Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > 1 Litrelik Cam Coca Cola
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: 1 Litrelik Cam Coca Cola
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Yiyecekler - İçecekler
TURBO
1 litrelik aile boyu coca cola vardi.
o 1 litre 4 kisilik aileye yeterdi.

acaba simdi daha cok mu tuketiyoruz. yoksa ac gozlu mu olduk?
alpino
Teneke kapagini acarken bazen elimizi keserdik.Buz gibi coca cola icmenin tadi bambaska idi onunla hatta tadi bile baska gelirdi.Bosunu goturur dolusunu alirdik depozitolu idi.Bazen bitenlerine su doldurup buzdolabinin degismez parcalarindan biri olurdu.Plastik cikti mertlik bozuldu....
darko
QUOTE(TURBO)
1 litrelik aile boyu coca cola vardi.
o 1 litre 4 kisilik aileye yeterdi.

acaba simdi daha cok mu tuketiyoruz. yoksa ac gozlu mu olduk?

Çok haklisin ama malesef dostum artik çok tüketiyoruz. 1litreyi ben günde tek basima içiyorum ne yazik ki
emrahuytun
Önceleri tek kişiye göre üretilen kola şişeleri 250 ml idi. Sonra kutu kolalar çıktı, onlar da 330 ml oldu. Derken 500 ml'lik plastik şişeler çıktı. Şimdilerde ise 600 ml'likleri bile var... Aile boyu kolalar ise 1 lt'den başladı. 1,5 lt, 2 lt, 2,5 lt ve sonunda 3 lt oldu. Herşey daha çok tüketim için ne yazık ki...
modis
250 ml'lik cola alirdim bakkaldan içmeden önce cola krizim geldiyse sersem gibi olurdum içtikten sonrada 10-15 dakika çenem açilir kendime gelirdim
GaLaCTiCa
Arkadaslar aklima takildi 1 litre olarak ilk çikan Coca-Cola mi idi yoksa Pepsi mi? Benim aklimda nedense pepsi diye kalmis.
yunusca
QUOTE(Galactica)
Arkadaslar aklima takildi 1 litre olarak ilk çikan Coca-Cola mi idi yoksa Pepsi mi? Benim aklimda nedense pepsi diye kalmis.

Yok abi Coca Colaydi..Ben de hatirliyorum..Ben Yerli mali haftasi olunca ondan getirirdirm..Harbidende bayagi büyükdü..Ama hemen kayboldu gitti...
darko
ben de çok net hatirliyorum coca-cola idi.
GaLaCTiCa
O zaman tadi daha baskaydi sanki. Evet bir litre alirdik tüm ailye yeterdi. Belki de hemen her gün alamadigim için güzel geliyordu bilmiyorum ama tek bildigim sey o zamanki tadi alamadigim.
sea1764
1 litrelilten önce 750ml lik ler vardi AILE BOYU denirdi cam sise ve açacakla açilan kapakliydi coca colanin da vardi pepsinin de
yunusca
Pepsi'nin dibinde mavi bi kutu vardi..bilimem hatirlayanlar var mi?Böyle bardak seklinde dibindeydi
mehmetnuri
yunuscanin anlatmak istedigi cola sisesi ayakta durabilsin diye öyle bi mavi parça vardi sisenin altinda..hatta o dönem bazi teyzeler o parçayi alirdi sonra sisenin dibini keserlerdi içinde dantel yumaklarini koyarlardi. neymis yumak saga sola dagilmiyormus:D
semavi
aylaboyu derdik. ne bilelim ismi öyle sanirdik.
telafuzu daha kolay oldugu için galiba.
tabi sicak içilirdi o yillarda mahalle bakklarinda buzdolabi pek olmadigi için
altay

içlerinden hangisi bilmiyorum ama kastettigin cola şişesini çok iyi hatırlıyorum
alpino
Yukaridakilerin hicbiri degil ama tamami ile asagidaki biggrin.gif Allahim, GG olmasa daha cok arayacaktik bu resimi iyimi smile.gif Yillar sonra eski bir dost gormek kadar nasil da bir huzun verdi su canim sise bana simdi sad.gif

çokseybilenkiz
biggrin.gif aman budamı satılık yoksa GG 'de laugh.gif laugh.gif
bu şişe tamamda benim hatırladığım düz camın üstüne yazıları olan bir şişe daha var.zaten bahsettiğimiz zaman dilimi(yani bizim hatırladığımız )70'ler sonu ve 80'lerin ilk yarısı olmalı.ben siyah diye hatırlıyorum yazıyı şişenin üstünde
alpino
QUOTE(çokseybilenkiz @ 17.11.2008, 23:03:57) *
biggrin.gif aman budamı satılık yoksa GG 'de laugh.gif laugh.gif
bu şişe tamamda benim hatırladığım düz camın üstüne yazıları olan bir şişe daha var.zaten bahsettiğimiz zaman dilimi(yani bizim hatırladığımız )70'ler sonu ve 80'lerin ilk yarısı olmalı.ben siyah diye hatırlıyorum yazıyı şişenin üstünde

Eger konu muzayede ise,hersey satiliktir cokseybilenkiz laugh.gif
Bak o dedigin siyah renk olayini bende hatirladim simdi. Sanirim degisik versiyonu olabilir bu sisenin.
çember
Benim bu cam şişe ile bir arkadaşımın doğumgününde çekilmiş sarmaş dolaş bir resmim var.. 10 yaşlarında filanım.. O resme bakınca Cola'nın ne kadar değerli bir ikram olduğunu düşündüm.. O zamanlar yeniydi daha.. Ondan öncesi çocuklara çay verilmediğinden limonataydı.. Bu Coca-Colaların hediyesi olan plastik tabureler vardı bir dönem.. Kırmızı ve turuncu olanlarını hatırlıyorum ben; bilen var mı merak ettim.. Alt-üst iki ayrı parça ve birbirine geçmeli ince belli taburelerdi bunlar.. Zamanla plastik gevşediğinden bir yerden bir yere taşırken altı düşerdi.. 70lerden sözediyorum bu arada biggrin.gif
çokseybilenkiz
var çember hocam hatırlayan biri var:ben smile.gif
ne güzel tarif etmişsiniz ben gecenlerde bu tabureler için bir konu başlığı açmak istedim .tarif edemem kimse bilmez diye yazmadım..yanlız ben bu tabureleri para ile satılıyordu diye biliyorum çünkü heryerde vardı.coco cola'nın hediyesi oldugunu şimdi öğrendim
çember
Sevgili çokşeybilenkız hatırladığına çok sevindim smile.gif.. Bu tabureleri ilk olarak Coca-Cola kısa bir süre hediye olarak vermişti.. Daha sonra piyasada satıldılar..
casalina
Ne mutlu, coca cola'nın 80'li yıllardaki bir litrelik cam şişesi migros'ta yeniden satılamaya başlandı. Herşeyi aynı tek bir fark var, oda artık depozitosuz :-)
çokseybilenkiz
QUOTE(casalina @ 22.02.2011, 13:28:05) *
Ne mutlu, coca cola'nın 80'li yıllardaki bir litrelik cam şişesi migros'ta yeniden satılamaya başlandı. Herşeyi aynı tek bir fark var, oda artık depozitosuz :-)

biraz pahalı ama maziyi yaşamak adına tabiki aldık smile.gif
özgül onun bir litre olduguna inanmadı rolleyes.gif şişe gözüne büyük gözüktü herhalde.ancak bir litredir yazısını gördükten sonra ikna oldu.o maziye dahir hiç bir şeyi hatırlamadığından(aslında dün gece ne yediğini hatırlayamayanlar familyasındandır)bu şişeyide unutmuş.ama ilk o gördü hatta şişeye iltifatlar etti laugh.gif çok estetikmişte.

neyse 1969 yılına ait bir gazete ekinde coca colanın değişik bir reklamına rasladım bugün.
reklamda yılmaz köksal var ve diyor ki''ben yılmaz köksal,benim şans sayım 87.sizinki kaç ?''
bunu yapmak için coca colanın kapakları ile adınızı ve soyadınızı yazacak bunlar ile coca colanın ''ADINIZ ŞANSINIZ'' yarışmasına katılacak ve şans sayınızın 100 katına kadar para kazanabilecekmişsiniz.
örnek olarak S harfi 1 puanken Ö harfi 19 puanmış.
ayrıca arsa yazan kapaklar varmış ve bunları bulduğunuz anda coca cola size bir arsanın tapusunu veriyormuş laugh.gif
şimdi çok cimri oldular canım ancak 5 kontür veriyorlar,onları ararkende 3 kontür zaten gidiyor tongue.gif
sahaf
Bazen boşunu iade etmeyip içini iyice yıkadıktan sonra su doldurup presiz marka buzdolabının içine koyardı bizimkiler. bende yaz ayının kavurucu sıcaklarında buzdolabından çıkarıp şişeyi lak lak lak kafama dikerdim.
saliha kovuk
teneke kapaklı ,müseccel marka,tadı bambaşka bir kolaydı. güzel şeyler gibi oda çok erken gitti. depozitolu şişeyi koşarak bakkala götürürken kırmayan yoktur.
Adore
Bugünlerde Cola'ya karşı feci şekilde meyillenmiş durumdayım.

Çocukken de çok içerdim ama bir ara (15 yıl kadar) ara vermiştim.

Burcumun özelliği mi nedir bilmemki..

İnadım tuttuğu zaman gözüm dünyayı görmüyor.

Ben Coca Cola'nın neyin içinde satıldığıyla pek ilgilenmiyorum..

İster 1 litrelik olsun, ister 200 cc.

Yeter ki soğuk olsun ve benim olsun tongue.gif
PROTOSS
Hey gidi emektar dost smile.gif Cumartesi günleri akşamüstü bakkala gider alırdım. Elimde boş temiz kola şişesi, dolusu ile geri dönerdim. Buzdolabina koyar, soğumasını beklerdik, yemekte de afiyetle içerdik. 5 bardağı doldurduktan sonra dibinde çok az kalırdı. İşte evin en küçüğü olaraktan şişe dibinde kalan tabi ki benimdi laugh.gif Bir de bu kolanın kapağı metaldi ve herhalde elini kesmeyen yoktur bu kapağı açmaya çalışırken. Meret bazen bir türlü açılmazdı.
murat ile nazlı
aile boyu deyipte alırdık bakkaldan smile.gif
amca , bi tane ayle boyu ! kokakola versene smile.gif aynen böyle gerçekten rolleyes.gif
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.