Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > Atlı Balya Makineleri
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Atlı Balya Makineleri
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Araçlar - Gereçler
Adore
60'lı yıllarda tarla sürmek, ürün taşımak, komşu köye ailece yapılan seyahatlerde atlar kullanılırdı.

Şimdiki neslin asla bilemeyeceği ve anlamakta zorlanacağı günlerdir o günler.

Ben sadece hoş güzellikleri değil o zor günleri de sık sık hatırlamayı bir erdem sayıyorum.

Anlayanlar na demek istediğimi çok iyi bilirler.

Köylerde hasad zamanı ekinler biçilir, arpa-buğday taneleri satılırdı.

Geriye kalan samanlar ise inekler ve atlara yem olarak saklanmak üzere balyalar haline gettirilir, ihtiyaç fazlası da uygun fiyata isteyenlere verilirdi.

Balya makineleri o zamanlar traktörler veya elektrikli motorlarla değil, atların aynı daire içinde hareket ederek makinenin kayışlarını döndürmesiyle çalışırdı.

Günde 200-250 civarında balya yapılabiliyordu.

Ben atları izlerken onlara üzülüyor, dinlenme molası verilince gidip yüzlerini okşuyordum.

Ve onlar hep aynı yerde dönmeyi sürdürüyorlardı.
oklitus
atla çekilen ya da itilen tarım makineleri gördüm ama balya makinesini bilmiyordum. bu makinenin bir fotoğrafı varsa ulaşabileceğim bir yerde ve bulabilirsem öyle bir resim, tarayıp ekleyeceğim buraya.

hayvanlara üzülmek konusunda ise; geçenlerde köpekleri düşündüm. insanlar onların özgürlüklerini ellerinden alıyorlar mı, yoksa onlara daha iyi bir yaşama alanı mı sunuyorlar diye. şu sonuca vardım, şahsi fikrimdir; kendine ait bir evi, avlusu, sürüsü, sahibi olan köpekler daha güçlü ve cesurlar. sokak köpekleri ise, dönüp elini sallasan kaçacak delik arıyorlar.

atlara üzülen bir çocuk düşündüm şimdi; aklıma küçük kızım geldi, bir de siz. çocuk olmak böyle işte,, kendi gerçekliği içerisinde kendi gerçekleriyle güzel.

oysa atlarda yorulma hissi yoktur. bu yüzden çatlayıp ölürler bir durduran olmazsa.
Adore
QUOTE(oklitus @ 28.07.2011, 03:10:21) *
atla çekilen ya da itilen tarım makineleri gördüm ama balya makinesini bilmiyordum. bu makinenin bir fotoğrafı varsa ulaşabileceğim bir yerde ve bulabilirsem öyle bir resim, tarayıp ekleyeceğim buraya.

hayvanlara üzülmek konusunda ise; geçenlerde köpekleri düşündüm. insanlar onların özgürlüklerini ellerinden alıyorlar mı, yoksa onlara daha iyi bir yaşama alanı mı sunuyorlar diye. şu sonuca vardım, şahsi fikrimdir; kendine ait bir evi, avlusu, sürüsü, sahibi olan köpekler daha güçlü ve cesurlar. sokak köpekleri ise, dönüp elini sallasan kaçacak delik arıyorlar.

atlara üzülen bir çocuk düşündüm şimdi; aklıma küçük kızım geldi, bir de siz. çocuk olmak böyle işte,, kendi gerçekliği içerisinde kendi gerçekleriyle güzel.

oysa atlarda yorulma hissi yoktur. bu yüzden çatlayıp ölürler bir durduran olmazsa.

Sn. Oklitus..
Dünya tüm canlıların yaşayabileceği bir düzene sahip oldduğuna göre, bunun hikmetini anlamak gerekiyor diye düşünüyorum.
O ata üzülmemizin nedeni, kendimizi onun yerine koymaktan ibarettir.
Zaten dünyayı anlamanın bir yolu da budur..
İnsanlar birbirini anlayamıyorsa, hayvanları veya kainatı anlaması da pek beklenemez.
Sindirilmiş, korkutulmuş, aşağılanmış bir hayvanın cinsi ne olursa olsun, onlara bu ezayı layık görenler, insanlığın yüzkarasıdır..
Yaratılmış tüm mahlukat insanların hizmetine verilmişken bu emanete ihanet etmenin insanlıkla ilgisi yoktur.
Hayvanları da kendi öz çocuklarımız gibi korumalı ve kollamalıyız.
Benim şahsi düşüncem budur.

Teşekkür ederim.
oklitus

iki üç gündür tarım ve hayvancılık üzerine yazılmış ulaşabildiğim bütün kaynakları karıştırdım ama atla çekilen balya makinesi resmi bulamadım. sonunda pes ettim ve internetten bir resimle yetinmek zorunda kaldım.

yukardaki ilk resim internetten alıntıdır ve oldukça modern bir makineye benziyor. zira, 60'lı ya da 70'li yıllardaki bir balya makinesinin en azından tekerlekleri farklı olmalıydı. zaten renklerden ve çözünürlükten de anlaşıldığı üzere eski bir resim olmadığı belli, yanılıyor olabilirim. yine de; konuya ilişkin bir balya makinemiz olsun istedim. ekliyorum resmi.

atla çekilen balya makinesi ressmi bulamadım fakat, envai çeşit kitap ve dergileri karıştırıken çok ilginç bir makine ile karşılaştım; atla itilen süne makinası. çekiliyor değil de, itiliyor olması, sünelerin yere dökülmeden toplanması için gayet mantıklı bir uygulama. ama yine de bana komik geldi.

kitapçık 40 sayfa kadar var. makinenin ölçülerinden kapasitesine, fotoğraflarından çalışma planına değin her tür bilgi mevcut. yukardaki 2. resim kitabın kapağı, 3. resim ise kitabın iç sayfalarından birine ait.

15 dakika önce tarandı sayfalar; dumanı üstünde... rolleyes.gif

.
Adore
Sn. Oklitus..

Atlar önde de olsa arkada da olsa aslında her iki halükarda da itmektedir.

Atların başından geçirilerek takılan hamuda bağlı kayışlar, her nereye bağlıysa onu çeker.

At veya atlar ise hamudu iter.

Dolayısıyla hareket ettirme eylemin mantığı aslında aynıdır, at hamudu iter, kayışla bağlanılan araç çekilir, çubukla bağlı araç ise itilmiş gibi görünür.

Benim bahsettiğim makinede atlar, su kuyusundan su çekildiği gibi, yani belirli bir alanda dönmek suretiyle makineyi çalıştırıyorlardı.
oklitus
QUOTE(loreyeno @ 31.07.2011, 09:50:19) *
Sn. Oklitus..

yazılarımda ve eklediğim resimlerde iddiada bulunmuş değilim.

sayıyorum; 2 oldu.
Adore

Atlı balya makinelerinin hala kullanıldığını görmeyi doğrusu hiç ummuyordum.
Bir çok çeşidini izlediğim bu makinelerle ilgili çok sayıda videoya rastladım.
Günümüzde biraz daha modernize edilmekle birlikte, sistemin at gücüyle çalışıyor olması beni yıllar öncesine götürdü.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.