Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Kırlangıç Uydu Antenleri
Anılarım.Net > HOŞGELDİNİZ > Serbest Kürsü
demeter
1990'larda özel kanallar açılana dek, seksenlerin sonuna doğru edirne ve sınır ilçelerinde, uzunköprü ve çorluda üretilen Kırlangıç Uydu Antenleri kullanılıyordu. bu antenleri yunanistana çevirdiğinizde yunan,alman,italyan ve fransız kanalları çıkardı.bu kanallarda TRT'de çıkmayan diziler, programlar, yarışmalar,spor programları, erotik yayınlar. bu antenin fiyatı normal 2. kanal anteninin 5 katıydı ama çanak anteni yani uydu anteninden ucuzdu va daha fazla kanal vardı..
Edirne keşanlı hemşehrim Mrbom ustamız bu antenleri anımsamıştır. laugh.gif
sahaf
Efsane değilmiş, efsane değilmiş woot_jump.gif

2007 yılında ben ve alpino vereceğim linkte olan başlıkta bu konuyu irdelemiştik tongue.gif . Gerçi biz Kırlangıç uydu anteninden bahsetmemiştik ama çatıda olan anteni çeviren büyüklerimizin, yunan tv lerinin verdiği erotik filmleri yakaladığından bahsetmiş ve acaba bir şehir efsanesimidir yoksa gerçekmidir diye tartışmasını yapmıştık. Napalım hayatımızın tek ve çift kanallı olduğu o dönem gençtik, ergendik ve masumduk blush.gif

Ahanda bu da linki http://nostalji.anilarim.net/forum//index.php?showtopic=305
demeter
QUOTE(sahaf @ 17.02.2012, 09:41:55) *
Efsane değilmiş, efsane değilmiş woot_jump.gif

2007 yılında ben ve alpino vereceğim linkte olan başlıkta bu konuyu irdelemiştik tongue.gif . Gerçi biz Kırlangıç uydu anteninden bahsetmemiştik ama çatıda olan anteni çeviren büyüklerimizin, yunan tv lerinin verdiği erotik filmleri yakaladığından bahsetmiş ve acaba bir şehir efsanesimidir yoksa gerçekmidir diye tartışmasını yapmıştık. Napalım hayatımızın tek ve çift kanallı olduğu o dönem gençtik, ergendik ve masumduk blush.gif

Ahanda bu da linki http://nostalji.anilarim.net/forum//index.php?showtopic=305

sahaf hocam kırlangıç antenle,kırlangıç uydu anteni çok farklıydı. normal kırlangıç antenle trt 1-2-3-4, yunan ert 1-2-3 ve bulgar bnt 1-2 kanalları alınırken, kırlangıç uydu anteniyle sat1,rtl,pro 7,ard,zdf,3sat, eurosport,tv5, rai 1-2-3, italia 1,rete 4,tele 5 vb kanallar alınıyordu.
trt saat 10:00- 12:00, 15:00- 24:00 arası yayın yaparken, yunan ert 1-2-3, bulgar bnt 1 sabah 07:00 ile 24 :00 arası yayın yapıyordu. yunan ert kanalı haftasonları gece 02:00'da kapanıyordu ,çünkü erotik sinema yayınlıyordu.
Mrbom
Bu antenleri gördüm ama kullanmışlığım yok,o tarihlerde avrupa dışındaydım biggrin.gif
70 lerin sonu ve 80 lerin hemen başına kadar Yunanistan da ert1 ve ert 2(ept 1 ept 2) ve sessiz yayın yapan Bulgaristan kanalını kornişle dahi izlemek mümkündü...
demeter
QUOTE(Mrbom @ 17.02.2012, 23:25:11) *
Bu antenleri gördüm ama kullanmışlığım yok,o tarihlerde avrupa dışındaydım biggrin.gif
70 lerin sonu ve 80 lerin hemen başına kadar Yunanistan da ert1 ve ert 2(ept 1 ept 2) ve sessiz yayın yapan Bulgaristan kanalını kornişle dahi izlemek mümkündü...

bulgar devlet kanalı bnt'nin sessiz yayın yapmasının sebebi bulgarların secam yayın sistemini, tütkiyenin pal yayın sistemini kullanmasıydı.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.