Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Çamurdan Küllük Yapma
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Oyuncaklar - Oyunlar
heaven
apartman çocugu olmama rahmen en sevdigim seydi çamurla oynamak.
Baska yapan varmiydi yoksa bize özel bi durummuydu bilmiyorum ama bir heykeltras edasiyla çamurdan kültablasi yapardik biz bahçede. Hatta biara abarip satmaya çalistik onlari. bi kiz vardi çok güzel yapiyodu. ama benimkiler igrenç ve yamuk yumuk oluyodu. O yüzden sadece aile üyeleri, tanidiklar falan üzülmiyim diye satin aliyodu benimkileri.
GaLaCTiCa
Çocuklugum tarlada, bahçede, bos arsalarda geçti. Eee haliyle oyunun, oyuncaklarin toprak içinde çamurla olurdu. Çamur kil kivaminda iken çivi oynamak, ondan oyuncaklar yapilmaz mi? En çok araba ve tabanca yapardik, genelde çok basit oldugundan murat 124 tipi araba olurdu. Mahallede kizlar da genelde çanak, tencere, tava gibi araçlar yaparlardi. Bunlarla yemek falan pisirirlerdi...
heaven
Tirnaklarin içinden çikmazdi 5 saat yikatirdi annem ellerimi.
hale
walla sok oluyorum yaaaaaaa..

çamurdan küllük yapmayi sirf bizim oralara has sanirdim ben..en önemli nokta parmagimizla güya sigaranin konacagi yeri yassilastirma islemiydi. çok bastirirsaniz bozulurdu, hassas denge olayi biggrin.gif )))))
heaven
QUOTE(hale)
walla sok oluyorum yaaaaaaa..
çamurdan küllük yapmayi sirf bizim oralara has sanirdim ben..en önemli nokta parmagimizla güya sigaranin konacagi yeri yassilastirma ilemiydi. çok bastirirsaniz bozulurdu, hassas denge olayi biggrin.gif )))))

Hale bende ilk konuyu açtigimda ya bunu kimse bilmez açmasam mi diyodum ama demek ki çocuk heryerde ayni seyleri yapiyormus...
konuk yazar
Biz de yapardik, velakin çomurdan yapmadigimiz sey yok gibiydi pasta bile yaptik anlayin artik.. Yalniz acaip eglenceli bir seydi tek kötü tarafi heaven'in dedigi gibi tirnaklarin arasina girmesi ve çok zor çikmasiydi bir de çamur ellerde kuruyunca fil derisi gibi olurdu ellerimiz..
hale
yaw herseyi yapardik evet te, çamur oynama fasli basladiginda ilk yapilan küllük olurdu nedense...

ondan sonra çanak çömlek,mini mini yuvarlayip köfte, yanina yoldugumuz otlardan yesillik salata , üç katli dogum günü pastasi ... smile.gif hey gidi günler heyy
karakedi
yaratici çocuklardik biz, oyuncagimizi bile tastan topraktan çikarirdik laugh.gif

Hafiften topragi kazar, çikan topragi su ile kulak memesi kivamina gelene dek elimizde minciklardik.. sonra bu hamur halindeki çamurla bebekler, tabak çanak bardak, araba, top, bilye aklimiza ne gelirse, canimiz ne isterse onu yapar sonra günesin altinda kurumaya birakirdik.. Çogu zaman kuruyan oyuncaklarimiz durdugu yerde çatlar ya da parçalanirdi ama bir kismi da isimizi görecek kadar olurdu
Genelde amaç, oyuncak yapmak diildi tabiiki, çamurla oynamak çamura bulanmak daha keyifliydi.. cool.gif
Çamurla isimiz bittiginde ellerimizi yikamak o kayganlasan çamuru ellerimizden siyirmak, kuruyan çamuru tirnaklarimizdan çikarmak ne kadar zordu.. (çamura bulanan elbiselerimizdeki kuruyan çamuru çitileyerek silkelemek de bir o kadar kolaydi)
80deÇOCUKolmak
Çamurla oynamak bizde de moda olan bir oyun türüydü.Özellikle biz çocuklugumuzda camurdan ev ve baraj yapardik.Barj dediysek öyle sulama baraji degil ama yinede içinde su tutabilecek kadar bizim isimizi görüyordu...
Bizde çamurdan çesitli objeler yapardik....daha çok gülsenin dedigi gibi pasta türü seyler yapardik...tabi insanin üstübasi batardi biraz... rolleyes.gif
sahaf
Her tarafımız çamur olurdu üstümüz başımız batardı. Kızkardeşim ile yapardık onunda saçları falan iyice çamurlanırdı. Sadece küllük değil çeşitli hayvan şekilleride yapmaya çalışırdık. Bazen hamur açar, köfte falan yapardım biggrin.gif kardeşim birkaç katlı pasta yapmaya çalışırdı. Düşünüyorumda hiç tadına baktık mı acaba. Çocuktuk saftık işte napalım.
superisi
QUOTE(sahaf @ 16.11.2011, 11:12:15) *
Düşünüyorumda hiç tadına baktık mı acaba. Çocuktuk saftık işte napalım.

Taş, toprak, gazete kağıdı, silgi, tebeşir yiyen bir çocuk olarak buna bir şey demiycem bende kalsın laugh.gif

Çamurla oynamak çok zevklidir. Hamur ile oynamama günahtır diye kızan annem ve ninem çamura bir şey demezlerdi. Çamur da hamur gibi yumuşacıktı, malzeme boldu. Topraklık bir alana bir tas su getirip başlardık toprağı kazmaya.. Herkes kendi çamurunu ve kıvamını ayarlardı. Kültablası ben de yaptım. Sadece kültablası mı? Bebekler, arabalar, televizyon, masa, sandalye, bardak aklımıza gelen her şeyi yapardık.

Çok şahane pastalar yapardım. 2 katlı olurdu benimkiler. En sonunda kırdığımız renkli taşların tozunu elerdik üzerine. mum kalınlığında çubuklar dikerdik. Etraftan topladığımız beyaz çiçekleri de ekleyince muhteşem bir düğün pastası olurdu adeta smile.gif

Bebek yaparken en önemli kısım yuvarlamak suretiyle oluşturduğumuz başı gövdeye oturtmaktı. Buna da bir çöp yardımıyla çözüm bulmuştuk. İnce çöpün bir ucunu başa, bir ucunu da gövdeye saplayarak, başı gövdeye tuttururduk.

Sonra bir duvara bırakırdık, güneşte kuruması için. Kuruduktan sonra pek işimize yaramazdı. Asıl eğlenceli kısım çamur ile oynayıp, bir şeyler yaratmaktı smile.gif Çamur ellerimizde kuruyunca ellerim ninemin elleri gibi sert ve buruş buruş olurdu..

Akşam eve gelince yüzüm, ellerim ve ayaklarım kapkara olurdu. Banyoya girdiğimde su, simsiyah akardı biggrin.gif

Şehre taşınınca içimdeki çamurla oynama tutkusunu oyun hamurları ile geçiştirmeye çalıştım. Aynı zevki verebilir mi ne mümkün? huh.gif
Adore
Ben küçükken hep toprak yermişim rolleyes.gif

Toprağın kokusunu her zaman özlerim..

Özellikle yağmur sonrası..

Mezara atılan toprak da güzel kokar..

Ben çamur denilince killi topraktan elde edilen çamuru anımsıyorum..
Onu da kokusu değişiktir.
Rengi malum kibarcası "kaka"ya benzerdi rolleyes.gif

Canımız ne isterse onu yapardık..
Ama önce top haline getirir, daha sonra galeta gibi yuvarlar ve içimizden geldiğince şekiller verirdik.

Eğer param yoksa ve canım bir şey çekmişse, farkında olmadan çamur o çok istediğim şeye dönüşürdü..

Mesela kremalı bisküvi veya gofret gibi şeyler.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.