanida desteklerdi,kimseyi fiziki bir zarari dokunmaz hikayelerde..Encokda lmn begenirdi:50 yaslarina gelipde yavas yavas enerjisini kaybettigini grnce,kimseye muhtac olmamak icin intihar etmis..(Anneminde son gnlerinde kalbini durdurmak icin Seferoglundaki Havuza kendini SLAP SLAP diye attigini sylerler..)

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 14.02.2008, 16:39:06
leti #10

Grup Simge

ANNEMIN ILK OYUNLARI.Annemin son Amotr oyunu niversitelerin Amatr Tiyatro Gurubu Festivali yada Yarismasindayd..Sene sanirim 1955 Ankara Kzlayda bir salon..Annem BOS BESIK isimli yerli oyunda oynuyor,oyun arkadasi Metin Serezli ile henz arkadaslar..Oyunun konusu syle birseydi:Bir gcebe yrk gurubu,Zorlukla cocuk sahibi olan bir kadinin bebeini Kartal kap gtryor..Oda besige bebek yerine tasmi koyuyor ne ve diger bebegi olan komsusunu kiskaniyor falan,eee cok oldu ancak bu kadar hatirliyorum..Annemlerin gurubu GENCLIK TIYATROSU adi altinda yarisiyor,en korktuklari gurupta ISTANBUL EFENDISI ni oynuyor ve Bas Rol de Genco Erkal var birde galiba Gencay Grn..Anneannem Ankarda oturan btn Cankirili akrabalarini cagirmis ama cogu gelmemis hatta VAH VAH YOKSA KIZINIZ TIYATORACIMI OLUYOR?.BUNCA TREBIYE,EVROPADA TAHSIL..VAH VAH..demiler..Tabi bunu anneannem sonradan sylyor..O yllarda Tiyatrocu demek Anadolu kltrnde hala Konsormatris le bir grlmekte..Bende btn oyunlari seyrediyorum ve encok Gencoyu begeniyorum..Unutamadigim bir anida su Sahne-Kazasi:Oyun sirasnda zerinde eski Istanbul evleri cizilmis dekor,bagalantisindan kopup ,oyun icabi yerde yatmakda olan Genco nun zerine dsyor ,Genco ellerini kaldirip Dekorun dssn hafiflatiyor..Perde kapaniyor ,oyun a ara veriliyor ,birisi cikip zr diliyor sonra devam..
Korkulan oluyor Gencolarin oyunu 1.secilip Fransaya gidip AVIGNON da oynamaya hak kazanyor Annemlerin oyunu 2.ci olup Ingilterede oynanmaya hak kazanyor..(yada tersi),daha ncede Genlik Tiyatrosu ile annemlin gurubunun Almanya Erlangende oynadigini hatirliyorum .Hatda elime gecmis bir fotografta annem otobsn zerine cikmis dekorlari bagliyordu..Bak su ufak tefek findik kurduna...Seyahate Ankardan cikacaklar otobsle toplam 1000 lira paralari var..1000 lirayi hic grmemisim ,inceliyorum..Ve tabii annemden bir hediye istiyorum :PATEN tekerlekleri lastikten olucak,icinde celik bilyeleri (rulmanli) olucakki hizli gitsin..Dnste gele gele siradan bakalit tekerlekli bir paten cikinca karsima,burun kivirip:''Bunumu getirdin yani!''deyince,yanagimda SRAKKK diye yle bir tokad patladiki,gzlerimde yildizlar grnd..Ilk tokadini yemistim..Zaten 2 yada 3 kere yemisimdir ama rol arkadaslari elinin nekadar agir oldugunu bilir,vurdumu ses getirir onun icin sahnede oyun icabi tokad yiyecek olanlar hep yavas vurmasi icin rica ederlerdi..
O senenin sonlarinda Dormen Tiyatrosunun ilk oyunu PAPAZ KACTI Ankaraya geliyor turneye..(ya Metin in ya Haldun un bir askerlik problemi var tam anmsamyorum)birde oyunun Bayan Bas rol oyuncusu Ayfer Ferayin nisanlisi izin vermedigi icin Ankaraya gelemiyor ve annem 3-4 gn onun yerine oynuyor Ankarada,bu onun ilk Profesyonel Tiyatroda oynayisi.Gerci Dormen Tiyatrosu Profesyonel olarak gecsede o yllarda Amatr heyecanla oynayan,btn oyunculari ayni maasi alan,bir oyunda bas rol oynayan sonraki oyunda kcck bir rol alan cok kafa bir tiyatro..Bu Salih Gneyin gelisine kadar byle sryor..Gerci arada Ulvi Uraz,Cahide Sonku ve Cahit Irgat da farkli maaslarla oynamislard ama bu hicbir Dormen oyuncusunu rahatsiz etmiyor zira onlar AGABAYLER ve ABLALAR..Eski sdatlar...Enteresandir ,hala kaldimi bilmiyorum Tiyatrocular arasinda KIDEM e ve YAS a cok saygi duylur ve bunada cok uyulurdu..Birde habersiz oyunu birakip giden Tiyatro oyuncusunu hicbir tiyatro almazd,byle cezalandirilirlardi (nitekim yillar sonra Tatli Kaciki oynarlarken matinede rol arkadasina kizip oyunu birakip giden suareyede gelmeyen bir hanim oyuncu yu kimse almamisti tiyatrosuna uzunca bir sre oda sonunda meslek degistirmisti )..Ertesi senede KAMP 17 isimli cok sevdigim bir oyunla gelmis Dormen Tiyatrosu,cumartesi okul cikisi Bilet Gisesine ugrayip kendimi tanitiyorum..Gisedeki oyuncu Necdet Aybek beni havaya atip tutuyor ve kulise gtryor,btn oyuncularla tanistiriyor.Izzet laf arasinda bana Kol Gresinde kimsenin kendisini yenemedigini sylyor,digerleri ise kuvvetli kolla kabiliyetin arasinda bir paralellik olmadigini sylyorlar..Annem yok aralarinda..Birde Ilhan Iskender hasta imis gelememis.Oyunu misafir olarak seyrediyor ve bayiliyorum...(o yaz lhan Iskender i ortakydeki baba evinde ziyaret ediyoruz..Yatakda yatmakda..Agrilarindan bahsediliyor,ve o sene sonbaharindada vefat edince adina Tiyatro dl konuyor)

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

34 Sayfa V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Nisan 1 akas
2 superisi 2,487 02.04.2018 - 08:25:35
G?n: sahaf
No New Posts Levent Krca
1950-2015
2 sahaf 1,524 12.10.2017 - 08:27:01
G?n: sahaf
Closed Levent Vezirolu ile 1000 mesaj
5 sahaf 2,061 06.03.2016 - 18:37:26
G?n: Adore
No New Posts Levent Krca Vefat Etti
3 oldkid 1,938 13.10.2015 - 09:07:11
G?n: Adore
Closed Levent Vezirolu 750. Mesajn Yazd.Tebrikler :)
16 superisi 6,755 03.10.2011 - 17:15:50
G?n: nese

RSS Basit Grnm Tarih : 20.07.2019 - 07:37:24
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net