IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dizi Filmler

Blm Kurallar

80'ler ve ncesinden aklnzda kalan dizileri bu blmde paylaabilirsiniz

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Kstebek
Mrbom
mesaj 19.03.2008, 03:53:51
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Alec Guinness'in oynad casus dizisiydi...Aklmda kalan tek ey casus dizisi diye sevinip sonrada hi biey anlamadm...Neyseki imdi neti biraz kartrrken bi olay okudum...Dizinin yaynlandnn ertesi gn Gnaydn gazetesi,dizi hakkndaki yorumunda ''hi bir ey anlamadk'' yazm biggrin.gif

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 19.03.2008, 09:09:12
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

John le Carr'nn en nl romanlarndan birinin evrimi.ayrca Alec Guinness denince ilk seferde akla gelen 3-4 rolden biri.

--------------------

+Quote Post
F
mesaj 30.03.2008, 13:13:52
leti #3

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 626
Katlm: 21.12.2007
ye No: 1,604

80-81 gibi oynamt. Pazartesi akamlar oynard. Jeneriinde iki fincan vard diye hatrlyorum.

+Quote Post
Milletperver
mesaj 11.04.2008, 00:56:47
leti #4

Grup Simge

Grup: ye
leti: 28
Katlm: 29.01.2008
Nereden: Ankara
ye No: 2,167

Hafzam beni yanltmyorsa jenerikte bir de matruka vard diye hatrlyorum...

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 11.03.2010, 19:39:20
leti #5

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 381
Katlm: 14.11.2009
Nereden: Batum, Gurcistan
ye No: 6,070
Ruh Halim:

Orijinal adi "Tinker, tailor, Soldier, Spy" olup Sir Alec Guiness'in rolunun adi Smiley'di.

Hakikaten hic bir sey anlayamadigim ancak derin bir saygi duydugum bir casus filmiydi. Yine de anlamaya calisarak seyrederdim. Babam cok severek takip ederdi. 40 senede takip ettigi bir ya da iki diziden biriydi.

Simdi bir yerlerden bulsam super olur.

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 14.03.2010, 10:52:16
leti #6

Grup Simge

Ruh Halim:

Sevgili dostlar, 3 gun once biryerlerden bulsam seyretsem harika olur dedim. Balta girmemis torrent sitelerinden birinde buldum. smile.gif
Orijinalini indirip seyredince "Hoppaaa! Yahu neler kacirmisim 30 sene once" dedim kendi kendime. Film cekildiginde ve en onemlisi Turkiye'de yayinlandiginda Soguk Savas bitmemisti. O donemde yayinlandiginda bilgim ve yasim yeterli olsaydi keske bu filmi o zaman anlayarak seyredebilmis olsaydim. Filmde Sovyet tarafinin en gizli ve usta casus oynaticisi "Karla" rolunde Star Trek Generations'daki Kaptan Jean Luc Picard olarak tanidigimiz Patrick Stewart’in sacli ve sakalli (!) haliyle bir anda karsimiza cikmasi oldukca sasirtici oluyor. Gerci sadece tek bolumde gorunuyor.

II.Dunya Savasi’nin harp stratejileri ve sonrasindaki Soguk Savas donemindeki casusluk, karsi casusluk konulariyla ilgili filmler oldum olasi ilgimi cekmistir. Bu yuzden film benim son 3 -4 gunumu evden cikmadan konuyla ilgilenmeme neden oldu.

Film ve filme konu olan romani hakkinda en kapsamli bilgiyi Ingilizce Wikipedia'dan edinebilirsiniz. Casus romanlari yazari John Le Carre'in Smiley karakterini one cikardigi Tinker, Tailor, Soldier, Spy [1974] (Kostebek) , The Honourable Schoolboy[1977], Smiley's People [1979] (Smiley’in Donusu) Uclemesinin ilk kitabinin BBC tarafindan 7 bolumluk mini dizi olarak cekilmistir. Konusunun Uzakdogu’da gecen ikinci kitap olan The Honourable Schoolboy’un produksiyon maliyetinin karsilanamayacagi endisesiyle cekilmekten vazgecilmis; ucuncu kitap Smiley's People (Smiley’nin Donusu) yine BBC tarafindan 6 bolum olarak cekilmis.

BBC’nin o klasik tarzi demen dikkati cekiyor, tiyatro-studyo sahnesi tarzi, durgun, sakin bu yapim Hollywood filmlerine alismis insanlar icin bunaltici bile olabilir. Ama Alec Guiness’in (o zamanlar henuz Sir unvani almadigi icin oyuncular listesine Sir’suz gorunuyor) karakterini oynayisi tek kelime muhtesem. Filmin bas karakteri Smiley, aslinda alisilmis bir kahraman degil, sessiz, tepkisiz her ne olursa olsun kaybedilmeyen bir sogukkanliligin otesinde belki de hissiyatsizliga sahip olan emekli edilmis bir ajan. James Bond tiplemesinin tam tersi. Yakisikli ve aksiyon bagimlisi super ajan karakterinden cok matematik hocasi ya da satranc ustasi gibi dingin ve mantikli hareket etmek zorunda.

7 bolumluk mini seriyi bir gece + bir gunduzde bitirip ertesi gune Smiley karakterin cikis noktasi olan Le Carre’nin ilk odulunu aldigi 3. romani olan The Spy Who Came in from the Cold [1963] ( Soguktan Gelen Casusu)’un filmini [1965] seyrettim. Dun geceyse 6 bolumluk BBC mini dizisi Smiley's People (Smiley’nin Donusu) [1982] seyretmeye basladim. Turkiye’ye ilk geldigimde yapacagim islerden birisi Le Carre’in Soguk Savas ile ilgili yazmis oldugu kitaplarin Turkce cevirilerinden almak olacak.

Benim gibi bir kac gununu boyle bir seriyi seyretmek icin harcayacak kisiler icin bir tavsiyem once kitaplari bulup okuyun, yoksa wikipedia’dan ingilizce konusunu okuyup ondan sonra seyredin. Eger konuyu okumazsaniz zaten az diyalogun gectigi ilk kisimlarda neyin ne oldugunu, kimin hangi kod adla calistigini ayriksamaniz zor oluyor. Isin ilginc yani filmi seyredip internetten de bilgileri okurken o doneme ait Ingilizce casus argosu ya da jargonunu da ogrenmis oldum. Bunun turkce dublajda nasil yansitildigini merak ediyorum. Soyleki Shoemaker (Ayakkabi yapan) aslinda pasaport, kimlik vb evraklarin sahtesini yapan kisi, Mother (Anne) Servis icinde calisan sekreter ya da guvenilir daktilograflar, The Cousins (Kuzenler) Genelde tum Amerikan Istihbarat servisleri ozelde CIA ve calisanlari gibi. Bunlarin kitaba ya da dublajdaki cevirilerini de ogrenmek ilginc olacak.

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 14.03.2010, 11:29:32
leti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

QUOTE(Milletperver @ 11.04.2008, 00:56:47) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Hafzam beni yanltmyorsa jenerikte bir de matruka vard diye hatrlyorum...

Hafizan kuvvetliymis. Jenerikte birbiri icinden cikan sert bakisli matruskalarin sonuncusunun yuzu yok.

+Quote Post
aspirin
mesaj 14.03.2010, 23:10:53
leti #8

Grup Simge

Grup: ye
leti: 61
Katlm: 05.02.2008
Nereden: Ankara
ye No: 2,271

Intro da bizden olsun:

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 21.12.2010, 11:29:48
leti #9

Grup Simge

Ruh Halim:

Yeni versiyonu cekiliyor.. Bir blm de Istanbul'da stelik...

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 10.01.2012, 16:58:23
leti #10

Grup Simge

Ruh Halim:

Kostebek Filmi:
Oyuncular: Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, John Hurt
Yonetmen: Tomas Alfredson

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 16.07.2019 - 06:13:47
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net