Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Kopya Mumları/Mum Baskı
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Oyuncaklar - Oyunlar
lifelines
Tam adini hatirlayamadigim için bu basligi koydum. Mum gibi bir maddeden,genelde dörtgen silgi seklinde,açik pembe renkte okul önlerinde satilirdi. Gazete ve dergilerdeki çizgi resimleri kopyalamak için bunu beyaz bir kagida sürer mumlu kismi resmin üstüne yapistirip bozuk para ile bastirip resmin alta geçmesini saglardik. Sonrada resmi kendimiz çizmis gibi mutlu olurduk.
alibaba
Ben ortaokula giderken görürdüm bunlari. okul çikisinda isporta tezgahinda satilirdi. alip kullanmadim hiç. Ama ilk fotokopi makinesini gördügümde bu kopya mumlarinin isin içinde oldugunu sanmistim.
Dün Çankayada gezerken bu kopya mumlarinin tekrar satildigini gördüm. Yine isportada satiliyordu. Eskiden sekli dikdötgendi, simdi kare olmus.
raymond
Bu konu için uygun üst başlığın "Oyuncaklar-Oyunlar" olduğuna kanaat getirdikten sonra, oturup bütün alt başlıklara (detaylıca değil de sadece isimlerine bakmak suretiyle) bir göz attım ... Şayet aşağıda bahsedeceğim oyundan (farklı amaçlar güdülerek yapılabilir fakat yine de "oyun" diyesim geliyor) forumumuz içerisinde direkt ya da dolaylı olarak bahsedilmişse (belki ben de biryerlerde bahsetmişimdir, 1400'e yakın mesajım içerisinde anımsayamıyorum inanın) peşinen özür diler ve moderatör arkadaşlardan gerekli düzeltmeyi yapmalarını rica ederim...
Bu haftasonu, zaman zaman alıp keyifle okuduğum mizah dergilerinden birine göz atarken, arada aklıma gelen birşeyi not etmek için kâğıt kaleme sarılıp, söz konusu dergiyi destek olarak kullandıktan sonra, karikatürlerden birinin bir kısmının bileğime çıkmış olduğunu fark ettim... Bir anda zihnimde bir şimşek çaktı ve 30 yıl öncesine gittim...
İlkokul dönemimin ortalarıydı sanırım... Bir gün, kendilerinde misafir olarak bulunduğumuz ve babalarının lisedeki öğretmenlik görevi dolayısıyla o dönemde ilçemizde oturan mahalle komşumuzun benden 4-5 yaş büyük oğlu, biz 3-5 çocuğu etrafına topladı ve elindeki günlük gazetenin renkli sayfalarından birindeki karikatürü göstererek "Bakın şimdi bu karikatürü aynen elimdeki dosya kâğıdına çizeceğim!" dedi... Bizler heyecanla bunun nasıl olabileceğini düşünürken ve merakla beklerken o bize arkasını döndü, önündeki masaya yumuldu, birşeyler yaptı ve birkaç dakika sonra elindeki dosya kâğıdına çizilmiş ve gazetedekinin tıpkısı nefis bir karikatürle karşımıza çıktı... Ortada bir fotokopi makinası da olmadığına göre bu mahareti nasıl göstermişti?..
Neyse ki, bizi daha fazla merakta bırakmadan işin sırrını söyleyip nasıl yapıldığını gösterdi... Muhtemelen tahmin etmişsinizdir rolleyes.gif...

Malzemeler:
- Temiz bir dosya kâğıdı
- Beyaz mum
- Madenî para
- Kopyası alınacak materyal (gazete, dergi vb.)

Uygulanışı:
Temiz dosya kâğıdının bir bölümü (ki bu, kopyası alınacak resim, karikatür vb. materyalin alanı kadardır) mum sürtülmek suretiyle iyice kaplanır... Daha sonra bu kâğıdın mum tabakasıyla kaplı bölümü ilgili yere kapatılır, üzerinden madenî parayla bir güzel geçilir (aslında bu işlem, gazete veya derginin ilgili bölgesini kâğıt üzerindeki mum tabakasına iyice yedirme amaçlıdır)... Kâğıt hırpalanmadan ve sabırla sürdürülen bu işlem sonucunda söz konusu kâğıt yavaşça kaldırıldığında ortaya ilginç bir manzara çıkacaktır ve ilk kez görenleri hayrete düşürecektir... Elbette ki, yazısız materyal kullanıldığında daha verimli sonuçlar alınmaktaydı bu oyunda...
İşte o gün, bu güzel ve ilginç oyunu gördükten sonra, o taze bilginin sıcaklığıyla, bilmeyenlere ne güzel mum baskılar yapmıştık... Sonraları hızı azalmakla birlikte ara ara yaptığımı anımsarım... Bırakalı da yıllaaar yıllar olmuş olmalı... Mizah dergisinin koluma yaptığı ilginç sürpriz olmasa belki daha epeyce anımsamayacaktım bile rolleyes.gif ...
Eminim sizler de en az bir kere bu mum baskıyla uğraşmışsınızdır...
sahaf
Eveet hatırladım bunu smile.gif teşekkürler raymond hocam. sizin kadar ayrıntılı olmasada gözümün önüne geldi bu eylem. ben bizim dönemin akıllı çocuklarından biri olduğumdan dolayı biggrin.gif bu eylemi teksas, tommiks ve benzeri çizgi romanlarda yapardım. birde Gırgır mizah dergisi ile sanki. bakkal amcamızdan çizgisiz dosya kağıdı alıp yapardık dikdörtgen şeklindeki mum ile. Serigrafinin renksiz baskısı gibi olurdu. lakin çok eğlenceliydi vesselam smile.gif
Adore
QUOTE(lifelines @ 29.11.2007, 04:04:02) *
Tam adini hatirlayamadigim için bu basligi koydum. Mum gibi bir maddeden,genelde dörtgen silgi seklinde,açik pembe renkte okul önlerinde satilirdi. Gazete ve dergilerdeki çizgi resimleri kopyalamak için bunu beyaz bir kagida sürer mumlu kismi resmin üstüne yapistirip bozuk para ile bastirip resmin alta geçmesini saglardik. Sonrada resmi kendimiz çizmis gibi mutlu olurduk.

O mumlar harika bişeydi..
Rengi saydam pembe, açık yeşil veya mavimsi olurdu.
Ayrıca kokuluydu.
Ben Dedektif Nik ve Fatoş serisini kopyalamıştım.
Şimdi hoşuma gitmeyen bir huyum vardı o yaşlarda.
O mumu "bitecek" korkusuyla fazla kullanmamış ve saklamıştım.
Şimdi düşünüyorum da keşke bitene kadar kopyalamaya devam etseymişim.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.