Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Borsa&Monopoly
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Oyuncaklar - Oyunlar
jetfire77
Bir zamanlarin oyuncak paralar ve bilgi ve ceza kartlarindan olusan zeka oyunu
karakedi
Bu oyun bir arkadisimizda vardi sürekli ona gidip oynuyorduk. Annesi bu duruma daha fazla dayanamadi. Arkadasimiz bir baska arkadasimiza verdi ve bu kez onlarda bulusmaya basladik. Tabiiki onun annesini de çildirtik ve kadincaaz oyundan kurtulmak için sobaya atip yakti.. Bu oyunu oynarken acayip hirs yapardik..
emrahuytun
Ev ve otel kurulunca ne biçim ceza keserdik biggrin.gif... Ama ben en çok tren istasyonlarıyla, su ve elektrik kurumunu almayı severdim.
emrahuytun
Türkçe olanının fotoğrafını bulamadım ama benim 80'lerde oynadığım Borsa, resimlerinden renklerine kadar aşağıdaki fotoğrafın aynısıydı. Tek farkı yazılan isimlerin Türkçe olmasıydı.

Honest1903
Paralarla ilk tanisamamiz borsa oyunu ile olmustu ne güselmis eskiden oyuncaklarimiz simdiki çocuklar çok sanssiz sansli ama sanssiz iste ne biliyim çok duygulandim ben sad.gif
emrahuytun
En gıcık olduğum şey Olaylara Şaşma kartı çekmekti. Muhakkak beni şapa oturtacak bir kart çekerdim. Yok efendim kodese gidecekmişim, başlangıçtan geçsem dahi para alamayacakmışım, falan filan... Sinir olurdum oyunun en güzel yerinde bu duruma düşmeye angry.gif.
GaLaCTiCa
Bu basligin borsa olarak açilmasi beni çok mutlu etti. Her nedense hep monopoly ile karistirilir. Borsa monopolyden alinma belli ama Türkiyede ilk çikan borsadir. Monopoly sonradan çikmistir. Borsada en favori cadde ve sokaklardan hatirladiklarim: Nispetiye caddesi, bahariye caddesi, siraselviler caddesidir. En pahali yer neresi idi hatirlayan var mi? Bir cadde epeyce pahali idi. Oraya otel ve ev kurdun mu ohhh gel keyfim gel. rolleyes.gif
Kodes en korkulan yerdi. Yok artik sanirim degil mi? Monopoly almis yerini huh.gif
emrahuytun
QUOTE(Galactica)
Bu basligin borsa olarak açilmasi beni çok mutlu etti. Her nedense hep monopoly ile karistirilir. Borsa monopolyden alinma belli ama Türkiyede ilk çikan borsadir. Monopoly sonradan çikmistir. Borsada en favori cadde ve sokaklardan hatirladiklarim: Nispetiye caddesi, bahariye caddesi, siraselviler caddesidir. En pahali yer neresi idi hatirlayan var mi? Bir cadde epeyce pahali idi. Oraya otel ve ev kurdun mu ohhh gel keyfim gel. Kodes en korkulan yerdi. Yok artik sanirim degil mi Monopoly almis yerini

Vali Konağı caddesi. Bu bölge acayip pahalıydı. Kirası bile pek çok caddedeki evden daha pahalıya gelirdi.
linea
Moda vardi mesela, onun rengi sariydi. Ayriyetten 4 tane de tren istasyonu vardi Pendik istasyonu vardi, haydarpasa vardi bir de galiba, digerlerini hatirlayamadim.
emrahuytun
QUOTE(linea)
Moda vardi mesela, onun rengi sariydi. Ayriyetten 4 tane de tren istasyonu vardi Pendik istasyonu vardi, haydarpasa vardi bir de galiba, digerlerini hatirlayamadim.

Haydarpaşa, Pendik, Sirkeci ve Kartal istasyonları vardı: 1 İstasyon varsa 500 TL, 2 istasyon varsa 1000 TL, 3 istasyon varsa 1500 TL, 4 istasyon varsa 2000 TL kira alınırdı.
Mrbom
Arkadaslar bu oyunun netteki en iyi versiyonu bu...gerçekten çok zevkli ve kullanimi kolay...tek handikapi ingilizce olmasi smile.gif ...

İndir

Misafir
Dünyaya hasbro oyuncak tarafindan pazarlanan, ülkemizde 70lerde baslayip halen moda olan ve bir kaç kisinin oynayabildigi en ünlü oyunlardan biridir. Oynayanlari ya emlak komisyoncusu ya da otelci yapmasiyla ünlüdür. Benim oynadigim devirde en pahali yer Sisli'de idi, geçenlerde gördügüm bir versiyonunda ise eski muhitlerin adi bile kalmamisti.
soner1971
Gerçekten çocuklugumuzun bir oyunu idi. Ama ne varki; bugüne kadar oynamadigim ve dolayisi ile oynamasini ögrenemedigim tek oyun. Aslinda arkadaslarim birbirlerine monopoly oynamaya giderlerdi. Ögrenebilirdim aslinda.
Bazen gidip oyuncakçilardan alayim diyorum su oyunu. biggrin.gif
GaLaCTiCa
Tren istasyonlari çok ragbet görmezdi. Çünkü fazla gelir getirmezdi. Pahali cadde ve sokaklari almayi çok isterdik. Arkadaslarla aramizda bir de muhabet olurdu "Kasadan Para Çalmak Yok" cool.gif Kasayi tutan çok dikkat ederdi. Oyunu en fazla parayla bitiren birinci oldugundan arada kasadan da para yürütenler olurdu. angry.gif
çember
Biz bu oyunu annem, kardesim, ben üçümüz oynardik.. Yere halinin üzerine yayilirdik ve saatlerce oynardik.. Hep Nispetiye ya da Siraselviler caddelerini almak isterdim.. Iyi gelir getirirdi.. Dört tane evi olan, onun yerine otel kurabiliyordu.. Ondan sonra gelsin otel müsterileri, gelsin paralar wink.gif
spring
Ismini Borsa olarak bildigim oyun biggrin.gif ... Sonra Monopoly oldugunda da oynamistik ama oyuncu piyonu olarak renk seçerken monopoly de sapka, ayakkabi gibi figürler ortaya çikti... Bitmek bilmeyen bir oyundu bizim için... limit belirlerdik su kadar borçta iflas diye...Büyüklerle oynamasi pek zevksiz olurdu, bir keresinde arkadasimizin babasi ile oynama gafletinde bulunmustuk ve adam öyle bir hirslanmisti ki, yenilmeye basladiginda pek sevimsiz olmustu sad.gif ... Istanbul'daki muhitlerin fiyat degeri açisindan ögrenmemize vesile olan bir oyundu...Elektrik ve su idarelerini ya da tren istasyonlarini almayi pek severdim...Bir de ortadan çekilen kagit gruplarindan miras kaldi ya da dogumgünü arkadaslarinizdan para alin çiktigini, baslangiç noktasindan her geçtigimizde kasadan para aldigimizi ve kodeste 2 tur bekledigimizi hatirliyorum...Simdi en son halinde kagit paralar yerini kredi kati gibi ödeme yapilan elektronik bir düzene birakmis galiba...
supermayk
Valla biz hala oynuyoruz. Arkadaşlarla oturmaya gittiğimizde arabada taşınır hep o zaten. Hemen bi monopol partisi çeviririz. Ama mutlaka bi mızıkçı olur o olmazsa oyun olmaz zaten. onun sıkıntısı oyun boyunca çekilir. Birileri surat asar oyun boyunca. Büyüyünce nasıl hala oynmaya devam ediyosak küçükken mızıkçı olanlar çalışmalarına aynen devam ediyolar:)
örnek oyun içinde geçen konuşma:
x-Eee benim param bitti. nası vercem kirayı. bittim galiba ben.
y-Boşver başlangıç noktasından geçtikten sonra paran olunca verirsin. benim param çok hatta istersen borç veriym.
z-hayır ya ne demek olmaz öle şey.
y-Allah Allah ne demek ya para benim diil mi. sonra alıcam.
z-olmaz öyle yaa bende o zaman veremiyorum diyip kira vermem.
y-tamam karşındaki parayı alıcak kişi razı olduktan sonra sorun yok.
z-...
y-...
x-...
z- ya nası yok ya olmaz öle şey.
x- tamam tamam ben sıkılmıştım zaten. (elindeki kağıtları toparlamaya başlar)
y uyuz olur suratı asık oynamaya başlar ve z' ye kinlenir. bir kaç tur geçtikten sonra z ile kavga etmek için pusuya yatmıştır. Artık herşey için çok geç olmuştur. Bu olay bi anı olarak y' nin aklında hiç çıkmayacaktır. bir dahaki oyunlarda da kullanmak üzere z ye olan kinini saklayacaktır.
...
böle gider.

küçükkende böle büyükkende.
PROTOSS
Ben de Borsa adıyla oynamıştım. Monopol dediklerinde şaşırırdım. Oyunda muhakkak her renkten bir yeri alıp diğerlerinin ev ve otel kurmasını engelleyen biri çıkardı. En pahalı caddeler maviydi. sonra sarılar sonra da kırmızılar geliyordu. Bi de oyunda kullanılan paraları dışarda kullanabilsek ne yapardım diye hayal kurardım smile.gif
superisi
Ben de Borsa'yı oynadım. Çok zevkli gelirdi oynamak ama ailelerimiz bizdeki bu para hırsı ve rekabeti görünce oynamamıza kızarlardı. Elden ele dolaştıktan sonra en son bir arkadaşımızın annesi sobada yakmış. Yazık oldu güzelim oyuna rolleyes.gif Yan yana 3 tane sarı daire vardı ben onları almaya çalışırdım hem fiyatı uygundu hem de iyi para getirirdi smile.gif Vali Konağını alabilmek için çok paran olması gerekirdi. Bir ara kasaya borçlanmaya başlamıştık oyunu uzatmak için ama bu sefer oyunun keyfi kaçardı. Hani şimdi olsa yine oynarım valla smile.gif
PROTOSS
İnternette Borsa oyunu üzerine görselin çok az olduğunu geçenlerde öğrenmiştim. Ben de üşenmedim elimdeki Borsa oyunun fotolarını çektim.

GaLaCTiCa
Yeni alınmış gibi adeta. Ne güzel saklamışsın Önder, tebrikler. Çok nadide bir arşiv. Sevgili dostum Ender'de face sayfamıza yüklemişti resimlerini Mayısın başı gibi. Oyun kartonunu detaylı olarak görebileceğimiz bir foto koyarsan çok sevinirim. İlk günkü oyun heyacanını yaşadım. rolleyes.gif
PROTOSS
QUOTE(GaLaCTiCa @ 27.05.2014, 16:56:40) *
Yeni alınmış gibi adeta. Ne güzel saklamışsın Önder, tebrikler. Çok nadide bir arşiv. Sevgili dostum Ender'de face sayfamıza yüklemişti resimlerini Mayısın başı gibi. Oyun kartonunu detaylı olarak görebileceğimiz bir foto koyarsan çok sevinirim. İlk günkü oyun heyacanını yaşadım. rolleyes.gif

Tabi vaktim olunca eklerim. Ben fotolar güzel diye düşünüyordum manuel çekmiştim. Ekleyince kötü ve bulanık olduklarını gördüm. Şöyle büyük ebatta otomatikte çekip küçültmeden eklemek lazım.

Teşekkürler...
çokseybilenkiz
farklı yıllara ait yerli borsa oyunları

ilki önder'inkinden

bunlarda daha farklı çeşitleri

sxdx
En sevdiğim oyundu teyzemin kızında vardı. Bizim eve getirirdi oynardık. Daha sonra 4 arkadaş paralarımızı birleştirdik bir tane aldık. Bizim evde toplanırdık annem sağolsun bize çay kek hazırlardı. salonda oynardık hep. Elimize bir hesap kitap için defter alırdık. çünkü bir zaman sonra paralar biterdi. Borç alacak yazardık. 6-7 saat oynardık. bir zaman sonra gizli ortaklıklar ortaya çıkardı. Hep gülmüşümdür oyuna başladıktan 2-3 saat sonra bir bakardık oyuna başladığımız yerden bir metre öteye gitmişiz kimsenin haberi yok. kasa her zaman para çalardı hiç değişmez bu. O kadar keyif alırdık ki oynarken oyun hiç bitmezdi.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.