IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Dizi Filmler

Blm Kurallar

80'ler ve ncesinden aklnzda kalan dizileri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Vakıf
lifelines
mesaj 15.02.2008, 01:16:22
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: stanbul
Üye No: 1,180
Ruh Halim:

"Vakıf" dizisi, 1978 yılında yayınlanmıştı. Başrolünde ngiliz aktrist "Lynette Davies" oynamıştı.
Lynette Davies'in canlandırdığı "Divinya" isimli iş kadını karekteri, devamlı tayyör giyer, elinde de evraklarının olduğu bir çanta taşırdı. "Vakıf" çocukluğumda hiç sevmediğim dizilerden biri idi. Fakat o dönem "Divinya" karekteri ve ismi çok meşhur olmuştu. 1979 yılının Mayıs ayında başrol oyuncusu "Lynette Davies" Türkiye'ye "Maya" dergisinin davetlisi olarak getirilmiş, Türkiye'de bir kaç gün kalıp Feminizm tarzı seminerler vermişti. Aşağıdaki gazete küpürünü,1979 yılında gazeteden kestiğim bir masal özetinin arkasında buldum. Bu gazete ilanında "Lynette Davies" in Türk halkına Teşekkür yazısı var.

Açık Teşekkür
Ziyaretim sırasında Türk basınının ve Tv izleyicilerinin gösterdiği yakın ilgiye ve beni davet ederek Türkiye'yi ve sanatsever halkını tanımama vesile olan,konukseverliği ile beni yücelten MAYA dergisine sonsuz teşekkür ederim.
Lynette Davies
"Divinya"

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Sevmediğim için bu ngiliz dizisinin tüm bölümlerini seyretmemiştim, seyretmediğim bölümlerden birinde; Divinya'nın sevgilisi yataktan çırıl çıplak çıkmış, TRT'de bu bölümü nasıl olduysa kesmeyi unutmuş ve Türk halkı çırılçıplak bir adamı ilk kez televizyonda izlemiş. Ben de bu sahneyi kaçırdığımı ertesi günkü gazetelerden okumuştum. TRT uzun bir süre seyircinin protesto telefonları ile uğraşmıştı.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
F
mesaj 15.02.2008, 02:00:31
İleti #2

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
Üye No: 1,604

ok merak ettiğim bir dizi. ok az hatırlıyorum. Pazar akşamları yayınlanırmış. Lynette Davison Türkiye 'ye geldiğin de onu seslendiren de havaalanında karşılamış. Beraber bir televizyon programı yapmışlardı, aslında bir kuşak programının bir bölümünde onu seslendiren, Lynette ile sohbet etmişti. Lynette 'in elinde bir bardak içecek vardı. "Seyirciler bunu içki sanmasınlar, sadece su." demişti.

Ne yazık ki, bu dizi hiçbir formatta yok internette. zlemeyi çok istiyorum. Davina oldukça popülermiş, dergilere kapak olmuş, Farah Fawcett ile kıyaslanmış.

Davina, bir vakfın mütevelli heyetinin başkanıymış sanıyorum. TRT 'de 87 'de yayınlanan ve Ayten Gökçer 'in başrolde oynadığı "Önce Canan" dizisinde de "Vakıf"dan esinlenildiği yazılmış. Orada da Canan, sonradan iş hayatına atılıyordu. Fakat dizinin yapımcısı bunu kabul etmemiş, " "Vakıf"ı izlemedim bile." demişti!

Bu diziyi bulmayı çok istiyorum. Ne yazık ki hatırlayan da çok az!

+Quote Post
lifelines
mesaj 04.03.2008, 23:54:26
İleti #3

Grup Simge

Ruh Halim:

Vakıf dizisinde "Divinya" isimli iş kadınını, tiyatrocu Meral Taygun seslendirmiş. Meral Taygun, eytan filminde içine şeytan giren kızın (Canan Perver'in) annesini oynamıştı.

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 15.03.2008, 21:04:44
İleti #4

Grup Simge

Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

gerçekleşmemiş hayaller (hiç çekilmemiş filmler ile ilgili) bir konu başlıgımız var bir başka sinema sitesinde.bu haber orayada uyar aslında. smile.gif ''Lynette Davis ülkemize geldikten sonra bir daha geleceğine dair haberler çıkmış basınımızda.bu haberlerin asıl ilginç kısmı ise oyuncunun bu gelişinde ''türker inanoglu''nun film şirketi için ''cüneyt arkın''la başrolü paylaşaçağı bir film projesi.malesef gercekleşmemiş.

vakıf dizisini hiç izlemedim.sanıyorum babaannemin sansüründen gecemeyen bir dizi idi bu.yani büyükler için bir dizi

--------------------

+Quote Post
lifelines
mesaj 09.04.2008, 00:00:57
İleti #5

Grup Simge

Ruh Halim:

Vakıf dizisinin başrol oyuncusu Lynette Davis, 1979 yılında Türkiye'ye geldiğinde Türker nanoğlu ve Gülşen Bubikoğlu çifti evlerinde, Divinya için davet vermişlerdi. O davette rahmetli gazeteci Celalettin etin, Lynette Davies'i öpmüş ve tarihe Divinya'yı öpen ilk Türk erkeği olarak geçmişti.
aka gibi ama o zaman bu konu gazetelerde günlerce yazılmıştı.

Not: Bu saatte, bu detay nerden aklıma geldi onu da anlatıyım. Ataköy Lisesi'nde Orta Okula başladığımda tarih öğretmenim Ayla etin idi ve onun eşi de o zamanların en ünlü gazetecilerinden Celalettin etin.
Vakıf dizisinin olduğu dönem Celalettin beyin, TRT'de yayınlanan bir söyleşi programı vardı. O programı yazacakken bu öpme olayını da hatırladım.

Bu kadar meşhur olan bayanın, eski fotoğraflarından biri.

+Quote Post
simeli
mesaj 20.04.2010, 21:45:38
İleti #6

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
Üye No: 6,322

Benim,baş karakter oyuncunun ismini Diana olarak hatırladığım dizi,gerçekten durgun bir diziydi.Ama malum,tek kanal dönemi olduğu için izliyorduk.Zaten diziden tek aklımda kalan da,lifelines de belirttiği gibi,o şok çıplak yatak sahnesiydi.Ailece seyrettiğimiz için çok utanmıştım.

+Quote Post
Hatira
mesaj 21.04.2010, 10:25:58
İleti #7

Grup Simge

Grup: Yazar
Nereden: Istanbul
Üye No: 637

QUOTE(simeli @ 20.04.2010, 22:45:38) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Benim,baş karakter oyuncunun ismini Diana olarak hatırladığım dizi,gerçekten durgun bir diziydi.Ama malum,tek kanal dönemi olduğu için izliyorduk.Zaten diziden tek aklımda kalan da,lifelines de belirttiği gibi,o şok çıplak yatak sahnesiydi.Ailece seyrettiğimiz için çok utanmıştım.

Türk televizyon tarihinde sansürlenmeden yayınlanan belkide ilk ve tek dizi idi...

--------------------
istanbu

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Vakıflar Bankası Reklamları
2 lifelines 1,617 13.01.2015 - 08:49:20
Gn: sahaf
No New Posts Vakıflar Zeytincilik İşletmeleri
1 PROTOSS 1,316 01.03.2013 - 11:15:37
Gn: sahaf
No New Posts Vakıf
0 lifelines 1,462 19.06.2011 - 21:50:15
Gn: lifelines
No New Posts Dünyada Türk Vakıf Medeniyeti (Belgesel)
1 lifelines 1,825 10.10.2009 - 12:55:45
Gn: okseybilenkiz

RSS Basit Görünüm Tarih : 18.08.2019 - 09:08:23
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net