Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > Ataköy Plajı
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Ataköy Plajı
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Mekanlar
sea1764

Çocukken Ataköyde oturan teyzemlere kalmaya giderdim.Ataköy plajina giderdik beraber.Simdiki Galerianin oldugu yerde ya da yan tarafindaydi.
sahaf
Simdi her plaja ayrica bir konu açmaya gerek yok konuyu plajlar olarak ele alip bende buraya yazayim Ataköy plaji bana epey yakin çünkü.,plajlar olarak konuyu ele alirsak.Istanbulun kaybolan güzellikleri arasinda Plajlar ilk siralarda gelir Ve osmanli Döneminde halka açilan ilk plaj Süreyya plaji idi;Bu plaj ilk açildiginda kadinlar ve erkekler ayri bölümlerden denize girerlerdi bu plajda Rahmetli Cevat kurtulus gösteri yaparmis Hürriyet albüm dergisi epey bir sayfa ayirmis bu konuya.Maltepe tren istasyonundan evvel bu plajin duragi vardi simdi bu plajin oldugu yerde malesef mc donald's var.

Caddebostan plaji da halka açildi ama denizin hali içler acisi birde ücretsiz olmasindan dolayi halk akin akin geliyor bu plaja.Belediye 40 yil sonra yine hizmetinizde diye açilisini yapti ama 40 yil öncesinin denizi ile bir olurmu kardesim.

Ben en iyi Ataköy ve Florya ile menekse plajlarini hatirlarim.Ataköy plaji semtimize yakin oldugundan yürüyerek giderdik ve yenimahalle sümerbank fabrikasindan meyva toplardik geçerken.Tarik Akan abimiz söhret olmadan evvel bu plajda cankurtaranlik yaparmis.
Florya ve menekse plajlarina ise Tren'e kaçak biner öyle giderdik zaten arada 4-5 istasyon vardi ve her istasyonda yer degistirirdik.Evde hazirladigimiz domates,peynir zeytin ekmegi büyük bir istah ile yerdik.Eyer harçligimiz varsa ekmek arasi midye dolma yaptirirdik.Floryada Günes plaji ve Büyük plaj vardi az ileride ise Menekse'nin beles plaji ve ücretli haylayf plaji vardi.Valla gözümün önüne 25 sene öncesi geldi ve o zamana dogru akip gittim, hayalime bu plajlarda yüzen, piknik yapan insanlarin sen ve neseli oldugu günler geldi
Bugün bu plajlar yine açildi, ve sözde halkin hizmetine sunuldu? florya-menekse plaji 200 metrelik dar bir kumsalda laham sulari ve halkali nükleer arastirma merkezinin tibbi ve kimyasal atiklarinin yüzdügü bir ortamda hizmete girmistir.. Ne diyelim vatana millete hayirli ugurlu olsun.

Ataköy plaji 1970 li yillar

Menekse plaji ve tren istasyonu Agaç bile yok.
Wham
Valla ben Menekse plajini iyi bilirim anca ora girerdik zaten beni zorla götürürlerdi nefret ederdim denizden halada ederim atarlardi suya hep su yutardim tuzlu tuzlu ...
Fosforlu
Ataköy plajı istanbul'un en büyük plajı olma ünvanına sahipti zamanında.bu plajda en büyük zevkim soyunma kabinlerinin üst kısmı yani teras kısmında tente altında oturup buz gibi bira içip ''Modern Talking,George Michael,Alphaville'' dinleyip kumsalı ve denizi seyretmekti cool.gif
plaj kabini almaya yetecek para var ise anahtarlı kabin alınırdı.anahtarların üzerinde kabinin numarası olurdu ve başlardık kabini aramaya,bu iş çok zevkli idi smile.gif kabin bulunur ve burada soyunulur,eşyalarınızı buraya kitleyip kabin anahtarının tel kısmını mayonun kenarına takardık.ama para yetersiz ise herkesin ortak kullandığı gardrop alınır üstümüzü değiştirdikten sonra eşyalarımızı yanımıza alırdık.birde mayomuza taktığımız anahtarın denize düşüp kaybolması ihtimalide vardı ve bazen oluyordu bu durum.gerçi kilit kolayca kırılabilirdi ama anahtar için bıraktığın emanet parası vardı o yanardı bu seferde.

Ataköy plajında gardrop bölümü kabinlerden epey uzak bir alanda idi.ağaçlık olan kısımda idi.gardropların olduğu bölümden sonrası ise özel kullanım alanı idi;Ataköy Tatil Köyü olabilir bu bölüm ama tam emin değilim.bu kısmı denizden bile tel örgü ile ayırmışlardı.denizin epey açık bir kısmına kadar tel örgü çekilmişti plaja gelenler o özel kısıma geçmesin diye.fakat iyi yüzme bilenlere bu durum vız gelirdi.hiç üşenmeden o tel örgü kısmı denizden geçilir,ve o özel bölüme varılırdı.buranın cezbeden yanı ise burada bulunan iki havuz idi.biri yetişkinler için yapılmış derin havuz,diğeri ise fazla derin olmayan sığ havuzdu.

Yine bu plajın biraz ilersinde ise Ataköy Camping vardı.karavanlar ile gelinir burada tatil yaparlardı..ataköy plajının giriş sol kısmı ise başka bir yazımda bahsettiğim Ancelo idi.Çok güzel günlerimiz,anılarımız geçti Ataköy Plajında.Tarık Akan burada çok takılmış eskiden,sandal falan kiralatırmış diye söylerler.
MMXESEN
Wowturkey'de eski Atakoy ve Atakoy Plaji ile bir cok resim ve yazi bulabilirsiniz. Turkiye'nin ilk uydu kenti olan Atakoy semtinin guzide plajiydi. Iki girisi vardi. Birincisi Ancelo Gazinosunun yanindaki ana giris, digeri daha asagida, Atakoy 2. Kisim Kavsagina yakin olan giristi. Atakoyluler cogunlukla orayi kullanirdi. Atakoyluler indirimli girerlerdi Atakoy Plajina. Ilginc bilet sistemi ve turnikeleri vardi. Ucretli soyunma kabinleri ve duslari bulunan, plaj suresince hazir doktoru bulunan modern bir plajdi. Bizim blok Atakoy 2 Kisim?da plaja en yakin bloktu. Yuruyerek 5 dk. Mayistan itibaren gitmeye baslardik. 1970?li yillarda bile cevreci bir ruhum oldugu icin kumsala ve denize atilan gunes yaglarinin siselerini ya da kirik cam parcalarini toplar, cope atardim; bir keresinde ufak gunes yagi siselerinden bir ayagima dusmus ve kesik olmustu. Oradaki doktor dikilmesi gerektigini soylediginde aglayarak kacmaya calismistim. Annem de tamam dikmeyin kalsin demisti. Sonra kendi kendine gecti ancak yara izi hala durur ayagimda.

Denizde trampleni olan buyuk bir duba vardi. Merdiven ile cikilan bu dubada guneslenilir, ikinci bir merdivenle 2-3 metre yuksekteki tramplene cikan korkusuz gencler guneslenen kizlara hava atmak icin degisik figurler yaparak atlarlardi. Sonralari tuz ve nemden curuyen bu duba onarimi yapilmamis 1970?lerde kumlara cekilmis, plajdaki cocuklarin oyun yerlerinden biri olmustu. Atakoy plajinda karniniz aciktigi zaman kaynamis ve komurde misir, dondurma, soguk icecekler ve su, sicak sandvicler bulabilirdiniz. Ya da B Motellere daha yakin olan kabinlerin oradaki buyuk dut agacina dadanirdiniz. Sea1764?un yolladigi resimde gorulen ust katta genelde yakin semtlerden gelen genc sosyetik bayanlar ve baylar bulunurdu. Ilkokul ogretmeni oldugu icin 3 ay yaz tatili olan annem, kizkardesim ve beni alir, poyraz oldugu gunlerde denize giderdik. Poyraz oldugunda ruzgar karadan denize dogru eser; dolayisila deniz cok temiz ama serin olurdu. Lodos oldugunda cok kirli olur diye zaten gitmez, evde otururduk. Cunku lodosta yosun ve denizanasi olur, Ayamama deresinin kanalizasyonu plaja dogru geri donerdi. Igrenc bir koku olurdu. Istanbul?un 1980?lerin ortasina kadar cozulmesi icin kimsenin parmagini kipirdatmadigi cevresel kirliligi vardi. Kazlicesme?deki deri fabrikalari, Zeytinburnun?daki cimento fabrikasi ve Et ve Balik Kurumu Tesisleri, Bakirkoydeki vita fabrikasi vb.lerinin tum artiklari denize atilirdi. Bu yuzden 1980 yilinda sonra hic gitmedik Atakoy Plaji?na.
Asagidaki girisin yaninda B Motelleri (sonradan Demirkoy tatilkoyu olan) vardi. Oraya kacak girmeye calisirdik. Havuzlari cok temizdi. Hatta soyle bir rivayet vardi. Havuzdaki ozel bir kimyasal maddeden dolayi cis yaparsan cevren kirmizi bir renge burunur rezil olursun, disariya atarlar diye. Korkudan cisimizi hic usenmez havuzdan cikar, gider tuvalette yapardik. Oysa denizdeyken koyver gitsin. Nasil olsa deniz buyuktu.

1960?larin sonunda rahmetli dedemle cekilmis siyah beyaz resimlerimiz var. Ben cok ufagim o zaman. 1970?lerde hatirladigim en guzel anilardan birisi de file ya da sinek teli ile gumusbaligi ve zargana yakalamakti. Isi bilenler pavurya yakalardi. Sabah erkenden giderdik denize. oglen olup da annem yemek yememiz icin eve gitmek gerektigini soylediginde aglar sizlanirdik, gitmek istemezdik. En guzel gunumuz, tum gun kaldigimiz gunlerdi. O zaman annem yanimizda sandvic, kuru kofte, meyva vb hazirlanmis yiyecekler getirirdi. Onlari yedikten sonra , bazen agaclarin altinda golgede kestirirdik. Sonra kizkardesimle hoppa tekrar suya. Yazlari marsik gibi simsiyah olurduk Bir yazda 3-5 kez gunesten yanip, deri degistirdigimizi hatirliyorum. 1970?lerde kimse koruma faktorlu gunes yagi diye bir sey bilmezdi ki. Nivea krem surerlerdi derimiz kurumasin diye. Cabuk yanmak icin coca cola suren akli eksikler de vardi. Golgede kendini korumazsan sirtin, yanar eve gidilince iyi gelir diye soguk yogurt surulurdu. Bilgili insanlarimiz badem yagi, zeytinyagi gibi naturel olanlari kullanirlardi. Almanya?dan getirilen gunes sutu, gunes yagi cok havali olurdu. Nivea?nin lacivert deniz topunu hatirlarim bu plajda. Carsidan alinan lastik toplara gore cok havaliydi. Atakoy Kamping?e 1970?li yillarda genellikle Polonya?dan aileler gelir, hem tatil yaparlar hem de karavanlarinda getirdikleri deniz yatagi, mikser gibi birbiriyle alakasiz ancak o zamanlar Turkiye?de pek bulunmayan malzemeleri satarak ekstra kazanc elde ederlerdi. Biz de Polonya?lilardan komsumuz Guler Hanim Teyze?nin tercumanligi sayesinde pazarlik edip deniz yatagi almistik. Yarim kup seklinde mavi bir lastik pompasi vardi. Gulle gibi agirdi. Ancak deniz kenarindaki en guzel oyun araci oldugu icin hic usenmeden bir ben bir kizkardesim sirayla tasirdik. Eve donerken butun gun gunes altinda yanarak oynamis, yuzmus, bitkin bir halde o agir seyleri tekrar tasimak bir eziyetti. Ama cok da mutlu olurduk. Vucudumuz tuzlu, kumlu ayaklarimizdaki tokyolari suruye suruye eve gelince istikamet dogru banyoya? Eger diger cocuklar disaridaysa hic eve bile girmeden aynen o halde mayoyla yakartop, istop oynamaya ..
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.