Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 824

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/sources/ipsclass.php on line 827

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/anilarim/domains/anilarim.net/public_html/nostalji/forum/lofiversion/index.php on line 598
Anılarım.Net > Bana Arkadaşını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim.
Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Bana Arkadaşını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim.
Anılarım.Net > NOSTALJİ VE MAZİ > Ata Sözleri - Özdeyişler - Vecizeler - Özlü Sözler
çember
Bana arkadasini söyle, sana kim oldugunu söyleyeyim..
Bu sözü duydugumda orta birinci siniftaydim.. Türkçe ögretmenimiz bununla ilgili bir kompozisyon yazmamizi istemisti.. Ben bir türlü kimin kim oldugunu söyleyecegini anlayamamistim.. Benim mi, arkadasimin mi? Suya sabuna dokunmadan anlamadigimi göstermeyecek bir sekilde ortalama birsey yazdim ve tabii ki ortalama bir not aldim..
sahaf
Böyle özlü sözler her zaman yormustur beni çünkü mecaz anlamlari çok derindir.
Mesela DUVARI NEM INSANI GAM YIKAR
DUVAR NEMDEN INSAN GAMDAN ÇÜRÜR
Wham
Cervantes sözüydü hala geçerliligi olan bir söz çok felsefik bence...
çember
QUOTE(Wham)
Cervantes sözüydü hala geçerliligi olan bir söz çok felsefik bence...

Bu söz bildigim kadari ile bir Ispanyol atasözüdür.. Asli Cervantes'e ait degildir.. Ama Cervantes'in Don Kisot isimli kitabinda bu atasözü geçer..
Mrbom
Atasözleri bir toplumun duygu, düsünce inanç ve kültür yapisini yansitir. Atasözlerinin kim tarafindan ne zaman söylendigi bilinmez.Bilinse atasözü olmaz...
hale
QUOTE(cember)
bu sözü duydugumda orta birinci siniftaydim.. türkçe ögretmenimiz bununla ilgili bir kompozisyon yazmamizi istemisti.. ben bir türlü kimin kim oldugunu söyleyecegini anlayamamistim.. benim mi, arkadasimin mi? suya sabuna dokunmadan anlamadigimi göstermeyecek bir sekilde ortalama birsey yazdim ve tabii ki ortalama bir not aldim..

demek ki her ortaokul türkçe ögretmeni bu lafla ilgili bi kompozisyon ödevi vermis.bu basligi okuyunca benim aklima da bize verilen kompozisyon ödevi gelmisti..
clown
Ne yalan söyleyeyim ben bu atasözünün doğruluğuna şüphe ile yaklaşanlardanım. Düşünün siz de o arkadaşın arkadaşısınız. Ona "bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" dediklerinde o da sizin adınızı söylüyor. Eeee ne oldu şimdi? blink.gif
elvina
eskiler ne demisse dogru demis..çok yerinde bir laf bence...
çokseybilenkiz
elif şafak ''bit palas ''romanının bir yerinde şöyle dedirtiyor karekterlerinden birine'' arkadaşlık denklik işidir,denk olmayanlar aşık olabilirde,ama iki insan birbirinin dengi değilse arkadaş olamaz''
portakal
ben bu sözün dogruluguna hala inanmıyorum. benim çok değişik arkadaşlarım var smile.gif hakkaten değişikler şimdi birisi alkolik diğeri hacı bir diğeri atesit öbürü kavga eder sürekli başkası kadife gibidir filan smile.gif kim söylemişse olmamış bence.
atasözü eleştirdim, enteresan.
RENK
Kaç yıl oldu saymadım köyden döneli
Mevsimler geldi geçti görüşmeyeli
Hiç haber göndermedin o günden beri
Yoksa bana küstün mü unuttun mu beni

Dün yine seni andım
Gözlerim doldu
O tatlı günlerimiz bir hayal oldu

Ayrılık geldi başa katlanmak gerek seni çok çok özledim ARKADAŞIM EŞŞEK smile.gif)
Arkadaşım eş arkadaşım şek arkadaşım eşşek ...

Bence mühim olan anlaşmak..
bazen bir kediyle , köpekle , hatta bir eşşekle de arkadaş olabiliriz...
Bu eşşek olduğumuz anlamına gelmez sadece eşşeğin penceresinden de dünyaya bakabildiğimizi gösterir..

Bilmem yanlış mı düşünüyorum?
Candy
Sevgili Renk sonuna kadar katılıyorum sana.Senin adın gibi insanlarda rengarenk.Neden tek tip bir renkle arkadaş olayım ki!Oysa her renkten alınacak ayrı güzellikler var.Tepeden tırnağa kimse senin gibi sana denk olamaz zaten.Belki de böylesi çokta eğlendirici olmaz,sürprizi olmaz çünkü.

Sanırım arkadaşlarıma bakarak benim hakkımda karar verilmesi de oldukça güç. laugh.gif
çalikusu
çocukken daha çok aile büyüklerimin dilinden düşmezdi bu sözü sık duyardım,
bir şekil öğüttü o yüzden arkadaş seçimlerimde hep ailemin istediği türde arkadaş seçtim , biraz büyüyüpde gençlik yıllarıma gelince çokda sallamadım bu sözü , iyimi ettim elbette kötü yönleride oldu, sigaraya arkadaşla başladım, okul asmaya, yalan söylemeye ailemin tasvip etmediği hatta yüzüne karşı evden kovdukları arkadaşlarım oldu, büyükler ne kadar o arkadaşlarımı kötülerse ben biraz daha yakınlaştım onlara ,sanırım isyan günlerine denk geldi bu dönem ,
şimdi o ailemi çiğneyip geçtiğim arkadaşlarımdan kimse yok çevremde yalnız sigaram kaldı yadigar smile.gif, hala annem o arkadaşımı lanetle anar ama bende istemiştim döve döve içirmedi ki bana.
neyse velhasılı kelam bu sözü olmasada şimdi bende çocuklara böyle özlü sözlerle yol göstermeye çalışıyorum..
benim favori atasözüm '' isin yanına gidersen is, misin yanına gidersen mis kokarsın '' biggrin.gif
PROTOSS
Ben de bu atasözünü ilk defa ilkokulda duymuştum. Önce kulağıma hoş geldi ama içimden bir ses te sanki bir yamukluk olduğunu söylüyordu bu sözde. Pek ısınamamıştım açıkcası. İnsan o kadar düz bir varlık değil ki kolay kolay sınıflayabilesin. Hepimiz grinin tonlarıyız. İspanyollara aitse bu söz çok yanlış yapmışlar ayıpladım, bizim atasözlerini örnek almalarını diliyorum, kızını dövmeyen dizini döver tongue.gif
Adore
Bana..
"Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim" deseler..
"Hangi arkadaşımı?" diye sorarım.

Benim bildiğim şekliyle bu söz üçüncü şahıslar tarafından kullanılır..
Şöyle ki;

Birinin hakkında fikir sahibi olmak için, kimlerle arkadaşlık ettiğine bakılır.

Bu atasözünün yeğeni de şudur:
Körle yatan şaşı kalkar
sahaf
Bir çok yere çıkıyor. Bir akrabasıda ''Mümin Mümin'in Aynasıdır'' smile.gif
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.