IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dizi Filmler

Blm Kurallar

80'ler ve ncesinden aklnzda kalan dizileri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
ntibah
lifelines
mesaj 03.03.2008, 19:17:16
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

Bu dizinin, Haziran 1982 dnya kupas dneminde yaynlandn hatrlyorum; fakat bir yerde,
dizinin balang tarihi 15 Kasm 1982 yazyor.

Namk Kemal'in ayn isimli romanndan televizyona uyarlanan "ntibah" dizisinin en nemli yan ilk kez bu dizi ile Hlya Avar' tandk. Hlya Avar'n 1983 ylnda Trkiye gzellik kraliesi seildikten sonra nl olduu zannediliyor oysa, 1982 ylnda ilk kez "Blendax" ampuan reklamlarnda oynadnda dikkat ekip ardndan da ayn yl "ntibah" isimli dizide gzel cariye "Dilaup" olarak tannmt. Aradan bir yl geince gzellik kraliesi seilmiti ve ben, televizyonda onun birinci olduunu grnce ismini de hatrlayamayp "aaaa Dilaub birinci olmu" demitim.

Dizinin barollerinde Seluk zer (Ali bey), Mine Mutlu ( Mahpeyker) ve Hlya Avar (Dilaup) rol almt.
19. yzylda zengin bir ailenin olu Ali bey, amlca tepesinde gezinirken Mahpeyker isminde gzel bir kadn ile karlar ve ak olup onunla yaamaya balar, evine dahi uramaz. Ali bey'in ailesi, gerekte hayat kadn olan bu kiiden oullarn kurtarmak iin, Dilaup isminde gzel bir cariye alrlar fakat Ali bey, kz ile ilgilenmez ta ki Mahpeyker'in gerek yzn renene kadar. Dilaup'u sevmeye balayan Ali bey, onunla evlenmeye karar verir.
Bunu duyan kt kadn Mahpeyker, aslnda Dilaup'un da kt kadn olduunu ve baka erkeklerle birlikte olduu dedikodusunu yayar, bunu duyan Ali bey, Dilaup'u evden atar. Gzel kz, Mahpeyker'in eline der bununla da yetinmeyen kt kadn, Ali bey'i ldrtmek iin tuzak kurar. Hereyi duyan Dilaup, sevdii adam kurtarmak iin onun paltosu ile yatar, katiller Ali bey yerine, fedakar cariye Dilaup'u baklalayp ldrrler. Bu durumu gren Ali bey, Mahpeyker'i baklayp ldrr.

Not: Kt kadn Mahpeyker (Mine Mutlu) gzel cariyeye iftira atarken; kzn kalasnda beni olduunu bunu da tm erkeklerin bildiini sylemiti. Oysa, kzn benini hamamda grmt.
Hlya Avar, dizide gerekten ok gzeldi, u anki hali ile o grntler yanyana koyulsa inanlmaz fark anlalr (bana gre bunun yalanmakla ilgisi yok, kadnn gzellii her sene biraz daha azalarak, zaman iinde akp gitti.)
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
lifelines
mesaj 02.06.2014, 18:30:27
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

Hlya Avar ve Seluk zer, dizinin bir sahnesinde.

Baba Celal Avar, alt bankadan 15 gn izin alr ve Avar ailesi tatil iin istanbul'a gelir.
stanbul'da bir akrabalarnn yannda kalp tatillerini geirmeye balarlar.
te ne olduysa bu tatilde olur ve Hlya Avar birden kendini sanat dnyasnn iinde buluverir.

Hlya Avar, 1985 ylndaki bir rportajda o gnleri de yle anlatr;
Etiler Profesrler Sitesi'ndeki akrabalarmzn yanna yerletik.. Aradan birka gn geti. Ahbaplarmzn
irketine gittim. Oraya bir i iin reklamclar da gelmi... lerinden birisi devaml bana bakyordu.
Benim daha kim olduumu filan renmeden "Aaaa... Tamam. te aradmz kz bu" dedi.
Ben olduka armtm. Tamam olan neydi? Neden aranyordum? Bu sorularn cevabn kafamda ararken,
akrabamz devreye girdi... Beni tantrd. Bir ampuan reklamnda oynatmak istiyorlard beni.
Renkli gzl, benim tipimde bir kz aradklarn ve nihayet bulduklarn anlatyorlard.
Ben aileme danmaden evet diyemeyeceimi belirttim. Akam evde konuyu akrabamz at.
Babam 'hayr' dedi, annem 'bilmem ki' dedi ve neticede ampuan reklam iin anlatk.

Daha ampuan reklamn evirmeden yine akrabamzn araclyla bir TV dizisi teklifi geldi. Dizinin ad 'ntibah'd.
Namk Kemal'in bu nl eserini Naci elik TV dizisi olarak ekiyordu. Dizideki 'Dilaup' roln de bana verdiler.
Benden baka, dizide Mine Mutlu ile Seluk zer de rol ald iin hi kimse benimle ilgilenmiyordu bile...
Sete gazeteciler geliyor, hep Mine Mutlu'nun resimlerini ekip, onunla ilgileniyorlard. Skllmtm bu iten.
hret olmak bir hayli zordu. Bunu o sette ok iyi anladm. Benim gibi yan oyunculara selam bile veren yoktu...

O diziden; yzbin liraya yakn para aldm ve sra geldi ampuan reklamnn ekimlerine...
Bir hayli makyaj ve prova stne provalardan sonra ampuan reklamnn ekimlerini de tamamladm.
Her iki film de TV'de gsterilmesine ramen benim hret olmama yaramad.

Gerekten de isimsiz bir Hlya Avar'la hi kimse ilgilenmez. ampuan reklamn baka reklam teklifleri de izlemez.
Hlya da zaten bu ileri hi sevmediini ve her iki filmde de hibir ey beklemeden oynadn, daha sonra itiraf eder.

Alt ay sonra, 1983 Trkiye Gzellik yarmasnda herey deiecektir...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 16.07.2019 - 06:15:46
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net